توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 505118
جنگ‌افزارهای رایگان آمریکا برای اوکراین
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۰
با وجود هشدارهای مکرر روسیه برای خودداری واشنگتن از تحویل تسلیحات به حکومت اوکراین برای فراهم شدن شرایط پایان دادن به مناقشه در شرق این کشور، جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا از برنامه تحویل 175 میلیون دلار جنگ افزار به صورت رایگان به کی یف خبر داد.

به گزارش ایرنا، متیس رئیس پنتاگون که برای شرکت در برنامه های سالروز استقلال اوکراین در کی یف حضور دارد، امروز (پنجشنبه) با پترو پوروشنکو رئیس جمهوری این کشور دیدار و در باره همکاری های دو کشور گفت وگو و تبادل نظر کرد.
گزارش دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری اوکراین حاکی است، متیس در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با پوروشنکو، وعده داد که واشنگتن همکاری های نظامی با کی یف را توسعه می دهد. 
وی با بیان اینکه برنامه تحویل 175 میلیون دلار تسلیحات و تجهیزات نظامی تایید شده است، افزود: اقلام فهرست شده، توانمندی های دفاعی اوکراین را تقویت خواهد کرد.
وزیر دفاع آمریکا گفت: با توجه به نتایج مذاکرات در اوکراین نیز پیشنهادهایی را برای همکاری های بیشتر دوجانبه به رئیس جمهوری آمریکا ارائه می دهم.
امروز نیز متیس در کی یف از رژه واحدهای نیروهای مسلح اوکراین و واحدهای نظامی هشت کشور عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) سان دید.
دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا نیز در پیامی به پوروشنکو تاکید کرده است که واشنگتن همواره از تلاش های اوکراین برای تبدیل شدن به کشور قدرتمند اروپایی، حفظ تمامیت ارضی و احیای آن تاکید کرده است.
اشاره ترامپ به این موضوع می تواند مربوط به شبه جزیره کریمه در کناره دریای سیاه باشد که سال 2014 پس از برگزاری یک همه پرسی به روسیه پیوست، ولی اوکراین تلاش می کند دوباره مالکیت این منطقه را به دست آورد. 
اوکراین همچنین کنترل بخش هایی از منطقه دونباس در شرق این کشور را از دست داده و روس تبارها مخالف کنترل دوباره کی یف هستند.
روسیه همچنین به آمریکا هشدار داده است برای جلوگیری از زد و خوردهای مسلحانه در منطقه دونباس به اوکراین تسلیحات و تجهیزات نظامی ندهد و به تلاش های سیاسی برای برقراری صلح و آرامش در منطقه کمک کند. 
 
کلمات کلیدی : آمریکا+اوکراین+تسلیحات نظامی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.