توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 447514
بیانیه واشنگتن به مناسبت سالگرد انقلاب اوکراین
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۵۱
وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه بیانیه‌ای به مناسبت «سومین سالگرد انقلاب اوکراین» که سبب سرنگونی دولت حامی روسیه شده، منتشر کرده است.

به گزارش فارس، در ادامه اظهارنظرهای دولت جدید آمریکا درباره اوکراین، امروز دوشنبه وزارت خارجه واشنگتن بیانیه‌ای در تمجید «سومین سالگرد انقلاب» این کشور منتشر کرده است.

«مارک تونر» سخنگوی موقت وزارت خارجه آمریکا بیانیه‌ای با این عنوان صادر کرده است: «سومین سالگرد انقلاب شان و کرامت انسانی در اوکراین».

اشاره وزارت خارجه آمریکا به تحولات سال 2014 و ناآرامی‌هایی که در شهر کی‌یف پایتخت اوکراین در اعتراض به دولت «ویکتور یانوکوویچ» رئیس جمهور این کشور انجام شد و در نهایت به سرنگونی دولت او منتهی شد.

خودداری یانوکوویچ از پذیرش شروط اروپایی‌ها در موضوع انتخاب بین دو راهی شراکت با بروکسل یا انتخاب روسیه، به اعتراضاتی منجر شد که با حمایت‌های همه‌جانبه آمریکا و اروپا، نهایتا رئیس‌جمهور را به فرار وادار کرد(گزارشی در این باره بخوانید).

حال در بیانیه سخنگوی موقت وزارت خارجه آمریکا آمده است: «سه سال قبل، هزاران اوکراینی در کنار هم به میدان مرکزی کی‌یف آمدند تا خواستار شنیده شدن صدایاشن شوند. با وجود سرمای زیر صفر و خشونت نیروهای امنیتی، این اوکراینی‌ها مسالمت آمیز از دولتشان شناسایی حقشان برای پیوستن به اروپا را خواستار شدند».

در بیانیه تاکید شد: «اوکراین پیشرفت قابل ملاحظه ای از آن زمان داشته البته هنوز کار زیادی برای عملی شدن قول و تعهدات «میدان» باقی مانده است. همانطور که ما شجاعت و عزم مردم اوکراین در انقلاب شان و کرامت انسانی را به خاطر داریم، ایالات متحده از رهبران اوکراین می‌خواهد به تلاشهایشان برای مبارزه با فساد و تداوم اصلاحات سیاسی و اقتصادی ادامه دهند چرا که با این کار به آنهایی که با جانشان خواهان آینده ای بهتر و دموکراتیک تر برای اوکراین بودند، احترام بگذارند. آمریکا به ایستادن در کنار مردم اوکراین در چنین تلاشی ادامه خواهد داد».
 
کلمات کلیدی : آمریکا+انقلاب اوکراین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.