توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 346430
آیا برزخ سیاسی هیلاری کلینتون فردا تکمیل می شود
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۳
برنی سندرز در عرصه رقابت‌های انتخاباتی حزب دموکرات فاصله خود با هیلاری کلینتون را بیش از پیش کاهش داده و به رقیبی جدی برای وی تبدیل شده است.

به گزارش تسنیم، برنی سندرز سناتور ایالت ورمونت و نامزد سوسیال دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا در مناظره تلویزیونی اخیر با هیلاری کلینتون توانست نمایش خیره کننده ای از خود ارائه دهد. او هیلاری کلینتون را در خصوص موضوعات مختلف اقتصادی و سیاست خارجی به چالش کشید. نظرسنجی های متعدد تلویزیونی و مطبوعاتی نیز نشان داد که در آستانه برگزاری انتخابات حساس و سرنوشت ساز نیویورک، سندرز توانسته است در مناظره تلویزیونی عملکرد بهتری نسبت به هیلاری کلینتون داشته باشد. با این حال در کل نظرسنجی های صورت گرفته در نیویورک کماکان از پیشتازی کلینتون بر سندرز ( با اختلافی اندک) خبر می دهد. اما این نظرسنجی ها نتوانسته است خیال هیلاری کلینتون را نسبت به آنچه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می گذرد آسوده سازد.

نگرانی های هیلاری کلینتون نسبت به آنچه در انتخابات آمریکا می‌گذرد معطوف به دو زمان حال و آینده است. وزیر امور خارجه سابق آمریکا به شدت نگران جلب آرای خاکستری و خاموش به سود سندرز در انتخابات نیویورک است. تاکنون سندرز در چندین ایالت توانسته است با جلب آرای خاکستری و خاموش در ساعات پایانی انتخابات ، مانع از پیروزی هیلاری کلینتون شده و دلیگیتهای آن ایالت را تصاحب نماید. این قاعده در خصوص ایالت نیویورک نیز می تواند صادق باشد. بسیاری از رای دهندگان نیویورکی هنوز مشخص نکرده اند که در انتخابات پیش رو به کدام یک از دو نامزد دموکرات رای خواهند داد. همین مسئله معادله را به ضرر هیلاری کلینتون پیچیده ساخته است.

به گردش در آمدن آرای خاموش به سود سندرز موضوعی بوده است که تا کنون شاهد آن بوده ایم. از سوی دیگر، سندرز در چندین انتخابات درون حزبی پشت سر هم توانسته است هیلاری کلینتون را شکست دهد. هم اکنون اختلاف میان کلینتون و سندرز بدون احتساب رای سوپر دلیگیها حدود ۲۰۰ امتیاز است. اختلافی که از سوی سندرز قابل جبران است.

نکته دیگری که بر نگرانی های هیلاری کلینتون افزوده است، مربوط به حمایت سوپر دلیگیتها از وی است. تجربه نشان داده است که حمایت سوپر دلیگیتهای حزب دموکرات از یک نامزد به شدت تغییر پذیر و لغزنده است. تعداد زیادی از سوپر دلیگیتهایی که فعلا آرای خود را به سود هیلاری کلینتون به گردش در آورده اند آماده اند که در صورت شکست هیلاری کلینتون در ایالت نیویورک و دیگر ایالات باقیمانده، آرایشان را به سود سندرز تغییر دهند. این بدترین خبر ممکن برای هیلاری کلینتون محسوب می شود زیرا در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ میلادی نیز کلینتون همین تجربه را در رقابت با باراک اوباما رئیس جمهور فعلی این کشور داشت.

در آن زمان نیز پس از پیروزی های مکرر اوباما بر کلینتون در رقابتهای درون حزبی، معادله به ضرر کلینتون تغییر یافت و سوپر دلیگیتهایی که پیشتر از وی حمایت می کردند، آرای خود را به سود اوباما به گردش در آوردند.

با این حال نگرانی های هیلاری کلینتون نسبت به معادلات انتخاباتی درون حزبی دموکراتها صرفا به زمان حال باز نمی گردد! او به شدت نسبت به آینده نیز نگران به نظر می رسد. در صورتی که هیلاری کلینتون بتواند بر سندرز غلبه پیدا کرده و راهی دور نهایی رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و رقابت احتمالی با ترامپ شود، او بخش عمده ای از انرژی خود را در دور نخست انتخابات از دست داده است. ضمن آنکه ترامپ می تواند از همان نقاطی که سندرز توانسته است کلینتون را به چالش بکشد، بار دیگر به وی ضربه وارد نماید. هیلاری کلینتون تصور می کرد مسیر بسیار ساده و راحتی را در خصوص شکست سندرز پیش رو خواهد داشت و از این رو برنامه ریزی لازم را برای رقابت پایاپای با سناتور ایالت ورمونت صورت نداده بود.

وزیر امور خارجه دولت اول اوباما تصور می کرد که پس از چند هفته رقابت انتخاباتی درون حزبی، سندرز از ادامه رقابت با وی انصراف خواهد داد و در نهایت شرایط لازم برای حضور وی در دور نهایی رقابتهای انتخاباتی مهیا خواهد شد. با این حال این اتفاق نیفتاد تا هیلاری کلینتون در برزخی سیاسی قرار گیرد. مطابق احتمالی دیگر، اگر هیلاری کلینتون نتواند به دور نهایی رقابتهای انتخاباتی آمریکا راه پیدا کند، در آن صورت پایان حیات سیاسی وی در حزب دموکرات و آمریکا فرا خواهد رسید. تکرار شکست سال ۲۰۰۸ در سال ۲۰۱۶ برای وزیر امور خارجه آمریکا کابوسی سخت محسوب می شود.
 
کلمات کلیدی : هیلاری کلینتون، برنی سندرز، ورمونت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.