توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 303227
ساندرز در تعقيب هيلاري کلینتون
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۰
پس از گذشت حدود يك هفته، شبكه خبري سي‌ان‌ان امريكا نخستين نظرسنجي خود پس از مناظره انتخاباتي نامزدهاي دموكرات را منتشر كرد.

به گزارش اعتماد، اين نظر‌سنجي از بين ۱۰۲۸ تن از شهروندان سراسر امريكا به صورت تلفني بين روزهاي ۱۷-۱۴ اكتبر انجام شده است. هر چند در نگاه اول، نتايج كلي نظر‌سنجي نشان مي‌دهد هيلاري كلينتون توانسته است پيروز مناظره سه‌شنبه شب و نامزد برتر دموكرات‌هاي امريكا شود، اما كمي بررسي عميق چيز ديگري را نشان مي‌دهد.

كلينتون با ۴۵ درصد در رتبه اول قرار دارد و سناتور برني ساندرز پشت سر او محبوبيت خود را به ۲۹درصد رسانده است. اما معاون اول رييس‌جمهور امريكا يعني جو بايدن اگرچه در اين مناظره شركت نكرد و هنوز مشخص نيست كه به صحنه رقابت قدم بگذارد، توانسته كماكان نظر ۱۸ درصد از شركت‌كنندگان در اين نظرسنجي را جلب كند. پشت سر آنها سناتور سابق جيم وب قرار دارد كه تنها پشتيباني يك درصد از راي‌دهندگان را در اختيار دارد. همچنين در رده‌هاي بعدي نيز فرماندار لينكلن كافي، لري لسيگ، استاد دانشگاه هاروارد و مارتين اومالي، فرماندار سابق مريلند هستند كه همه كمتر از ۱درصد پشتيباني مردم امريكا را كسب كردند.

اما بايد پرسيد اين نظر‌سنجي در مقايسه با نظر‌سنجي پيش از برگزاري مناظره چه چيزي را نشان مي‌دهد؟ آن چيز كه روشن است تنها برني ساندرز است كه بعد از نخستين مناظره در اردوگاه دموكرات‌ها توانسته پنج درصد پشتيباني خود را افزايش دهد و ساير نامزدهاي ديگر جايگاه‌شان تغيير چنداني نداشته است.

كدام گزينه مطلوب‌تر است؟
در نظر‌سنجي اخير سي‌ان‌ان، يك سوال مثل هميشه از راي‌دهندگان پرسيده شده كه كدام گزينه را براي حضور در انتخابات مطلوب‌تر مي‌دانند در نتيجه اخير، نظر جالب توجهي وجود دارد. ۵۱ درصد شهروندان از سراسر امريكا جو بايدن را گزينه‌اي مطلوب براي نامزدي رياست‌جمهوري مي‌دانند و ۳۷ درصد او را نامطلوب مي‌دانند و شش درصد حتي اسم اورا نشنيده‌اند و شش درصد در خصوص بايدن نظري نداشته‌اند. در اين بين ۴۶ درصد از شهروندان امريكايي كلينتون را گزينه مطلوب براي حضور در انتخابات دانسته و پنجاه درصد وي را گزينه مطلوب نمي‌دانند و يك درصد هم گفته‌اند تاكنون اسم او را هم نشنيده‌اند و سه درصد نيز در خصوص كلينتون نظري نداشته‌اند. در همين حال۴۱ درصد حاضران در نظر‌سنجي برني ساندرز را گزينه‌اي مطلوب دانسته و ۲۹ درصد گفته‌اند معتقدند وي گزينه مطلوبي نيست و ۱۹ درصد نيز اعلام كرده‌اند هيچگاه اسم او را نشنيده‌اند و يازده درصد نيز نظري در خصوص او نداشته‌اند.

گزينه اول شما چه كسي است؟
از حاضران در نظر‌سنجي سي‌ان‌ان سوال ديگري هم پرسيده شده است مبني بر اينكه گزينه شما از ميان حاضران در انتخابات كيست؟ در اين بين اما شرايط هيلاري كلينتون متفاوت است. كلينتون با ۴۵ درصد آرا گزينه اول حاضران در نظر‌سنجي است. اين در حالي است كه در ماه سپتامبر اين آمار ۴۲ درصد بود. برني ساندرز در پاسخ به اين سوال در رتبه دوم با ۲۹ درصد آرا قرار دارد و اين در حالي است كه ماه گذشته او محبوبيتي ۲۴ درصدي داشت. بايدن نيز كه در رتبه سوم قرار دارد اگرچه در ماه سپتامبر آراي ۲۲ درصد از راي‌دهندگان را داشت اما پس از مناظره تلويزيوني به نظر مي‌رسد بخشي از آراي خود را به كلينتون داده است و اكنون محبوبيت خود را به ۱۸ درصد رسانده است. اين در حالي است كه كماكان مشخص نيست كه بايدن در انتخابات حاضر خواهد شد يا خير.

اگر بايدن در انتخابات شركت نكند؟
اما يكي از سوالات ديگر در اين نظر‌سنجي نيز اين بود كه اگر جو بايدن در انتخابات شركت نكند انتخاب شما چگونه خواهد شد؟ نتايج اما بدون حضور بايدن شرايط ديگري را نشان مي‌دهد. وضعيت هيلاري كلينتون در پاسخ شهروندان امريكايي به اين سوال متفاوت مي‌شود. در زماني كه بايدن در رقابت حضور نداشته باشد كلينتون با ۵۶ درصد آرا مي‌تواند رتبه اول را در ميان دموكرات‌ها كسب كند و ساندرز با ۳۳درصد آرا در رتبه بعدي قرار دارد و نتيجه اين نظرسنجي نشان مي‌دهد كه بدون حضور بايدن تصميم‌گيري در ميان دموكرات‌ها بسيار آسان‌تر مي‌شود. اما در اين بين نيز يك نكته قابل توجه وجود دارد و آن راي ساندرز است كه نسبت به ماه گذشته با پنج درصد رشد همراه بوده است.
 
کلمات کلیدی : هیلاری کلینتون، برنی سندرز، ورمونت، مارتین اومالی، مریلند، جیم وب، سناتور ، ویرجینیا ، لینکلن چیفی،واشنگتن پست، انتخابات آمریکا، جمهوری خواه، دموکرات،
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.