توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 293562
سه شگفتی انتخابات آمریکا در یک روز
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۵۹
دونالد‌ترامپ در حال خلق شگفتی‌های مداوم است. شگفتی اول زمانی رقم خورد که او در نظرسنجی «SurveyUSA» توانست از هیلاری کلینتون پیشی بگیرد و حالا وی شگفتی دوم را رقم زده است. در حالی که دونالد‌ترامپ به داشتن دیدگاه‌های نژادپرستانه متهم است در تازه‌ترین نظرسنجی وی توانسته آرای ۲۵ درصد از سیاهپوستان آمریکا را برای خود به دست آورد.

سیاهپوستانی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند گفته‌اند بین هیلاری کلینتون و دونالد‌ترامپ، این مرد جنجالی را انتخاب خواهند کرد. در سال ۲۰۱۲ زمانی که باراک اوباما برای دور دوم خود را نامزد انتخابات کرد به جنگ میت رامنی رفت. اقتصاد آمریکا در بدترین شکل خود بود و سیاهپوستان آمریکایی نیز اصلا اوضاع و احوال مناسبی نداشتند. به‌رغم این مشکل، میت رامنی با شعارهای رشد اقتصادی‌اش تنها توانسته بود در نظرسنجی دانشگاه کانیتیکت، ۶ درصد آرای جامعه سیاهان را از آن خود کند. این در حالی است که در دور نخست نیز جان مک‌کین در برابر اوباما نتوانسته بود آمار خوبی به دست آورد و تنها ۴ درصد آرای جامعه سیاهپوستان را از آن خود کرده بود. زمانی که در سال ۲۰۰۴، جورج بوش دوم نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شد، او تنها با اختلاف اندکی بهتر از سایر جمهوری‌خواهان ظاهر شد و توانست در جامعه سیاهان مورد اقبال آنها قرار بگیرد. او در این سال توانست ۱۱ درصد آرای جامعه سیاهان را برای خود دست و پا کند. این در شرایطی است که در سال ۲۰۰۰، رای سیاهان برای جورج بوش ۹ درصد از کل آرا بوده است.

براساس نظرسنجی «SurveyUSA»، دونالد‌ترامپ در تاریخ مدرن آمریکا توانسته بهترین آمار را در جامعه سیاهپوستان به دست آورد.

با نگاهی به تاریخ انتخاباتی ایالات‌متحده، تنها کسی که توانسته ۱۲ درصد آرای سیاهپوستان را به دست آورد «باب دال» در سال ۱۹۹۶ بوده است. دونالد‌ترامپ اما تاکنون به‌عنوان یک رکوردشکن در نظرسنجی‌های جمهوری‌خواهان ظاهر شده است و حتی وی به‌رغم اظهارات ضد لاتین‌تباری‌اش، توانسته در این جامعه نیز آمار قابل توجهی به دست آورد. براساس نظرسنجی «SurveyUSA»، وی توانسته است ۳۱ درصد آرای مردم لاتین‌تبار را در نظرسنجی‌ها به دست آورد. این در حالی است که وی در یک سخنرانی در باب مبارزه با مهاجرت غیرقانونی گفته بود در لب مرز با مکزیک حصار خواهد کشید، زیرا به اعتقاد وی مکزیکی‌ها عده‌ای قاچاقچی و متجاوز به نوامیس آمریکا هستند که به‌طور غیرقانونی وارد خاک آمریکا می‌شوند. به‌رغم این اظهارات، وی در نظرسنجی اخیر توانسته است آرای خوبی از لاتین‌تبارها به دست آورد. پیش‌تر، در سال ۲۰۱۲، رامنی توانسته بود ۲۷ درصد آرای لاتین‌تبارها را به دست آورد.

سارا پیلن در تیم‌ترامپ
در شرایطی که ‌ترامپ همچنان در نظرسنجی‌ها شگفتی می‌آفریند، سارا پیلن، یکی از بانفوذ‌ترین جمهوری‌خواهان ایالات‌متحده گفته است، دوست دارد در صورت انتخاب شدن دونالد‌ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده، به‌عنوان وزیر انرژی وی در کابینه او باشد. او در این مورد به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفته است: «حوزه انرژی، بچه من است و مایلم با ‌ترامپ کار کنم.»

پی‌لین اعتقاد دارد گاز و نفت و سایر مواد کانی جزو نعمت‌های خدادادی است که خداوند به نوع بشر هدیه داده است تا از آن درست استفاده کند. پیش‌تر دونالد‌ترامپ در یکی از سخنانش چراغ سبزی به سارا پیلن نشان داده و گفته بود دوست دارد در تیمی که برای دولت احتمالی‌اش خواهد بست، سارا پیلن هم عضوی از آن باشد.

پی‌لین بر این باور است که آمریکا باید در سیاست‌هایی که برای انرژی و گاز خود اتخاذ می‌کند، وابستگی خارجی خود را به کشورهای دیگر به‌ویژه کشورهای خاورمیانه کمتر کند. سارا پیلن یکی از تندروهای جمهوری‌خواه به حساب می‌آید که در امور خارجی هم نسبت به ایران دیدگاه ستیزه‌‌جویانه‌ای دارد. او جزو جمهوری‌خواهانی است که از توافق دولت اوباما با ایران بر سر برنامه‌های هسته‌ای این کشور انتقاد کرده است. او در مصاحبه اخیرش با سی‌ان‌ان در این خصوص گفته است: «ما برد را با دستان خودمان به دشمن قسم خورده آمریکا تحویل دادیم. آنها بلافاصله پس از اینکه این پیروزی را به دست آوردند، ما را به استهزا گرفته‌اند و می‌گویند ذره‌ای از دیدگاه‌های خود عقب نخواهند نشست.»

در جبهه دموکرات‌ها چه خبراست؟
در بحبوحه پیشتازی‌ ترامپ در دو جبهه داخل حزبی و ملی، جبهه دموکرات‌ها آبستن خبرهای تازه‌تری شده است. در شرایطی که برنی سندرز، نامزد سوسیال جمهوری‌خواهان در نظرسنجی‌ها از هیلاری کلینتون عقب بود، در آخرین نظرسنجی در نیوهمپشایر از هیلاری کلینتون جلو زد و هم‌اینک وی رهبری حزب دموکرات‌ها را در نظرسنجی‌ها به دست گرفته است. در این نظرسنجی، برنی سندرز توانسته است با اختلاف ۹ امتیاز از هیلاری کلینتون پیشی بگیرد.

در شرایطی که هفته گذشته هیلاری کلینتون با ۴۵ درصد آرا پیشتاز دموکرات‌ها بود، هم‌اینک ورق برگشته است و برنی سندرز با آرای ۴۱ درصدی در برابر آرای ۳۲ درصدی هیلاری کلینتون، بازی را در میانه راه به سود خود رقم زده است. به نوشته سایت خبری نیویورک پست، در ماه ژوئیه هیلاری کلینتون توانسته بود اختلاف ۱۰ امتیازی خود را با سندرز حفظ کند، اما نحسی ماه سپتامبر دامنگیر وزیر سابق خارجه آمریکا شده و در حال حاضر کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون با یک سقوط آزاد مواجه شده است.

این در حالی است که نیوهمپشایر در سال ۲۰۰۸ جزو مناطقی بود که وی توانسته بود باراک اوباما را در نظرسنجی‌ها جا بگذارد.

در این ایالت همچنین جو بایدن، معاون اول باراک اوباما که هنوز به‌طور رسمی برای نامزدی اعلام آمادگی نکرده، یک رشد ۴ درصدی داشته و توانسته است میزان مقبولیت خود را در بین دموکرات‌ها به ۱۶درصد آرا برساند. برخی می‌گویند علت سقوط آزاد هیلاری کلینتون به رسوایی ایمیل‌هایش باز می‌گردد. او در زمانی که متصدی وزارت امور خارجه آمریکا بوده است، به جای استفاده از یک ایمیل دولتی از یک ایمیل شخصی استفاده می‌کرد. گفته می‌شود وی به دلیل استفاده از ایمیل شخصی که به راحتی قابل هک شدن است، امنیت آمریکا را در دوره تصدی خود به خطر انداخته است.

«تام بروکاو»، مجری سابق شبکه خبری «ان‌بی‌سی» می‌گوید: «به عقیده من هیلاری در دوره کاری خود اشتباه بزرگی انجام داده است.» او ادامه می‌دهد: «در حالی که وی توانسته بود رهبری حزب دموکرات‌ها را بر عهده بگیرد، اکنون با آشکار شدن این رسوایی در حال از دست دادن جایگاه خود است.»

بایدن در برابر‌ترامپ
در حالی که‌ترامپ در رقابت‌های تن به تن با دموکرات‌ها پیشتاز نظرسنجی‌ها است وی در ایالت آیووا از جو بایدن، معاون باراک اوباما عقب افتاده است. در نظرسنجی اخیر‌ترامپ با رای ۴۸ درصدی در برابر هیلاری ۴۳ درصدی توانسته است در این ایالت از بانوی سابق نخست ایالات‌متحده پیشی بگیرد. همچنین وی در رقابت با برنی سندرز، با اختلاف یک امتیاز یعنی ۴۶ در برابر ۴۵ درصد آرا توانسته است وی را جا بگذارد. اما در مقایسه با جو بایدن، مردم آیووا رای پیروزی را به بایدن داده‌اند و وی توانسته است با آرای ۴۹ درصدی در برابر ۴۵ درصد‌ترامپ از وی پیشی بگیرد. همچنین در ایالت نیو همپشایر همین وضعیت برای جو بایدن حاکم بوده است. او در این ایالت نیز توانسته است از دونالد‌ترامپ یک مغلوب بسازد و با اختلاف ۹ امتیازی، یعنی ۵۰ در برابر ۴۱ درصد، پیشتاز جمهوری‌خواهان را پشت سر بگذارد.

در شرایطی که در این دو ایالت همه چیز به سود بایدن رقم خورده است او هنوز به‌طور رسمی آمادگی خود را برای رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۶ اعلام نکرده و وی تنها به گفتن این جمله بسنده کرده است که «هنوز نمی‌تواند با قاطعیت بگوید قصد ورود به انتخابات را دارد.»
 
کلمات کلیدی : ترامپ، هیلاری کلینتون، برنی سندرز
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.