نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 370172
واکنش وزارت خارجه به نگرانی بان کی مون از آزمایش موشکی ایران/ لزوم پرهیز از پرداختن به تفاسیر متناقض با نص برجام
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۶
یک مقام مسئول در وزارت خارجه ایران به بان‌کی‌مون توصیه کرد در گزارش ۶ ماهه خود به شورای امنیت به تفاسیری که با نص برجام متناقض بوده نپردازد و گزارش منصفانه‌ای درباره کوتاهی آمریکا در عمل به تعهدات برجامی خود ارائه کند.

یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به خبر منتشره از سوی خبرگزاری رویترز پیرامون اظهارات منتسب به بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد در خصوص آزمایش‌های موشکی کشورمان، ضمن اظهار امیدواری نسبت به اینکه خبر رویترز مطابق واقعیت نباشد، به بان کی مون توصیه کرد با توجه به اینکه وی و همکارانش در مذاکرات حضور نداشته و از سوابق توافق‌ها بی خبرند، در گزارش شش ماهه خود به شورای امنیت به تفاسیری که با نص برجام متناقض بوده و صرفا نمایانگر فشارهای سیاسی داخلی یک یا چند عضو دائم شورای امنیت است، نپردازد و با رعایت حیطه صلاحیت و اختیارات خود، یک گزارش منصفانه و واقع بینانه در مورد کوتاهی آمریکا در عمل به تعهدات برجامی خود که مورد گواهی همه کشورهایی که با ایران همکاری اقتصادی خود را از سر گرفته‌اند می‌باشد، ارائه کند.

لازم به ذکر است که اخیرا دبیرکل سازمان ملل متحد با حذف نام عربستان سعودی از فهرست کشورهای کودک کش فضاحتی تاریخی برای سازمان ملل متحد رقم زده و حیثیت خود را از بین برد و اعتبار سازمان ملل متحد را با خدشه و چالش جدی روبرو کرد.

به گزارش فارس، منابع نزدیک به مذاکره کنندگان هسته‌ای اظهار نگرانی کرده‌اند که بان‌کی‌مون که نقشی در توافق تاریخی هسته‌ای که یکی از دستاوردهای مهم دیپلماسی در دهه‌های گذشته به شمار می‌رود نداشته و طبیعتا اطلاعی از ظرافت‌های توافق و جزئیات آن ندارد، ممکن است تحت تاثیر همان گروه‌های فشاری که وی را وادار به حذف نام عربستان از فهرست کودک کشان کرد، اکنون نیز با اظهارنظرهای غیرمسئولانه و بی ارتباط خود یک توافق تاریخی را تخریب نکند.

بر اساس این گزارش، «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل در یک گزارش محرمانه که روز پنجشنبه (دیروز) به رؤیت خبرگزاری «رویترز» درآمد مدعی شد که آزمایش موشک بالستیک ایران «با روح سازنده توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهان همخوانی ندارد» اما تصمیم‌گیری در خصوص اینکه ایران قطعنامه شورای امنیت را نقض کرده، برعهده شورای امنیت سازمان ملل است.
 
کلمات کلیدی : آزمایش موشکی ایران
 
مشکین نقاب
Germany
۱۳۹۵-۰۴-۱۸ ۱۶:۱۱:۴۶
خوبه فرماندهی کل قوا دولت نیست وگرنه تا الان دودستی همه چیزمون رو تقدیم دشمن کرده بود. (3811003) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۸ ۱۷:۵۸:۲۸
اگر ایران به روح برجام عمل نمیکنه چرا آمریکا باید به روح برجام عمل کنه؟
منصف باشیم و کاری نکنیم که دنیا به نیت مون شک کنه (3811216) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
واکنش وزارت خارجه به نگرانی بان کی مون از آزمایش موشکی ایران/ لزوم پرهیز از پرداختن به تفاسیر متناقض با نص برجام