توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 338466
تحلیل نیویورک تایمز از آزمایش موشکی سپاه
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۵
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز چهارشنبه برای دومین روز پی در پی به آزمایش های موشکی ادامه داد و اعلام کرد دو موشک را که بیش از هشتصد و پنجا مایل بُرد داشتند و می توانند به اسرائیل برسند، پرتاب کرده است. این آزمایش به صراحت دربرگیرنده پیامی برای اسرائیل است که جوزف بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا سرگرم دیدار از آن است.

به گزارش «انتخاب»، موشک ها از منطقه شرق کوهستان البرز که دریای خزر درشمال ایران را احاطه کرده، پرتاب شده اند.

گرچه آزمایش های پی در پی موشکی از سوی ایران، تندروهای مخالف توافق هسته ای در آمریکا را خشمگین ساخته است اما معلوم نیست که آیا این آزمایش ها ناقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد باشد.

پیش از امضاء توافق هسته ای با آمریکا و دیگر قدرت های بین المللی، ایران بر اساس قطعنامه ١٩٢٠ شورای امنیت سازمان ملل متحد از تحقیق و توسعه در زمینه موشک های بالستیک که بتوانند کلاهک هسته ای حمل کنند، منع شده بود. در پی توافق هسته ای این قطعنامه لغو شد و به جای آن قطعنامه شمار ٢٢٣١ در شورای امنیت سازمان ملل متحد به تصویب رسید. در این قطعنامه از ایران خواسته شده است از فعالیت در این زمینه خودداری کند.

ایران می گوید حق دارد سامانه های دفاع موشکی تولید کند چون از برنامه هسته ای خود دست برداشته است و نمی تواند کلاهک هسته ای تولید کند.

به گزارش خبرگزاری فارس ژنرال حسین سلامی معاون فرمانده سپاه پاسداران در حاشیه عملیات آزمایش موشک های بالستیک در کویر استان قم به خبرنگاران گفت ما شمار زیادی موشک های بالستیک با بردهای متفاوت در اختیار داریم و می توانیم دشمنان خود را هر زمان که بخواهیم از نقاط مختلف کشور آماج حملات خود قرار دهیم.

دولت اوباما آزمایش موشکی پیشین ایران در پائیز گذشته را ناقض قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل دانست و یک رشته تحریم های تازه علیه شرکت ها و افرادی که با برنامه موشکی ایران در ارتباط بوده اند تدارک دید اما از اجرای این تحریم ها پیش از دستیابی به توافق هسته ای خودداری کرد و با این اقدام خود خشم جمهوری خواهان را در کنگره بر انگیخت.

دولت آمریکا هنوز اعلام نکرده است که آیا آزمایش های موشکی جدید ایران ناقض قطعنامه شورای امنیت است. وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد موضوع را در شورای امنیت سازمان ملل مطرح خواهد کرد. در این میان جمهوری خواهان در کنگره آمریکا نیز اعلام کردند تحریم های تازه ای علیه ایران برقرار خواهند کرد.

از قرار ایرانی ها می خواهند به رقبای منطقه ای خود از جمله عربستان سعودی نشان دهند که تهران چه زرادخانه ای دراختیار دارد.

ژنرال سلامی گفت با توجه به اینکه حزب الله یکصد هزار موشک انبار کرده است، جمهوری اسلامی ده برابر آن انواع موشک در اختیار دارد و از قدرت نامحدودی برخوردار است.

با توجه به اینکه آزمایش موشکی ایران در روزی صورت گرفت که جو بایدن معاون اوباما سرگرم دیدار با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل بود، چنین به نظر می رسد ازمایش موشکی ایران معنادار بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر،ژنرال امیر علی حاجی زاده فرمانده برنامه موشکی سپاه پاسداران گفت موشک های ازمایش شده که بردی معادل ١٢٠٠ مایل داشتند قادرند به رژیم صهوینستی که ایران دشمن درجه یک خود یعنی اسرائیل را با این نام خطاب قرار می دهد، اصابت کنند.

خبرگزاری فارس در گزارش خود یادآور شد که بر روی بدنه موشک ها به زبان عبری نوشته شده بود که اسرائیل باید از روی زمین محو شود، جمله ای معروف از محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری پیشین ایران.

جو بایدن به طور رسمی به آزمایش های موشکی ایران واکنش نشان نداد اما پس از دیدار و گفتگو با نتانیاهو که به شدت از توافق هسته ای انتقاد کرده است، در کنفرانس خبری گفت گفت آمریکا از توانمندی نظامی متعارف ایران نگران است.
۱۳۹۵/۱۲/۱۹ ۲۳:۴۹
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۳ ۲۲:۲۷
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۳ ۰۹:۲۳
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۳ ۰۴:۴۵
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۲ ۲۰:۳۴
 
۱۳۹۵/۰۴/۱۹ ۱۰:۵۳
 
۱۳۹۵/۰۴/۱۸ ۲۳:۳۰
 
۱۳۹۵/۰۴/۱۸ ۱۵:۰۶
 
۱۳۹۵/۰۱/۱۲ ۱۲:۲۵
 
۱۳۹۴/۱۲/۲۳ ۱۰:۵۳
 
 
کلمات کلیدی : آزمایش موشکی ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.