توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 441217
نیکی هیلی: آزمایش موشکی ایران غیر قابل قبول است
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۳
نماینده جدید آمریکا در سازمان ملل برخلاف بندهای مصرح در قطعنامه شورای امنیت مدعی شد که آزمایش موشکی ایران در تعارض با قطعنامه 2231 شورای امنیت و غیرقابل قبول است.

به گزارش ایرنا، 'نیکی هیلی' روز سه شنبه در نشست دو ساعته اعضای شورای امنیت سازمان ملل درباره آنچه که به پیشنهاد او به منظور بررسی ازمایش اخیر موشکی ایران خوانده شد، برخلاف معمول مقامات این سازمان که در محل تجمع خبرنگاران و از پشت تریبون مخصوصی اظهارات خود را به گوش خبرنگاران می رسانند در گوشه ای از محل تجمع خبرنگاران با آنان سخن گفت و به هیچ سئوالی پاسخ نداد.

هیلی در ابتدا با اشاره به این که او به منظور گفت وگو درباره این آزمایشات ایران خواستار برگزاری نشست فوری این شورا شده است ؛ ادعا کرد: آنچه که ما می دانیم این است که ایران روز یکشنبه 29 ژانویه (10 بهمن) به یک آزمایش موشکی با موشک های میان برد اقدام کرده که مطلقا غیرقابل قبول است.

وی افزود که این موضوعی است که او تلاش خواهد کرد با قید فوریت به آن بپردازد.

نماینده جدید آمریکا در سازمان ملل مدعی شد که قطعنامه 2231 شورا می گوید ایران نمی تواند به ساخت موشک های میان برد ادامه بدهد و وزیر دفاع ایران در سپتامبر 2016 اعلام کرده است که تا ماه مارس 2017 کار ساخت این موشک ها را به پایان خواهد رساند.

وی در ادامه گفت: پیامی که ما می خواهیم به ایران بدهیم این است که قطعنامه 2231 شورا معنایی دارد و این قطعنامه بی دلیل به تصویب نرسیده و به این دلیل بوجود آمده است تا مورد احترام قرار گیرد.

این سخنان در حالی بیان شده است که وزیر امور خارجه ایران پیشتر موضوع برنامه های دفاعی ایران را خارج از قطعنامه 2231 شورای امنیت دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران دفاع از خود را به اجازه دیگران موکول نمی کند.

ظریف یادآور شد: در قطعنامه 2231 شورای امنیت، عبارتی در باره بحث موشک های بالستیک جمهوری اسلامی وجود دارد که جمهوری اسلامی در زمان تصویب آن موضع خود را صریحا علام کرده است.

همچنین سرگئی ریابکوف معاون وزیر امورخارجه و مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه پیشتر اعلام کرد: آزمایش های موشکی ایران قطعنامه شورای امنیت در باره برنامه هسته ای این کشور را نقض نمی کند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در ادامه ادعای خود افزود: همانطور که به اعضای شورای امنیت گفته است این شورا زمانی ارزش و اعتبار دارد که از مصوبه های خود دفاع و حمایت کند.

وی مدعی شد که به نظر او ایران می داند که نباید موشک هایی که قادر به حمل کلاهک هسته ای باشند؛ بسازد و با وجود این موشک هایی را با ظرفیت 500 کیلوگرم ساخته که بخوبی قادر به حمل این کلاهک ها خواهند بود.

هیلی اضافه کرد که ایران با این کار خود ؛ آمریکا را ساده لوح فرض کرده و او تصمیم دارد به مردم جهان هشدار بدهد و به ان ها نشان بدهد که کشورش ساده لوح نیست و در این مورد ساکت نخواهد نشست و همان طور آمریکا قبلا گفته است در این مورد اقدامات مقتضی را انجام خواهد داد.

وی در پایان بار دیگر تهدید کرد که تلاش او این است که اطمینان حاصل کند که ایران متوجه شود که آمریکا هرگز چنین اقدامی را برنخواهد تافت و علاوه بر این به هیچ کشوری اجازه نخواهد داد تا فن آوری لازم برای ساخت چنین موشک هایی را در اختیار ایران بگذارد.
 
کلمات کلیدی : نیکی هیلی + آزمایش موشکی ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.