نظر منتشر شده
۳۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 370348
ايران هراسي به شيوه بان كي مون/ وقتي دبير كل به جاي عربستان به ايران فشار مي آورد
بخش بین الملل الف، 19 تیر 95
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۳
خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه (۷ ژوئیه/۱۷تیر) نوشته بود بان كي مون، دبیرکل سازمان ملل در گزارشی محرمانه عنوان کرده است که آزمایش‌های موشکی ایران با روح سازنده توافق هسته‌ای ناسازگار است؛ اما شورای امنیت باید در این زمینه اظهارنظر کند. در اين خبر عنوان شده اين گزارش محرمانه روز پنجشنبه به رؤیت خبرگزاری رویترز رسيده است.

بر اساس ادعاي رويترز، دبیرکل سازمان ملل در این گزارش گفته: با وجود این که تفسیر قطعنامه‌های شورای امنیت برعهده این شورا است، اما اين نگراني وجود دارد که آزمایش‌های موشکی با ماهیت سازنده‌ای که در امضای توافق هسته‌ای نشان داده شد، منطبق نباشد.

بان كي مون بايد تا ۱۰ روز ديگر گزارش خود در رابطه با عملكرد ايران در يك سال گذشته از برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ را به سازمان ملل ارائه كند. در اين بين اگر چه دسترسي خبرگزاري آمريكايي رويترز به گزارش محرمانه دبير كل آن هم پيش از علني شدن جاي سوال دارد اما در صورت صحت خبر بايد گفت گزارش بان كي مون احتمالاً دور تازه اي از فضاسازي ها عليه ايران را به همراه خواهد داشت. اين در حالي است كه ايران با وجود انجام تعهدات كامل خود بر اساس برجام، هنوز نفع خاصي در اين زمينه نبرده است.

بان كي مون كه تا چند هفته‌ ديگر بايد مسند دبير كلي را تحويل دهد يكي از ضعيف ترين روساي سازمان ملل تا كنون بوده است. وي اواسط خرداد ماه با خارج كردن نام عربستان از ليست ناقضان حقوق كودك تحت شديدترين انتقادها قرار گرفت. بان كي مون عنوان كرده بود به دليل تهديد رياض به قطع كمك‌هاي مالي داوطلبانه به برنامه‌هاي انسان‌دوستانه سازمان ملل مجبور به حذف نام كشوري شده كه طبق اعلام گزارشگر ویژه سازمان ملل، از سال قبل تا کنون به طور مستقیم مسئول قتل ۶۰ درصد از کودکانِ کشته شدۀ یمنی بوده و در سال ۲۰۱۵، ۴۹ مدرسه و بیمارستان را در این کشور بمباران کرده است.

گفتني است دبیرکل سازمان ملل پیش‌تر در واکنش به آزمایش موشک‌های بالستیک ایران، از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته بود برای جلوگیری از افزایش تنش‌های منطقه‌ای، رفتاری محتاط و معتدل در پیش‌ گیرد.

کشورهای آمریکا، فرانسه، انگليس و آلمان می‌گویند اگر موشک‌های آزمایش‌شده ایران قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای داشته باشند، این نقض قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل خواهد بود.

در چارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ از جمهوری اسلامی خواسته شده که به مدت ۸ سال از آزمایش ‌موشک‌های بالستیکی خودداری کند. جمهوری اسلامی ايران در واکنش به انتقاد کشورهای غربی گفته بود که آزمایش‌های موشکی ایران صرفاً جنبه دفاعی داشته و به معنای نقض توافق هسته اي نمي باشد. همچنين به باور مقامات كشورمان، لحن این قطعنامه در خصوص توقف فعالیت های موشکی، اجباری را متوجه ایران نکرده است. در ضمن عنوان شده وقتي برنامه هسته اي ايران به صورت كامل تحت نظارت نهادهاي بين المللي قرار گرفته صحبت از اين كه موشك هاي ايران قابليت حمل كلاهك هسته اي دارند بي معنا مي باشد.

اما به نظر مي رسد آمريكايي ها با گنجاندن موضوع موشكي در قطعنامه ۲۲۳۱ شوراي امنيت زمينه را براي مشروعيت بخشي به درخواست هاي غيرمعقول خود فراهم آورده است. در اين راستا اگر ايران به قطعنامه شوراي امنيت توجه كند اين امر به معناي كاهش توانمندي دفاعي اش در منطقه پرآشوب خاورميانه با انواع و اقسام گروه هاي تروريستي است. منطقه اي كه كشورهايي نظير عربستان بالاترين هزينه ها را براي خريد جنگ افزار و تسليحات در آن انجام مي دهند. در صورت بي توجهي به اين قطعنامه نيز، زمينه براي ايجاد فشار، تشديد ايران هراسي و ناامن جلوه دادن ايران توسط كشورهاي غربي فراهم مي شود.

پاسخ ايران
در مقابل وزارت خارجه ایران، گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل را خارج از حیطه صلاحیت او خواند. یک مقام مسئول وزارت خارجه ایران به سخنان منتسب به دبیرکل سازمان ملل در خبرگزاری رویترز واکنش نشان داد و این گفته‌ها را نمایانگر فشارهای سیاسی یک یا چند عضو دایم شورای امنیت خواند.

این مقام مسئول که نامش قید نشده می‌نویسد: با توجه به این که وی و همکارانش در مذاکرات هسته‌ای حضور نداشته‌اند و از سوابق توافق‌ها بی خبرند، توصیه می‌شود که در گزارش شش ماهه به شورای امنیت به تفاسیر متناقض با نص برجام نپردازند.

این مقام وزارت خارجه از بان کی‌مون خواسته که با رعایت حیطه صلاحیت و اختیاراتش، گزارشی منصفانه و واقع‌بینانه در مورد کوتاهی آمریکا در عمل به تعهدات برجامی ارائه کند.

این مقام وزارت خارجه نوشت بان کی‌مون اطلاعی از ظرافت توافق و جزییات آن ندارد و ممکن است تحت تاثیر گروه‌های فشار که او را وادار به حذف نام عربستان از فهرست کودک‌کشان کرد، با اظهارنظرهای غیرمسئولانه و بی ارتباط خود یک توافق تاریخی را تخریب کند.

گفتني است بعد از توافق هسته اي بين ايران و ۱+۵، كشورهاي غربي تمركز وي‍ژه اي بر محدود كردن توانمندي دفاعي و آزمايش هاي موشكي ايران گذاشته اند.
 
کلمات کلیدی : آزمایش موشکی ایران+بان کی مون
 
Germany
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۱:۲۹:۲۶
"مغایرت آزمایش‌های موشکی ایران با روح سازنده توافق هسته‌ای" یعنی اینکه در برجام توافقی کردیم که حالا باید پله پله امنیتمان را هم زیر سوال ببریم. (3812566) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۱:۳۳:۴۷
قابل توجه كساني كه مدعي اند با تعامل و پس از برجام, میگفتند فضای ایران هراسی را شکستیم!!! (3812579) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۲۱:۳۷:۳۸
شما فکر نکنید که اگه برجام برهم بخوره برمیگردین به روزهای خوش گذشته! مردم دیگه تحمل برگشت به عقب رو ندارن! (3813980) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۲۱:۴۱:۲۳
این وظیفه مسئولانه که جلوی برهم خوردن برجام رو بگیرن چون برهم خوردن برجام میتونه نتایج غیرقابل پیشبینی به همراه بیاره. هیچ راهی هم نداره جز اینکه ما رابطه مون رو با آمریکا بهتر کنیم. (3813988) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۱:۳۶:۲۰
ذوق زده هايي كه از تعامل و ورود به جامعه جهاني دم ميزنند، اين تناقضات را خوب ببينند. كه نوكران امريكا مثل ال سعود در منطقه مصونيت دارند،كه هر جنايتي را مرتكب شوند، (3812583) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۱:۳۷:۲۲
بابا اين بشر ذاتاً بدبخت و نوكر است . خودش گفت بخاطر دلار عربستان را از ليست نامردها حذف كرده . ظاهراً ميخواهد نامزد رئيس جمهوري كره جنوبي شود و بالاخره اين كار خرج ميخواهد . وقتي عربستان خرج خانم كلينتون را ميدهد (پسر شاه سليمان گفت) چرا خرج اين موجود دست و پا بسته را ندهد . عربستان و آمريكا كه عاشق چشم تنگ و ابروي كم پشت اين بشر نيستند آنها خرج همين خوش رقصي ها را ميدهند اگر ايران بيشتر پول بدهد شايد در بستر ايران بخوابد هرچه بيشتر پول بدهيد بيشتر پا ميدهد اينگونه موجودات هرزه هاي سياسي هستند و دنبال مشتري پولدار ميگردند . بسم الله اگر طالبيد بينيد چقدر ميخواهد كه با ما بپرد البته اگر عادت بكند اشتهايش بيشتر هم ميشود. (3812586) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۵:۱۵:۲۱
عزیزم همین بشر یک داور حساب میشه در اجرای توافق (3813312) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۱:۴۱:۰۷
بان کی مون باید تحت تعقیب قرار گیرد
---
بان کی مون دبیر کل کنونی سازمان ملل متحد متاسفانه بجای اثبات مسئولیت شناسی خود در حمایت از کشورهای مدافع صلح و حامی حقوق ملتهای مظلوم و استقلال و حاکمیت کشورها ، بگونه ای رسوا و شرم آور که هرگز در شان مقام او نیست طرف حاکمان کشورهایی را می گیرد که جنگ افروزی و جنایات جنگی آشکار آنان حتی مورد اعتراض اتحادیه اروپا وسایر سازمانهای بین المللی وابسته به سازمان ملل قرار گرفته است.
ج.ا.ا بعنوان یک عضو فعال سازمان ملل متحد باید نسبت به موضع گیریهای ضد بشری و قانون ستیز بان کی مون که در حمایت از ناقضان حقوق بین الملل انجام گرفته است ، به شورای امنیت سازمان ملل و مجمع عمومی این سازمان و سازمانهای ذی ربط دیگر اعتراض وشکایت کند و با اسناد و مدارک فراوانی که در این زمینه وجود دارد با همکاری سایر کشورهای صلح دوست و با جدیت پیگیر محکومیت و خلع صلاحیتهای او در این محافل باشد. (3812600) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۲:۱۴:۳۵
چرا ما باید بهانه دست این ادمها بدیم که این کارها را بر علیه کشور انجام بدهند بهتر هست هر کاری که انجام می دهیم زیاد روی آن مانور ندهیم (3812721) (alef-13)
 
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۲:۲۳:۲۲
باز حتما عربستان دهانش راپر از پول کرده است (3812749) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۲:۲۴:۳۳
چند سال بعد اسنادش بدست مياد كه باكي مون از عربستان پول گرفته تا نوكريش را بكند (3812755) (alef-13)
 
طاهري
Germany
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۲:۳۴:۵۲
سلام آقاي بان كي مون ؛ من يك معلم ايراني هستم واز آن دسته افرادي هستم كه با بي ادبي رسانه اي مخالفم وفكر مي كنم درجامعه ي بشري مي شود ما آدم ها واقعا مثل آدم با هم حرف بزينم وبا بي ادبي همد يگر را آزار ندهيم ولي از شنيدن حرف هاي شما خيلي لجم مي گيرد. وبا ولع واشتهاي سيري ناپذيري.دوست دار م از. شما بپرسم كه چه زماني اين ماموريت شما در سازمان ملل تمام مي شود ؟ چون من وبسياري ا زكساني كه آلودگي شما وامثال شما رادرساز مان ملل مي دانيم ،براي رفتنتان لحظه شماري مي كنيم . يك عرض ديگر هم داشتم : لطفا دهانتان را ببنديد وديگر در افشاني نكنيد چون بوي تهوع حرف هايتان حال مردم دنيا را به هم مي زند:با احترام زهرا طاهري (3812791) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۴:۱۲:۲۸
نمیدونم چرا داره آخرای دولت اصلاحات یادم میاد که غربی ها توافق رو نقض کردن و ایران هم در جواب سانتریفیوژها رو روشن کرد. متعاقب اون پله پله تحریمهارفت بالا تا آخر دولت احمدنژاد. حالا بازم کاری میکنن این غربی ها تا به اینجامون برسه و اعطا برجام رو به لقاش ببخشیم و بازتحریمها رو سنگینتر از قبل کنن.
نمیدونم چرا اون عزیزانی که داشتن برجام روروسرشون میذاشتن و امضا میکردن به فکر این روزها و روحش نبودن؟؟؟ (3813130) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۴:۱۳:۴۹
"این مقام وزارت خارجه از بان کی‌مون خواسته که با رعایت حیطه صلاحیت و اختیاراتش، گزارشی منصفانه و واقع‌بینانه در مورد کوتاهی آمریکا در عمل به تعهدات برجامی ارائه کند."

شوخی میکنی :) (3813135) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۴:۱۵:۰۲
"با توجه به این که وی و همکارانش در مذاکرات هسته‌ای حضور نداشته‌اند و از سوابق توافق‌ها بی خبرند، توصیه می‌شود که در گزارش شش ماهه به شورای امنیت به تفاسیر متناقض با نص برجام نپردازند."

دست اون دوستانی که ناظر برجام رو کسایی قرار دادن که از برجام خبری ندارن درد نکنه (3813141) (alef-13)
 
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۲:۵۷:۲۵
يادمان باشد بان‌كي‌مون پيش از اينكه به عنوان دبيركل سازمان ملل انتخاب شود وزير خارجه كره جنوبي بود و در اين مقام كاملاً و به‌شدت از تجاوز امريكا و انگليس به عراق (در جريان جنگ دوم نفت كه با مخالفت شديد بسياري از كشورها از جمله شركاي راهبري امريكا در ناتو مانند آلمان و فرانسه مواجه شده بود) حمايت كرد.
بان‌كي‌مون به‌جز اينكه فردي فاقد صلاحيت حرفه‌اي در اين مسئوليت بوده‌است حتي در قياس با عموم دبيركل‌هاي پيشين سازمان ملل مانند «كورت والدهايم» اطريشي، «دكوئه‌يار» از كشور پرو و يا «كوفي عنان» غنايي از نظر منش اخلاقي و عزن نفس، فردي فرومايه بوده‌است. البته در اين افاضات اخير بان‌كي‌مون ضعف و انفعال دستگاه ديپلماسي كشور در سال‌هاي اخير هم مؤثر بوده‌است. (3812861) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۲:۵۸:۱۲
همه اینا که نوشتی درست اما چرا ما با علم به این دشمنی ها بهانه دستشان می دهیم از این بهانه دادنها چه کسانی در ایران نفع می برند؟ (3812865) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۲۰:۴۱:۳۱
واقعا ذلت و تحقیر جز ذات برخی شده است !! مایه تاسف است که خودتان می گویی بهانه جویی راستی برای بهانه جویی طرف مقابل باید تا کی باج بدهیم ؟؟/ یعنی حد یقف این بهانه جویی ها کجاست ؟؟ فردا روز می گویند رهبری حرف نزند بعد می گویند فلانی را محاکمه کنید و همین طور و امثال شما دائم در حال حمایت از آنان و تاخت به داخل هستید (3813911) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۰۰:۵۲:۰۴
کسی که بخواد بهانه بگیره ، بهانه می سازه (3814240) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۴:۲۶:۱۳
عادت بد ما این است که تا یک نفر انتقادی می کند فوری شروع می کنیم به تخریب و توهین کردن به وی . بان کی مون دبیر کل سازمان ملل است و تمام سعی اش را کرد تا برجام به نتیجه برسد حالا هم ابراز عقیده کرده اما بلافاصله می گوید این تشخیص در حیطه شورای امنیت است . در قضیه عربستان هم اگر زاویه نگاهمان را عوض کنیم بهتر خواهد بود . بان کی مون هم پول عربستان را گرفت تا برای گرسنگان آفریقا و سیل زدگان آسیا و غیره و غیره خرج کند هم اعلام کرد که عربستان با پول توانست خودش را ازلیست سیاه سازمان ملل خارج کند . این خودش یک هوشمندی است . جهانیان باید می فهمیدند که حکام عربستان در کودک کشی در یمن دست دارند و اینطوری فهمیدند و از نظر ارزش خبری هم به مراتب بردش بیشتر بود تا اینکه اسمش در لیست می آمد بعدش هم عربستان بیانیه می داد و انکار می کرد و محکوم ، اما حالا همه دنیا خبر داردند که عربستان در یمن جنایت علیه بشریت می کند اما چون پول داده به سازمان ملل ، این سازمان اسمش را از لیست سیاه خارج کرده است و پول را گرفته چون نیاز دارد اما انکار نکرده و لا پوشانی یا کتمان هم نکرده است . (3813166) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۴:۵۵:۵۶
عمو بان کی مون !

اگه راست میگی فیش حقوقی و پرینت حساب بانکیت رو منتشر کن! (3813249) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۵:۰۰:۴۰
بان کی مون یه شخصیت بین المملی است و یک عرب و یا یک امریکایی نیست که بخواهیم او را متهم به دشمنی کنیم و بگوییم از روی غرض حرف میزند . موشک هم یک وسیله تهاجمی است و یک وسیله دفاعی مثل ضد هوایی نیست . ایران به جای اینکه مدام موشک ازمایش کند چرا دفاع هوایی خودش را قوی نمیکند؟ الان در منطقه فقط ایران موشک آزمایش میکند و ان هم به صورت تحریک آمیز . باید قبول کرد که ایران روح برجام را از بین برده است و باید خود را برای پیامدها ی ان اماده کند . (3813260) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۵:۲۴:۳۰
یه برنامه ای دارن و پول های عربستان هم نقش داره (3813336) (alef-3)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۶:۳۷:۰۷
باز هم بوی پولهای کثیف عربستان میاد.....
به نظر من سربازان گم نام امام زمان باید مدارک مربوط به این تبانی های کثیف رو به دست بیارند و انها رو افشا کنند تا این موجودات کثیف برای همیشه رسوا بشن .....درست نیست که ما اینقدر ساکت بمونیم و ظلم اونها رو تحمل کنیم باید یه کار اساسی کرد ...کاری که ضامن مصالح کشورمون باشه ... (3813513) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۶:۵۷:۰۹
این تازه اولشه
منتظر باشید تا استقلال و امنیت کشور رو هم از مون بخوان
من دل واپس نیستم و به جا تعصبات کور کورانه به واقعیت ها و تجربیات قبلی میگم
من دل واپس نیستم چون از اولش ایمان داشتم که تفاهم و توافق با امریکا محاله
برجام یک ترکمن چای دیگه بود (3813554) (alef-13)
 
حق
Germany
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۸:۲۰:۵۷
اين مردك بايد جهت نصميمات كدخدا كه روح برجام كه نه خود برجام را نقض ميكنند مدعي آنان شود اما .... (3813696) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۲۱:۰۷:۳۴
با اظهارات تند وبی منطق بعضی از ملت بهتران بهانه به دست دشمنان ایران برای ایران هراسی می افتد این سخنان تند دهها ریشه کشور وملت را دراورده وهمچنان ادامه دارد (3813942) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۲۱:۲۶:۱۶
از وقتی این ادم نون به نرخ روز خور رییس سازمان ملل شده کلا نظرم نسبت به مردم ژاپن عوض شده (3813963) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۰۰:۰۸:۰۰
داعش از بین بره بعد نوبت فشار مضاعف مجدد بر ما میشود (3814190) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۰۸:۲۹:۵۹
آیا بهتر نیست که با کشورهای مخالف سیستم سازمان ملل که کم هم نیستند، لابی گری کرد برای خروج از این سازمان به اصطلاح حقوق بشر؟!!! حقوق کدام بشر؟ حقوق زورمداران و متجاوزینی چون آمریکا و اسراییل؟!!! می دانید اگر یک چنین لابی مخالفی شکل گیرد، بی تردید روی تصمیمات احمقانه آن سازمان، تاثیر خواهد گذاشت و شاید عقب نشینی کنند. آیا این سازمان به اصطلاح حقوق بشر تا به حال از حقوق مردم کدام کشور تحت ظلمی دفاع کرده؟ آیا آمریکا را به خاطر این همه دخالت های وقیحانه در تاریخ کشورهای مختلف، زیر سوال برده؟ آیا حکومت غاصب اسراییل را برای آن همه ظلم و ستمی که بر تمامی مردم فلسطین و اروپا و همه جهان روا داشته، تحت تحریم قرار داده؟!!! فکر کنم موقع یک عملکرد جدی رسیده است تا شاید تمام بشرهای دنیا به حقوق از بین رفته خود برسند! (3814474) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.