نظر منتشر شده
۷۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 276707
هاشمی رفسنجانی: تحریم ها پدر مردم را درآورده؛ چطور ادعا می کنند به نفع ماست؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۹
رئیس تشخیص مصلحت نظام گفت: آقایانی پیدا می‌شوند که تعامل با دنیا را ذلت‌بار به شمار می‌آورند دست از شعارهای کم محتوا بردارید شعارهایی که جلوی پیشرفت را می‌گیرد هر جا لازم بود باید با جهان تعامل پیدا کنید.

به گزارش فارس، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس تشخیص مصلحت نظام صبح امروز در مراسم رونمایی از کتاب تاریخ جامع ایران که در مرکز دایرةالمعارف بزرگ اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: تاریخ‌نویسان بسیاری تلاش داشتند و تاریخ‌های گوناگون نوشتند اما لازم بود که مجموعه‌ای از تاریخ جامع ایران نوشته شود که این اقدام لازم انجام شد و جایی بسی خرسندی دارد. روزگار همسان نیست و رفتارها متفاوت است و این تاریخ احتیاج به نقد دارد.

رفسنجانی گفت: کمی از تاریخ می‌دانم اما تخصص ندارم و فکر می‌کنم تحصیلات و زندگی من ابعاد دیگری دارد.اما امروز می‌خواهم به موضوع به هم رسیدن اسلام و ایران بپردازم و این همکاری منحصر به دو مرجع نبوده است یونانیان و ایرانیان و کمی عرب‌ها در این همکاری سهم داشتند.

وی با بیان اینکه اسلام از ظرفیت ایران و ایرانیان خوب استفاده کرده است،‌گفت: بعد از پیدا شدن تاریخ اسلام و آغاز وحی در سرزمینی که تمدن نداشته است -جزیرةالعرب- با آغاز وحی سرنوشت و آینده بشریت تحت تاثیر وحی قرار گرفت. رئیس تشخیص مصلحت نظام گفت:‌ در زمان وحی ایران مرکز علمی مهمی به نام جندی‌شاپور که شاید نشانه‌های آن در کلام پیامبر می‌توان پیدا کرد.

وی افزود: عزم به تعبیر پیامبر اسلام دارای دفینه بوده است که باید این دفینه‌ها از بین برده شود تا میدان‌داری کند و تعامل بین اسلام و ایران از جندی‌شاپور شروع شده و بعدها به بیت‌الحکمه بغداد رسید و بعد جنگجویان صلیبی به غرب رسید.

وی با بیان اینکه زبان اسلام حق و استدلال است نه تهاجم و جنگ گفت: شروع و ختم جندی‌شاپور در تاریخ مشخص نیست و بعد از میلاد حضرت مسیح این جهاد علمی ایرانیان آغاز شد و از نظر مکانی این ْآغاز در بهترین نقطه جغرافیایی ایران شکل گرفت و در دو سه قرن بعد از اسلام ادامه داشت.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه رد پای تعامل را در در طول تاریخ می‌توان دید، گفت: دو حدیث از حضرت رسول وجود دارد که به اهمیت علم می‌پردازد نخست اینکه اگر علم در چین باشد بروید و آن را پیدا کنید و دوم اینکه فرمود اگر علم در ثریا هم باشد ایرانیان آن علم را به دست می‌آورند. وی با بیان اینکه پیامبر جندی شاپور آشنا بود گفت:‌ گروهی از اعراب در اسکندریه آموزش دیدند حتی طبیب پیامبر آموزش دیده و ایرانی بود به همین دلیل پیامبر جندی شاپور را می‌شناخت.

وی سپس به روایت دیگری از تاریخ پرداخت و گفت: لشکر اسلام در ادامه فتح ایران به جندی شاپور رسیدند و مدت‌ها پشت درهای جندی شاپور ماندند و اینکه امان‌نامه‌آی از طرف لشکر اسلام رسید و درها باز شد وقتی لشکر اسلام وارد جندی‌شاپور رسید پرسیدند چرا درها بعد از مدت‌ها باز کردید که آنان پاسخ دادند شما امان‌نامه‌ای دادید فرمانده متحیر شد و گفت کدام اما‌ن‌نامه! که غلامی به نام مکنف گفت من امان‌نامه فرستادم و فرمانده نمی‌دانست چه کار کند چون حدیثی از پیامبر بود که مسلمانان امت واحده هستند به همین دلیل به خلیفه دوم نامه نوشتند و خلیفه جواب داد امان‌نامه را بپذیرید که این تعامل باعث شد که دانشمندان اسلام را بپذیرند و گفتند این چه دینی است که به حرف غلام گوش می‌دهند و تعامل می‌کنند.

هاشمی رفسنجانی سپس به ذکر روایتی از تاریخ معاصر پرداخت و گفت: من به خوبی به یاد دارم که امام به یکی از شخصیت‌های مهم کشور که پاره تن او بود گفت درست نیست فقط حدیث بخوانیم و بگوییم دین روایت است باید اطاعت کنیم.

وی ادامه داد:‌اسلام حقیقتاً با عقل کار می‌کند و در جزیرةالعرب که هیچ کس دنبال سواد نبودند اولین وحی به پیامبر می‌گویند بخوان و دانش نیز با عقل همراه است و اگر عقل انسان آزاد شود انسان می‌تواند به جاهای ناشناخته سفر کند.

رئیس تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: بیت‌الحکمه بعد از آغاز تا ۲۰۰ سال به ترجمه پرداخت چون در آغاز دانشی نبود و بعد از ۲۰۰ سال دانشمندانمان به تحقیق پرداختند و محققان به نامی در جهان اسلام ظهور کردند که بعدها دانش این محققان به غرب رسید تا غرب به تمدن و پیشرفت دست یابد و ما به راه دیگر رفتیم و دچار انحطاط شدیم.

وی افزود: در حال حاضر ما میلیون‌ها فارغ‌التحصیل داریم و از‌ آنها هزاران دانشمند در ایران و سراسر دنیا به فعالیت می‌پردازند که باعث افتخار است.

هاشمی رفسنجانی گفت: یکی از افسران دوران جنگ برای من تشریح کرد که ما در نقطه حساس جغرافیایی هستیم و ایران از نظر موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی قلب جهان است. وی با بیان اینکه عده‌ای پیدا می‌شوند که تعامل با دنیا ذلت‌بار به شمار می‌آورند، گفت: دست از شعارهای کم محتوا بردارید شعارهای که جلوی پیشرفت را می‌گیرد هر جا لازم بود باید با جهان تعامل داشته باشید.

وی افزود: تعاملی که امام می‌خواست ایجاد کند در آن انحرافی پیدا شد که باید این انحراف را به نحوی حل کنیم. ایران ما از هیچ حرف و مذاکره‌ای نباید بترسد. پیامبر گفت اگر یکی از مشرکین آمد و می‌خواست حرف شما را بشنود اجازه دهید منطق شما را بشنود.

وی گفت: عده‌ای حرف‌های عجیب و غریب می‌زنند که ما می‌‌خواهیم خودمان به دانش دست پیدا کنیم و این در حالی است که تحریم‌ها پدر مردم را در آورده است اکثر مردمی که مزدبگیر هستند تحریم‌ها استخوان‌های آنها را خرد کرده است. رئیس تشخیص مصلحت نظام گفت: تحریم‌های بسیار بزرگی اکنون کشور ما با آن مواجه است و دلیل شرعی نداریم که با هیچکس نتوانیم حرف بزنیم خود پیامبر که طبیب همه تاریخ بود طبیب ایرانی داشته است.

وی افزود:‌البته این حرف‌های همه ملت ایران نیست حرف‌های عده‌ای محدود هستند که تریبون و قدرت دارند و این حرف‌ها مشکل‌ساز هستند. وی گفت: ما باید به نقطه مشترک با دنیا برسیم و به عقل جمعی دنیا برسیم ولی این محدود کار را به جایی رسانده‌اند که دانشگاه بزرگ دانشجویان ایرانی نمی‌پذیرند که کشورمان به دانش آنان نیاز دارد.

وی گفت: ما باید راهی برای تعامل با دنیا باز کنیم عقل و شرع اجازه می‌دهد افراط‌گری و خشکی هیچ وقت جواب نمی‌دهد. اسلام از مجموعه‌ای از دین و عرفان و مسائل بسیار اساسی است که تا قیامت می‌تواند این آموزه‌ها ادامه پیدا کند.
 
کلمات کلیدی : تحریم+ هاشمی رفسنجانی
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۳:۱۴:۳۵
ذلت پذیری و خودتحریمی شما استخوان ما را خورد کرده، نه تحریم های مستکبران (2969730) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۳:۲۲:۰۲
تحریم ها اینقدر که اختلاس ها ، رشوه ها ، کرسنت ها و استات اویل ها به ملت ضربه زد ، ضربه نزدند . (2969766) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۳:۲۶:۵۵
مگه هاشمی به داد مردم برسه. (2969782) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۳:۲۹:۲۰
در زمان تحریمها و بی کفایتی دولت قبل باعث شد واقعا" ما که بیماران خاص داریم عذاب بکشیدم
خدا خودش نادان و کم خردان هدایت کند (2969793) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۳:۳۱:۰۵
حرف دل مردم رازدین هر چند که دیره.ولی متشکر. (2969798) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۳:۳۳:۵۷
آیا شما در تیترها می نویسید، جنتی، یزدی، حائری ، .... ، این آقایان آیت الله هستند، آقای هاشمی رفسنجانی هم همینطور1 (2969806) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۳:۴۰:۵۳
نه خير بخور بخور هاي امثل فرزندان شما كمر مردم را خم كرده ،وقتي پول و امكانات نباشد مردم ما با هم همه شرايط را تحمل كرده و مي كنند ولي وقتي آنمقداري كه هم كه هست به جيب رانت خواران و دزدان و گيرندگان وامهاي سفارشي بدون ضمانت مي رود مردم جوش مي آورند آنهم مبالغ نجومي و فقط به جيب اطرافيان شما چپ و راستي ها مي رودو به دستور و سفارش شما ها مي رود
توصيه آريا و زنجاني و ..چه كساني كرده اند آمريكا؟ بعد قوه قضائيه جز يك مشت حرف جيزي تحويل مردم نداد و مال از دست رفت
حتي يكي از مقصرين و مجرمين اصلي يعني روساي بانكهايي كه اين وامهاي كلان بدون وثيقه را داده اند دستگير نشدند و راست راست دارند با سهمي كه گرفته اند در كشور و خارج از كشور كيف مي كنند و به ريش همه ملت ايران مي خندند
چطور هيچ كس در كشور بفكر چنين معضل وحشتناكي نبوده و نيست؟
ايشان ازاين نوع افاضات مزيد لا مفيد خيلي مي فرمايند (2969833) (alef-13)
 
ناشناس اشنا
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۳:۴۰:۵۸
منكه استخوانم خورد شده درد را تحمل ميكنم اما خفت و خواري را نه،إز شماي سالم ديگر خبرندارم!!! (2969834) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۳:۴۵:۱۲
تورم الان بسیار پایین تر از زمانی است که ایشان رئیس جمهور بودند و تحریمهای کنونی وجود نداشت. (2969858) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۳:۴۵:۴۸
آنچه پدر مردم را در آورده است کاخ نشینی حضرات است و اختلاسهای آقازاده ها. (2969861) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۳:۴۶:۴۸
استخوان اقا زاده ها را که خرد نکرده است.

یکبار هم که شده بیئید این واژه مردم را تعریف کنید . تا حدودو شمول ان معلوم شود

عده ای جزو مردم نیستند . در ماورای مردم زندگی می کنند

اقای هاشمی بفرمائید این عده چهن نامیده میشوند چون از مردم که نیستند تا استخوانشان از تحریم و امثالهم خرد شود .

نامشان چیست این کسانی که برای مردم تصمیم می گیرند و لکن از تصمیماتشان صدای خرد شدن استخوانهای انها به گوش نمی رسد .

واژگان جنابعالی و همراهان محترمتان که از اسیبهای انچه بر مردم می رسد مصونید چه تعریفی رااشاره می دهد

یک روز امام امد و همه ما از فقیر و غنی از سیاستمدار و کارگر از حتی رهبر انقلاب و بینوا و در مانده در راه یک تعرذیف پیدا کردیم . ولکن سالهاست که تعاریف به لطف اداره امور توسط جنابعالی و همراهانتان از اصلاح طلب و اصولگرا متفاوت شده است . ساسیون و مدیران این دورانها چه کرده اند با با انقلاب ؟

و پاسخش را چه کسی باید بدهد . ؟ و همواره این خارج از مردم هستند که می برند و می دوزند و می گویند و راحت می زیند و این مردم به تعریف شمول گرای ان است که خرد می شوندو تحلیل می روند و متحملند .

سخنان زیادی گفته میشود و لکن کسی عذر نمی خواهد و کسی هم خجالت نمی کشد . مدعیان همچنان بنام مردم و به خاطر مردم شعار می دهند!!!! (2969864) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۳:۴۷:۳۴
کسی منکر اثر مخرب تحریمها نیست
بحث در این است که نباید ذلیل شویم و همه صنعت هسته ای را تعطیل کنیم.

فکر می کنید زمانی که با قطعنامه های ننگین خزر را به روسیه واگذار کردند مردم در رفاه بودند و هیچ خطر و مشکل اقتصادی وجود نداشت. (2969870) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۳:۵۱:۲۳
"عده‌ای حرف‌های عجیب و غریب می‌زنند که ما می‌‌خواهیم خودمان به دانش دست پیدا کنیم و این در حالی است که تحریم‌ها پدر مردم را در آورده است اکثر مردمی که مزدبگیر هستند تحریم‌ها استخوان‌های آنها را خرد کرده است."

واقعیت جامعه را دانستن و شجاعت گفتن آن را داشتن، خود هنریست بس گران. (2969887) (alef-13)
 
سید محسن
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۳:۵۳:۱۰
امیدوارم آقای هاشمی هوس نکند درباره تعامل ایران و اسلام خاطره نویسی کند. (2969898) (alef-13)
 
مرتضایی
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۳:۵۴:۵۹
اقای هاشمی شما چرا دوپهلو حرف میزنی اگه میشه شفاف حرف بزن بگومنظورت ازتعامل با دنیا چیه؟ چرا کلی گویی میکنی؟ چرایکی به نعل ویکی به میخ میزنی؟ عیب و رسم شما البته شما تنها نه بلکه سیاست بازها همینه که اینجور حرف بزنید (2969905) (alef-13)
 
سادات
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۴:۰۲:۵۱
تحریم هاده د رصد است انکه مردم را خرد کرده بی انضباطی اقتصادی رانت بالاکشیدن بیت المال سود بردن یک سری در کنار تحریم (2969940) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۴:۰۷:۱۴
تحریم ها رو بی خیال حال اقا مهدی چطوره؟ (2969956) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۴:۱۵:۴۲
واقعا این حرفها از شدت بوی ذلت حال آدم را بهم می زند. ایشان با چه مجوزی از طرف مردم صحبت می گوید اخرین بار در سال 84 مردم نظرشان را در باره او با رای ندادن به او گفتند..
مردم پیام عزت و استقلال را رها نمی کنند و روحیه ی دریوزگی از امریکا را به نام تعامل با دنیا ! انتخاب کنند. (2969993) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۴:۱۷:۰۱
هميشه حرفهاي منطقي و واقعي ميزند.حرفهايي ميزند كه با واقعيات سازگار است.
شعار الكي نميدهد.نميگويد تحريمها كاغذ پاره هستند و حالا كه مملكت در حال له شدن است بگويد چرا مذاكره ميكنيد و .... (2969999) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۴:۱۷:۵۸
حاج آقا شما که واردی بچه ها رو بفرست خارج واسه تحصیل خودتون هم تشریف ببرید شمال واسه استراحت (2970002) (alef-13)
 
فاطمه
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۴:۱۹:۰۲
اقای هاشمی اگر به فکر مردم است جلوی بچه هایش را بگیرد که اینقدر پول بیت المال را بالا نکشند.اختلاس .ارتشا و ....والا خیلی پر رویید (2970007) (alef-13)
 
فاطمه
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۴:۲۲:۴۰
استخوان‌های مردم را خرد کرده؟.... شاید..... اما کوه های عزت و دست بستگان و لب تشنه گان شهید حتی با آمدنشان هنوز نتوانسته اند به شمای استوانه نظام بفهمانند یک لیوان آب به حقارت فریاد کمبود آب و فروش عزت نمی ارزد. (2970021) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۴:۲۳:۳۴
"تحریم‌ها استخوان‌های مردم را خرد کرده است"
به خدا که راست گفته (2970027) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۴:۲۳:۳۴
درست میگه
واقعیت تلخه (2970028) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۴:۲۵:۱۱
از تحریم ها بیشتردزديها پول شویییها رانت بازیها و.......استخوانهایشان را خورد کرده. (2970032) (alef-13)
 
سید مصطفی
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۴:۲۶:۱۶
اگر تحریم ها استخوان مردم را خورد کرده ،استخوان شما چطور؟ (2970034) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۴:۵۴:۲۲
حاج آقا
سلام
قبول تحریمها به مردم فشار شدیدی آورده و انشالله تحریمها لغوشود.
اما این حرف شما و امثال شما در این زمان باعث پررو شدن دشمنان میشود و لاغیر. (2970127) (alef-13)
 
ارشیا
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۵:۰۰:۱۲
من همیشه طرفدار شما بودم و هستم آقای رفسنجانی ... استخوانهای یک ایرانی ممکنه ترق و تروق کنه اما نمیشکنه... درسته که ما به دوست (...) باختیم و نه به دشمن دانامون ... ولی اسخوانهامون خیلی سفت تر از این حرفهاست... اینها رو دشمنانمون میبینند فکر غلط میکنند... ما استخون بندیمون درشته به همین آسونی مویه بر نمیداره چه برسه خرد بشه... (2970141) (alef-13)
 
گلزار
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۵:۰۹:۴۵
آقای هاشمی شما فعلا برو به آبروریزی که پسرت راه انداخته برس!
نمیخواد درس تعامل بدی!
این مملکت رهبر داره و ما گوش بفرمان رهبریم نه شما (2970170) (alef-13)
 
سهراب
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۵:۲۸:۲۸
بعضی ها ناشان در همین شعارهای هستش که برای ملت جز ضرر چیزی ندارد اگر این شعارها حذف بشود انها هم حذف خواهند شد پس انها تاجایی که بتوانند به این کار ادمه میدهند وبرایشان هم نه ایران مهمه نه ایرانی (2970235) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۵:۳۶:۱۷
جانا سخن از دل ما نسل فراموش شده و نسل سوخته جوان گفتی , تحریم نسل جوان را تباه و منسوخ کرد فشار تحریم هم به بیکاری و گرانی ما جوانان افزوده شد تا ازدواج و تشکیل خانواده بیش از پیش به یک رویای دست نیافتنی بدل شود , به امید حل تمام مشکلات نسل جوان . (2970260) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۵:۳۹:۳۹
دیگه استخوانی نمانده جناب رفسنجانی عزیز اگه دلواپسان بفهمند (2970271) (alef-13)
 
جاوید
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۵:۴۰:۴۹
فکر کنام هاشمی تعامل با غرب رو با سرسپردگی اشتباه گرفتن .این اسمش تعامل نیست اونها میخوان ما ضعیف و سرسپرده و بی تأثیر در منطقه باشیم ،اونها میخوان اینقدر ضعیف باشیم تا همیشه بزنن تو سرمون .هاشمی کاملا مشخصه اهداف اون بی پدر مادر ها رو متوجه نشدن .تعامل با دنیا بسیار عالیست ما هم معتقدیم باید با تمام دنیا تعامل داشته باشیم تا پیشرفت چشمگیری داشته باشیم .ولی اهداف و اقدامات اونها نشون میده دنبال تعامل سازنده با ما نیستند.در ضمن چرا ما از اسلام و پیامبر فقط مواردی که به نفعمونه الگو میگیریم ؟مثلا نحوه زندگی و دوری از اشرافیت ،تجمل گرایی و حفظ بیت المال رو هم باید از پیامبر الگو بگیریم .حرف و عمل باید یکی باشه .شناخت سیاسیون از خداوند بسیار سطحی و محدود هست . (2970274) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۵:۴۸:۴۶
حضرت آقای هاشمی : تحریم استخوان مردم را خرد نکرده ، بلکه نظام اداری فاسد 3/5 میلیون کارمندی که در آمد نفت و80% اقتصاد کشور جبران هزینه آن را نمی کند وراه را بر آن 20% به عنوان مالیات وتعزیرات وجریمه وگمرک و...بسته اند ، خرد کرده است . نظام اداری فاسدی که شما همیشه از سلامت وکارآیی آن تعریف وتمجید نموده اید !!!! .باید انقلاب اداری در کشور صورت گیرد . سی سال قبل از تحریم جاری که تحریم نبودیم چه کردید ؟ نگاهتان باید عوض شود . (2970291) (alef-13)
 
ن
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۵:۴۹:۱۳
اقای هاشمی رفسنجانی من نمیدونم تا چند سال تو این دنیا زنده هستین ولی این رو هم بدونین خودتونم تو این دنیا کلی اشتباه داشتین که قابل بخشش نیست (2970293) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۶:۱۱:۳۸
مبارزه با فساد اقتصادی به تدبیر و قاطعیت نیاز دارد
---
بی تدبیری مدیران دولتی و نبود جدیت و صداقت و جربزه ی کافی نزد دولت مردان در همه دولتها در کشور برای مبارزه ی عالمانه ی قاطع با فساد اقتصادی ، بیشتر سبب تاثیر گذاری تحریمها در خرد کردن استخوانهای مردم شده و می شود.
تا برای ریشه کن کردن فساد اقتصادی برنامه ای علمی با جدیت و صداقت و پیوستگی در کشور اجرا نشود وضعیت حتی پس از رفع تحریمها از این بدتر و خطر آفرین تر خواهد شد و خدا نکند که روزی کاسه ی صبر مردم لبریز شود؟؟؟!!! (2970328) (alef-13)
 
حسن
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۶:۴۸:۰۹
من نگران این هستم که تحریم ها برداشته شود و پول ها و دلارهای بلوکه شده ی کشور آزاد شود ولی بدون داشتن برنامه ای برای اشتغال جوانان و اشتغال زایی و تولید بیشتر ؛خرج روزمرگی کشور و مردم بشود و فرصتی بزرگ را از دست بدهیم.این پولهاباید در حسابی ذخیره شود و چندین نفر برای برداشت درست از حساب نظارت کنند. (2970396) (alef-13)
 
ارفع
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۶:۴۸:۴۰
جناب آقای رفسنجانی اشرافی گری شما و خانواده و همقطارانتان استخوانهایمان را بیشتر خرد کرده تحریمها فکر کنم بیشتر از استخوانهای ما جیب اشرافی گران را خالی کرده چون اختلاس و ارتشا هنوز در حد میلیون دلاری است (2970397) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۶:۵۰:۱۳
برای همین دولت متبوع شده به جای حذف یارانه ثروتمندان یارانه کل مردم را از نان و بنزین حذف می کند ؟
متاسفانه حرفها و کارها با هم تناقض دارند
شما از ابتدا به فکر مرفهین بودید و حالا سر تحریم از مستمندان سخن می گویید (2970402) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۷:۴۵:۳۴
احسنت جناب هاشمی (2970522) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۷:۴۸:۱۲
واقعا؟اگه شما نمیگفتی ما نمیدونستیم....ببخشید حاج آقا اون کسی که چند سال پیش دنبال این بود که غربیا ایران رو بیشتر تحریم کنند به نظرتون آشنا نیست؟احتمالا اسمش م.ه نیست؟ (2970528) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۷:۵۵:۵۵
یه فکری به حال نون حلال آقا مهدی بفرمایید ، بعد اگر تربیتشون درست شد، بیایید سراغ بقیه مملکت و نظر بدید (2970546) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۸:۰۵:۵۹
خوراک خبری لذیذ دلواپسان مهیا شد :) (2970570) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۸:۲۳:۳۱
اين حرف دل مردم است اما بعضي هر گز اين رادرك نمي كنند بد بيني تا كي بايد به دنيا با خوش بيني نگاه كرد دنيا بايد به سوي ما روي آورد ما بايد با دنيا تعامل داشته باشيم بعضي آدمها مثل گرگ اند كه توبه وبازگشتي ندارند عوض نمي شوند در كنار احمدي نژاد ايران را خراب كرد حالا هم ناراحت وبد بين نشسته هي مي گويد من بد بينم من بد بينم منبد بينم مثل موجودي كه كوك شده جز حرف دشمني با دنيا چيز ديگري از دهانش خارج نمي شود (2970599) (alef-13)
 
آبی بیکران
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۸:۳۵:۱۰
اون موقعی که تو دوران سازندگی استخوانهای مردم خرد میشد شما فرمودید زیر چرخ توسعه این امر اجتناب ناپذیر است حالا چطور شده؟ چه چیزی فرق کرده؟ (2970611) (alef-13)
 
آریو سوئد
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۸:۴۱:۲۶
این تحریمها نیست که مردم را خورد کرده. این بی عدالتی ، رانت و فساد سیستم مدیریتی زائیده دوران آقای هاشمی ست که مردم را عذاب میده. حقایق را نمی شود ماستمالی کرد. من خودم دو بار به آقای رفسنجانی رأی دادم و خیلی پشیمانم. (2970616) (alef-13)
 
الهام
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۹:۰۵:۵۵
هاشمي جان چرا تحريم ها استخوان هاي ما مردم را خرد كنند . شما و دار و دسته تان هستيد كه كمر ما مردم را شكسته ايد . دزدي ها را كم كنيد و سرمايه ها را به سمت مردم سرازير كنيد . اونوقت ببينيم تحريم يعني چي . اصلا تحريم نيست اينا همش حرفه كه شما ها درست كرديد به بهانه گران كردن اجناس . (2970669) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۲۰:۲۵:۵۵
بحث این نیست که تحریم ها بی اثر بوده است، بحث این است که 1- چرا در هنگام مذاکره با این سخن رست خود را مقابل طرف دیگر خالی میکنید
2- آیا 50 درصد این مشکلات داخلی مربوط به عدم مدیریت صحیح و عمل نکردن به فرمایشات رهبری در خصوص عدم اصراف، توجه به تولید ملی، اهمیت دادن به نخبگان، شایسته سالاری و اعتقاد به توانایی بچه های این مملکت نیست؟
حقیقتا مشکوکیم که چرا جنابعالی و اعضای دولت این حرفها را با صدای بلند تکرار میکنید، ملت ایران خود بیش از هر کس مزه تحریم را چشیده اند پس نیازی به گفتن ندارند (2970808) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۲۰:۴۹:۵۳
اختلاس و باندبازی پسر و دوستان شما استخوان های مردم را خرد کرده است. (2970840) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۲۱:۲۶:۳۰
درووود بر هاشمی. درود بر یاور مردم (2970884) (alef-13)
 
مینا
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۲۱:۳۸:۵۸
خیلی خنده داره که آقای هاشمی از خرد شدن استخوانهای مردم زیر تحریمها دم میزنه و به فکر مزد بگیرهاست,اون آقا زاده ی کی بود که از آمریکاییها درخواست تحریم بیشتر علیه مردم ایران رو میکرد اون هم برای منافع اقتصادی وسیاسی خودش. (2970902) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۲۲:۰۳:۰۸
درود برهاشمی شما دردل مردم جا دارید کدام یک از سران اجازه میدهند فرزندان خطا کارشان محاکمه شوند ولی شما نشان دادید انقلابی هستید.
حضرات مسئولین رده بالا فکر نکنند ما ملت نمی دانیم کدامیک از آقازادها خطا کار است یانه پس مشابه هاشمی اجازه دهید بافرزندان شما برخورد شود تا مردم به شماها اعتماد کنند.........بازهم درود برهاشمی.........

ممکن شما چاپ نکنیدمطمئنم؟؟؟؟؟؟؟ (2970942) (alef-13)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۲۲:۱۶:۰۷
باند بازی ،رابطه و رقابت نابرابر، اختلاس ،انواع رانت ها و سو استفاده های شخصی از قدرت چطور؟ اینها تاثیری بر جامعه نداشته؟ (2970963) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۲۲:۲۳:۴۸
زنده باد هاشمی (2970974) (alef-13)
 
شهروند جمهوری اسلامی
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۲۲:۲۳:۵۱
ای کاش همه مسئولین، آنچه را که جناب هاشمی می بینند، می دیدند.
خرد و خسته و نا امید شده ایم... (2970975) (alef-13)
 
عباسی
۱۳۹۴-۰۴-۰۹ ۰۹:۳۷:۰۵
اگر همه مسئولین مثل ایشان فکر می کردند که همه چیز این مملکت مثل لیبی شده بود.در ثانی به نقش فرزندان ایشان در تشویق دشمن به تحریم بیشتر باید توجه شوددر این دنیا میتوانید افراد ساده لوح را گول بزنید در آخرت می خواهید چکار کنید (3006102) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۲۲:۳۳:۵۲
مردم یا شما....... (2970994) (alef-13)
 
مهدی گلباز
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۲۲:۳۹:۵۷
استخوانمان خرد شود بهتر از آن است که عزتمان خرد شود آ شیخ (2970999) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۲۲:۴۴:۴۰
آنچه که کمر مردم را شکست اجرای سیاستهای تعدیل بوده است. نمی دانم چرا سایت الف سرش را زیر برف کرده و نمی گوید که این دولت با دولت احمدی نژاد از لحاظ اقتصادی چه تفاوتی داشته است. دولت یازدهم مهر تایید بر تورم روانی و واقعی دولت دهم زد ولا غیر. جناب موسی غنی نزاد گفته است دولت مدیریت انتظارات عمومی را به خوبی انجام داده است و انتظارات را انتظارات مسافرانی دانست که خرید بلیط را تا دقیقه نود عقب می اندازند اما از قول این نگارنده بگویید انتظارات مردم بازگشت نرخ ارز و کاهش نرخ آن بود که به علت تورم انتظاری ناشی از تحریم ها بالا رفته بود چرا شما اجازه به کاهش آن ندادید. آخر چرا ما باید شاهد دولت هایی باشیم که پس از رای خود تفسیر می کنند به جای مردم و خود حکم نهایی در خصوص اقتصاد صادر می کنند. من که نگرانم اگر این وضعیت اقتصادی که بیانگر بوروژوازی رانتی است و بازگشت به سیاست های دهه هفتاد ملت را از رایشان پشیمان کند. من معترضم و از اینکه رای من به این دولت چنین تفسیر می شود به شدت معترض هستم و قسم خورده ام که در انتخابات بعدی به این رویکرد اقتصادی رای ندهم (2971003) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۲۲:۵۱:۰۰
اي کاش چشمان خود را کمي سوي بهارستان بگشايد شايد که بينا شد (2971015) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۲۲:۵۴:۰۰
تحریمها استخوانها را خرد نکرده بد عمل کردن دولتها بی عدالتی پارتی بازی همه چیز را با پول حساب کردن از بین رفتن انسانیت استخوان مردم را خرد کرده (2971020) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۲۲:۵۶:۲۰
تعامل با دنیا نشانه عقل است اما کدام عاقلی است که نفهمد منظور شما تمکین در برابر ظلم و آمریکاست.
منظور از شعار کم محتوا چیست؟ امام را چگونه می پسندید؟!
قرآن را هم برای تزیین می خواهید؟
هم می خواهید برچسب برحق بودن را داشته باشید و هم می خواهی هزینه ندهید.
همان امامی که شما تزیینی می خواهیدش می فرمود که دفاع از حق سیلی خوردن دارد. حضرت ابراهیم هم سیلی خورد.
در هر حال تعامل و توازن کمال عقل است اما محال است در برابر ظلم کوتاه بیاییم.
شیطان بزرگ مادام که دست از ظلم برندارد منفور است. (2971024) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۲۳:۰۳:۴۸
تفاوت و تبعیض و ......استخوان شکن است (2971033) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۲۳:۰۴:۱۳
اگر عرضه داشتید عوض دولت خانوادگی باید طوری عمل می کردید که تحریم اثر فعلی را نداشته باشد.

پدر مردم را تبعیض و بی عدالتی و چراغ سبزها و کدهای ناجوانمردانه شما در آورده است. (2971035) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۲۳:۰۴:۵۱
از شهدای مظلوم خجالت بکشید. کد ندهید. (2971036) (alef-13)
 
سعيدروشن
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۲۳:۴۲:۱۱
ممكن است تحريم هاه قول ايت الله كمر مردم را شكسته باشد ولي جاي شكستگي اوليه كمر مردم ريشه درسياست هاي خصوصي سازي اقتصاد و حاكميت تكنوكرات ها در زمان رياست جمهوري ايشان وآزادسازي اقتصاد هم دارد ، شيب تند افزايش قيمت هاي محصولات و خدمات دولتي از زمان آزاد سازي اقتصاد توسط ايشان شروع شد ، ايشان خود يكي از بانيان شروع برنامه هسته اي و تبعات ناشي از ان هستند يادم هست با برنامه آزاد سازي اقتصاد و فروش محصولات نفتي به قيمت فوب خليج فارس كه باني ان دولت معظم له بود قيمت يك قطعه زمين تعاوني كه شش ماه قبل با بهي ده هزارتومان واگذارشده بود به بهانه آماده سازي زمين به ما به بهاي سيصد هزارتومان واگذارشد ودرحالي كه دايما معظم له در خطبه هاي نماز جمعه از عدالت اقتصادي سلسله وار صحبت مي كرد حقوق من معلم در زمان واگذاري زمين تعاوني شش هزار و يكصد تومان بود ، جهت گيري ها و محتواي سخنراني هاي ايشان در زمان در دست گرفتن قدرت بلا متازع قوه مجريه با اكنون كه بنوعي در حاشيه هستند كاملا متفاوت هستند ، ايشان الان شكستگي كمر مردم را متوجه شده اند !؟ (2971081) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۲۳:۴۳:۲۸
درود بر عقلانیت هاشمی (2971085) (alef-13)
 
مهندس جنت شهري
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۲۳:۴۹:۴۰
درود بر روشنگري و روشنفكري حاج اقا....اسلام دين تعامل است ..دين تقابل نيست... (2971097) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۲۳:۵۵:۵۹
هاشمی ثابت کرده که اهداف شخصی، خانوادگی و حزبی بسیار براش مهمتر از اصل انقلاب و نظام است. (2971111) (alef-13)
 
سید علی
۱۳۹۴-۰۶-۲۰ ۱۲:۳۰:۰۳
این چندومین بار است که خواهش میکنم :لطفااگرغرضی درکارتان نیست پاسخ به نظرها را به صورت موافق یا مخالف به صورت گزینه جداازهم درکنار هم قرار دهیدتاانصافتان محرز شود.باتشکر (3178612) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.