نظر منتشر شده
۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 459081
رستم قاسمی:کاهش تورم به بهای تعطیلی کشور محقق شد/ "اقتصاد" بیمار است
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۳۴
وزیر نفت سابق با بیان اینکه باید همه ما این را بپذیریم که اقتصاد کنونی کشور بیمار است،‌ گفت: کاهش تورم در دولت کنونی به بهای تعطیلی کشور محقق شده است.

به گزارش تسنیم، رستم قاسمی عصر امروز در نخستین نشست راهکارهای اجرایی اقتصاد مقاومتی  که در مسجد معتضدی کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: دولت کنونی اگر بر این باور است که تورم را کاهش داده، مدرک خود را در این زمینه ارائه دهد، زیرا اکنون کاهش تورم به بهای تعطیلی کشور محقق شده است.

وزیر سابق نفت گفت: شرایط اقتصادی امروز کشور بسیار متفاوت از گذشته است زیرا در گذشته نقش اقتصاد خیلی در زندگی مردم پررنگ نبود اما اکنون اهمیت اقتصاد در بحث تکنولوژی و سایر عرصه‌های زندگی بشر نمود بارزی دارد.

قاسمی افزود: دنیای استکبار جهانی درصدد است از طریق کنترل مولفه‌های اقتصادی کشورها سیطره خود را بر جهانیان گسترش دهد.

وی عنوان کرد: اگر نظام جمهوری اسلامی ایران برای آینده پنل اقتصادی درستی نداشته باشد با مشکلات فراوانی مواجه خواهد شد.

وزیر سابق نفت بیان کرد: تنها راه بهبود وضعیت اقتصادی کشور اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی در تمام عرصه‌های جامعه است و به این علت مقام معظم رهبری تنها راهکار حل مشکلات اقتصادی را عملیاتی کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در کشور می‌داند.

وی افزود: اکنون بزرگ‌ترین چالش اقتصادی کشور موضوع اقتصاد است و شرایط اقتصادی ایران اکنون بسیار متفاوت‌تر از سایر کشورهای دنیاست.

قاسمی گفت: مقام معظم رهبری بیش از 15 سال است که در همه سخنرانی‌های خود بحث ضرورت حل مشکلات اقتصادی مردم را مطرح می‌کند و در فروردین ماه امسال نیز بیش از 80 درصد سخنرانی خود را به موضوع اقتصاد اختصاص دادند.

وی افزود: متأسفانه امروز آمار نرخ بیکاری در کشور بسیار بالاست و کرمانشاه نیز 35 درصد نرخ بیکاری را به خود اختصاص داده است.

وزیر سابق نفت اظهار کرد: البته قبل از اینکه راهکارهای مبارزه با مشکلات اقتصادی را بیان کنیم باید ببینیم تاکنون چه کارهای عملیاتی انجام شده است.

وی گفت: بعد از جنگ تحمیلی کشور نیازمند بازسازی گسترده اقتصادی بود و به این خاطر بسیاری از کشورهایی که خود در زمان جنگ سلاح شیمیایی و تجهیزات در اختیار عراق می‌گذاشتند، خواستند بعد از اتمام جنگ در منفعت حاصل از بازسازی ساختارهای ایران شرکت کنند.

قاسمی افزود: در آن زمان عده‌ای از افراد تنگ نظر بر این باور بودند که تنها با حمایت و کمک غربیان می‌توان کشور ایران را بازسازی کرد و به همین منظور در بخش‌های گوناگون اقتصادی از جمله در بخش صنعت نفت، صنایع دفاعی و حوزه عمرانی شروع به استخدام پیمانکاران ایرانی کردند.

وی عنوان کرد: اما در آن مقطع حساس زمانی عده‌ای جوان مومن انقلابی و متعهد به اصول اسلام و فرمایشات امام خمینی(ره) بر آن شدند تا به واژه «ما می‌توانیم» جامه عمل بپوشانند و خودشان به جهان اثبات کنند.

قاسمی افزود: در آن برهه حساس زمانی این جوانان با شروع کار در قرارگاه خاتم‌الانبیاء سازندگی از تمام امکانات از جمله نیروی انسانی توانمند، ماشین‌آلات و تجهیزات برای سازندگی کشور استفاده کردند.

وی گفت: در واقع ایده و موضوع محوری و اصلی برای تشکیل قرارگاه خاتم ایده «ما می‌توانیم» بود و با وجود مخالفت‌های گسترده برخی از عناصر طرح‌های کلان ملی خود را در امور مختلف از جمله در بحث ساختن سدها، سازه‌های تونلی، طرح‌های آبرسانی عملیاتی کردیم و این طرح‌ها را بدون نیاز به کمک و حضور خارجی‌ها در دوران سخت تحریم‌ها اجرایی کردیم.

وزیر سابق نفت بیان کرد: در بخش صنعت نفت نیز در دوران قبل از تحریم‌ها همه پیمانکاران این حوزه از نیروهای غیربومی بودند اما در زمانی که تحریم‌های ظالمانه غربیان علیه ایران شروع شد همه نیروهای غربی برای صدمه زدن به ساختار اقتصادی، کشور را ترک کردند و روی پای خود ایستادیم و اول از همه خود را به دنیای خارج اثبات کردیم و این یک نمونه دیگر باور ما به مکتب «ما می‌توانیم» بود.

وی گفت: یک نمونه بارز دیگر اتکا به این مکتب برقراری امنیت در مرزهای نظام جمهوری اسلامی ایران است و در حال حاضر به یمن پیروی از فرمایشات مقام ولایت ایران امن‌ترین کشور دنیاست و این اقتدار و امنیت منطقه‌ای و جهانی خود را مدیون تفکرات جهادی، انقلابی و اسلامی می‌داند.

قاسمی افزود: صنعت دفاعی کشور نمونه بارز این صحبت‌هاست و اکنون ایران جزء چندمین کشور توانمند از لحاظ ساخت موشک و سایر تجهیزات پیشرفته دفاعی در دنیا که تمامی آنها توسط دانشمندان و مهندسان ایرانی ساخته شده است.

وی عنوان کرد: با وجود اینکه نظام استکباری آمریکا تحریم‌های فلج‌کننده‌ای را در ‌دوران ریاست جمهوری اوباما ‌و قبل از آن علیه ایران وضع کرده بود که به قول خودشان ایران را از این طریق تسلیم کنند اما نظام اسلامی با تکیه بر مکتب امام خمینی(ره) که همان واژه «ما می‌توانیم» بود تمام این نقشه‌های شوم را خنثی کردند و خود غربیان بعد از مدتی اعلام کردند که تحریم‌ها بر ایران تأثیری نداشته است.

وزیر سایق نفت افزود: در دوران تحریم‌ها صنعت نفت کشور وابستگی زیادی تجهیزات خارجی داشت و با وجود اینکه ایران در دنیا از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت در جهان بود اما فراورده‌های نفتی خود از جمله بنزین را از سایر کشورهای خارجی وارد می‌کرد.

وی گفت: اما جوانان انقلابی ایران با کار جهادی خود در دوران تحریم‌ها توانستند این مشکلات را رفع کنند و به گفته مسئولان دولتی در دوران تحریم‌ها بیشترین توسعه در صنعت نفت کشور به وجود آمد و پیمانکاران ایرانی جایگزین پیمانکاران خارجی شدند و اشتغال زیادی در این عرصه صورت گرفت و با وجود تحریم‌های بی‌سابقه تصمیمات بی‌سابقه‌ای نیز از سوی دلسوزان نظام برای حل مشکلات اقتصادی کشور گرفته شد.

قاسمی افزود: در شرایط کنونی اقتصاد پاشنه آشیل کشور است و باید همه ما این را بپذیریم که اقتصاد کنونی کشور بیمار است اما متأسفانه برخی از افراد تنگ‌نظر به ما می‌گویند که دولت‌های قبل و دیگران اقتصاد کشور را بیمار کردند یا اینکه بر این باورند که ما باید عینک بدبینی را از چشممان درآوریم اما در حقیقت باید وضعیت بیکاری و رکود اقتصادی کشور را از مردم و کارگران بیکار پرسید.

وی اظهار کرد: حال اگر قبول کردیم که وضعیت اقتصادی کشور مناسب نیست باید به پزشک متخصص این امر مراجعه کرد و تنها نسخه شفابخش آن نیز اکنون عملیاتی کردن «اقتصاد مقاومتی» و باور کردن واژه «ما می‌توانیم» است.

قاسمی گفت: اقتصاد مقاومتی یعنی از بین بردن وابستگی به دنیای خارج، جلوگیری از واردات بی‌رویه کالاهای خارجی، رونق صنعت نساجی کشور و ایجاد دو میلیون شغل با بهره‌گیری از این ظرفیت، اصلاح بازار، افزایش صادرات کالا به کشورهای همسایه از جمله عراق که متأسفانه اکنون به جای صدور 40 تا 50 میلیون دلار کالا تنها 10 میلیون دلار کالا یه عراق صادر می‌شود.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی به معنای حمایت از کالاهای ایرانی و افزایش صادرات غیرنفتی خود به کشورهای جهان است، اکنون میزان این صادرات 22 میلیارد دلار است و از مجموع آن نیز مقدار 10 میلیون دلار به عراق صادر می‌شود در حالی که ما غیر از کشور عراق 14 همسایه دیگر نیز داریم و در صورت اصلاح بازار صادرات خود باید میزان صادرات ما به کشور عراق به تنهایی به اندازه کل صادرات فعلی کشور باشد.

وزیر سابق نفت اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی یعنی کشوری که تاکنون کشور وارداتی بوده ‌از این به بعد تبدیل به کشور صادراتی شود و این نیازمند اصلاح ساختار اقتصادی کشور است.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی به معنای باز مهندسی ساختارهای اجرایی کشور، اصلاح الگوهای فساد اقتصادی، مبارزه همه‌جانبه تمام دستگاه‌های اجرایی کشور با پدیده قاچاق کالا و رونق تولید داخلی کشور است.

قاسمی گفت: تنها راه حل مشکلات اقتصادی کشور اکنون ایجاد روحیه انقلابی، جهادی و از بین بردن بحران بی‌اعتقادی و بی‌انگیزگی در کشور است و نیروی انسانی عظیم مردمی در این شرایط یک ویژگی منحصر به فرد برای ایران است.

وی افزود: راهکار دیگر نیز این است که اقتصاد مقاومتی را بر روی ریل حرکت قرار دهیم و بدانیم که دیگر تدبیر دولتی کارساز حل مشکلات اقتصادی کشور نیست بلکه باید مردم انقلابی تدبیر کنند.
۱۳۹۶/۰۱/۳۰ ۱۹:۴۸
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۷ ۱۶:۴۴
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۴ ۱۷:۳۳
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۰ ۱۱:۱۱
 
۱۳۹۶/۰۱/۰۶ ۱۶:۱۲
 
۱۳۹۵/۱۲/۲۵ ۲۳:۴۷
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۱ ۱۲:۳۰
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۷ ۲۳:۳۹
 
۱۳۹۵/۰۷/۰۴ ۰۳:۱۱
 
۱۳۹۵/۰۷/۰۳ ۲۱:۰۸
 
 
کلمات کلیدی : انتخابات ۹۶+رستم قاسمی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۵ ۱۹:۴۹:۴۷
شما کیلویی کیلویی وزیر شدی، فکر میکنی کیلویی کیلویی هم میشه رییس جمهور شد
از بابک چه خبر؟ (4230608) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۵ ۲۰:۱۶:۴۷
شما کجا درس اقتصاد خوندی !! (4230652) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۵ ۲۰:۵۸:۴۱
بابک زنجانی زمان این اقا نفت می فروخت (4230743) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۱۵ ۲۱:۰۰:۲۷
فقط اقتصاد؟ (4230751) (alef-13)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۵ ۲۱:۳۸:۳۲
به بهای تعطیلی درآمدهای کلان سودجویان محقق شد نه تعطیلی کشور (4230813) (alef-3)
 
رضا
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۱۵ ۲۲:۰۱:۱۴
بله اقتصاد این کشور بیمار هست . اقتصاد این کشور را جنابعالی و امثال شما در دوره 8 ساله آحمدی نژاد بیمار کردید .... خجالت هم خوب چیه . از مطانت وشرم وحیای این مردم نجیب خجالت بکشید .. اینقدر به شعور این مردم توهین نکنید (4230841) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۵ ۲۲:۲۱:۳۱
البته خوشبختانه اون 8 سال طلایی دولت شما را دیدیم که بیکاری کلا مهار شد و نرخ تورم در آن نقاشی های قشنگ بسیار پایین اعلام میشد!!!!!
حتی در کشورهای غربی هم منافع ملی بازیچه درگیری های سیاسی نمیشود اما اینجا شما میدانید که کشور را با چه وضعیتی تحویل آقای دکتر روحانی دادید و خدا میداند ادامه پیدا کردن اون سیاست ها فقط حتی برای 4سال دیگر ایران را در چه وضعیتی قرار میداد.
این دولت هم در همه زمینه ها موفق نبوده ولی انصاف داشته باشیم و به خاطر جوانان ایرانی که درگیر هزاران مشکل اقتصادی و اجتماعی و ... هستند دست از این همه کینه و تهمت برداریم و چه راست چه چپ چه اصلاح طلب چه اصولگرا و...به پیشرفت ایران کمک کنیم و منصفانه ببینیم دکتر روحانی چه در دست داشت و با شرایط موجود چه کار بهتری میتوانست انجام دهد.
واقعا زمان از دست رفته برنخواهد گشت و فقط یک مورد عقب ماندگی پارس جنوبی که حضرتعالی میدانید چه وعده هایی برای افتتاح آنها میدادید چقدر دارد به ایران ضرر میزند. (4230871) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۵ ۲۳:۱۸:۱۴
آقای روحانی اوضاع آشفته ی اون روزها را با یک برنامه دوقسمتی مورد احیا و بازسازی قرار داد.اول سکون و آرامش اوضاع آشفته و افسار گسیخته ی آن دوران و تورم شدید بود که تا امروز بسیار خوب عمل کرده.دوم پیشبرد شرایط اقتصادی و راه اندازی چرخ اقتصاد است که در 4 سال دوم محقق خواهد شد .باور بفرمایید شرایط نابسامان آن دوره را نمیشد سریعا به بهبودی رساند.حالا که دوره ی اول به خوبی انجام شده مجددا همه مدعی شده اند و با وعده های پوچ و غیر کارشناسی یارانه و مدینه ی فاضله وارد کارزار شده اند!راه درست همین مسیر است و باقی سرابی تورم زا بیش نیست (4230967) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.