نظر منتشر شده
۱۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 417087
آزادي بيان چه شد؟!
سيد مسعود علوي/3آذر 95
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۳
در حالي که خبر حيرت آور تجمع ميليوني در کربلاي حسيني به مناسبت اربعين، جهان را مبهوت ساخت، در حالي که اين خبر از روي حقد و کينه دشمنان اسلام توسط رسانه هاي غرب مورد سانسور قرار گرفت، اين سانسور در داخل به شکل ديگري اعمال شد. آن هم از طريق انتشار يک خبر! خبر چه بود؟ لغو سخنراني علي مطهري در مشهد!

 برخی رسانه ها در ايران با انتشار اين خبر، خواستند تجمع ميليوني اربعين حسيني در ايران و عراق را تحت الشعاع قرار دهند. تجمعي که با شرکت مسلمانان هشتاد کشور صورت گرفته بود.
در حالي که مردم از گراني رنج مي برند، صاحبان صنايع و حرف و کسبه دادشان از رکود بلند است، در حالي که در هر خانه 2 تا 3 نفر جوان بيکار تحصيلکرده وجود دارد و دولت طي سه سال و نيم گذشته هيچ پاسخ روشني براي ناکارآمدي خود ندارد، يک خبر همه اين دغدغه ها را تحت الشعاع قرار داد. خبر چه بود؟ لغو سخنراني علي مطهري در مشهد!

در حالي که در واشنگتن نتيجه انتخابات به نفع يک جنگ طلب و اسلام ستيز تمام شده است، او قول داده که برجام را پاره کند، در حالي که زمزمه انتخاب و انتصاب نزديکان وي براي تشکيل دولت از کساني است که در خصومت با ملت ايران مسابقه گذاشته اند، در حالي که رئيس دولت ما همه تخم مرغ هاي خود را در سبد برجام گذاشته و مبهوت نتايج انتخابات در آمريکاست، يک خبر بايد مردم را از سؤالات برانگيخته از اين اتفاق بيرون آورد! آن خبر چه بود؟ لغو سخنراني علي مطهري در مشهد!

شايد مطهري خود نداند يک سوژه است! او چه بخواهد و چه نخواهد مأمور پروژه حاشيه سازي براي فراموش کردن سؤالات اصلي و مطالبات واقعي مردم در حوزه هاي مختلف است. سوژه از آنجا کليد مي خورد که او نامه اي به رئيس جمهور مي دهد و رئيس جمهور هم وزراي کشور و دادگستري را مأمور رسيدگي به اين حادثه به اصطلاح بزرگ مي کند!

رئيس جمهور هم براي او سنگ تمام مي گذارد و او را با اين اوصاف مي ستايد؛ "حريت، شجاعت بيان، مدافع مصالح ملي و..."! و خبر لغو سخنراني او را "تکان دهنده" توصيف مي کند! رئيس جمهور اين اتفاق را "مايه شرمساري" تلقي مي کند و آن را تعرض به "آزادي هاي اساسي" ترجمه مي کند.

خب، دولت که در سياست خارجي ناکام بوده، در بهبود معيشت مردم ناکارآمد بوده و گزارش هاي 100 روزه به مردم را هم تعطيل کرده است، بايد کاري بکند. او بايد از آزادي بيان و آزادي هاي سياسي دفاع کند. اين را بايد به فال نيک گرفت و از آن استقبال کرد!
يک بررسي ساده آماري نشان مي دهد در سال هاي اخير که دولت يازدهم سر کار بوده حد اقل 62 مورد سخنراني منتقدين دولت در دانشگاه ها و مساجد لغو شده است.

مشروح اين خبر را مي توانيد در سايت خبري تسنيم مورخ اول آذر 95 به شناسه خبر 1246575 بخوانيد. مردم مي گويند؛ چطور مي شود رئيس جمهور از لغو سخنراني 52 شخصيت برجسته کشور که اغلب روحاني هستند و از نمايندگان محترم مجلس فعلي، اساتيد دانشگاه، و... مي باشند به عنوان نقض آزادي بيان و آزادي هاي سياسي هيچ تكاني نخورده و ياد نکرده و حقوق آنها را ناديده گرفته است و از حريت آنان دفاع نکرده  و فقط از لغو يک سخنراني شکايت کرده است؟

مردم مي گويند؛ چون دفاع از آنان داخل پروژه حاشيه سازي نيست و آنها "سوژه" نيستند! آيا اين فهم مردم درست است؟

مردم مي گويند؛ ناکارآمدي دولت در حوزه هاي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي مشخص است. در حوزه سياسي اگر ادعاي دفاع از آزادي هاي سياسي دارد، بسم الله. آزادي بيان با لغو 62 سخنراني منتقدين دولت چه مي شود؟! شخص رئيس جمهور چه پاسخي براي آن دارد؟ مردم سؤال مي کنند؛ آقاي رئيس جمهور چه بياني را آزاد و چه بياني را غير آزاد مي داند؟

ديروز رئيس قوه قضائيه شجاعانه به ميدان آمد. دفاع او دفاع از جايگاه قوه قضائيه است.
قوه قضائيه بايد در جايگاه حقيقي قرار گيرد تا برخي فكر نكنند با حاشيه‌سازي مي‌توان شعور سياسي و درك اجتماعي مردم را ناديده گرفت.

آيت‌آلله آملي لاريجاني از رئيس‌جمهور گله كرد و گفت: آيا رئيس‌جمهور فقط نسبت به يك طيف خاص وظيفه دارد؟ اين سوال مردم هم هست. آيا پاسخي براي آن از سوي سخنگوي دولت داده مي‌شود؟
 
 
 
کلمات کلیدی : علی مطهری+لغو سخنرانی+روحانی +مشهد
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۱۷:۴۶:۵۵
وضعیت آزادی بیان و سانسور در ایران دهشتناک است (4029339) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۱۸:۰۶:۳۴
ناکارآمدي دولت در حوزه هاي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي بخاطر نبود آزادی بیان است (4029364) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۰۱:۲۰:۲۵
شما هم یکی از مردمید ولی نه همه مردم.شما سوالات خودتان را بپرسید.از طرف مردم مایه نگذارید.حتما لغو سخنرانی مطهری دغدغه بعضی از مردم هست.بوی سیاست و جناح بازی از حرفات خیلی بلند است (4029839) (alef-13)
 
Rasa
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۰۱:۵۷:۲۰
نویسنده محترم، جناب علوی جلوی آزادی بیان را در هر شرایطی و در هر حالتی نباید گرفته بشه مادامی که کیان نظام آسیبی وارد نمیشه، دولت دهم همچنان گرفتار چاه ویلی هست که دولت هشتم و نهم کنده، که اگه آزادی بیانی که برای شما بی اهمیت است آنگونه که باید میبود، امروز کمتر شاهد خسارت های وارده از تصمیمات یک شبه گذشته میشدیم (4029853) (alef-13)
 
سيد
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۰۲:۳۳:۴۰
با عرض سلام و ارادت خدمت نويسنده محترم. مختصري جانبدارانه نوشته ايد. و فكر نمي كنم اربعين امام، تحت الشعاع اين موضوع قرار گرفته باشد و در ضمن واقعا زيبنده نظام اسلامي نيست كه نايب رييس مجلس ان سخنراني اش لغو شود (4029859) (alef-13)
 
سيد
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۰۲:۴۱:۵۸
با سلام خدمت مديران محترم سايت الف، به نظرم مي رسد كه مدتي است كه سايت الف از حالت بيطرفي وانصاف خارج شده است كه خواستم تذكري دوستانه داده باشم. خوب واضح است كه لغو سخنراني ايشان كار درستي نبوده و رياست مجلس نيز كه اصلاح طلب نيز نيست به اون واكنش نشان داد.و ربطي هم به گراني و ركود و عملكرد دولت و غيره ندارد (4029860) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۰۳:۲۸:۱۷
سایت محترم الف
بعنوان یک ایرانی دلسوز این مرز و بوم خواهش میکنم از چاپ مواردی که کلی گویی می شود توسط ارسال کنندگان مقالات خودداری نمایید
در انتخابات گذشته امریکا چند کانال حقیقت یاب تشکیل شده بود که بلافاصله بعد از مناظرات مشخص می شد و اعلام میکردند کدام حرف های مناظره کنندگان درست و کدام غلط است
اولا ایشان باید بفر مایند کدام بزرگان سخنرانی هایشان لغو شده و ایا از طرف مقام های مسول بوده یا غیرمسولانه لغو شده است
بیکاری یک شبه خلق نشد ما همه می دانیم بیشترین تعطیلی کارخانجات در دولت قبلی بود و چه تعداد زیادی بیکارگشتند و ایشان انتظار دارند پس از گذشت یک سال از برجام و با توجه به اینکه دو سال اول دولت فعلی نیز مواجه با تحریم نفتی وبانکی و غیره بوده، معجزه می کرد این دولت
حضور در اربعین افتخارما شعیان است ولی این چه ارتباطی با لغو ازادی های قانونی ما دارد. جلو گیری و لغو یک سخنرانی که دارای مجوز های قانونی می باشد در تضاد با قانون اساسی است
با احترام (4029866) (alef-13)
 
حسن
United States
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۰۷:۳۲:۰۹
عزيزم شما اگه مي دونستي با تضمين ازادي بيان به چه ميزان دزدي ها كشف و جلوگيري ميشه، قاچاق كشف ميشه، مسولين كم كار و رياكار اشكار ميشن اونوقت همه مسايل رو كنار مي گذاشتي و به همين مساله مي پرداختي. وقتي ازادي بيان تضمين شد پشت اون اقايي كه خودش رو بسيجي اقتصادي معرفي مي كرد همون اول جمع ميشد، اون دادستاني كه بعد ده سال گندش در اومد همون اولش معلوم مي شد، اون مسول بانكي كه رفت با پول مردم كانادا همون روز اول رسوا ميشد، اون برادري كه حاله نور داشت سال اول شناخته ميشد، اون تحريم هاي كمر شكن اولش به مردم گوشد هر كدوم از اينا كلي سود اقتصادي واسه مردم داشت، نداشت؟ (4029919) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۰۸:۵۳:۲۰
جاابه که به راحتی به رسانه هایی که خبر لغو سخنرانی نایب رئیس مجلس رو پوشش دادن تهمت میزنید و نیت خوانی می کنید که می خواستند مراسم اربعین رو کمرنگ کنند.
کلا همفکران شما هر وقت متهم هستند سعی می کنند اتهام بزنند. (4029963) (alef-13)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۰۹:۰۲:۱۴
جناب آقای علوی، این آقای علی مطهری نائب رئیس مجلس است. وقتی نائب رئیس مجلس که خود از اصحاب اصوگرایان است اجازه سخنرانی ندارد بماند برای بقیه، در ضمن بسیاری از مشکلات کشور هم به دلیل نبود آزادی در بیان حقیقت است. اگر مردم بتوانند آزادانه حرف خود را بزنند و بر عملکرد مسئولین نظارت داشته باشند اوضاع اقتصادی و فرهنگی و سایر موارد بهتر خواهد شد. (4029971) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۰۹:۰۴:۱۴
این جمله هم میشه به این صورت بیان کرد:
برخی گروه ها در ايران با لغو سخنرانی علی مطهری، خواستند تجمع ميليوني اربعين حسيني در ايران و عراق را تحت الشعاع قرار دهند. تجمعي که با شرکت مسلمانان هشتاد کشور صورت گرفته بود. (4029974) (alef-13)
 
اظم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۰۹:۰۸:۱۲
رئیس قوه قضاء در مقابل این همه هجمه به رئیس دولت چه عکس العملی داشته ؟ (4029977) (alef-13)
 
الف ر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۰:۰۰:۲۷
متاسفم براي مقاله نويس !!اگه آزادي بيان بود من ميتوتستم حق زن وفرزندم را بگيرم تو همين سايت وزين چند بار بنده اظهار نظر خيلي هم محترمانه نسبت به بعض از مسئولين غير دولت ارسال كردم نه تنها كامنت هاي مرا منتشر نكر هيچ كامنتي را منتشر نكرد ند اين يعني خود سانسوري من هم دغدغه نون شب دارم دو تا فرزند فوق ليسانس مهندسي بيكار از دانشگاه هاي دولتي بيكار دارم خودم هم يك بازنشسته دولتم با هزار حق كشي خدمت كردم اگر آزادي براي همه بود تا اين اندازه به من ظلم نميشد اگر هم خواسيد مرا بشناسيد ايملم در همين سايت است بلي آزادي بيان از نون شب هم واجب تر است (4030035) (alef-13)
 
ali
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۱:۱۲:۳۲
خوب این چه طرز قیاس کردنه,درسته ما رکود وبیکاری وگرانی وهزاران مشکل دیگر داریم ولی آیا اینها دلیل میشه که هر کسی به خودش اجازه بده هر جلسه ای راکه خوشایندش نبود به هم نزند؟اتفاقا یکی از دلایل وجود مشکلاتی که گفتید همین اعمال سلیقه ها ی شخصی به جای قانون درامور مختلف است. (4030139) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.