توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 506690
روحانی:در انتخاب هیچ وزیری تحت فشار نبودم /دولت دوازدهم هماهنگ‌تر است/زمان معرفی دو وزیر باقیمانده/۲
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۱
رئیس دولت دوازدهم گفت: ممکن است جناح ها و احزاب نظراتی درباره دولت داشتند و مطرح هم کردند اما اینکه نسبت به وزیری تحت فشار تصمیم گرفته باشم و برای رضایت جناح یا حزبی وزیری را انتخاب کنم اصلا اینگونه نبوده است.

به گزارش خبرآنلاین، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان در اولین گفتگوی تلویزیونی خود با مردم در قامت رئیس دولت دوازدهم، به مناسبت هفته دولت به ارائه عملکرد و برنامه‌های دولت پرداخت.

وی در پاسخ به سوالی درباره استفاده از اهل سنت در کابینه گفت: بخشی از فرمانداران، معاونان وزرا و استانداران ما اهل سنت بودند، برادران و هم وطن ما هستند. همه ایرانی ها باید از فرصتی که پیش روی آنهاست استفاده کنند.

مجری برنامه از روحانی پرسید «عنوان کردید که برای انتخاب اعضای کابینه تحت فشار نبودید و مشورت های گسترده ای صورت گرفت اما نسبت به شما انتقاداتی مطرح شد و تعبیر سهم خواهی هم مطرح می شد این تناقضات را چطور پاسخ می دهید،». روحانی در پاسخ به این سوال مجری گفت: اولا ما از انتقاد همه عزیزان استقبال می کنیم، گاهی انتقادات ممکن است خیلی دقیق هم نباشد اما مجموعا انتقاد نسبت به دولت و همه قوا باید آزاد باشد و مردم انتقاد کنند. اما نسبت به کابینه من تحت فشار نبودم، ممکن است جناح ها و احزاب نظراتی داشتند و مطرح هم کردند اما اینکه نسبت به وزیری تحت فشار تصمیم گرفته باشم و برای رضایت جناح یا حزبی وزیری را انتخاب کنم اصلا اینگونه نبوده است.

روحانی تصریح کرد: با هر سه فراکسیون مجلس نشستم و صحبت کردم، مشورت گرفتم. بنابراین اصل مشورت درست است اما اینکه افراد و جناح ها سهم خواهی کنند طبیعی است. هر حزبی دوست دارد نزدیکان به خودش در مناصب حضور داشته باشند و این اشکالی ندارد اما دولت دوازدهم فراجناحی است. همه وزرا و مسئولان بلندپایه اجرایی هم به اصول پایبندن هم معتقد به اصلاح در امور هستند هم معتدل.

وی در پاسخ به این سوال که چه زمانی دو وزیر باقیمانده معرفی خواهند شد، گفت: مجلس طبق وظایف خودش عمل کرد به وزرای پیشنهادی رای داد و از نمایندگان متشکرم، دو چیز دلمان می خواست بشود ولی نشد. دلم می خواست لایحه ای که با دوفوریت به مجلس داده بودیم که وزارت صنعت، معدن و تجارت دو وزارتخانه شود یا راه و شهرسازی به دو وزارتخانه تقسیم شود و سازمان ملی جوانان از وزارت ورزش جدا شود تا قبل از معرفی وزرا به تصمیم نهایی مجلس می رسید اما مقداری تاخیر شده است. هر زمانی هم نمایندگان رای بدهند تغییراتی در کابینه خواهد شد و ترمیم می شود. نسبت به وزیر علوم من نتوانستم در زمانی که همه وزرا را معرفی کنم در موعد مقرر معرفی کنم. فردی که من مشخص کرده بودم 24 ساعت از قل از معرفی وزرا انصراف داد و من نمی توانستم وزیر جدید را برگزینم نمی خواستم هم که ارائه لیست به مجلس به تاخیر بیفتد. وزیر نیرو هم نتوانست رای به اندازه کافی کسب کند امیدوارم بتوانیم در هفته های آینده یا هفته اول مهر این دو وزیر را به مجلس معرفی کنیم.

رئیس دولت در پاسخ به سوالی درباره اینکه چه تدبیری برای هماهنگی بیشتر در دولت خواهد شد، گفت: ما هر چه هماهنگ تر عمل کنیم بهتر می توانیم به مردم خدمت رسانی کنیم. دولت دوازدهم هماهنگ تر از دولت یازدهم است. یکی از اصول برای انتخاب وزرا هم این بوده که با هماهنگی بیشتری بتوانیم کار کنیم. البته در دولت قبل ناهماهنگی نبود که در برخی رسانه ها منعکس بود. امیدوارم در دولت دوازدهم هماهنگ تر باشیم. خصوصا در زمینه اقتصادی که برای مردم مهم است تلاش میکنیم هماهنگ باشیم. یک جلسه شورای هماهنگی اقتصادی در دولت یازدهم داشتم و در این دولت هم خواهم داشت. تصمیمات اساسی نسبت به مسائل اقتصادی دولت در آنجا اتخاذ می شود.

روحانی در پاسخ به این سوال که با این روش آیا تداخل وظایف رخ نخواهد داد، اظهار داشت: نه وزرا هرکدام اختیار خودشان را دارند ولی تصمیمات اساسی ممکن است اتخاذ شود و هماهنگی سطح بالا نیاز دارد این هماهنگی توسط خود من انجام می شود. در دولت یازدهم 200 جلسه هماهنگی داشتم. در دولت فعلی هم این جلسات را خواهیم داشت.هر هفته دو جلسه جلسه شورای هماهنگی را داریم. ستاد اقتصاد مقاومتی هم داریم که برای هماهنگی بین دولت و فعالین اقتصادی دولت و نهادهای غیردولتی و هماهنگی بین دولت و مجلس و قوه قضاییه فعالیت می کنند.شورای اقتصاد و دولت هم وظایف خودشان را پیگیری می کنند. وزرای اقتصادی هم خودشان جلسات داشتند
۱۳۹۶/۰۶/۱۴ ۱۶:۴۵
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۸ ۰۷:۰۰
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۷ ۲۳:۲۹
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۷ ۲۳:۲۸
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۷ ۲۳:۲۷
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۷ ۲۳:۱۵
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۷ ۲۲:۱۳
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۷ ۲۱:۵۲
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۷ ۲۱:۴۵
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۱ ۱۲:۱۴
 
 
کلمات کلیدی : گفت‌و‌گوی زنده تلویزیونی روحانی+روحانی+رئیس جمهور
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.