توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 506699
روحانی: هیچ جناحی نمی‌تواند جناح دیگر را بیرون کند/قوای دیگرآمادگی بیشتری برای همکاری بادولت دارند/۳
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۵
رئیس‌جمهور گفت: حذف رقیب امکانپذیر نیست، هیچ جناحی نمی‌تواند جناح دیگر را بیرون کند.

به گزارش خبرآنلاین، حسن روحانی در گفتگوی تلویزیونی و رادیویی امشب خود با مردم درباره وظایف معاونت اقتصادی رئیس جمهور گفت: معاون اقتصادی وظایفی را که رئیس جمهور به او واگذار می کند دنبال خواهد کرد. موارد خاص را رئیس جمهور به معاون اقتصادی ارجاع می دهد.

وی درباره سازوکار اجرایی نظارت بر زیرمجموعه دولت دوازدهم گفت: در دولت دوازدهم برای حکم وزرا یک پیوست مدنظر قرار دادیم. حکم به وزرا ابلاغ شد، پیوست احکام هم تا آغاز هفته آینده به وزرا ابلاغ می شود و بعد می توان این پیوست را به رسانه ها داد. یک مواردی بین وزرا مشترک و برخی موارد خاص هر وزیر است.

رئیس جمهور یادآور شد: اختصاص بودجه به هر دستگاه، هر سه ماه یک بار رسیدگی و ارزیابی می شود. اگر کار دستگاه ها در چارچوب قانون بود اختصاص بودجه ادامه می یابد و اگر نبود کم می شود. در چند جلسه نخست هیأت وزیران دوازدهم راجع به بودجه ریزی صحبت کردیم. روال تاکنون این بوده که همه تشویق می شوند بودجه شان را تمام کنند و دستگاهی که بودجه اش تمام می شود سال بعد 110 درصد بودجه می گیرد و دستگاهی که مثلا 80 درصد بودجه‎اش مصرف می شود، سال بعد 90 درصد بودجه می گیرد. روش کنونی نادرست است که باید اصلاح شود. اختصاص بودجه براساس مسئولیت‎ها باید باشد؛ در واقع باید مسئول محور باشیم.

وی در پاسخ به این سئوال که شما پس از انتخابات اقداماتی مثل دیدار با سران قوا و فرماندهان سپاه انجام دادید تا فضای آرامی در کشور حاکم شود، چشم اندز 4 سال آینده چه طور خواهد بود؟، گفت: در انتخابات فضای کشور به رغم رقابتی بودن، بسیار اخلاقی و قاعده مند بود. یعنی همه قواعد بازی را بلد بودند، شعار می دادند، شعارها واضح و صریح بود. گاهی جلسات تبلیغاتی در شهرهای مختلف داشتیم که بین من و رقبای من به فاصله یکی دو ساعت فاصله برنامه وجود داشت. این دو جمعیت به هم می رسیدند اما کاملا برادرانه با هم رفتار می کردند. از جوانان و مردم تشکر می کنم کمتر در دنیا سابقه دارد که اینقدر انتخابات شکوهمند باشد و اینقدر قواعد اخلاقی رعایت شود.

روحانی ادامه داد: اگر بخواهیم به اهداف انقلاب و نظام برسیم راهی جز تعامل بایکدیگر نداریم. رهبری فرمودند تعامل گسترده با جهان داشته باشیم، برای نیل به این مقصود باید در داخل تعامل‎مان خیلی گسترده تر باشد. حذف رقیب امکانپذیر نیست، هیچ جناحی نمی تواند جناح دیگر را بیرون کند. مردم ما تمدنی بزرگ و عشق به پیامبر و ائمه دارند، باید با هم کار کنیم. اختلافات فکری را به رسمیت بشناسیم. فکرها و سلیقه ها یکی نیست، همه جا باید چارچوب قانونی و منافع بلند مدت اصل باشد. به پایان کار نگاه کنیم و آینده نگر باشیم. اگر بخواهیم کشور را به سمت پیشرفت و تعالی ببریم و مردم احساس آزادی کنند، همه باید در کناره هم باشند. این دولت به عنوان منتخب ملت می داند که وظیفه اش در برابر همه ملت است. هم 24 میلیونی که به من رأی دادند،  هم 16 میلیونی که به رقیب رأی دادند و هم 16میلیونی که در انتخابات شرکت نکردند باید به مطالبات و تقاضاهایشان گوش شنوا وجود داشته باشد.

وی افزود: قوا باید در کنار هم باشند بدون کمک قوه قضائیه و مقننه نمی توانیم به اهدافمان برسیم. در تشکیل کابینه، قوه مقننه و قوه مجریه کنار هم قرار گرفتند و همدیگر را کمک کردند. وزیر دادگستری، معرفی شده از سوی رییس قوه قضائیه بود که ما به مجلس معرفی کردیم و نمایندگان به او رای دادند. بنابراین یک همکاری سه قوه را در کابینه دیدیم. در جلسات روسای سه قوه خوب و صریح مسائل را مطرح و تصمیم گیری کردیم. تصمیم گرفتیم نزدیکتر و زودتر جلسه ها برگزار شود و مصوبات را برای اجرا دنبال کنیم. البته جلسات، ستاد پیگیری ندارد اما هر رئیس قوه ای که پیشنهاد دهنده است، مسائل را برای اجرا دنبال می کند. معتقدم تعامل سه قوه در دولت دوازدهم بهتر از دولت یازدهم باشد. هم مجلس شورای اسلامی و هم قوه قضائیه آمادگی بیشتری برای کمک به دولت دارند، این مسئله برای جامعه آرامش دهنده است که مسائل در جلسه روسا مطرح شود.

وی افزود: نیروهای مسلح مهمند و جزء دستگاه اجرا ولی تحت فرمان فرمانده کل قوا هستند. بودجه عمومی دارند، وزارت دفاع مسائل آنها را در دولت مطرح می کند. سه قوا، مقامات لشکری و کشوری در شورای عالی امنیت ملی هستند. رابطه رئیس جمهور با مقامات عالی رتبه نظامی ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی مهم است.

رئیس جمهور اظهار کرد: در دولت یازدهم جلسه ای را با  فرماندهان ارتش و سپاه داشتیم. در این دولت هم جلسه طولانی با فرماندهان سپاه داشتیم، نقطه نظرات را مطرح کردند، من هم مظالب مد نظرم را مطرح کردم. برای پیشرفت، نیروهای مسلح باید به ما کنند. قانون اساسی می گوید در زمان صلح امکانات نیروهای مسلح در اختیار دولت قرار گیرد و در زمان جنگ، دولت کنار نیروهای مسلح است. بنابراین فرایندی است که اراده دو طرف در آن وجود دارد، بالای سر ما هم مقام معظم رهبری هستند که بر وحدت و هماهنگی تأکید دارند.
۱۳۹۶/۰۶/۱۴ ۱۶:۴۵
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۸ ۰۷:۰۰
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۷ ۲۳:۲۹
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۷ ۲۳:۲۸
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۷ ۲۳:۲۷
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۷ ۲۲:۲۱
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۷ ۲۲:۱۳
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۷ ۲۱:۵۲
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۷ ۲۱:۴۵
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۱ ۱۲:۱۴
 
 
کلمات کلیدی : گفت‌و‌گوی زنده تلویزیونی روحانی+روحانی+رئیس جمهور
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.