نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 462526
ادغان رسانه های عربی بر ثبات اقتصاد ایران
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۳
تمرکز بر تنش زدایی و افزایش عرصه برای نقش آفرینی دیپلماسی از مهمترین تحولاتی بود که با روی کارآمدن دولت یازدهم در سیاست خارجی ایران رخ داد و افزایش تولید و صادرات نفت، دسترسی ایران به دارایی های مسدود شده و ایجاد فضای جذب سرمایه های خارجی و رشد اقتصادی چشمگیر را برای ایران به دنبال داشت.

به گزارش ایرنا، روی کار آمدن دولت یازدهم از پسِ انتخابات ریاست جمهوری خردادماه 1392، تحولاتی را به دنبال آورد که به شکلی چشمگیر در عرصه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بروز کرد. در دوران دولت یازدهم الگوی تعامل سازنده با جهان به طور عملی بر رفتار خارجی تهران حاکم شد و این سبب تنش زدایی گسترده ای در صحنه کنشگری منطقه ای و بین المللی ایران شد.

این تحول که با حل و فصل مسالمت آمیز اختلاف های هسته ای ایران با کشورهای 1+5 به اوج خود رسید رفع تنگناهایی چون تحریم های بین المللی، تقویت جایگاه و قدرت منطقه ای ایران، آزادی دارایی های مسدود شده، بهبود وضعیت اقتصادی ایران، افزایش تولید نفت و پیشی گرفتن صادرات بر واردات را به دنبال داشت. این گزارش به مهمترین محورهای تحلیلی رسانه های عربی درباره دستاوردهای ایران در دوره روحانی می پردازد.

** موفقیت دولت روحانی در کاهش تورم

روزنامه «عربی 21» و «صدی البلد» مصر موفقیت دولت روحانی در کاهش تورم و ثبات اقتصادی را در کانون توجه قرار دادند.

به نوشته روزنامه عربی 21، حسن روحانی هنگامی که به ریاست جمهوری رسید اعلام کرد که خزانه را خالی تحویل گرفته است. او برای مقابله با این وضعیت و کاهش دادن و از بین بردن تورم و تحقق ثبات اقتصادی در کشور سیاست کاهش نقدینگی را دنبال کرد و بر پایه این سیاست دولت تلاش کرد از مقدار بدهی ها بکاهد تا قیمت ها ثبات داشته باشد و تورم 40 درصدی اواخر دوران «احمدی نژاد» کاهش یابد.

به طور کلی می توان گفت دولت روحانی در ایجاد ثبات اقتصادی از راه کاهش تورم و ثبات قیمت ها موفق عمل کرده است.

روزنامه صدی البلد از قول «احمد فارق» پژوهشگر مرکز مطالعات ایرانی الخلیج، نوشت: روحانی ماموریت خود را به بهترین شیوه انجام داد و برای خارج کردن ایران از بحران اقتصادی سخت و برداشتن تحریم ها تلاش کرد.

** دورنمای مثبت پیشرفت ایران

روزنامه عربی 21 در بخشی از گزارش خود نتایج مثبت پیروزی دوباره روحانی در انتخابات ریاست جمهوری را در کانون توجه قرار داد.

به نوشته روزنامه عربی 21، مخالفان روحانی در روستاها و استان های فقیر نشین تلاش می کنند بر روی مردم تاثیر گذارند. اما در استان ها و شهرهای بزرگ و پرجمعیت آنان قدرت تاثیرگذاری بر مردم را ندارند. زیرا در این مناطق مردم هنوز به نتیجه سیاست تنش زدایی روحانی با غرب امیدوارند. آنان نگران هستند که اگر فرد دیگری جایگزین روحانی شود بار دیگر کشور را به سیاست های ضد غرب پیش می برد و تحریم ها بار دیگر علیه ایران اعمال شود.

روزنامه عربی 21 نوشت: حرکت چرخ های اقتصاد ایران در گرو عده ای از مسائل داخلی و خارجی است. در عرصه داخلی پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری برای دومین بار می تواند ثبات اقتصادی و روند اصلاح اقتصاد را تقویت کند. در بعد خارجی هم این پیروزی می تواند ادامه توافق هسته ای را تضمین کند و به تحریم های بانکی پایان دهد. این موضوع کاهش هزینه معامله های بین المللی و سرازیر شدن سرمایه های خارجی، افزایش تولید نفت و گاز و در نتیجه رشد و توسعه واقعی در همه بخش های اقتصادی را به دنبال خواهد داشت که مردم نیز آن را در سال های آینده احساس خواهند کرد.

** توافق هسته ای و نتایج آن

روزنامه عربی 21، صفحه عربی شبکه خبری «روسیا الیوم»، تارنمای «ارم نیوز» امارات، روزنامه های «الشرق الاوسط» عربستان و «الدیار» لبنان نتایج توافق هسته ای را مورد توجه قرار دادند.

روزنامه عربی 21 در بخشی از گزارش خود به نقل از روزنامه «بایس» اسپانیا نوشت: از زمان امضای توافق هسته ای صادرات نفت ایران افزایش یافت. به طوری که روحانی به صراحت گفته است اگر برجام نبود، صادرات ایران کاهش می یافت.

به نوشته این روزنامه اسپانیایی، ایران به لطف توافق هسته ای توانست اموال بلوکه شده خود در بانک های خارجی را آزاد سازد. رشد اقتصادی ایران به دلیل توافق هسته ای است و پیش بینی می شود که طی سه ماه نخست امسال ایران حدود 6.5 درصد رشد را شاهد باشد. این در حالی است که در دوره احمدی نژاد تحریم های به اوج خود رسید و رشد اقتصاد ایران در سال 2013 میلادی 1.9- (منفی یک و نه دهم درصد) بوده است.

روحانی در این زمینه اعتراف کرده است اگر تحریم های بین المللی علیه ایران ادامه داشت دولت نمی توانست حقوق کارمندان را هم بپردازد. به لطف توافق هسته ای حق ایران در غنی سازی اورانیوم به رسمیت شناخته شد. به طوری که روحانی در یکی از مصاحبه های خود گفته است پیش از توافق هسته ای غنی سازی اورانیوم از سوی ایران غیر قانونی به شمار می رود در حالی که پس از توافق هسته ای نه تنها جامعه بین الملل این حق ایران را به رسمیت شناخت. بلکه اکنون با روسیه و کشورهای اروپایی در زمینه هسته ای همکاری می کنیم.

شبکه خبری روسیا الیوم با اشاره به نامزدی احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری نوشت: ایران در دوره احمدی نژاد در داخل با بحران اقتصادی و بحران های بزرگ دیگر روبرو شد و درعرصه خارجی نیز این کشور در روابط با کشورهای خارجی به ویژه غرب با بحران های بسیاری روبرو شد.

به نوشته تارنمای ارم نیوز، روحانی به عنوان رئیس جمهوری ایران برای عادی سازی روابط جمهوری اسلامی ایران با غرب تلاش بسیار کرد و درهای ایران را بر روی بازرگانان و سرمایه های خارجی گشوده است. اگر او در انتخابات ریاست جمهوری بازنده شود اصول گرایان ممکن است بار دیگر کشور را به سوی دشمنی با آمریکا و متحدان آن پیش برند و این مساله ترس سرمایه گذاران را به دنبال خواهد داشت. دولت روحانی به طور ویژه برای خرسند سازی شرکت های بزرگ نفتی غرب مثل توتال فرانسه، انی سبا ایتالیا و BP انگلیس برای سرمایه گذاری در بخش های نفتی ایران تلاش می کند. دولت ایران قراردادهای جدیدی را برای سرمایه گذاران خارجی به امضا رسانده است که مورد پسند است. اما در این زمینه با مخالفت اصولگرایان روبرو شد.

به نوشته روزنامه الشرق الاوسط، سال گذشته میلادی ایران برای امضای قردادهای تجاری با شرکت های نفتی شل و توتال و ... تلاش کرد. افزون بر این، ایران در این سال ناوگان هوایی خود را توسعه داد و هواپیماهایی را از شرکت های بوئینگ و ایرباس خرید.

روزنامه الدیار به نقل از روزنامه «وال استریت ژورنال» نوشت: شرکت های غربی برای ورود به بازارهای ایران در حال رقابت هستند. از زمان امضای توافق هسته ای میان ایران و کشورهای گروه 1+5 قراردادهای بسیاری میان تهران و دیگر کشورها بسته شده است. برخی از این شرکت ها عبارتند از شرکت خودروسازی پژو و رنو و شرکت ارتباطی فودافون انگلیس که برای همکاری زیرساخت های ارتباطی با ایران همکاری می کند. همچنین شرکت های نفتی بزرگ مثل شل هلند برای توسعه منابع انرژی قراردادهایی را با ایران امضا کردند. شرکت های بزرگ زیر ساختی مانند زیمنس آلمان هم برای ساخت پروژه های بزرگ با ایران قرادادهایی بسته است. شرکت بوئینگ آمریکا برای فروش 80 هواپیما به ایران با ارزش 16 میلیارد و 600 میلیون دلار با ایران امضا کرده است. توافق هسته ای بسیاری از تحریم های آمریکا، اروپا و بین المللی را که مانع صادرات نفت و سرمایه گذاری خارجی در ایران می شد، از میان برداشته است.
 
کلمات کلیدی : اقتصاد ایران + رشد اقتصادی + دولت یازدهم
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۶ ۱۲:۰۰:۴۱
قابل توجه راستي هاي محترم كه الانم مدعي هستند (4257219) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۶ ۱۲:۴۷:۴۷
رسانه های عربی هرچی تاالان گفتن دروغ بوده این یک موردهم ازنظرمردم خودمون دروغه (4257380) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.