نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 447063
عملکرد ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی زیر ذره‌بین؛ ناکارآمدی فرمانده
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۰
سالگرد ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هم گذشت. دستگاه‌ها اما باز هم به آمار و ارقام‌هایی اشاره کردند که شاید برای مردم فقط به چند عدد و رقم بیشتر معنا نمی‌دهد.

به گزارش صبح نو، بیست و نهم بهمن‌ماه، سالگرد ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، سیاست‌هایی که اگرچه به درستی و با هوشمندی تمام، ریل و مسیر پیشرفت اقتصاد ایران را نمایان می‌کرد، اما اکنون دچار غفلت‌های عمیقی است که به نظر می‌رسد رضایت چندانی را در میان مردم به جای نگذاشته است. آنها می‌گویند که نه طعم اقتصاد مقاومتی را چشیده‌اند و نه از اقداماتی که گزارش‌هایش تنها به درد کتابخانه‌ها و مجلدشدن و قرار گرفتن در قفسه اتاق مدیران به‌عنوان یک کارنامه عددنما، بیشتر نصیب‌شان شده است.

اوضاع معیشت مردم همچنان با کاهش قدرت خرید همراه است و اقتصاد درون‌زای برون‌نگری که با هوشمندی به‌عنوان یک استراتژی در سخنان مقام معظم رهبری گنجانده شده بود، نصفه و نیمه مورد توجه قرار گرفته است. اکنون نه تنها اوضاع اشتغال مناسب نیست و هر روز به تعداد بیکاران اضافه می‌شود، بلکه تولیدکنندگان هم همچنان سردرگم از سیاست‌های وزارتخانه‌هایی هستند که کمتر توجهی به تولید ملی دارند و نه در سیاستگذاری‌هایشان ردپای حمایت از تولید ملی به چشم می‌خورد و نه در عمل، اتفاق خاصی به معنای واقعی رخ داده است. همه‌چیز همانی است که بوده؛ حتی اگر برایش ستاد و مقر فرماندهی تشکیل شده باشد. اوضاع به نظر نمی‌رسد که چندان بر طبق ریل‌گذاری باشد که اقتصاد مقاومتی بنا نهاده بود. تا آنجا که حتی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی هم می‌گویند: «مردم گله‌مندند؛ از بسیاری از چیزهایی که در کشور می‌گذرد، مردم گله‌مندند.مردم با تبعیض میانه‌ای ندارند؛ هرجا تبعیض ببینند، احساس ناراحتی و رنج می‌کنند. هرجا کم‌کاری ببینند همین‌جور، هرجا بی‌اعتنائی به مشکلات ببینند همین‌جور، هرجا پیش نرفتن کارها را ببینند همین‌جور؛ مردم گله‌مندند.»

ایشان به این نکته هم اشاره می‌کنند که «سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل دارد تمام می‌شود و آخر بهمن است، اقدام و عمل باید نشان داده بشود. من اول سال هم گفتم که مسوولان کشور -چه مسوولان قوه مجریه و دولت، چه مسوولان قوه قضائیه، چه مسوولان مجلس؛ فرقی نمی‌کند، همه- آخر سال باید نشان بدهند که در این سال برای اقدام و عمل چه کردند؛ نگویند باید چنین بشود، باید بگویند چنین شد؛ این را باید مشخص بکنند.» ایشان همچنین به مساله بیکاری، رکود و گرانی هم اشاره می‌کنند و می گویند گلایه‌های مردم در این بخش باید دیده شود؛ اگرچه اکنون کشور در بن‌بست نیست، بلکه مشکلات وجود دارد ولی راه حل خروج از آنها نیز مشخص است. اکنون حتی نمایندگان مجلس و کارشناسان هم می‌گویند که هنوز در مورد اقتصاد مقاومتی اقدامات جدی انجام نشده است.

این درست همان نقطه‌ای است که همه بر آن اشتراک نظر دارند و آن اینکه، بیشتر با اقتصاد مقاومتی برخوردهای شعارگونه شده است. البته شاید برداشت نادرست دولتی‌ها از مفاهیم اصلی اقتصاد مقاومتی قرار گرفتن در این مسیر ریل‌گذاری شده هم دور زد و مسیر را باز هم اشتباه رفت.

در واقع، وقتی برای نخستین‌بار صحبت از اقتصاد مقاومتی به میان آمد، دولتی‌ها آمال و آرزوهای خود را روی کاغذ آوردند یا سعی کردند پروژه‌هایی که از سال‌های قبل در دست اجرا و تدوین داشتند، به‌عنوان طرح‌های مدنظر خود در راستای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی ارائه کنند اما بار دیگر که در این رابطه تذکر گرفتند و در واقع قرار بر این شد کار به‌صورت عملیاتی پیش رود، باز هم برخی دیگر از پروژه‌ها اما در ابعاد جمع و جورتر در فهرست دولتی‌ها قرار گرفت.

در این میان البته باید توجه داشت که نباید اقتصاد مقاومتی را تنها وظیفه دولت یا مجلس دانست، بلکه همه قوای سه‌گانه و حتی آحاد مردم هم باید درگیر شوند، در حالی‌که این اتفاق اکنون رخ نداده و به نظر هم نمی‌رسد که دولت به‌عنوان دستگاه اجرایی حاکمیت، قصد داشته باشد مردم را بیش از این، در موارد اقتصادی به کار گیرد و پروژه‌ها را به دست آنها بسپارد.

نکته دیگر آن است که وقتی پای گلایه‌های مردم، فعالان اقتصادی و حتی برخی دولتمردان می‌نشینیم، از روند اجرایی این پروژه رضایت چندانی ندارند چراکه هر یک از دستگاه‌ها، آنقدر خود را در اداره کشور صاحب صلاحیت می‌دانند که دلشان نمی‌خواهد مردمی کردن اقتصاد را که یکی از منویات مقام معظم رهبری در ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، جدی بگیرند.

به هرحال به نظر می‌رسد فرمانده ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، چندان نقشه و استراتژی مشخص و البته پیگیری برای اجرای سیاست‌هایش ندارد و تا اینجای کار، نتوانسته در میدان نبرد، سربلند بیرون آید.
۱۳۹۶/۰۵/۱۵ ۰۹:۳۰
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۶ ۱۱:۵۳
 
۱۳۹۶/۰۱/۰۹ ۱۷:۴۵
 
۱۳۹۵/۱۲/۲۳ ۱۳:۵۰
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۶ ۰۹:۲۱
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۷ ۰۷:۱۹
 
۱۳۹۵/۱۱/۳۰ ۰۸:۰۷
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۳ ۱۰:۲۷
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۲ ۰۸:۰۰
 
۱۳۹۵/۱۱/۰۶ ۱۰:۱۵
 
 
کلمات کلیدی : اقتصاد مقاومتی + رشد اقتصادی + دولت یازدهم
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۹:۳۳:۱۳
تا دولت بزرگ است اقتصاد مقاومتی سراب است (4169010) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۲۲:۴۶:۱۰
وای بر مملکتی که مجلسش عاجز از نظارت و بازخواست باشد
باید فاتحه خواند (4169224) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۲ ۰۷:۴۸:۱۸
همون فرماندهی که شما اشاره می کنید بنظر من یکی از بهترین مدیران ادوار انقلاب است.ایراد از جای دیگست (4169398) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.