نظر منتشر شده
۷۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 390265
کشیدن یک «دندان پوسیده» برابر با هزینه دو کیلو «گوشت درجه یک» / ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه دندانی در دهان هر انسان
بخش اقتصادی الف، ۱۹ شهریور 95
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۷
امکان ندارد و یا نادر است یک ایرانی در سنین مختلف پیدا کنی که مشکل دندانی نداشته باشد به وفور هم می توانی افرادی را مشاهده کنی که به دلیل هزینه های سنگین دندانپزشکی به راحتی دندانشان را می‌کشند و چشم بر سرمایه ۱۰۰ میلیونی تومانی دندانهای خود می بندند

به گزارش تسنیم، هزینه های سرسام آور دندانپزشکی از جمله رنج های مهم مردم کشورمان است، بطوریکه کافی است هر کدام از این مردم، دهانشان را باز کنند تا انبوهی از دندانهای پوسیده و سیاه؛ این رنج بی صدا را فریاد زند.

این در حالی است که کشور ما از نظر تعداد دندانپزشک شرایط نامناسبی ندارد، ولی با وجود انبوه دانشکده های دندانپزشکی، متاسفانه بهداشت دهان مردم در شرایط مناسبی قرار ندارد، کما اینکه در قالب طرح تحول سلامت برای ۷ میلیون دانش آموزان اقدامات گسترده پیشگیری از پوسیدگی دندانی در حال انجام است.

جوانان، بزرگسالان و سالمندان محروم از خدمات مناسب و کم هزینه دندانی

ولی همین طرح ملی خوب نیز دارای نواقصی است و اینکه این طرح با وجود مزایای بسیار، فقط شروعی برای ارتقای بهداشت دندانی مردم آن هم در سنین پایین است یعنی جوانان، بزرگسالان و سالمندان هنوز از خدمات مناسب و کم هزینه دندانی محروم هستند.

هزینه ها به «تومان»

حال در وانفسای گرفتن دارو از داروخانه ای، یک آگهی مشاهده میکنی که خدمات مرکز دندانپرشکی، آن هم در منطقه ای متوسط تهران را تبلیغ می کرد، و با دیدن هزینه های خدمات دندانی مثلاً کشیدن یک دندان معمولی به مبلغ ۷۰ هزار تومان، به خوبی علت هجوم مردم در مناطق محروم به گروه های جهادی دندانپزشکی را درک خواهی کرد.

کشیدن یک «دندان پوسیده» برابر با هزینه دو کیلو «گوشت درجه یک»

مردمی که حاضرند یک روز در زل آفتاب و تیزی گرما صف بایستند تا یک دندان آنها؛ که حتی شاید می توانستند ترمیم و یا پُر کنند، بکشند، زیرا مردمی که پول یک کیلو گوشت را ندارند! چطور می توانند خود را راضی کنند که برای کشیدن یک دندان پوسیده پول دو کیلو گوشت را بدهند.

بی توجهی و ضعف بیمه ها در حمایت از هزینه خدمات دندانپزشکی

و در نهایت مانند بسیاری از مشکلات سلامت در انتها به بی توجهی و ضعف بیمه ها و عدم حمایت آنها از خدمات دندانپزشکی می رسیم.

ارزش دندانهای هر فردی «۱۰۰ میلیون تومان»

البته برخی از خدمات دندانپزشکی از جمله کشیدن دندان تحت پوشش بیمه است ولی همین امر باعث شده است مردم ارزانترین خدمت دندانی که همانا کشیدن دندان است را انتخاب کنند درحالیکه ارزش دندان های هر فردی می تواند گاهی تا ۱۰۰ میلیون تومان برای ترمیم و کاشت ایمپلنت برسد، بطوریکه کاوه سیدان، - دندانپزشک و استاد دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می گوید: در دهان هر انسان بیش از ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه دندانی وجود دارد، بنابراین صرف بیمه کشیدن دندان علاجی از مشکلات دندانی مردم نمی کاهد.

بی تفاوتی بیمه های ایران در عرصه دندانپزشکی قابل قبول نیست

کما اینکه به گفته بزرگان دندانپزشکی کشور در تمام دنیا نیز آنچنان نمی توان نقش بیمه ها را در عرصه دندانپرشکی مشاهده کرد ولی اینهمه بی تفاوتی بیمه های ایران در عرصه دندانپزشکی نیز دیگر قابل قبول نیست.
 
کلمات کلیدی : سلامت دندان+دندانپزشکی
 
هم وطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۱:۲۹:۵۶
امروزه دندونپزشکها به جهت سود سرشار از عصب کشی و پر کردن دندان ، رغبتی به کشیدن دندان ندارن و در مقابل انواع اصرار و توجیهات دندون پزشک ، باید کلی زور بزنی تا دندون عقل پوسیده ات را بکشند. (3927262) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۲:۱۱:۴۳
مردم فقیر شده اند و توان نگهداری دندان را ندارند (3927342) (alef-13)
 
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۰ ۰۴:۱۱:۰۹
سلام بنده در یک ارگانی کار میکنم که خدمات دندانپزشکی رایگان به پرسنل خود میدهد. اگر تصور میکنید که فقر باعث خرابی و از دست رفتن دندان است سخت در اشتباهید چون طبق بررسی هایی که خودمان انجام دادیم آمار پوسیدگی و خرابی لثه با وجود رایگان بودن خدمات هیچ تفاوتی با میانگین جامعه ندارد مشکل فرهنگ بهداشتی جامعه است که پیشگیری در آن معنا ندارد. وگرنه با این هزینه کلانی که ارگان ما خرج دندانپزشکی میکند نباید یک دندان خراب کسی داشته باشد. (3928294) (alef-11)
 
آرش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۲:۲۵:۱۴
عزيز جان دليلش علاقه ى دندانپزشكان به پر كردن نيست، بلكه در سيستم جديد دندانپزشكى دنيا سعي حداكثري بر نگه داشتن دندان است و نه كشيدن آن.
هر دنداني كه كشيده شود استخوان اطراف و لثه تحليل رفته و سيستم ديگر دندانها نيز به هم مى ريزد.
چرا اين همه علاقه داريد كه نادانسته و عوامانه نظر بدهيد.
اندكى مطالعه و تخقيق بد تيست.
استاد نويسنده ى عزيز، امروز لوله كش يه سر به خانه ى شما مى زند چند برابر كشيدن دندان هزينه بر مي دارد، چه توقعي داريد كه كار تخصصي ارزان باشد. (3927376) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۵:۳۱:۴۵
اصرای به حفظ دندان عقل در هیچ جایدنیا نیست (3927592) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۶:۱۹:۳۰
کشیدن دندان عقل توصیه شده است. (3927652) (alef-3)
 
هم وطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۷:۴۶:۵۳
دانشمند،دانا، دندانپزشک جان ، محقق جان ،تحقیق کردم اونم از خود همکاراتون. گفتن ،سیصد که برا پرکردن میگیریم ،حداکثر چهل تا شصت تومن هزینه مواد و سایر چیزاست ،بقیه سوده.اونم نه این موادی که شما می تپونین تو دندون ،مواد درجه یک، چه توجیهاتی که نمیبافین برا جیب مردم. (3927739) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۲۳:۵۵:۵۰
خدا پدرت را بیامرزد. پر کردن دندان مخصوصا با کار کردن روی کانال دست کم دو ساعت کار دارد. اگر برای یک پر کردن دندان 240 هزار تومان دستمزد برای دندانپزشگ بماند، و 40 هزار تومان هزینه مطلب و آب و برق و غیره از آن کم کنیم، می شود ساعتی صد هزار تومان. این دستمزد زیاد نیست. هزینه مشاوره یک وکیل دادگستری ساعتی 200 هزار تومان است. هزینه ویزیت دکتر عمومی در یک ساعت (12 مریض) بالای 300 هزار تومان است. (3928134) (alef-11)
 
آرش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۰ ۰۹:۳۹:۳۴
هموطن منصف توقع داريد في سبيل الله دندان شما پر بشه ؟
هزينه ى مواد رو فقط حساب كردي ؟
هزينه ى درمانگاه، اجاره، حقوق پرسنل، ماليات و دست كم شش سال دوره تا گرفتن مدرك و هزينه ى سه سال طرح اجباري را حساب نكردي؟
نكند همه ي اينها وظيفه شان هست رايگان خدمات بدهند ؟
راستي هموطن جان دندانپزشك نيستم ولي وقتي مى بينم يك بنگاهي براي چهار تا خط نوشتن ١٠ مليون مى گيرد دلم براي مهندسان، اساتيد دانشگاه و ديگر تحصيل كردگان مى سوزد. (3928534) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۳:۰۹:۰۹
کشیدن دندان کلی مشکلات ثانویه داره! به خاطر پول نیست همیشه ! من نصف دندانم چند وقت پیش شکست خوب با این حساب شما باید می کشیدم! اما دندان را تا جایی که می شود باید نگه داشت! (3927442) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۴:۲۰:۲۲
کشیدن دندان کار خوبی نیست. در هیچ کجای دنیا دندان قابل ترمیم را نمی‌کشند.
پزشکی که به درخواست مریض فوراً دندان او را بکشد لطفی به او نکرده است! (3927509) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۶:۴۱:۳۸
کاش لااقل یک نگاه به منابع جهانی دندانپزشکی بفرمایید و بعد مطالبتون رو بنویسید
امروز اصل بر نگهداری تمام دندان هاست (3927672) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۶:۴۵:۲۵
الف از پزشک ها خسته شد چسبید به دندونپزشک ها
تو بخش دولتی کار میکنم
همین مردم وقتی میان بخش دولتی و کشیدن ۲۰ هزار تومان و جرمگیری ۷۰ هزار تومان و ترمیم ۶۰ هزارتومان میگن حتما مواد بده.حتما دکتر بده حتما......
در بخش دولتی با حقوق ثابت قیمت ها اینقدر است وای به حال زمانی که هزینه مواد و وسایل و منشی و اجاره محل کار و مالیات و عوارض شهرداری هم بیاد
با کدام سازتان همراهی کنیم؟ (3927675) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۰ ۰۹:۱۵:۱۷
تا اطلاعی در مورد کشیدن دندان ندارید لطفا حکم ندهید و کشیدن دندان فشار زیادی به انگشتان بخصوص شست وارد میکند که به مرور زمان انگشت شست در اثر درد شدید ، قادر به انجام کارهای عادی هم نیست. (3928480) (alef-11)
 
احسان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۱:۳۰:۴۹
هزینه های دندان پزشکی بیش از حد گران است.
نمیدانم چرا باید اینگونه اختلاف طبقاتی سازماندهی شده و قانونی وجود داشته باشد. (3927264) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۲:۴۰:۳۸
چون دندانپزشکان پذیرش دانشجوی دندانپزشکی را کم کرده اند.
در واقع ما با مافیایی پزشکی روبرو هستیم. از یک طرف پذیرش دانشجو را در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی را به عمد کم کرده اند تا در آینده رقیب کمتری داشته باشند و از طرف دیگر هزینه های درمان و بهداشت را بسیار بالا برده اند (3927408) (alef-13)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۹:۲۴:۰۵
چرا بدون اطلاع می نویسی؟ 8 سال پیش 18 دانشکده دندانپزشکی داشتیم. در حال حاضر 66 دانشکده داریم. پذیرش دانشجوی دندانپزشکی بسیار زیاد شده به نحوی که آموزش این دانشجویان در معرض افت می باشد. (3927849) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۰ ۱۳:۵۳:۵۶
اگر هر دانشکده دندانپزشکی بطور متوسط 20 دانشجو بپذیرد میشود 1320 نفر آیا این میزان پذیرش در یک سال برای جمعیت 80 میلیونی که رو به پیری میرود کم نیست؟ (3929088) (alef-13)
 
برزو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۱ ۰۷:۲۵:۳۰
66 دانشکده!؟
هر دانشکده 30 دانشجو رو هم پذیرش کنه یعنی حدود 2000 دانشجوی دندانپزشکی؟؟؟؟؟؟؟
خودتم خوب میدونی اینجوری نیست.
از رتبه ی 2000 کنکور سراسری به بعد دیگه نه میشه داروسازی قبول شد نه پزشکی و نه دندانپزشکی
ممکنه پردیس بین الملل و ... رو میگی که البته اون واسه از ما بهترانه ما از اون پولا نداریم! اگه صد و پنجاه میلیون تومن داشتیم که واسه درس هزینه کنیم اصلا درس نمیخوندیم!
ظرفیت دندانپزشکی و پزشکی دانشگاههای دولتی هر سال داره کمتر و کمتر میشه علیرغم اینکه اقبال اومده به سمت رشته ی تجربی و حتی دانشجوهای فنی_مهندسی از رشته ی خودشون انصراف میدن تا در کنکور تجربی ثبت نام کنند! (3930091) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۰ ۰۸:۴۹:۰۹
دوست عزیز دقیقا همین طوره ولی متاسفانه برای دولت اصلا مهم نیست.تازه وقتی می بینن که دیگه جیب مردم توان پرداخت بیشتر رو نداره با طرح هایی مثل بیمه سلامت میرن دنبال استفاده از مالیات های پرداختی و پول گرفتن از بیمه ها. و بعد هم که مردم شکایت می کنین خیلی جالب میان می گن از جیب مردم نیست.انگار که هزینه های هدف مندی یارانه ها و یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده و پولی که از سازمان تامین اجتماعی پرداخت می شه رو مردم یک کره ی دیگه پرداخت کردن و پول کارگران نیست!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!تازه دولت با گذاشتن یک وزیر بهداشت پزشک نهایت کمک رو هم بهشون می کنه (3928432) (alef-11)
 
استاد دانشکده داروسازی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۰ ۱۸:۵۳:۵۸
چنین نیست. ظرفیت ها با فشار وزارتخانه نسبت به بیست سال پیش بیشاز دو برابر شده و زمینه برای ورود دانشجویان با رتبه کمتر ایجاد شده است. (3929628) (alef-13)
 
شاهرخ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۵ ۱۹:۵۶:۵۰
نسبت به 20 سال پیش 2 برابر شده!؟
خودت از این حرفی که میزنی خنده ات نمیگیره!؟
میدونی جمعیت دهه شصتی و حتی هفتادی چقدر نسبت به 20 سال پیش زیادتر شده!؟
20 سال پیش 510 هزار نفر در کنکور تجربی شرکت میکردند!؟
شاید با رتبه ی ضعیف تری نسبت به 20 سال پیش بشه قبول شد اما رقابت خیلی خیلی نسبت به 20 سال پیش شدیدتره. (3936299) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۱:۵۸:۲۳
متاسفانه بیمه ها دندانپزشکی زو رها کردند، از هر 10 تا مراجعه کننده به دکتر 9 تاش دندونو می دن بکشه! مگه بیمه تو کشور متولی نداره؟ (3927307) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۲۰ ۱۸:۰۴:۳۳
پول بیمه از هوا که نمیاد از مالیات ما میاد
بجای ریختن مالیات تو جیب پزشکها از طریق بیمه با افزایش پزشک و دندانپزشک تعرفه ها باید کم بشه (3929569) (alef-13)
 
Denmark
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۲:۱۷:۰۶
ایران بهشت پزشکان و دندان پزشکان: در آمد نجومی، مالیات اندک، پاسخگویی و مسئولیت صفر! (3927358) (alef-3)
 
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۲:۲۵:۱۴
اونایی که با پول دولتی و بیت المال دکتر میشند چرا گذشتشون یادشون میره دیگه باماهی 30 میلیون هم سیر نمیشند دولتی میخونند ولی ازاد حساب میکنند خواهشا دانشگاه های دولتی پزشکی رو خصوصی کنید تا این از خدا بی خبرها یکم درد بیپولی رو بکشند ! (3927375) (alef-13)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۹:۲۶:۱۵
با پول بیت المال تحصیل می کنند البته دانشگاه آزاد و واحدهای بین الملل و دانشجویان تکمیلی را کنار بگذارید، ولی بعد تحصیل 2 سال یا بیشتر به صورت تقریباً رایگان به همین مردم خدمت می کنند . (3927851) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۱ ۰۰:۱۱:۰۹
رایگان خدمت نمبکنن رایگان دندان میکشن (3929950) (alef-13)
 
حمید
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۲:۳۱:۰۴
ارزون نوشته.من کشیدمن معمولی رو 100 و عقل رو 200و روکش رو 550میگیرم...... (3927393) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۲۰ ۰۰:۱۸:۰۹
والله یه دکتر خیر ندیده بچه 6 ساله من و منبع درامد کرده بود برای خودش .دو تا دندون بچه که ابسه کرده بود اول عصب کشی کرد که هزینه اش و دو میلیون تومان پای ما حساب کرد.بعد از کلی اومدن و رفتن بهمون گفت دندون بچه به عصب کشی جواب نداد باید کشیده بشه .بابت کشیدن هر کدوم هم 300 هزار تومن ازمون گرفت.اتیش گرفتم به خدا (3928161) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۲:۳۴:۲۰
تعرفه های پزشکی در همه بخشها بسیار زیاد است و نا عادلانه بسیاری از مردم به علت عدم توان تأمین هزینه های درمان به خود درمانی رو می آورند (3927400) (alef-13)
 
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۲:۵۹:۱۶
هزینه های دندانپزشکی غیر از این که گران است هیچ معبار و ملاک مشخصی هم ندارد به عنوان مثال بنده برای ارتدونسی دندان های فرزندم به یک کلینیک مراجعه کردم با خدمات پایین گفتند 13.5 میلیون تومان در حالی که در یک کلینیک بهتر شش میلیون تومان ، ازآقای دکتر هاشمی وزیر بهداشت مصرانه می خواهیم یک نرخ ثابت خدمات تعریف نمایند تا مردم حقوقشان تضییع نشود . (3927427) (alef-13)
 
نا شناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۰ ۰۰:۰۱:۲۲
دکتر هاشمی به نظر می رسد نسبت به این هزینه ها و هر گونه افزایش غیر متعارف کاملا بی تفاوت است و بیشتر از کارانه نا متعارف پزشکان دفاع می کنند. قشر متوسط جامعه را کاملا به فراموشی سپرده اند .
امروز در صدا و سیما مصاحبه داشتند می گفتند حقوق ثابت حق پزشکان است کارانه هم همان حق العلاج است که خیلی هم ناچیزه ؟! 30 درصد حق ویزیت ، حق جراحی و......
ولی نگفتند که ان حقوق ثابت را به چه علتی باید دریافت کنند ؟
مثل این که همه کارمندان هم یک حقوق ثابت الکی دریافت کنند ویه کارانه به تناسب میزان عملکرد ؟! شورای حقوق و دستمزد باید نظارت قوی داری از قبل می داشت
و خبرنگار باید سئوال می کرد ان حقوق ثابت به چه علتی است ؟ (3928141) (alef-13)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۳:۲۳:۴۴
ای کاش حرکات جهادی در راستای آموزش بهداشت دهان و دندان هم بود و نه درمان. اولا کیفیت نخ دندانها و مسواک و خمیردندانهای داخلی پایین است! دوما توزیع همین اقلام بهداشتی ای کاش اولا در مدارس و بعدا در روستاها و حتی ادارات و... واقعا کارساز است. والا درمان تنها بیفایده ست. خواهش میکنم بعنوان یک شهروند از شما رسانه ها که علاوه بر نقدهای بجا و بیجا به سیاستهای اجرایی چنین پیشنهاداتی را بطور مستمر و پیگیر ارائه دهید تا در درازمدت شاهد بهبود وضع بهداشت مردم باشیم. (3927463) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۳:۳۰:۵۴
شما يه كشور بگو از ايران ارزون تَر باشه (3927469) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۶-۲۰ ۱۲:۱۴:۰۵
هند (3928877) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۳:۴۴:۱۴
بهترین راه صدور این دندانپزشکان گران و وارد کردن از هند و پاکستان است. البته این با دستان وزارت پزشکان ممکن نیست. (3927477) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۴:۰۶:۵۶
آقا یکم از دستمزد دندانپزشکان کم کنید خیلی از این مشکلات هم برطرف می شود. متافانه همه می دانند ولی کسی حاضر نیست عملی انجام دهد. (3927498) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۴:۳۶:۴۴
کاش آین مسئولانی که هر روز و هر هفته مخالفان خود را با شعارهای تکراری تهدید میکنند و مرتب سنگ سر راه آرامش سیاسی اقتصادی میشونداین خبرها به گوششان برسد شاید هنوز خداوند ذره ای رحم در دلشان نهاده باشد (3927525) (alef-13)
 
برزو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۵:۱۸:۲۴
دندانپزشکی یه کار فنیه و برخلاف بقیه ی رشته های پزشکی چون همه ی کارها رو خود دندانپزشک انجام میده بیشتر هزینه ها دستمزد خود دندانپزشک هست.
راهش هم تربیت تعداد بیشتر دندانپزشک هست که متاسفانه مافیای پزشکی و دندانپزشکی اجازه ی این کار رو نمیدن تا انحصار خودشون رو حفظ کنند.
به خاطر تغذیه ی ناسالم مردم کشور ما و مخصوصا مصرف نوشابه ی زیاد و همینطور قند و استعمال زیاد سیگار و قلیون و ... و مصرف کمتر شیر و لبنیات یکی از کشورهایی هستیم که مردمش بیشترین پوسیدگی دندان رو دارند.
اگه تعداد دندانپزشک در کشور ما زیاد بشه مجبور میشن با هزینه ی کمتر کار کنند اما الان تعدادشون کمه و الانم که بری نوبت بگیری دو هفته بعد بهت نوبت میدن!
اگه من مسئول بودم اونقدر ظرفیت رو بالا میبردم تا همین که وارد مطب یه دندانپزشک شدی بری تو یونیت و کار دندونتو انجام بدی!
دولت به جای افزایش ظرفیت رشته های انسانی و مهندسی باید ظرفیت پزشکی و دندانپزشکی رو بالا میبرد اما 180 درجه خلاف این کار رو انجام داد.
من خودم که همیشه مسواک میزنم و از دهانشویه استفاده میکنم 6 ماه یه بار باید برم دندانمو ترمیم کنم خدا به داد اونایی برسه که با مسواک و دهانشویه غریبه اند!!
با پیر شدن تدریجی جمعیت دهه شصتی ایران در اینده ای نزدیک شاهد فاجعه ی کمبود نیروی انسانی در مراکز بهداشتی و درمانی خواهیم بود و ای کاش از همین الان برنامه ریزی میکردیم تا بعدها به مشکل برنخوریم.
دیگه فوقش اینه که با افزایش ظرفیت این رشته ها اگه این رشته ها بازار کارش اشباع شد فارغ التحصیلان پول اموزش رایگانشونو به دانشگاهها پرداخت میکنند و میرن خارج از کشور. (3927577) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۶:۰۰:۵۵
کی گفته دندانپزشکان خیلی پولدارند. بسیاری از ندندانپزشکان هم هستند که در ماه زیر 50 میلیون تومن در می آورند. (3927630) (alef-3)
 
دستیار دندانپزشک سابق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۶:۵۹:۵۳
البته کلا هزینه پزشکی و دندان پزشکی در کشور ما خیلی بالاست و بیش از هزینه های مصرفی است و در این حوزه نیز تعداد پزشکان با وجدان خیلی کمتر است .
ولی نکته مهم اینکه دولت و وزارت بهداشت می تواند با سیاست گذاری و برنامه ریزی درست و متعادل و با صرف هزینه بسیار پایین سلامتی دهان و دندان را به اکثریت مردم هدیه بدهد با توجه به اینکه ریشه خیلی از درد ها از دندان شروع می شود با چند برنامه بسیار ساده :
- ترویج برنامه های اموزشی از دبستان در قالب برنامه های درسی
- معاینه دندان دانش اموزان از دوره ابتدای هر سال حداقل یک بار و ترمیم رایگان همه دندان های خراب دانش اموزان مدارس دولتی .
- ترمیم چهار دندان شماره شش فک بالا و پایین در 8 سالگی چون هنوز بسیاری از مردم نمی دانند که این دندان ها دائمی است و پایه و اساس کل دندان ها .
- برنامه نویسی وسیاست گذاری برای با وجدان کردن پزشکان .
- ایجاد برنامه های کنترل و نظارت بر کار پزشکان .
در نهایت پیشگیری همیشه بهتر و کم هزینه تر از درمان است . (3927687) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۸:۰۳:۲۰
خوب چرا وزیر بهداشت جلوی هزینه های سرسام اور پزشکی را نمیگیرد!!!!
خود وزارت بهداشت این قیمتها را تصویب کرده!!!!!!!!111 (3927761) (alef-13)
 
كارشناس درمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۸:۳۴:۱۵
در تمام ممالك كمونيستي سعي در رايگان كردن درمان و فشار بر ارايه دهندگان سرويس درماني كرده اند و نتيجه آن در دراز مدت افت شديد كيفي بوده است. مساله اي كه بعنوان افت كيفي درمان در ايران ديده مي شود عواقب دراز مدت همين فشارهاست كه كم كم آشكار مي شود و بدتر هم خواهد شد. در كشوري مثل آلمان كه بنده سابقه تحصيل و تدريس در آنرادارم، سيستم سمي سوشيال است و در كنار دريافتي معقول ( البته استثنا قايل شدن براي افراد داراي قابليت بالاتر)، سيستم حمايت مالي عير مستقيم قوي از پزشكان وجود دارد كه شامل وامهاي قابل توجه و... ميشود. البته ساعت كاري متخصصان آلماني با ايران قابل مقايسه نيست. اخيرا تحليل كوركورانه واجع به مقايسه درآمد پزشكان در آلمان و ايران بسيار ديدم. در كشوري كه محصول و برآيند صنعت آن پرايد و پژوي مونتاژي است، وجود پزشكي در سطح نسبتا بالا مايه مباهات است و البته به يمن سياستهاي غلط امثال شما به سرعت رو به افول بوده و بزودي در سطح همان صنعت پرايد ساز خواهد شد. بهر حال به عنوان يك استاد دانشگاه مادر در كشور، سلام بنده را به آقاي دكتر توكلي برسانيد و بفرماييد آنچه در آينده بعنوان نتيجه اعمال شما در دفترتان در اين زمينه خواهند نوشت مبارزه با مافياي پزشكي و يا حاكم كردن قانون بر مسايل پزشكي نيست( به رغم نيت ظاهري تان و به علت عدم تخصص شما و پيچيدگي موضوع) بلكه ايجاد روند جبران ناپذير افت كيفي درمان در اين كشور خواهد بود. اغراض واقعي افراد در مساله مواجهه با درمان در ايران بسيار متنوع است و از انتقام حقارت و ناكامي نسبي تا انگيزه هاي مالي محض و تا بي عقلي ناشي از عدم دانش كافي متغير است. اميد است سايت الف شهامت كافي در انتشار اين مطلب داشته ورعايت امانت در اطلاع رساني به جناب دكتر توكلي را داشته باشد. با تقديم احترام (3927796) (alef-13)
 
محسن
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۲۰ ۰۰:۰۴:۱۰
اینجا که بحث از رایگان کردن خدمات درمان مثل کشورهای کمونیستی نشده بود. بحث بر سر هزینه های سنگین درمان هست. سؤالی که من شهروند از شمای پزشک دارم اینست که آیا بالا بودن هزینه ها لازمه بالا بودن کیفیت است؟ سؤال دیگری هم دارم: تا آنجا که ما از کشورهایی که نامشان را بردید اطلاع داریم، می گویند تعداد ویزتها و درمانها در یک بازه زمانی توسط یک پزشک یا دندانپزشک محدود است و استاندارد خاصی دارد. آیا عدم رعایت این اصول توسط پزشکان محترم در کشور ما، کیفیت کار آنها را زیر سؤال نمی برد؟ من شهروند عادی که نه تخصص شما را دارم و نه به پیچیدگی موضوع اشراف دارم، فکر می کنم کیفیت هر کاری، صرفاً وابسته به مبلغ دریافتی نیست. راستی شما چی فکر می کنید؟ (3928143) (alef-13)
 
سهیل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۰ ۰۰:۵۳:۲۷
دوست عزیز دندانپزشکی بخصوص از رشته هایی است که بیشتر تجربی است و عملا خیلی هوش و استعداد نمیخواهد.
دوما حتما آلمانیها اشتباه می کنند و شما درست میگویید.
سوما هیچ موقع با پرداخت پول مناسب به پزشک کسی مخالف نیست بلکه اختلاف طبقاتی و توجیهات بی مورد است. الان که 500 هزار نفر منتظر ورود به رشته پزشکی هستند و رقابت زیاد است باید بهترین ها انتخاب شوند پس افت برای روند اشتباه تجارت است که افرادی چون شما توصیه می کنند. من خودم اصلاح طلب هستم ولی آقای توکلی از نظر پیشنهادهای اقتصادی قابل مقایسه با شمایی که حوزه کاری ات مدیریت و اقتصاد نیست، نمی باشند. حرف بیخود هم نمیزنند.
الان به هرکسی میگویی چرا اینقدر گران است خدماتت، مثال پزشکان را می آورد. قبلا اینطور نیود. (3928210) (alef-13)
 
وحید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۰ ۰۸:۰۰:۰۱
احسنت. به قول شما کشوری که ما حصل صنعتش مونتاژ پراید است نمی تواند ما حصل پزشکی اش پیوند مغز استخوان و کبد و ریه و جراحی های تراز اول باشد. روند متلاشی شدن پزشکی شروع شده و به زودی هموطنان طعم آن را خواهند چشید و البته در آن روز معنی زیر پا گذاشتن واقعی اخلاق پزشکی و معنی واقعی قصور پزشکی را با گوشت و پوست لمس خواهند نمود. (3928367) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۰ ۰۸:۰۵:۳۴
دکترجان
وجدان داشته باش . پول پرستی شما وباندهای مافیایی که راه انداخته اید ازجمله کم نگه داشتن ظرفیت رشته پزشکی برای کمترکردن تعداد رقبا اشک مردم رادآورده.
بازصدرحمت به این آقای توکلی که مردانه وشجا عانه به فریاد مردم میرسه. (3928373) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۰ ۰۸:۱۴:۲۶
پزشکان قناعت داشته باشند مردم گناه دارند به خدا پیر مرد روستایی برای نداشتن پول ویزیت بیمار به خانه برگشت چرا به فکر مردم نیستید
از بستگان نزدیکم چندین نفر متخصص هستند باور کنید از ریخت و پاش و پارتی و سفرهای اروپاشون ...بچه هام انگشت به دهان ماندن. بخدا فاصله درامد ماهیانه صدمیلیون تومان با درامد 800هزارتومان عدالت نیست. (3928381) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۰ ۰۸:۱۶:۱۷
چرا آقایان و خانمها (پزشکان) خود را تافته جدا بافته از دیگر آحاد جامعه می پندارند! چرا وضعیتی را بوجود آورده اند که هیچکس حق ورود به قلمرو فالیت این افراد را ندارد! چرا همگان باید در مقابل این افراد پاسخگو باشند ولی این افراد خودشان را مجاب به پاسخگویی در مقابل هیچکس و هیچ ارگانی نمی دانند! اگر قرار بر جمع آوری امضاست مردم باید هر روز علیه بیشتر این آقایان و خانمهای سفید پوش و مسئولیت ناپذیر که به مریض بعنوان عابر بانک و کیسه پول نگاه میکنند تا با آن برجهای خود را بلندتر از دیروز کنند! به جمع آوری امضاء بپردازند! (3928386) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۸:۵۰:۴۵
حالا که قصد داری قیمت دندانهارا بگویی قیمت قلب ومغز واستخوانها وچشم وکبد وکلیه وریه را هم بگویی بد نیست برای مردم سر گرمی خوبی است (3927814) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۹:۰۰:۴۱
در همه جای دنیا همینه اقوام ایرانی ما در کانادا کارهای دندونپزشکیشون رو میان اینجا انجام میدن که ارزونتره (3927829) (alef-3)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۵ ۱۳:۳۱:۲۰
اونا ،به دلار حقوق میگیرن، به ریال میان ایران خرج میکنن.بخاطر همین واسه اونا مقرون بصرفه ست وگرنه هیچ دلیله دیگه ای نداره (3935748) (alef-11)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۱۹:۱۲:۳۴
من 27 سالمه. چند تا دندون خراب دارم. مجبورم بکشم چون پول درست کردنش رو ندارم!!! تازه دنبال کار هم هستم. من یک تحصیلکرده بیکارم که چند وقت دیگه بی دندون هم میشم!!! (3927837) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۸ ۱۷:۳۴:۵۵
متاسفانه خیلی از جوونها مشکل شما ا دارند ؛ (4221210) (alef-11)
 
داود
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۲۰:۰۶:۲۹
یک گواهی امضا در دفاتر اسناد رسمی فقط بیست و پنج هزار تومان ناقابل.
به قیمت سه کیلو گوشت مرغ (3927881) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۲۱:۰۳:۴۶
عزیزان یه کم هم به خودتون فشار بیارید و شبی 5 تا 10 دقیقه مسواک بزنید و اینقدر هم نق نزنید. همسایه ما یک اقای 85 ساله کم سواد هستند که هیچ دندان کشیده ای ندارند و فقط 3 دندان پر کرده اند.خودش میگوید روزی 2 بار مسواک میزند. شما از رعایت بهداشت غفلت نکنید! (3927941) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۸ ۱۷:۳۷:۱۱
ربطی نداره منم اطرافم خیلی ها را میشناسم که اصلا تو عمرشون تا حالا مسواک نخریدند و دندونای سالمی دارن ولی خیلی از جوونها با اینکه صبح و شب مسواک میزنند باز دندوناشون خراب میشه (4221214) (alef-11)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۲۱:۰۸:۴۶
اقا هزینه دندونپزشکی خیلی بالاست
لطفا رسیدگی کنید (3927949) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۲۳:۲۴:۳۳
سلام ، پذیرش دانشجوی دندانپزشکی را زیاد کنید تا هزینه های این مردم ضعیف کاهش یابد ، عرصه پز شکی محل تجارت نیست محل رسیدگی به بیمار مظلوم است ، راه ثروت اندوزی راه دیگری است ، مدیریت این میدان موضوع مشکل دارد (3928106) (alef-11)
 
حمید
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۲۰ ۰۰:۲۰:۵۸
در کارهای تخصصی معمولا پول مواد مصرفی خیلی مهم نیست.ارزش کاری که انجام میشه ملاک هست.و این قانون در همه ی موارد صادق هست.نه فقط صنف پزشکی.امید که بعضی ساده اندیش این مهم رو درک کنن...... (3928164) (alef-13)
 
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۰ ۰۰:۲۵:۳۷
چند سال قبل یه دانشجوی رشته ی مهندسی پزشکی یه رباتی طراحی کرده بود که دندان پوسیده را توسط سنسور و عکس هایی که با اشعه ی ایکس می گرفت و با پردازش تصویر محل پوسیدگی را تشخیص می داد و در عرض چند دقیقه عصب کشی می کرد این طرح اصلا نه روش تحقیق شد نه حمایت شد تازه خیلی از دندان پزشک ها شکایت کردن اون زمان گفتم یه حاشیه سود عالی برای دندان پزشک ها جور شده (3928170) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۰ ۰۱:۰۷:۱۱
سرمایه ۱۰۰ میلیون تومانی دندان ها برای ما نیست ، این سرمایه ای است برای دندان پزشکان (3928224) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۱ ۰۹:۳۱:۳۸
چون لیاقت نگهداریش را نداشته ای! (3930232) (alef-3)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۰ ۰۵:۴۴:۵۰
اقا جان تو دندانپزشکی صحبت از میلیونهاست !!کجا از این خبرهاست که با یکی دو کیلو گوشت داری مقایسه میکنید .70 ،80 هزار که فقط پول ویزیت هم نمیشه .از گرانی زیاد اکثر مردم و از جمله خود بنده توان پر کردن و عصب کشی رو نداریم و باعث شده اکثر دندانها خراب و به نوعی ادمها میسوزند و میسازند !!! (3928309) (alef-11)
 
وثوق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۰ ۰۹:۳۲:۳۰
"بی توجهی و ضعف بیمه ها در حمایت از هزینه خدمات دندانپزشکی"
بهتر نیست به جای جمله بالای می نوشتید:
بی توجهی و ضعف دولتها در حمایت از خدمات دندانپزشکی برای مردم.... (3928517) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۰ ۱۴:۰۵:۵۰
سال گذشته برای دندان پسرم مشکل پیش آمد دندانپزشک با دو سال کار روی آن معادل یک تن (1000 کیلو) سیب زمینی پول گرفت(670 هزار تومان). خدا عادل است کاشت و برداشت و ارائه 1000 کیلو سیب زمینی را کشاورز درک می کند. (3929115) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۸ ۱۷:۳۹:۴۳
مقایسه خوبی بود ؛ واقعا این دندونپزشکا همه پولشون حلال نیس (4221215) (alef-11)
 
بهار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۱ ۱۳:۰۸:۲۶
مشکل قیمت دندانهای توی دهنمان نیست.. مشکل آموزش و فرهنگ سازی است. به علاوه اینکه واقعا هزینه های دندانپزشکی برای بیشتر مردم جامعه ما بسیار بالاست..
فکری بکنید!! (3930539) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۱ ۱۴:۱۱:۴۶
به نظر من کسانی که درسشان تمام می شودمثل پزشکان ودندانپزشکان که طرح دارند انهاهم برای داشتن کار درشهر ها مجبور به گذراندن طرح در روستاها وشهرهای کوچک باشند ومردم را با مسائل بهداشتی مثل مسواک زدن حمام رفتن ویا کلاه گذاشتن در افتاب برای پیشگیری از سرطانهای پوستوهر گونه کاری که بتوانند مردم را بهداشتی تر کنند واین شامل افراد خبر نگارها ووکسانی که می خواهند کار فرهنگی بکنند ومجریان وحتی هنر مندان کوکلا هر کس می خواهد مجوز کار در شهر ها را بگیرد باشد تاهم مردم بهداشتی تر شوند وکمتر سراغ دکتر ودرمان بروند وهم اینقدر در باره دکترها کر کری نخوانند (3930668) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته