نظر منتشر شده
۴۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 506319
پُردرآمدترین مشاغل در ایران کدام اند/ نان در سلبریتی شدن است
بخش اقتصادی الف، 7 شهریور 96
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۰
شرایط خاص اقتصادی و رکود حاکم بر کشور، پیدا کردن شغلی با درآمد مناسب را شبیه عملیات غیرممکن کرده. نرخ بالای بیکاری یکی از معضلات اساسی اقتصادی کشور است و تازه بیش از چهار میلیون دانشجو هم به زودی به این جمع متقاضیان کار اضافه می شود.

در این بین اما شغل هایی هم است که هنوز بازار کار آنها اشباع نشده و تحولات اخیر کشور کسب و کار آنها را توسعه بخشیده. مثلا طرح تحول سلامت و افزایش بودجه سلامت کشور ظرفیت های جدیدی در رشته های مرتبط با پزشکی ایجاد کرده. در دوران پسابرجام تعداد گردشگرانی که وارد کشور می شوند به طرز محسوسی افزایش یافته و گاهی هتل ها در مناطق گردشگرپذیر از ماه ها قبل رزرو می شود.این یعنی مشاغلی مثل راهنمایان گردشگران خارجی می توانند درآمد خوبی داشته باشند. ما در ادامه هفت شغلی را که پیش بینی می شود در حال حاضر و آینده نزدیک بازار کاری خوبی دارند فهرست کردیم. با این حال اما رقم های نجومی قرارداد فوتبالیست ها یا درآمد خواننده ها را از یک شب اجرای کنسرت که سرانگشتی حساب می کنیم می بینیم الان نان در سلبریتی شدن است.

1. داروسازی
رشته داروسازی ممکن است جذابیت های پزشکی و دندانپزشکی را از دید خیلی ها نداشته باشد اما در عوض مزایایی دارد که می توان به عنوان یک شغل خوب و پولساز روی آن حساب کرد. دوره داروسازی عمومی 207 واحد است و حداقل 6 سال طول می کشد اما دانشجویان داروسازی بعد از گذراندن 140 واحد به شرط داشتن معدل بالا می توانند کارت انجمن داروسازان را دریافت کنند و به عنوان قائم مقام مسئول فنی داروخانه ها مشغول کار شوند.

بعد از فارغ التحصیلی هم فرصت های شغلی متعددی مثل تاسیس داروخانه و فعالیت در کارخانه های داروسازی پیش روی آنها قرار دارد. سرانه مصرف دارو هم که درست یا غلط بسیار بالاست و این عملا به نفع داروسازان است. کمتر از یک سال پیش رئیس سازمان غذا و دارو اعلام کرده بود سرانه مصرف دارو در ایران 50 دلار در سال است. این گردش مالی 4 میلیارد دلاری ظرفیت های قابل توجهی را درون خود دارد. البته از این نکته هم نباید گذشت که هزینه تاسیس داروخانه بسیار بالاست. میزان سود داروخانه ها از فروش محصولات تولید داخل 30 درصد و داروهای وارداتی 5 تا 12 درصد است. در حال حاضر حدود 12 هزار داروخانه در سراسر کشور وجود دارد.

2. دندانپزشکی
دندانپزشکی از آن رشته های پر درآمد است که داوطلبان کنکور از دوران دبیرستان برای قبولی در آن برنامه ریزی می کنند. همین حالا 20 هزار دانشجوی دندانپزشکی در 66 دانشکده مشغول تحصیل هستند و پیش بینی می شود تا سال 1400 تعداد دندانپزشکان ما به 50 هزار نفر برسد. این یعنی با توجه به جمعیت 80 میلیونی کشور، حداقل در مناطق محروم همچنان ظرفیت و بازار کار برای این شغل وجود دارد.

البته دانشجویان این رشته برای تبدیل شدن به یک دندانپزشک عمومی باید 217 واحد درس بخوانند که همین حداقل 6 سال طول می کشد (دانشجویان مهندسی به طور متوسط 140 واحد می گذرانند) بعد هم به شرط گذراندن طرح اجباری خدمت در مناطق محروم، می توانند مطب تاسیس کنند. تجهیزات دندانپزشکی قیمت های بالایی دارد اما در عوض درآمد آن هم دندانگیر است.

البته، اگر کسی متخصص باشد هم طبعا درآمد بالاتری دارد. در حال حاضر تعداد دندانپزشکان عمومی ایران حدود 18 هزار نفر تخمین زده می شود اما متخصصان این رشته فقط 3 هزار نفر است. یعنی تقریبا به ازای هر 27 هزار ایرانی یک متخصص دندانپزشکی وجود دارد و همین شانس آنها را برای کسب درآمد بالا می برد.

3. طب فیزیکی و توانبخشی
کلینیک های فیزیوتراپی و طب فیزیکی و توانبخشی در سال های آینده بازار کارشان سکه خواهد بود. دلیل این مسئله هم رشد سریع جمعیت سالمند ایران است. گفته شده نرخ رشد جمعیت سالمند کشور چهار برابر نرخ رشد جمعیت است. همین حالا بیش از 7 درصد جمعیت کشور بالای 60 سال سن دارند. این جمعیت انبوه نیاز به خدمات فیزیوتراپی و توانبخشی را افزایش می دهد.

در عین حال مشاغل پشت میزی هم افزایش پیدا کرده و آسیب های ناشی از آن منجر به نیاز کشور به متخصصان طب فیزیکی می شود. در دنیا هم نیاز به این شغل در حال رشد است. یک وب سایت آمریکایی، فیزیوتراپیست را دومین شغل در حال رشد سریع دنیا در سال 2017 دانسته.

میانگین درآمد شاغلان این بخش در سال 2017 بیش از 85 هزار دلار بوده. البته تاسیس مطب فیزیوتراپی شرایط خاصی دارد، مثلا این که برای تاسیس در مراکز استان 6 سال و در شهرستان ها 3 سال سابقه کار مورد نیاز است.

4. راهنمای گردشگر
با توجه به افزایش آمار ورود گردشگران به کشور به خصوص در شهرهای گردشگرپذیر همچون شیراز و اصفهان بازار تورلیدرها به خصوص راهنمای توریست های خارجی بسیار داغ شده است. راهنمای گردشگر یا تورلیدر شخصی است که با آشنایی و تسلط کامل بر نقاط گردشگری یک شهر از جمله اماکن تاریخی، بازارهای تجاری، جاذبه های طبیعت و ... خصوصیات و تاریخچه مربوط به این اماکن را برای گردشگرانی که به آن محل سفر می کنند، توضیح داده و معرفی کند.

علاوه بر تورلیدرهای داخلی که حوزه کاری شان گردشگرانی هستند که بین شهرهای کشور سفر می کنند، برخی تورلیدرها هم وظیفه اطلاع رسانی و معرفی جاذبه های گردشگری و مدیریت سفر گردشگران خارجی از جمله برنامه ریزی زمانی برای گردش در شهر، رزرو هتل و ... را بر عهده می گیرند و می توانند با آشنایی با یکی از زبان های خارجی، مرجع خوبی برای توریست های خارجی باشند. به خصوص در سال های اخیر که با توجه به ترمیم چهره ایران در سطح بین الملل آمار ورود گردشگران خارجی به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است.

از سال 92 تا 95، حدود 20 میلیون گردشگر وارد ایران شده و بیش از 32 میلیارد دلار معادل 128 هزار میلیارد تومان درآمد برای صنعت گردشگری به وجود آورده است. درآمد تورلیدرها به نسبت میزان فعالیت روزانه شان رقم قابل اعتنایی می شود. به خصوص تورلیدرهای مسافران خارجی به دلار پول می گیرند و به ریال خرج می کنند.

5. مترجمی زبان های خاص
با ورود کشورهای غیر انگلیسی زبان مثل چین و روسیه به بازارهای اقتصادی ایران، نقش مترجمان این زنان از اهمیت بیشتری برخوردار شده است، به طوری که اکنون بسیاری از شرکت های بازرگانی نیاز به برقراری ارتباط با کشورهای اقتصادی مانند چین و امارات از طریق مترجمان زبان نیاز دارند، به خصوص زبان چینی که از سرسختی و ناملموس بودن آن برای مردم دیگر کشورها، علاقه کمتری به فراگیری آن وجود دارد.

به خصوص چینی ها که به واسطه خوی ملی گرایانه خود کمتر زبان انگلیسی می آموزند، بازار بسیار مناسبی برای مترجمان زبان چینی در کشورمان به وجود آورده اند. همین حالا قیمت ترجمه 250 کلمه از زبان چینی به فارسی 59 هزار تومان و هزینه ترجمه از فارسی به چینی 89 هزار تومان است. (برای زبان انگلیسی کمتر از 6 هزار تومان است.)

به طور کلی زبان های کشورهای آسیای شرقی به واسطه این که قدرت های نوظهور اقتصادی محسوب می شوند، منبع درآمد مناسبی برای ایرانیان مترجم زبان است. از جمله زبان هایی هم که مغفول مانده و آینده ای چشمگیر را انتظار می کشد، مترجمی زبان هندی است. رشد همه جانبه کشور هند و توجه نکردن بازار ایران به این کشور توسعه یافته باعث شده ورود شرکت های هندی و برقراری ارتباط با ایران در آینده ای نزدیک بتواند بازار کار گسترده ای را برای مترجمان زبان هندی فراهم آورد.

6. برنامه نویس و توسعه گر وب
رشد تکنولوژی و فراگیر شدن استفاده از موبایل، فضای مجازی و تغییر چشمگیر سبک زندگی مردم در مدت کوتاه باعث شده تا برنامه نویسی و ارائه خدمات تحت وب بازار کار خوبی را برای مهندسین کامپیوتر فراهم آورد. از برنامه نویسی نرم افزارهای موبایلی اندروید تا طراحی وب سایت های ارائه خدمات اینترنتی برای شرکت ها، نهادها و استارتاپ های گوناگون باعث رشد چشمگیر شغل برنامه نویسی شده است.

فراگیری علم برنامه نویسی با توجه به گستردگی آموزشگاه هایی که در این حوزه مشغول به فعالیت اند، نیازی به تکمیل تحصیلات در رشته مهندسی کامپیوتر ندارد. هر چند فارغ التحصیلان این رشته آشنایی بیشتری با این حوزه داشته و از فرصت های شغلی بیشتری نسبت به کسانی که این دانش را در آموزشگاه های غیردانشگاهی آموخته اند، دارند. اما شما می توانید با هر مدرک دانشگاهی با شرکت در آموزشگاه های متعدد این رشته آن را فرا بگیرد و وارد بازار کار گسترده آن شوید.

رشد استارتاپ ها که بخشی اعظم آنها در حوزه فناوری فعالیت می کنند، یکی از عوامل توسعه ای شغل شده چرا که اکثریت قریب به اتفاق استارتاپ ها نیاز به یک تیم برنامه نویسی و متخصص شبکه دارد. بر اساس اطلاعات سایت ایران تلنت؛ درآمد یک برنامه نویس از ماهانه 2.5 تا 10 میلیون تومان است.

7. مشاورین و مدیران مالی
پیشروی سیاست های اقتصادمحور در جهان و به خصوص در کشور ما و تشکیل بازارهای گسترده سرمایه باعث شده تا هر شرکت، نهاد و سازمانی برای ادامه فعالیت نیاز به مشاورین مالی داشته باشد. کسانی که بر حوزه مدیریت، سرمایه تسلط داشته و بتوانند شرکت ها را در سرمایه گذاری در حوزه های سودآور راهنمایی کنند.

شاغلین این حوزه وظایف متعددی مانند کنترل هزینه، قیمت گذاری، پیش بینی سود، اندازه گیری بازده مورد نظر پروژه ها، مدیریت دارایی ها، مدیریت منابع مالی و ... را بر عهده دارند. تعداد بالای شرکت های سرمایه گذاری، بانک ها، کارگزاران بورس و ... موجب شده تا علاوه بر مشاوره مالی در شرکت ها، بازار کار گسترده ای پیش روی مدیران مالی باشد. ضمن این که با توجه به آگاهی این اشخاص از ریزه کاری های سرمایه گذاری مناسب درآمد آنها را بسیار بالا برده است. چرا که علاوه بر حقوق دریافتی خود از محل کار می توانند با دانش خود تولید سرمایه کنند و وضعیت مالی شخصی خود را به طرز چشمگیری بهبود بخشند.

مدیران مالی ضمن فعالیت به عنوان مشاورین مالی می توانند به عنوان حسابدار نیز مشغول به کار شوند. بر اساس گزارش های سایت ایران، ثلث میانگین درآمد ماهانه یک مدیر مالی 5 میلیون تومان است و این رقم ممکن است تا میلیون تومان هم برسد.
منبع: هفت صبح
 
کلمات کلیدی : داروسازی،دندانپزشکی، سلبریتی شدن، شغل
 
مشعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۰۸:۰۳:۲۸
رانت و اختلاس. اینو باید اول می نوشتی. (4537970) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۲:۱۶:۱۵
اصولگرا بودن رو یادت رفت... رتبه اول رو داره (4538235) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۹:۰۷:۴۲
اصلاح طلبی چه رتبه ای داره ؟ (4538735) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۸ ۰۸:۰۳:۱۳
هموطن عزیزم، حرف باید منطق داشته باشد، شما دولت اعتدالی-اصلاحاتی 11 و 12 را با دولت شبه اصولگرایی 9 و 10 از نظر میزان ثروت و محل زندگی وزرای کابینه باهم مقایسه کنید آنوقت ببینید اصولگرا ها پردرآمدتر هستند یا اصلاح طلبها! (4539203) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۰۸ ۱۱:۳۴:۴۰
پر درآمد ترین شغل در ایران عزیز مقامات بودن یا شدن هست حال چه راننده آنها باشی چه فامیل و دوست (4539560) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۲۲:۳۹:۳۹
جالبه که هیچ مهندسی در بین نیست.
علت بیکاری هم همینه. تمام این شغل ها درآمد برای یک نفرند و فقط مهندسین هستند که میتوانند برای جامعه شغل ایجاد کنند. مهندسی که خودش درآمد خوبی نداره چطور میتونه شغل ایجاد کنه.‌.‌. (4538952) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۰۸:۰۹:۱۲
کارمندی دولت و بانک ها رو یادت رفت بهش اضافه کنی. در رده ی اول هم باید می نوشتی. (4537975) (alef-3)
 
یک کارمند
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۰۹:۵۲:۰۹
واقعاً نمی‌فهمم چرا برخی دربارۀ کارمندها چنین نگرشی دارن؟ کارمند داریم تا کارمند! تفاوت کارمند شرکت نفت با بهزیستی و راه و شهرسازی و... به معنای واقعی کلمه از زمین تا آسمونه! (4538066) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۳:۴۲:۴۷
از نفت فقط اسمش مونده . ولی عوض کردن دید مردم جامعه سخته و من حوصله ی اثباتش رو ندارم (4538334) (alef-3)
 
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۳:۰۳:۵۵
کارمند با حقوق 2 میلیون جزو مرفهینه...عجب (4538290) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۲۳:۲۳:۴۴
تو رده هفتم نوشته,,,,دوباره بخون (4539007) (alef-11)
 
محمد
Germany
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۰۸:۱۰:۳۸
بدون هیچ تردیدی پزشکی دندانپزشکی، داروسازی، دلالی، بانک پرستاری، (4537977) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۰۸:۴۲:۲۱
پردرامدترین شغل ایران آقازادگی و داشتن ژن خوب است! (4538005) (alef-3)
 
محمد
Germany
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۰۹:۰۳:۳۸
مقاله خوبی بود بخصوص ترجمه نبود و شرایط کشور رو در نظر گرفته بود (4538027) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۰:۲۳:۲۹
مدتی است بعضی از پزشکان توانبخشی با دستگاه هایی لیزری جیب مردم را سر کیسه میکنند بدون هیچ خاصیت و نتیجه جلسه ای حدود 200 هزار تومان و بعد اقایان برای درامد زایی نامبارکشان میگویند حداقل 10 تا 20 جلسه هم باید بیمار بیاید یعنی حدود سه چهار میلیون از هر بیمار آن هم بی نتیجه .این را که میگویم یک خویشاوند بعنوان یک بیمار تجربه داشتتد (4538102) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۰:۲۸:۰۸
پردرامدترین شغل در کشور وکالت است (4538105) (alef-3)
 
بابک نور
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۰:۳۳:۱۶
اون عزیزانی که نوشتند کارمند دولت و پرستار حقوق خوب میگیرن تو کدوم کشور زندگی میکنن؟؟؟ (4538110) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۱:۳۳:۰۵
تو همین کشور.درامد ی ماما ۵ملیون هست.پرستار ۶تومن. (4538177) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۲:۳۸:۲۰
عمو جان کجا چنین درآمدهایی هست بگو ما برویم. نصف ماماها بیکارند. (4538259) (alef-3)
 
السید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۰:۵۵:۱۰
بازاریها درامدها شون پس چی؟مسیر انحرافی نگین... (4538136) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۰:۵۵:۵۹
پس پزشكهاي كارانه بگير كجا هستند؟؟ (4538138) (alef-3)
 
حسن
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۱:۱۱:۵۲
-اطلاعاتشان به روز نیست مثلا رشته پزشکی خصوصا جراحها ذکر نشده و یا در مورد داروسازی قطعا طی دو سال آینده تعداد کثیری بیکار خواهند شد (4538157) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۱:۴۴:۰۰
کارمندان وزارت کار کمترین حقوق رو میگیرن!!! حتی از آموزش و پروش کمتر. (4538191) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۴:۵۲:۰۰
دوست عزیز یه سری به وزارت راه و سازمان های تابعه مثل هواشناسی بزنی.نظرت راجع به کمترین حقوق قطعا تغییر می کنه. (4538446) (alef-11)
 
شاهرخ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۲:۰۲:۰۶
درآمد همه این بزرگواران پیش دلالی که رانت داره تو هر زمینه حتی سیب زمینی و پیاز بیشتر شبیه شوخی و جوک هستش.......بد نیست سایت محترم الف حاشیه سود دلالی که رانت اطلاعاتی مثلا افزایش نرخ ارز رو داره با مثلا داروساز مقایسه کنند (4538218) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۲:۴۴:۴۳
من قبلا داروخانه داشتم با توجه سرمایه زیادی که لازمه برای تاسیس داروخانه و سود کم دارو مخصوصا داروهای خارجی و حتی شیر خشک و مالیات در مقایسه با سود بانکی اصلا به صرفه نبود. (4538266) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۳:۲۶:۵۳
فقط فقط کارمندان وزارت نفت بالاترین حقوق را در ایران می گیرند (4538312) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۳:۲۷:۲۴
بازاری ها چی میشن؟دلال ها؟طلا فروش ها؟دلار فروش ها.آهن الات؟کافی شاپ داران؟رستوران داران.و.....فقط تحصیلکرده ها رو میگید؟فقط اون ها باید حقوق کم بگیرن و بازاری ها زیاد؟ (4538314) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۴:۰۲:۴۸
زشکها حقشونه این درامد چون تلاش زیادی کردند و نبوغشون بنسبت سایر رشته ها بیشتره.یک استاد دانشگاه مهندسی هم نصف نبوغ یک زشک رو نداره (4538366) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۶:۳۱:۱۱
کاری نداره . یه تست هوش از دو استاد گرفته بشه تا معلوم شود. درک علوم مهندسی بسیار سخت هست در صورتی که پزشکی حفظیات بیشتر داره (4538581) (alef-11)
 
Ukraine
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۲۲:۱۳:۵۲
فکر کنم این بحث پزشک و مهندسو قبلا سر یک خبری که راجع به خطای پزشکی در تشخیص ابتدایی قلب چپ و راست اشتباه کرده بود کردیم!! (4538904) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۸ ۰۱:۳۸:۵۷
آقا جدا حرف بی اساس نزنین پرشک شدن فقط برمبنای رتبه کنکوره و بس رتبه کنکور هم به نبوغ ربطی نداره چند سال دیگه وضعیت پزشکا هم مثل مهندسا میشه با این وضع فارغ التحصیل های پزشکی
ولی سختی رشته پزشکی نسبت به مهندسی بیشتره (4539101) (alef-11)
 
راوی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۵:۵۹:۵۹
هر جا پول توش باشه نبوغ هم میره اونجا. توی ایران پزشکی زیاد از حد بزرگ شده. مشاغل دیگه هم هست که شاید به نسبت پزشکی نبوغ بیشتری لازم داشته باشه. نمودار نرمال ایران به هم ریخته ست و گرنه هیچ جای دنیا پزشکی به اندازه ایران الکی گنده نشده. تجارت با جان مردم... (4538542) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۶:۱۲:۲۲
بجای اینکه بین مشاغل مختلف تفرقه و جنگ بندازین؛ برین یه فکر اساسی بکنین البته نه فقط واسه گلپسرهای ژن خوب خودتون. (4538558) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۶:۲۹:۴۹
بتن فروشی (4538576) (alef-11)
 
مهدي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۹:۳۸:۳۴
معلوم نيست چرا به شغل پولساز پزشكي اشاره نشده است؟!..... (4538759) (alef-11)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۲۰:۵۱:۱۳
دوست عزیز ترجمه خوب انگلیسی (نه آنکه در دکه های روزنامه فروشی هم انجام میشود) هر 250 کلمه فارسی به انگلیسی حدود 25-30 هزار تومن است نه 6 هزار تومن!!! (4538830) (alef-11)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۸ ۱۱:۱۷:۴۰
سلام
من خودم پردرامدترین شغل دنیارو دارم
به این چیزا نیست همش به عرضه انسان بستگی داره
جسارت و هوش بالا داشته باشی درآمد بالا داری
نداشته باشی کارمند معمولی میشی (4539519) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۶-۱۰ ۰۸:۲۴:۱۹
الحمدالله پس شما هم ژن خوبي داشتين و باعرضه هستين. (4541790) (alef-11)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۳ ۱۰:۲۴:۳۶
دوست عزیز جسارت شاید لطفا پای هوش رو خیلی وسط نکشید.چون این روزها سر هوش و ژن و این جور کلمات بلوا به پاست مگه خبرر نداری استاد؟ با احترام یه کارمند ساده و جزء. (4545232) (alef-11)
 
رضا
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۰۸:۱۵:۲۹
این مقاله وضعیت کشور رو نشون میده کاملا
1- داروسازی که بهتره بگیم دارو فروشی و رشته های درمانی نشون دهنده وضعیت تاسف برانگیز سلامت جامعه و طبابت در ایرانه
2- وکالت که نشان دهنده ی وضعیت کشمکش در جامعه به ویژه در بحث طلاق و فضای مجازی و ....
3- کشوری که در حال توسعه است مهندسین باید بیشترین درامد رو داشته باشند نه اینکه بشون بدن، به خاطر ازدیاد پروژه ها
4- کارمندان بهداشت باید درآمد بیشتری داشته باشند تا وضعیت مردم به درمان و دارو خوری نیانجامد
4- حقوق کارگران نیز باید افزایش یابد به خاطر سختی شغل (4542472) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.