نظر منتشر شده
۶۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 346967
نقد اخلاقی بر گشت نامحسوس امنیت اخلاقی
محسن مهدیان، 1 اردیبهشت 95
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۷
یک زمانی فکر می کردم چرا پیشتر از دوربین بزرگراه ها، تابلوی هشدار وجود دوربین نصب شده است؟ طبیعی است که راننده خاطی با دیدن این تابلو سرعتش را کم کرده تا کمی جلوتر دوربین ثبت نکند و به این حساب نقش دوربین در کاهش سرعت بی اثر است.

بعدها فکر کردم اتفاقا این تصمیم راهنمایی و رانندگی چقدر اخلاقی و انسانی است. چون اول تذکر می دهد و بعد از تذکر ثبت سرعت و جریمه و قس علی هذا.

وظیفه حکومت اسلامی اساسا همین است. اول تذکر و بعد هم تذکر و باز تذکر و در نهایت برخورد قانونی. تذکر چیزی نیست که یکبار گفته شود. همه دین تذکر است. انبیا هم آمده اند برای تذکر. انسان به تذکر نیاز دارد. تابلوی اعلام دوربین اول تذکر است و البته اگر رعایت نکنی بلافاصله سرعت را ثبت می کند. تابلوی به "پلیس راه" نزدیک می شوید نیز. تابلوی در این مغازه دوربین نصب شده است نیز.

به همین جهت امر به معروف و نهی از منکر نیز اهمیت دارد؛ تا جامعه مدام به خودش تذکر دهد. به جهت اثرگذاری نیز اول مردم هستند که باید تذکر دهند و بعد حکومت.

قرار بر مچ گیری نیست. قرار بر غافلگیری هم نیست. قرار بر تذکر و تذکر است و بعد از تذکر نیز اجرای قانون.

از این جهت مساله گشت نامحسوس امنیت اخلاقی موافق اخلاق اسلامی نیست. پلیس باید برخورد کند، دوربین باید ثبت کند، متخلف باید جریمه شود، اما نه به روش مچ گیری. اتفاقا کاملا محسوس. خود محسوس بودن در کاهش جرائم موثر است و تذکر است.

به همین دلیل است که در اسلام امربه معروف داریم نه گزارش دادن و خبر رسانی. البته این درباره تخلفات مربوط به حجاب و روابط آدم هاست. طبیعی است که تخلفات خشن و غیره از این حکم خارج است.

باید بپذیریم که مشکل حجاب در این کشور امنیتی و انتظامی نیست. مشکل فرهنگی است. مقام مسوول ناجا تاکید دارد که ۲۶ نهاد در حوزه حجاب مسوول است که هیچ کدام به وظایفشان عمل نمی کند و تنها ناجا فعال است. این خودش نقض غرض است. بدون شک قانونگذار منطق روشنی برای درگیر کردن ۲۶ نهاد فرهنگی و انتظامی در مساله حجاب دیده است. اگر ماجرا چند وجهی نبود، همه این نهادها را درگیر نمی کردند. به تعبیر دیگر اگر این ۲۶ نهاد حاکمیتی وظیفه خودشان را در امر حجاب انجام ندهند نمی توان انتظار داشت معضل بی حجابی در کشور رو به سامان گذارد. از طرفی ورود ناجا به تنهایی نیز به بهتر شدن اوضاع کمکی نمی کند. برخوردهای نامحسوس نیز شرایط را بدتر می سازد.

خلاصه اینکه مساله را به گونه دیگری ببینید:
یک معضل اجتماعی داریم به نام بدحجابی
یک راه حل داریم که ۲۶ جزء دارد که تنها یک جزو آن کار می کند.
آن یک جز هم بجای فرهنگی تر شدن و پرکردن خلا حضور نهادهای دیگر فرهنگی، در حال امنیتی تر شدن است.
 
کلمات کلیدی : حجاب+گشت ارشاد
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۲:۵۰:۰۹
طرح بیهوده و خسارت بار (3657456) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۴:۱۷:۳۱
ماده ١٦٨ قانون آیین دادرسی کیفری مقرر می‌دارد بازپرس نباید بدون دلیل کافی برای توجه اتهام کسی را به عنوان متهم احضار یا جلب کند، تخلف از مقررات این ماده موجب محکومیت انتظامی تا درجه ٤ است. (3657690) (alef-11)
 
نامحسوس
Romania
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۸:۰۶:۴۲
و در عین حال گسترش بد بینی، سوتفاهم، استرس در جامعه. ما انقلاب کردیم که به سمت تعالی و معرفت اجتماعی و دینی حرکت کنیم نه اینکه بین مردم مچ گیر و پلیس نامحسوس بفرستیم. این تصمیم هرچقدر هم درست باشد، ولی در شان مردم همیشه در صحنه نیست. والله نیست. در بیست سال اخیر تجربه ثابت کرده هر چقدر فشار بیشتر باشه، تبعات منفی اش چند برابر است. این کشف حجاب در اتوموبیل، نتیجه طرحی است بنام گشت ارشاد. حالا نتیجه این طرح نامحسوس چیست؟ خدا به داد ما برسد (3658189) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۰۹:۴۷:۳۱
کاش نیروی انتظامی همین قدر نگران فروشنده های مواد مخدر و اراذل و اوباش بود . (3658950) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۱۰:۰۳:۰۸
بسیار هم خطرناک است چون قابل شناسایی نیستند و هر خلافکاری میتواند خودش را به جای ایشان معرفی کند و خطرایجاد کند (3658963) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۱۰:۰۵:۴۳
این طرح خودش یک کار غیراخلاقیه. چون به جامعه یاد میده که باید عقایدتون رو به همدیگه تحمیل کنید. (3658968) (alef-13)
 
احمدرضا
United States
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۲۳:۵۱:۱۱
واقعیت این است که به آخرالزّمان نزدیک میشویم و مردم درحال غربال شدن هستند. (3661557) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۲-۰۵ ۱۹:۴۹:۴۷
آیا کسی هست پس از نیامدن پسر و دختر شب به منزل و نگرانی های پدر و مادر فردا در کلانتریها جواب اینها را بدهد مگر میشود اسپورت تن نما و برهنگی تمام عیار کرد و سپس پاسخ جنسی مخاطب را نداشت تحقیقات نشان میدهد در کشور بیش از 90 درصد از دختران فراری در 24-ساعت اول مورد اذیت قرار میگیرند یکم فکر کنید این آزادی یواشکی نیست بلکه تهییج جوان برای بدام افتادن و از دست دادن عزت و غیرت و عفت است آیا اینها سرمایه‌های انسانی نیستند (3665523) (alef-11)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۲:۵۳:۰۱
ای عزیز برادر! ای مقاله نویس:
شما که نظر جامعه شناسی داده اید، پس چرا از این نکته غافل شده اید که یکی از لوازم اجرا شدن هر قانونی «نظارت» است و از لوازم نظارت نیز طبیعتا «برخورد» است.

هرچند این صحبت درست است که ریشه ی اصلی اصلاح رفتار افراد در قبال حجاب، اقدامات فرهنگی است اما انجام شدن یا نشدن این اقدامات فرهنگی که بسیار مهم است دلیل کافی برای تعطیل شدن اقدامات نظارتی نمی باشد.

لازم به ذکر: عده ای هستند که به عمد و با قصد قبلی اقدام به مقابله با این قانون می کنند. البته عمده ی افراد بدحجاب خارج از این جرگه اند و تنها راه حل برخورد با این معدود طبیعتا برخورد انتظامی است. (3657462) (alef-13)
 
کامران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۲:۵۴:۱۱
اگر نویسنده محترم به خاطرات خود رجوع کنند
به یاد می آورند واکنش مردم را در مواجهه با کار فرهنگی فردی با لباس نظامی
از کمیته های انقلاب بگیر تا منکرات و این اواخر گشت ارشاد
اینکه شما توقع دارید سیستمی انتظامی، کارکردی صرفا فرهنگی داشته باشد، نقض غرض است

در ضمن اگر قانون عفاف و حجاب را مطالعه کنید، خواهید دید مثل خیلی از قوانین دیگر فاقد گزاره های قابل «سنجش» برای بررسی عملکرد دستگاه هاست
دستگاه دولتی هم که وقت، توان و بودجه خود را صرف بخشی می نماید که بتواند به ازای آن بیلان کار ارائه دهد و بگوید من این کارها را کرده ام. این هم مبنای سنجش آن

موفق باشید (3657464) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۲:۵۴:۵۵
تعداد 7000 نفر برای میلیونها جمعیت تهران خیلی ناچیزه باید خیلی افزایش پیدا کنه واقعا حرکت قابل تقدیریه همه اادمای خلافکار هم به دست و پا زدن افنتادن و مخالفت میکنن باهاش (3657467) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۶:۵۹:۵۲
با این حساب 90% درصد جامعه ما خلاف کارن که! (3658070) (alef-13)
 
عمران
United States
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۷:۴۹:۴۱
این طرح چندین مشکل ایجاد میکند. علاوه بر مشکلی که در مقاله به ان اشاره شده است، مشکل حقوقی هم وجود دارد. گشت نا محسوس فرهنگی طبق کدام مصوبه مجلس یا دولت است؟
نکته های دیگر هم هست. مثلا امکان سو استفاده افراد غیر مسول و جا زدن خود به عنوان مامور یکی از مشکلاتی است که معمولا در این موارد پیش می اید.

مساله حجاب در کشور ما تبدیل به موضوع حیثیتی شده است و این آفتی است برای سیاست گذاری های فرهنگی و امنیتی. هرچقدر نظام روی این مساله بیشتر حساس شود، بیشتر درگیر حواشی ان خواهیم شد. (3658158) (alef-13)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۱۱:۳۳:۰۸
بهتره داخل هرخونه یک ماموربذارن اینطوری خیال شماراحت میشه (3659065) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۲-۰۷ ۰۰:۴۳:۱۴
نه عزیز.باید برا هر نفر یه مامور باشه هم تو خونه هم بیرون.این جوری بهتر نیست..اشتغال زایی برای ۷۰۰۰ نفر . (3668101) (alef-3)
 
مهدی مهدی
Romania
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۳:۰۱:۳۹
حالا تو بگو مگر اینها این حرفها را می فهمند (3657484) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۳:۰۲:۰۹
آقایان روسای پلیس. شما در برخورد جدی باشید مردم خودشان موارد را با ۱۱۰ اطلاع می دهند. نیازی به این برنامه ها نیست. (3657485) (alef-13)
 
جواد
United States
۱۳۹۵-۰۲-۰۷ ۱۰:۵۶:۵۸
حجم عظیمی از رشوه های داخل کشورو خود مردم پرداخت میکنن اونوقت کی زنگ بزنه
نقش مخرب برخی از نهاد ها،عدم نظارت،عدم اجرای قانون و ... رو تکذیب نمیکنم ولی نقش اصلی در جامعه متمدن رو خود مردم بازی میکنن
یه گوشه نشستن و تقصیر رو گردن دیگران انداختن کار ساده ای هستش. (3668547) (alef-13)
 
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۳:۴۳:۵۶
نمی دانم چرا توی این مملکت همه قانون وضع می کنند و هیجکی هم آنها را اجرا نمی کنه بیچاره دولت منتخب نیز در این زمینه ها بر خلاف تمام دنیا هیچکاره بوده و تصمیمات غیر کارشناسی اکثرآ توسط دیگران گرفته می شود. (3657583) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۵:۱۸:۵۹
حرف دل همه ما (3657848) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۴:۳۶:۳۰
البته شاید برای رفع مشکل بیکاری جوانان و برخی مردان متاهل ، ایده جالبی باشد ولی تبعات منفی و اثرات نامطلوب آن برجامعه به مرتب بیشتر و مخرب تر خواهد بود و درصورت تداوم آن موجب بروز فساد بیشتر نیز می گردد در آلمان شرقی از هر سه نفر، یک نفر گشت نامحسوس بود. آنهم با دقت مخصوص آلمانی ها. نتیجه کوتاه مدت آن، ایجاد تعداد بی شماری پرونده برای مابقی دو نفر از سه نفر جامعه بود. نتیجه دراز مدت آن را هم تاریخ نشان داد. (3657740) (alef-11)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۵:۰۶:۴۳
چند روز پیش خانمم برای خرید مانتو بازار رفت
یک عصر کامل گشتیم و هیچ مانتو بلند و خوبی که کاملا مناسب و در شان یک خانم با وقار و تحصیل کرده باشه ندیدیم.مجبور شدیم دست خالی برگردیم.
خواستم بگم بازار خودمان مرکز خرید و فروش بدحجابیست.
جوان هم با دیدن این دست لباسها تحریک شده و استفاده میکند.بعد برای نپوشیدن همینها پلیس نامحسوس قرار میدهیم؟
مگر نه اینکه همه این لباس فروشیها و تولیدیهای لباس از خود اماکن و مراکز دولتی مجوز میگیرند؟
بنظرم کمی از سرچشمه به اب نگاه کنیم بهتر از تصفیه اب در اخر جوی اب است. (3657821) (alef-13)
 
Turkey
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۲۱:۰۴:۴۹
اقای محترم من مانتو فروشم بیا انبار مغازم رو بهت نشون بدم چقدر مانتو بلند و ساده ضرر کرده دارم وقتی اینجور مانتو خریدار نداره چقدر من میتونم ضرر بدم با این مالیات و کرایه مغازه بالا (3659888) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۵:۰۷:۰۳
طرح خوبی--متاسفانه فقط بعضی مردهای ما غیرت یادشون رفته اگه غیرت داشتن خودشون توی خانواده خودشون این مووع رو جمع میکردن و نمیذاشتن کار به خیابان برسه که حالا سازمانهای دولتی بیان جمع کنن. (3657822) (alef-13)
 
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۵:۱۰:۳۶
اینها همش کارای تبلیغاتیه که ضعفهای اقتصادی و مدیریتی شون را بپوشونن و توجه مردم را از مسائل اساسی منحرف سازند (3657833) (alef-13)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۵:۲۹:۰۲
آیا آن 25 نهاد دیگر بری از اشتباه بوده اند و در صورت اشتباه - گاهی و اینگونه نقد شده اند.
بازوی اجرائی این 25 نهاد اگر با کار فرهنگی موفق نبوده اند چه نهادی پیش بینی شده و چگونه .

آیا از برخورد عریان این نهاد در گذشته راضی هستید و نتیجه ای داشته است .

آیا بهتر نیست این 25 نهاد زیر چتر یک ستاد هادی و دارای برنامه پیشگگیر ی فرهنگی و اقدار اجرائی انجام وظیفه نماید تا از خروجی بهتری برخوردار شود.

همه جهات غیر محسوس مردود نیست .

از آن جهت مورد نقد است که ثبت شماره خودرو یک بد حجاب در حالی که در مرحله رسیدگی نیاز به تفهیم اتهام است . این اتهام با چه مدرک و قرائنی تفهیم خواهد شد .

اگر این متهمحتی با فشار صاحب خودرو خود را به مرجع مورد نظر معرفی نکرد و منکر بود . آیا این صاحب خودرو باید از خدمات محروم شود و هنگام معامله با مشکل روبرو شود .

وووووووو (3657879) (alef-13)
 
سورنا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۵:۳۴:۳۴
(( بدون شک قانونگذار منطق روشنی برای درگیر کردن ۲۶ نهاد فرهنگی و انتظامی در مساله حجاب دیده است. اگر ماجرا چند وجهی نبود، همه این نهادها را درگیر نمی کردند."))
خیلی به صحت برداشت خودتان مطمئن نباشید. بدون شک ممکن است درگیر کردن چندین نهاد در یک موضوع خود باعث کورتر شدن گره کار و مشخص نبود حدود مسولیتها و عدم پاسخگویی نهادهای درگیر و عدم تمرکز در تصمیمات و ... شود (3657890) (alef-13)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۲۲:۴۴:۴۸
اگر چنین است چرا هریک دیگری را نا کارآمد میدانند و مازاد و مزاحم یکدیگر.
تعدد مدیریت برای اجام بک امر واحد خلاف اصول مدیریت است.
تصمیم گیری متمرکز و اجرای غیر متمرکز منافاتی با آنچه مد نظر شماست ندارد.

تصمبم گیری منمرکز 50 نهاد دیگر بصورت افقی و یا عمودی اضافه شوند.

البته توسعه افقی به ساز و کار کنترلی بیشتر نیازمند است .که اشکال این 25 نهاد شاید به همین توسعه افقی است .

کسی منکر اصل مطلب نیست که بسیار واجب است.شیوه ای که مجری و مردم را به سختی بیاندازد باید پحته شود.

آنچه را هم که شما به آن اشاره کردهاید. م.رد قابل تعمقی است. (3658594) (alef-13)
 
فامیل دور
United States
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۲۲:۴۸:۴۲
جناب سورنا اگر درگیر کردن این نهادها لازم نیست برای چه ایجاد شده اند؟ چرا این همه نیرو جذب کرده اند؟ و چرا بودجه این 26 نهاد چند صد برابر بودجه سازمان محیط زیست کل کشور است؟ دولت چرا باید پول مفت بدهد به متولیان فرهنگی که هیچ پاسخی جز اجبار و زور و ترساندن از آخرت (که حتی مسئولین هم به آن اعتقاد ندارند که اگر داشتند این همه دزدی و اختلاس نمی کردند) برای سوالهای نسل جوان کشور و همچنین هیچ برنامه ای برای جذب شان ندارد ؟ یکم فکر کنی به جایی بر نمی خوره (3658598) (alef-13)
 
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۵:۵۴:۲۱
موضوع به همین سادگی هم نیست
چون بقیه کارخود را انجام نمی دهند، ناجا هم نباید کار خود را انجام دهد؟
فرض کنید در حوزه مواد مخدر و اعتیاد خیلی از دستگاه ها وظیفه ای به دوش دارند و انجام ندهند، آنوقت پلیس مبارزه با مواد مخدر با توزیع کنندگان و مصرف کنندگان مبارزه نکند؟
در اصل کار فرهنگی کردن شکی نیست. ولی نباید کلیت برخورد ناجا با پدیده بدپوششی را زیر سوال برد.
واقعا به نحوه برخورد ناجا شاید انتقادی وارد باشد- مخصوصا نامحسوس بودنش- ولی نباید جوری نقد کرد که کلیت امر زیر سوال برود.
در جامعه اسلامی ما شرعا و قانونا بی حجابی و بدحجابی گناه و جرم است و باید با آن مقابله کرد. البته به احسن وجه (3657945) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۷:۰۲:۱۰
البته شرعا جرم نیست. چون در هیچ کجای دین گفته نشده کسی که اعتقادی به اسلام نداره ملزم به رعایت حجابه
فقط بر مسلمانان واجبه شرعا (3658078) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۲۳:۵۵:۵۱
بنابر قانون کشف حجاب جرم است، لطفا به کتاب قانون مراجعه بفرمایید
دوستانی که از اقلیت های مذهبی هستند و در جامعه اسلامی زندگی می کنند ملزم به اجرای قانون هستند. (3661569) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۵:۵۸:۰۷
سفسطه نکن آقا. این ها که نوشتی دلیل بر این نمیشه که یه آدم بخواد یه آدم دیگه رو بپاد. لطفا دوربین نصب کنید و از مردم عکس بگیرید اینجوری وا... منطقی تره تا اینکه یه سری رو بفرستید دنبال زن و بچه مردم.
. (3657955) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۵:۵۸:۱۹
این طرح پلیس بر خلاف موازین اسلامی است و بایستی هر چه زودتر متوقف شود... (3657957) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۶:۰۱:۲۸
ما مخالف طرحهای مطالعه نشده اجتمایی هستیم.ایا کسی حرف ما رامیشنود؟ (3657964) (alef-13)
 
من
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۶:۰۴:۰۸
به نظرم تصمیم گرفته اند دیگر گیر ندهند این طوری خیلی مودبانه میخواهند کنار بکشند . (3657974) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۶:۱۵:۱۳
یه طرح بی بازده و غیر مردمی واینهمه توجیه برای یک کار غلط
دستگاه انتطامی ما کاملا منفعل و بی برنامه است (3657996) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۷:۲۷:۵۷
گشت نامحسوس جاده ها یادتون هست؟ و سوء استفاده هایی که بعضی افراد مریض از این کار میکردند؟
حالا در این طرح اتفاق مشابهی افتاد فقط آقایون بگن کی جوابگو است؟
همین رو بگن فقط
مسلما نمیتوانند بگویند فقط سوء استفاده کننده مقصر است بلکه فراهم کننده بستر این سوء استفاده هم مقصر است. (3658122) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۸:۱۷:۲۱
حالا قوه قضاییه را بگو.بقول خودشون هر سال میلیون ها پرونده ورودی به این قوه هست و کمبود قاضی و ساختمان و بودجه دارن.حالا فکرشو بکنین که علاوه بر میلیون ها پرونده قبلی و جدید میلیون ها پرونده اینچنینی هم اضافه بشه.نصف بیشتر کشور شده گرفتاری مردم با نیروی انتظامی و قوه قضایی!!! (3658205) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۸:۲۲:۵۰
قاطعیت لازم است (3658214) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۹:۰۵:۳۱
من بنا به اقتضای شغلی چندین بار به فنلاند رفته ام.
واقعا یادم نمی آید که پلیس دیده باشم.
روزی از دوستی علت آن را پرسیدم، گفت اینجا همه چیز کنترل می سود. همه چیز زیر نظر پلیس است. خوب که دقت کردم دیدم اینگونه نیست. فقط مناطق شلوغ با دوربین پلیس کنترل می شود ولی به گونه ای رفتار کرده اند که بسیاری از مردم فکر می کنند همه جا تحت کنترل است.
وی می گفت پلیس مخفی اینجا زیاد است. هیچوقت نمی توانی تشخیص دهی که مثلا لن دختر موبلوندی که با دامن کوتاه دارد سوار ماشینش می سود پلیس مخفی است یا نه؟!
پلیس مخفی سبب می شود، تعداد پلیسها بسیار کمتر از آن چیزی باشد که برای کنترل کافی، نیاز است.
پس همیشع هم اینگوته که شما فکر می کنید نیست!
البته من با پلیس مخفی برای حجاب مخالفم چون اصولا با این دوش فکر نمی کنم مشکل بدحجابی یا بی حجابی کم یا حل شود. (3658284) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۹:۳۱:۴۱
اگه حقوق هرکدوم دو میلیون باشه میشه ماهی 14 میلیارد تومان .اگه این پول مدیریت بشه با ماهی 14میلیارد میشه حداقل بیست هزار زن خیابانی سر و سامان بگیرند و این معذل بزرگ حل میشه (3658319) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۲۰:۲۸:۲۲
حرفت درسته ولي معظل را اينجوري مينويسند (3658408) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۱۳:۰۳:۳۷
شما هم که غلط نوشتی .معضل درسته (3659232) (alef-11)
 
محسن
United States
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۰۵:۵۵:۵۳
این نوشتن معزل هم برای خودش معذلیه. مسئولین به این معظل رسیدگی کنند! (3660252) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۲۰:۰۳:۰۰
در ادامه فرمایش دوستان در ضمن ممکن است عده ای از اراذل و اوباش هم این وسط خود را مامور نیرو انتظانی جا بزنهند و خدای ناکرده ماجراها بیافرینند. این مسئله را دوستان مبتکر طرح جدی بگیرند. (3658367) (alef-11)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۲۰:۲۳:۴۱
"باید بپذیریم که مشکل حجاب در این کشور امنیتی و انتظامی نیست. مشکل فرهنگی است."

باید بپذیریم که مشکل حجاب اصلا مشکل نیست. (3658400) (alef-11)
 
مهدی اسماعیل زاده کندجانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۲۰:۳۹:۵۸
سال 82 به امارات سفر کردم. یک پلیس هم در خیابان نبود.
برای شام در برابر یک رستوران نشسته بودیم که یک درگیری جزئی و دستگیری فردی برابر چشمان ما اتفاق افتاد.
بله، پلیس مخفی. کنترل بدون لباس فرم انجام می شد.
بلافاصله که یک چیزی می شنویم دست به قلم نشویم.
کنترل نباشد هنجاری نمی ماند. بگذارید کسی که اصرار به خطا دارد دلش مدام بلرزد!
اساس فرهنگی رسانه های خاصی در خارج و همدستی ها و تکمیل پازل هایی در داخل به نماندن هنجار است.
متاسفانه نداشتن اعتقادات و تفکر و مبنای سالم در کارهای تربیتی هم باعث باری به هر جهت شدن بخش قابل توجهی از جامعه شده.
کنترل نباشد هنجاری نمی ماند. (3658430) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۲۱:۰۱:۲۲
بالاخره این پول هایی که آزاد شده باید یه جایی خرج بشن. کی بهتر از این برادران عزیز! می رن تو خیابونا خانم ها رو دید می زنن تا تشخیص بدن کی حجابش بده. حداقل 7000 تا زن رو اجیر می کردین برای این کار که گناه نکرده باشین! (3658466) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۲۱:۲۱:۳۱
يكبار هم از اين زاويه به قضيه نگاه كنيد كه تصميم گيرندگان اين كار خود نيز بهتر مي دانند نتيجه ندارد ، حتي از آن بيشتر ، مي دانند كه به زودي به دليل اعتراضات مختلف ، ماجرا منتفي مي شود ولي چون نياز دارند گزارش كار بدهند كه قدمي در راه رفع بدحجابي برداشتيم ، اين كار را شروع كردند ، زيرا مهم اعلام انجام كار است ، نه نتيجه .

نيروي انتظامي يك نهاد اجرايي است ، وظيفه اش انجام عمل است ، نه سياست گذاري ، جاي ديگري بايد براي رسيدن به هدفي خاص ، كاري را هم به اين نهاد بسپارد ، كار ديگري را هم به نهاد ديگري و الي آخر ، كه در مجموع نتيجه اي حاصل شود ،
همانطور كه براي به فروش رفتن محصول خودروساز داخلي ، جلوي واردات را بگيريم ،
در زمينه نوع پوشش هم مجبوريم جلوي ورود مدهاي خارجي را بگيريم تا مردم مجبور شوند نوع داخلي را مصرف كنند ،
چرا نبايد محصول ارائه شده آنقدر جذاب و با كيفيت باشد كه در رقابت آزاد با رقيب ، مردم ، محصول ما را انتخاب كنند ؟ (3658494) (alef-13)
 
France
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۲۲:۱۶:۲۷
حجاب اسلامى اجبارى لزوماً "عفت" در جامعه را تأمين نمى كند و بالعكس مى تواند پديده هاى زشت و ناپسند و نادرى را كه مشاهده مى كنيم به وجود بياورد. قانون طالبانى حجاب اجبارى بايد حذف يا اصلاح شود. چرا بر يك اشتباه اينقدر اصرار مى ورزيد؟ (3658565) (alef-13)
 
Iceland
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۰۹:۲۵:۳۴
آیا در افغانستان تجاوز کمتره یا در نروژ؟ (3658930) (alef-11)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۲۳:۴۳:۱۷
کاش یه 7000 نفر هم برای نظارت بر اختلاس (دزدی)میگذاشتند (3658648) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۰۱:۳۰:۱۰
بیشتر به نظر می رسد هدف از این طرح زیر زمینی کردن نا هنجاری ها و فقط حفظ ظاهر است که صد البته در آینده ای نزدیک تاوان سختی برای آن خواهیم داد چرا که هر چیزی زیر زمینی شد دیگر هیچ کنترلی بر آن نخواهیم داشت (3658754) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۰۱:۳۲:۲۹
متاسفانه دولتمردان دقیقا پا در راهی می گذارند که قدرت های بزرگ به آن ها نشان می دهند البته قدرت های بزرگ فقط به دنبال منافع خود هستند و از نادانی برخی مسئولین کمال استفاده را می کنند (3658756) (alef-13)
 
Italy
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۰۲:۰۲:۳۷
شماها هم ساده اینا ! . به نظرم این طرح اصلا ربطی به حجاب و این حرفا نداره و صرفا یک پیغام به مردم تهرانه (که ضد انقلاب هم خوانده شده اند) که حواستون رو جمع کنید ما از این به بعد شما رو زیر نظر داریم . (3658774) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۰۹:۴۰:۵۷
مردم زیاد جدی نگیرید جدیدا یه سری اقداماتی اعلام میشه ولی عمل نمیشه. بیشتر میخوان بترسونن. یادتون باشه اگر حکومت بخواد واقعا به ما گیر بده میتونه و ظرف یک هفته همه حجاب ها درست میشه. دو تا بگیر و ببند واقعی و جریمه های سنگین نه اینکه یه تعهد بگیره. اونوقت می گم تمام دخترا حجاب هاشون درست میشه. پس نمیخواد. تنها چیزی که الان حکومت میخواد اینه که زیاد خیلی بدتر از این حالت نشه و تو چشم نزنه. پس زیاد ناله نکنید و به پلیس بیچاره هم گیر ندید چون اگر بخواد همه خیابون ها رو میتونه درست کنه. (3658942) (alef-13)
 
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۲۱:۴۲:۳۴
بسمه تعالی
همانطور که اسلام برای روزه خوار تعیین کرده کسی هم که با بدحجابی و بی حجابی محیط جامعه را مسموم میکند باید با او برخورد شود نویستده مقاله بالا بهتر بود بجای نظرات خودش نظرات شرع را منتشر میکرد
ضمنا هنوز نحوه برخورد با افراد خاطی مشخص نگردیده و دوستان قضاوت ننمایند
از طرفی کسی که عامل شیوع بی حجابی در جامعه است به مراتب از کسی که با سرعت غیر مجاز حرکت میکند خطرناک تر است چرا که یک جامعه را به سمت فساد و طغیان جنسی هدایت میکند و دوستان بهتر است نحوه سقوط اندلس را توسط دختران بزک کرده مسیحی و گسترش فساد قمار و شراب مطالعه نمایند . (3661368) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۱۲:۳۱:۴۵
اگر بچه های مردم بد می شوند من و شما بد بوده ایم (3659180) (alef-11)
 
مسعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۲۳:۵۱:۳۴
یکی از 26 دستگاه مسئول که در قانون عفاف حجاب وظایفی برابشان مشخص شده است هم دارند کار می کنند من نمیدونم چرا همه ناراحت هستند. واقعاً به جایی این که برادران زحمت کش ناجا تشکر شود بابت انجام وظیفه اشان چرا این همه حمله باید به آن 25 دستگاهی که کار نمی کنند تذکر داد و حمله کرد که چرا کارشان را درست انجام نمی دهند.
آقایان بفرمایند آیا باید وقتی دزدی دارد ماشین ما را می برد نیروی انتظامی نگاه کند و بگوید خواب کار فرهنگی نشده مشکلات اقتصادی در کشور زیاد است این آدم هم مجبور است دزدی کند این چه منطق ضعیفی است
ما دست تمامی برادران زحمت کش نیروی انتظامی را می بوسیم و میگوییم ذره ای خلل در هدف مقدسی که شروع کرده اید راه ندهید شما حامی دین خدا هستید و خدا یاورتان. موفق باشید (3661560) (alef-11)
 
علی
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۲-۰۵ ۱۱:۱۰:۳۱
نمی دانم چرا بعضی ها با راهنمایی مخالف هستن ؟

ادای متمدن بودن را در نیاری .آیا اگر کسی در معابر عمومی آب دهان بریزد کار

خوبی کرده است ؟ آیا شما نباید به این فرد محترم تذکر بدی

آیا اگر حیوانی به داخل پیاده رو بیاید وحرکات حیوانی انجام دهد ما باید بگیم چه اشکالی داره ؟

ما انسانیم وباید با انسان زندگی کنیم . انسان هم علامه دهر نیست وخیلی وقتها به راهنمایی نیاز دارد .

اگر اخلاق لازم نیست پس در همه ابعاد لازم نیست . چرا چون فردا یکی پیدا می شود و می گوید من دوست دارم جان این فرد را بگیرم و دارایهای کلانش را
هم تصاحب کنم .

دیگر نمی توانی بگویی در این مورد نباید اینطوری باشه .

شاید بگی در دنیا همچی چیزی نیسن . غربیهای به اصطلاح با فرهنگ را دیدی ؟

خوب توجه کن . در دزدی لنگه ندارند .در آدم کشی لنه ندارن . درفساد اخلاقی بی نظیرند .چرا ؟ چو ن همینطور نسبی فکر می کنن . (3664318) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۲-۰۵ ۱۹:۵۹:۳۶
خواهش می کنم با نگاه فرهنگ متداول بالای شهر و پولدارها و ارزشهای آنها موضوعات اجتماعی را قضاوت نکنید. همه گیری آسیب اجتماعی را همه قبول دارند پس راه حل بدهید نه اینکه مشکل رآ نفس بکنید این خواست عمومی است برهنگی نه بی حجابی دارد بیداد می کند اگر کسی کار کرد جنسی میخواهد قواعد خود را دارد اگر هم نفهمیده باید تذکر داد حالا اگر این شکل غلط است شکل درستش چیست نه اینکه مشکل برهنه شدن بعضی ها را بعضی دیگر به عنوان آزادی اساسی جلوه و توجیه کنند (3665544) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.