نظر منتشر شده
۲۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 351874
جزئیات تازه از گشت نامحسوس پلیس از زبان سردار اشتری/ رویکرد پلیس به شبکه‌های اجتماعی چگونه است؟
بخش اجتماعی الف، 20 اردیبهشت 95
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۷
آخرین مسئولیت من قبل از فرماندهی، جانشینی فرماندهی نیروی انتظامی بود. یعنی در واقع، نزدیک‌ترین و بالاترین مسئولیت بعد از فرمانده ناجا. ولی از زمانی که خودم مسئولیت را به عهده گرفتم، متوجه شدم که حساسیت کار بیشتر از حدی است که تا آن روز فکر می‌کردم.

در دوره فرماندهی سردار حسین اشتری، در نیروی انتظامی تحولات مهمی رخ داده است. حفظ آرامش و امنیت در جامعه به صورت ویژه در دستور کار اوست. سردار اشتری اعتقاد دارد که پلیس متدین و حرفه‌ای می‌تواند نیروی انتظامی را به الگویی موفق حتی برای سایر کشورها تبدیل کند. فرمانده نیروی انتظامی در دفترش ما را پذیرفت و به سوالات پاسخ داد. از او و همکارانش که زمینه انجام این مصاحبه را فراهم کردند صمیمانه سپاسگزاریم.

سردار! شما بسیار کم درمورد خودتان صحبت کرده‌اید. لطفا برای شروع گفت‌وگو، بفرمایید دوران جنگ در کدام منطقه حضور داشتید و از چه زمانی وارد نیروی انتظامی ‌شدید؟
بسم الله الرحمن الرحیم. من سال ۸۴ به نیروی انتظامی ‌آمدم و اکنون حدود ۱۱ سال است که در نیروی انتظامی ‌حضور دارم. البته قبل از آن هم در سپاه پاسداران بودم. دوران دفاع مقدس، چند سالی توفیق داشتم در لشکر امام‌حسین(ع) در منطقه جنوب خدمت کنم. لشکر امام‌حسین(ع) هم در جنوب و هم در غرب کشور ماموریت داشت که البته بیشتر در جنوب بود. الان هم که در خدمت شما هستیم!

فکر می‌کردید یک روز فرمانده ناجا شوید؟
خیر

تصوری که از فرماندهی ناجا از روز قبل از صدور حکم داشتید نسبت به امروز چقدر تفاوت دارد؟
آخرین مسئولیت من قبل از فرماندهی، جانشینی فرماندهی نیروی انتظامی بود. یعنی در واقع، نزدیک‌ترین و بالاترین مسئولیت بعد از فرمانده ناجا. ولی از زمانی که خودم مسئولیت را به عهده گرفتم، متوجه شدم که حساسیت کار بیشتر از حدی است که تا آن روز فکر می‌کردم.

انسان تا خودش مسئول و پاسخگو نباشد، متوجه نیست که چقدر بار مسئولیت سنگین است. شاید این پست با مسئولیت‌های قبلی‌ام قابل مقایسه نبود.

حتما سطح‌اش این نبود که اگر اینجا را ۲۰ درنظر بگیریم، آنجا ۱۸ بوده باشد. این‌طور نیست که دو درجه فرق ‌کند، بلکه حتما خیلی بیشتر از اینها تفاوت دارد. به همین جهت هم، اکنون از زحمات همه فرماندهان گذشته تشکر می‌کنم.

در حال حاضر در این جایگاه، بیشتر به این نتیجه رسیدم چقدر عزیزانی که قبل از بنده بودند، مسئولیت سنگینی داشتند.

اما واقعیت این است که این فشار مسئولیت در شرایطی که همکاران خوبی داریم، به این معنا که واقعا مدیران و فرماندهان و اجزای سازمانی نیروی انتظامی، افراد دلسوز و پای کاری هستند، کار را برای ما راحت کرده است.

از طرفی هم حکم حضرت آقا برای بنده، خیلی راهگشا و هموارکننده راه و اطمینان‌بخش بود. ضمن اینکه این مسئولیت یک مسئولیت سنگین و متفاوت از پست‌های قبلی من است ولی به جهت حکمی ‌که حضرت‌آقا دادند و اعتماد و عنایتی که داشتند و دعایی که حتما در حق امثال بنده خواهند کرد و همان‌طور که اشاره کردم با وجود همکاران و مدیران خیلی خوب، زمینه انجام این مسئولیت برای ما خیلی هموار شده است.

سردار! به نکته بسیار مهمی ‌اشاره کردید که از سوالات اصلی من هم هست. می‌خواهم بپرسم وقتی سردار اشتری حکم حضرت آقا را با آن مختصات و مولفه‌های محتوایی‌اش دریافت کرد حس کرد که دقیقا آقا از او چه می‌خواهند؟
درباره حکمی ‌که صادر شد باید بگویم ما فرمایشات حضرت آقا را از سه بعد نگاه و مولفه‌های آن را برای خودمان تبیین کردیم. نخست اینکه، حضرت‌آقا یک توجه ویژه به رسیدگی پرسنل و درون سازمان دارند.

ایشان می‌فرمایند اول باید به معیشت کارکنان رسیدگی شود و دیگر اینکه از کارکنان صیانت شود و از طرفی روحیه دینی، انقلابی وحرفه‌گرایی در آنها تقویت شود. پس این نگاه به داخل سازمان است و تاکید حضرت آقا هم هست.

یک نگاه دیگر به ماموریت‌هاست که باز حضرت آقا می‌فرمایند در حوزه‌هایی که ما الان ماموریت انجام می‌دهیم باید با قوت بیشتری جلو رفته و آنجا که کار خوب انجام شده، به آن شتاب بخشیم. اگر در جایی خلائی داریم، رفع کنیم. ایشان به مرز، تصادفات و تلفات جاده‌ای و بخش ‌ترافیک اشاره دارند، یعنی اشاره آقا این است که نیروی انتظامی‌ باید با حرفه‌گرایی و تدین و اعتقادی که دارد، بتواند به خوبی پاسخگوی ماموریت‌هایش باشد و آنها را ارتقا دهد.

البته مهمترین موضوع در حکم ایشان، تاکید ویژه بر آرامش و امنیت اجتماعی است.

بله. نتیجه این کارها، همان امنیت و آرامش می‌شود. یعنی اگر یک جایی نیروهای حرفه‌ای و متدین داشته باشیم و به ماموریت‌ها توجه کنیم و خوب کارمان را انجام دهیم، نتیجه‌اش آرامش و امنیت مردم است. در مرحله سوم هم توجه داشته باشید که به همه سازمان‌ها و روسای قوای سه‌گانه، نیروهای مسلح، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، وزارت محترم کشور و صداوسیما گفتند که باید به ناجا کمک کنید.

پس توجه کنید که سه بخش شد؛ نخست، رسیدگی به داخل یعنی خودمان را برای اجرای ماموریت قوی کنیم و پشتیبانی‌های لازم و صیانت از کارکنان‌مان داشته باشیم.

دوم، ماموریت‌هایی که مشخص‌شده را بتوانیم خوب و به موقع انجام دهیم و آن نیازمندی که مردم دارند برطرف کنیم که نتیجه آن امنیت و آرامش باشد و سوم هم اینکه برای اولین بار آقا به همه دستگاه‌های موثر تاکید کردند که باید به نیروی انتظامی ‌کمک مادی و معنوی شود.

این مساله این را نشان می‌هد که اگر نیروی انتظامی ‌بتواند کارش را خوب انجام دهد، امنیت و احساس امنیت در کشور ارتقا پیدا کرده است. در کنار این امنیت، همه سازمان‌ها می‌توانند کارشان را خوب انجام دهند. نیروی انتظامی ‌ضمن اینکه متعلق به همه مردم است، تاثیر کارش هم برای همه سازمان‌های دولتی و غیردولتی هست. امروز اگر امنیت نباشد، هیچ‌کس نمی‌تواند کار کند. پس آن سازمان‌ها اگر به ما کمک کنند، در واقع به خودشان کمک کرده‌اند.

سردار! طرح گشت نامحسوس که این روزها مورد توجه قرار گرفته مسلما در راستای همین تامین و حفظ امنیت و آرامش جامعه است. از مباحث مطرح‌شده در چند وقت اخیر به‌نظر می‌رسد ناجا در این زمینه مظلوم واقع شده است. حتی برخی مقامات دولتی از جمله مقامات ارشد وزارت کشور هم عنوان کردند که طرح این‌گونه نبود که بعضا برخی رسانه‌ها با گرایش‌های خاص سیاسی مطرح کرده‌اند. من می‌خواهم بپرسم این طرح دقیقا چیست، چه هدفی دارد و چرا تصمیم گرفته شده که این طرح اجرایی شود؟
نکته اول این است که ما قبل از انجام طرح‌ها و ماموریت‌ها روی آنها کار کارشناسی می‌کنیم. در واقع اول باید تکلیف قانونی داشته باشیم.

شورای عالی انقلاب فرهنگی در مصوباتی که داشت به ما مسئولیت داده در قبال ناهنجاری‌های اجتماعی و اخلاقی ورود پیدا کنیم. قوه محترم ‌قضائیه هم این مساله را از ما خواسته و حمایت هم می‌کند، مردم هم مطالبه دارند.

پس قانون را داریم، قوه‌قضائیه و مردم را هم داریم که از ما مطالبه دارند که نیروی انتظامی ‌در قبال این ناهنجاری‌ها، اقدام انجام دهد.

نیروی انتظامی ‌هم براساس وظایف ذاتی‌اش که برخورد با جرائم مشهود است کارش را به صورت روزمره انجام می‌دهد و اثراتش را هم می‌بینید. این موضوعی که اخیرا به آن اشاره شد، خیلی جدید و نو نبود.

ما معتقدیم در برخی جاها وقتی پلیس به صورت آشکار وارد می‌شود، مجرمین مطلع می‌شوند. مثل کسانی که در پارک‌ها و کوچه‌ها موادمخدر می‌فروشند. برخی محلی‌ها به ما می‌گویند که با ورود گشت‌های شما فروشنده‌ها به کناری رفته و بعد از آن دوباره برمی‌گردند.

ممکن است که یک ساعت یا دو ساعت تا ورود گشت بعدی طول بکشد چون ما آن‌قدر امکانات در اختیار نداریم.

ایستگاه تاکسی نیست که گشت‌های ما پشت سر هم برسند. درخواست مردم این بود که محله‌ها را به صورت غیرمحسوس هم زیرنظر بگیریم و بعد اقدام کنیم.

یا مثلا خودروهایی که در اتوبان برای نوامیس مردم مزاحمت ایجاد می‌کنند. نمونه‌اش یک خانم است که کارمند اداری است.

او از سر کار برمی‌گردد درحالی که دختربچه‌اش را در خودرو سوار کرده تا به منزل برسند. در اتوبان چند نفری در خودرویی برایش مزاحمت ایجاد می‌کنند.

این خانم عنوان کرده زمانی که گشت حضور داشته، مزاحمین آرام بودند و بعد از رد شدن گشت، دوباره مزاحمت خود را از سر می‌گرفتند.

اوضاع به‌گونه‌ای می‌شود که این خانم به دلیل اضطرابی که پیدا می‌کند با جدول برخورد کرده و منجر به مجروح‌شدن فرزندش و ایجاد مشکلات می‌شود.

خودِ این خانم به ما پیشنهاد می‌داد که در اتوبان‌ها و جاده‌ها کسانی را داشته باشید که ببینند و بعدا با آنها برخورد داشته باشند.

ما باید کاری در جامعه و کشور بکنیم که ناموس مردم، دختر، مادر و خواهر من و شما اگر هر وقت از شبانه‌روز اراده کرد که در کل کشور در خیابانی برای انجام کاری برود، هیچ‌کسی حق نداشته باشد به او جسارت کند.

البته قشری که با اراده دنبال کار خلاف هستند، مساله دیگری است. هدف ما ایجاد امنیت برای شهروندان عزیز است نه گروهی که عامدانه خلاف می کنند ، در واقع می بایست فضا برای این عده نا امن باشد.

چه پسر، چه دختر، زن، مرد، کوچک، بزرگ، پیر یا جوان هروقت اراده کرد از این سر شهر به آن سر شهر برود و شما در خانه احساس کنید که او به راحتی به مقصد می‌رسد. باید چه کار کنیم که این امنیت بیشتر شود؟
یک بخش جلوگیری است؛ در جایی که می‌بینیم خلافی صورت می‌گیرد اما یک بخش هم وجود دارد که ما نمی‌بینیم. البته دوربین‌هایی که نظاره‌گر ‌ترافیک است، حتما جرائمی‌ را که پیش می‌آید، می‌بینند.

تصویری که اخیرا از زورگیری یکی از شهروندان در جراید منتشر شد، توسط همین دوربین‌ها برداشته شده است که البته اقدامات بعدی آن هم برای دستگیری متهم به خوبی انجام شد. این دوربین، شکلی از نظارت و پایش نامحسوس پلیس است.

یک جایی هم دوربین نیست و شما که منزلتان می‌روید و مورد اعتماد پلیس هم هستید، فقط یک پیامک می‌دهید، در این بخش هیچ‌کس نباید برخورد کند. آن فردی که به صورت غیرمحسوس اطلاعات مردمی‌ را به ما می‌رساند مثال همان ارتش ۲۰ میلیونی است که امام فرمودند.

مردم باید خودشان در امنیت خودشان مشارکت داشته باشند. شما به منزلتان می‌روید بدون اینکه با کسی درگیر شوید با مشاهده یک اتفاق به اولین مرکز پلیس، پیامک می‌زنید. البته شما به یک جا پیامک می‌زنید و اولین مرکز پلیس به صورت اتوماتیک مشخص می‌شود.

هیچ برخوردی هم اجازه ندارید که انجام دهید. شما می‌توانید این گزارش را بدهید چون مورد اعتماد پلیس هستید و بلافاصله با این گزارش شما، مبادرت به رسیدگی می‌کنند.

قرار است در حوزه تهران در مرحله اول از همکارانی استفاده شود که دوره‌دیده هستند و کار هم بلدند.

در وقت اداری‌شان، کار اصلی‌شان را می‌کنند و وقت شیفت استراحت‌شان که ۲۴ ساعت برای رسیدگی به زندگی است، می‌تواند مثلا موقع خرید با همسرش در خیابان اگر اتفاقی را دید، پیامک کند.

این افراد کار را بلد هستند. ۲۴ ساعت در صحنه هستند، می‌شناسند و دوره‌های لازم را دیده‌اند. مورد اعتماد و ضابط دادگستری و قوه قضائیه هستند. این افراد از کارکنان ما هستند، کدی دارند و می‌توانند این کار را انجام دهند.

ممکن است در ۲۴ ساعت تنها دو پیام بزند و با اینکه خودش پلیس است و ۲۴ ساعت قبل، حکم داشته اما باز هم برخورد نمی‌کند.

این فرد می‌تواند پلیس، استاد دانشگاه، خبرنگار، کاسب، خانم، مرد یا دبیرستانی یا حتی جنابعالی باشید.

هر جایی که برای مردم مزاحمت ایجاد شد باید پلیس طبق قانون و حکمی‌ که می‌گیرد، مطلع شود و بر شخصی که تخلف کرده ورود پیدا کرده و برخورد کند.

ما معتقدیم این جمعیت خلافکار زیاد نیست، یعنی آن کسانی که در این حوزه تخلفاتی دارند، نسبت به مردم خیلی اندک هستند. مردم ما فهمیم، خوب و قانونمند هستند.

تنها بخشی هستند که این اذیت‌ها را در حوزه‌های حجاب و عفاف، آلودگی صوتی، موادمخدر، سرقت و آسیب‌های اجتماعی دارند.

نباید بگذاریم در جامعه به صورت علنی این اتفاقات بیفتد. ما دنبال این هستیم که این ارتباط مردمی‌ را تقویت کنیم و مردم همه پلیس افتخاری ما باشند و با داشتن یک کد با ما در تماس باشند. این بهترین طرح است و می‌توان روی آن کار کرد.

البته ممکن است در اعلام‌کردن و انعکاس آن در رسانه‌ها، اشکالاتی باشد ولی مطمئنا این کار خوبی است و باید هم تقویت شود. همه کمک کنند تا به آرامش و امنیتی که مدنظر آقاست، برسیم.

انتخابات اخیر، در محیطی آرام و منظم برگزار شد، به جز چند حوزه در شهرستان‌ها در بقیه کشور شاهد آرامش و ثبات بسیار خوبی بودیم. ناجا چه دستورکار ویژه‌ای برای این انتخابات داشت؟
در هر دو مرحله انتخابات که در اسفند ۹۴ و همچنین اردیبهشت سال جاری برگزار شد؛ پلیس با به خدمت گرفتن همه نیرو و توان و امکانات مورد نیاز، برای تامین امنیت این انتخابات به نحو شایسته و مطلوب اقدام کرد؛ به‌گونه‌ای که برای برگزاری انتخابات هفتم اسفند ماه بالغ بر ۲۵۰ هزار نفر از کارکنان ما با فرا گرفتن آموزش‌های لازم برای امنیت هرچه بیشتر انتخابات تلاش کردند.

در انتخابات اردیبهشت ماه نیز خوشبختانه با کمترین مشکل و دغدغه، مردم در پای صندوق‌ها حضور یافتند که جا دارد از همه نامزدهای انتخاباتی، ستادهای آنها، طرفدارانشان و همه مردم عزیزی که با احترام و پایبندی به قانون، انتخاباتی امن و ایمن را رقم زدند؛ قدر‌دانی ویژه‌ای داشته باشم. در برخی از حوزه‌های انتخابیه همانند ممسنی و رستم نیز طرفداران نامزد‌ها جوی را به وجود آوردند که بلافاصله با حضور مامورین، اوضاع تحت کنترل در آمد.

با‌توجه به اینکه در سال آخر دولت آقای روحانی هستیم و طبیعتا سفرهای استانی نامزدهای احتمالی آغاز خواهد شد، چه پیش‌بینی و دستورکاری برای کنترل و حفظ آرامش در میتینگ‌ها، کمپین‌ها و سخنرانی‌ها دارید؟
کار ما همواره بر مدار و مطابق با قانون است. همه کسانی که به هر نحوی و به هر دلیلی نیاز به اقدام برنامه‌های تبلیغاتی و میتینگ و گردهمایی داشته باشند با طی‌کردن مراحل قانونی و گرفتن مجوز‌های لازم از وزارت کشور، می‌توانند به این کار مبادرت ورزند که ما نیز موظف به تامین امنیت آنها و برقراری نظم هر چه بیشتر جلساتشان خواهیم بود.

شبکه‌های اجتماعی یکی از مهمترین موضوعاتی است که اکنون ناجا هم به نوعی با آن مواجه است. رویکرد پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ایران یا همان پلیس فتا در مورد شبکه‌های مجازی چگونه است و آیا مثلا در همین انتخابات اخیر کمیته یا کار گروهی ویژه در این حوزه داشته‌اید؟
اولا باید تاکید کنم که ما به عنوان نیروی انتظامی، مخالف شبکه های مجازی و اجتماعی نیستیم اما نگران و مخالف افعال مجرمانه در این فضا هستیم.

پلیس فتا با رصد لحظه‌ای شبکه‌های اجتماعی با هر‌گونه تخلف و جرم، برابر و مطابق قانون، با تشکیل پرونده برخورد می‌کند و اگر شهروندانمان نیز در خصوص مسائل مختلف در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی از قبیل کلاهبرداری، سوءاستفاده، هتک حرمت و... اقدام به شکایت کنند، این پلیس خود را موظف می‌داند به سرعت پرونده را به جریان انداخته و با استفاده از نیرو‌های کار‌آمد و زبده‌ای که در اختیار دارد، مجرمین و متخلفان را شناسایی و مراحل قانونی برای دستگیری متهم و ارجاع پرونده به مقام قضایی طی کند.

تهدیدات گروه‌های تروریستی در اطراف مرزهای ایران گسترش یافته است. در کنار فعالیت‌های ارتش و سپاه، ناجا چه مسئولیتی در این بخش دارد و در دستگیری‌های اخیر یا جلوگیری از حوادث تروریستی که اخبار آن اعلام شده ناجا چه نقشی داشته است؟

مرزبانان غیور ما در نقاط صفر مرزی در حال پاسداری از مرزهای ایران اسلامی هستند که با افرادی که بنا به هر دلیلی اقدام به شکستن قوانین و نقض مقررات مرزبانی می‌کنند برخورد قاطع دارد. در این راستا با دستگاه‌های مختلف از جمله ارتش و سپاه نیز تعاملات خوب و سازنده‌ای داریم.

به‌نظر می‌رسد یکی از مهمترین کارکردهای ناجا باید «پیشگیری اجتماعی» باشد. شما در این مورد چه نظری دارید و تا چه حد برنامه‌های خود را در این راستا تنظیم کرده‌اید؟
با شکل‌گیری معاونت اجتماعی همواره با در نظر گرفتن شعار پیشگیری مقدم بر مقابله و درمان است و با صرف هزینه‌های بسیار و همکاری بسیاری از دستگاه‌های دیگر در حوزه‌های مختلف به ویژه امنیت اخلاقی، اعتیاد و... سعی در فرهنگ‌سازی داشته و داریم.

ارائه آموزش همگانی، هشدار‌های انتظامی، آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی به عموم مردم در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی با ساخت، تهیه و توزیع کلیپ‌های مختلف در سطح جامعه، ساخت سریال‌ها و انیمیشن‌های مختلف در موسسه ناجی هنر و... از جمله این تلاش‌ها در راستای فرهنگ سازی است.

یکی از مولفه‌هایی که می‌تواند در پیشبرد اهداف و مسئولیت‌های ناجا موثر باشد «اعتماد اجتماعی» است. شما فکر می‌کنید جامعه امروز چقدر به ناجا اعتماد دارد؟
همان‌طور که شما اشاره کردید جلب اعتماد مردم، سرمایه اجتماعی ناجا محسوب می‌شود و ما از این امر غافل نبوده و نیستیم. همواره در تلاشیم با اطلاع‌رسانی‌های شفاف و بهنگام، در جذب هر‌چه بیشتر اعتماد و اطمینان مردم به این نیروی خدوم و مردمی ‌حرکت نماییم و با کسب اعتماد مردم، در زمینه مشارکت همگانی آنان در تامین نظم و امنیت جامعه که خود یک تولید جمعی است، گام بر داریم.

در مباحثی که بیشتر با جامعه برخورد مستقیم دارید از جمله گشت ارشاد و مساله جمع‌آوری ماهواره شما چه نوع از مواجهه را ‌ترجیح می‌دهید؟ به بیان دیگر نوع برخورد یک مامور ناجا در این حوزه‌ها به چه شکل باید باشد؟
پلیس باتوجه به اینکه نیروی مردمی ‌است و فلسفه شکل‌گیری‌اش نیز تامین امنیت و رفاه و آسایش و آرامش هر‌چه بیشتر مردم است به‌دنبال کمترین نوع میزان برخورد‌هاست ولی گاهی نیز به فراخور ماموریت‌ها و بر حسب قانون ناگزیر از استفاده از قوه‌قهریه و قاهره است تا مجرمان و متخلفان حساب کار دستشان بیاید؛ نیرو‌های ما دائما تحت آموزش‌های ضمن خدمت قرار می‌گیرند تا علاوه بر بالا بردن توان و ظرفیت خود در عملیات‌ها و ماموریت‌ها، بهترین راه و تدبیر در مقابل حوادث حین ماموریت را نیز فرا بگیرند.

در حوزه مسائل مربوط به پلیس راهور، شما افزایش میزان جریمه تخلفات را تا چه حد در کاهش یا کنترل تخلفات موثر می‌دانید؟
‌بی‌شک افزایش جریمه‌ها حین فرهنگ‌سازی از سوی پلیس و سایر نهاد‌ها و ارگان‌ها از جمله صدا و سیما، رسانه‌های نوشتاری و سایت‌های مختلف و... می‌تواند در کاهش میزان تخلفات راهنمایی و رانندگی موثر باشد. همان‌گونه که در کشور‌های صنعتی غرب نیز از این ابزار بهره گرفته و با در نظر گرفتن جریمه‌های سنگین، توانسته‌اند میزان تخلفات راهنمایی و رانندگی را کاهش داده و در نتیجه این راهکار کاهش خسارات و تلفات انسانی را در پی داشته است.

تلفات جاده‌ای امسال نیز مانند سنوات قبل در سفرهای نوروزی بالا بود. ناجا چه برنامه‌ای برای کاهش این تلفات دارد؟
فلسفه وجودی پلیس؛ آسایش و رفاه مردم است؛ البته جا دارد که در همین جا از مردم به‌خاطر همکاری‌های خوب و ‌بی‌شائبه‌ای که با ما دارند کمال تشکر را داشته باشم. اغلب نیرو‌های ما به‌ویژه مامورین راهور و... در این ایام از هیچ کوششی فرو‌گذار نمی‌کنند. برای نوروز ۹۵ بخش اعظمی از کارکنان پلیس برای آسایش و رفاه و نشاط هر‌چه بیشتر هموطنان‌مان در قالب قرارگاه نوروزی به خدمات‌‌رسانی مشغول بودند که خوشبختانه با کاهش حدود ۱۸ درصدی جانباختگان سوانح رانندگی،در ایام نوروز۹۵ نسبت به مدت مشابه مواجه بودیم . از طرف دیگر در نظرسنجی‌های صورت گرفته نیز پلیس با کسب نمره قابل قبولی از سوی شهروندان مواجه شد.

طبق اعلام نظر مسئولان ذی‌ربط در نیروی انتظامی‌ در دو سال اخیر با کاهش آمار سرقت روبه‌رو بوده‌ایم که البته در جامعه نیز نمود عینی دارد، سوال این است که با چه ساز و کاری به این مهم دست یافته‌اید؟
کاهش سرقت یکی از دغدغه‌های مهم نیروی انتظامی‌ است که با تشکیل قرارگاه مقابله با سرقت از سال گذشته الحمدلله توفیقات خوبی در راستای کنترل و کاهش سرقت حاصل شد.

از سال ۸۷ با روند رو به افزایش سرقت مواجه بوده‌ایم و با تشکیل قرارگاه «مقابله با سرقت» توانستیم این رشد را کنترل کنیم و از افزایش سرقت‌ها جلوگیری و به کاهش روند سرقت‌ها برسیم.

این مهم، کار بسیار زیادی می‌طلبد و باید همگان اهتمام ویژه‌ای در خصوص برچیده شدن سرقت که روح و روان آدمیان را مکدر می‌کند، داشته باشیم؛ لازم است شرکای اجتماعی، مردم و همگان به میدان بیایند تا این معضل به حداقل برسد.

کاهش ۵/۵ درصدی سرقت در سال ۹۴ در پی همین اقدامات حاصل شده؛ تقریبا ۵۲ درصد سرقت‌ها، سرقت‌های خرد است که از قضا همین سرقت‌های خرد، آرامش و امنیت روانی جامعه را مخدوش می‌کند. بیش از ۵۰ درصد سرقت‌های خرد توسط معتادان به موادمخدر بالاخص روان گردان‌ها انجام می‌شود.

نکته دیگری که می‌خواستم از فرصت استفاده کرده و در مورد آن سوال بپرسم این است که بر‌اساس آمار میزان شهدای ناجا در سال‌های اخیر کاسته شده است. آیا این امر نشان از کاهش ماموریت‌ها در این نیرو دارد؟
خیر؛ نیروی انسانی سرمایه اصلی ناجاست و به‌رغم افزایش ماموریت‌ها و عملیات‌های مختلف در تامین نظم و امنیت جامعه برای ضمانت و صیانت آنان اقدامات متعددی صورت می‌پذیرد.

پلیس با افزایش توانمندی‌های فردی و گروهی و تامین تجهیزات و امکانات و بهره‌مندی از فن‌آوری‌های نوین و هوشمند و امکانات الکترونیکی از یک‌سو و از سوی دیگر اعزام کارکنان به دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت، بازآموزی و آشنایی با تاکتیک و تکنیک‌های روز در حد ممکن و استفاده از شیوه‌های جدید در مقابله با مجرمان توانسته موفق‌تر عمل کرده و بدین ترتیب میزان آمار شهدای ما به میزان قابل توجهی کاسته شده است.

باتوجه به گسترگی مرزهای ما با کشور‌های مختلف و اینکه ایران به‌نوعی بارانداز مواد‌مخدر محسوب می‌شود، چه نمره‌ای را به ماموران‌تان در راه مبارزه با این مواد افیونی خانمان‌برانداز می‌دهید؟ آیا وضعیت فعلی را قابل قبول می‌دانید؟
استقرار امنیت و آرامش در منطقه و سایر کشورهای جهان از اهداف پلیس جمهوری اسلامی ایران است و بر همین اساس اقدامات گسترده‌ای از نقطه صفر مرزی تا درون شهرها و در جهت مبارزه با این بلای خانمان‌سوز صورت می‌پذیرد. قاچاق موادمخدر به داخل کشور، تولید موادمخدر صنعتی و توزیع آن در سطح جامعه، همچنین ‌ترانزیت آن به آن سوی مرزها موجب شده تا تمام همت خود را به کار ببندیم تا هم از ورود و هم از خروج مواد مخدر از کشور ممانعت کنیم و آمار عملیات‌ها و ماموریت‌ها، کشفیات و همچنین شهدای ما در این زمینه گویای همه چیز است.

نیروی انتظامی در زمینه آموزش‌های کارکنان خود چه اقدامات و برنامه‌هایی دارد؟
دستیابی به بالاترین سطح آموزش حرفه‌ای و تخصصی در راستای افزایش توانمندی‌و کارآمدی پلیس است که با تشکیل قرارگاه جهادی آموزش، همه کارکنان در معرض آموزش‌های تخصصی قرار می‌گیرند تا با افزایش مهارت‌های مورد نیاز عملکرد مثبت آنها افزایش یافته و از میزان هزینه‌ها کاسته شود. در سال گذشته ۲۸ دوره برابر ۴ هزار و هشت ساعت آموزش برای کارکنان پایور و سربازان برنامه‌ریزی و اجرا شد.

دوره‌های آموزشی موجب ارتقای ۲۸ درصدی آمادگی رزمی ‌و مهارت تیراندازی و همچنین افزایش ۶۵ درصدی آمادگی جسمانی کارکنان بود؛ همچنین دوره‌های استانداردسازی و تعالی رفتار کارکنان برای بیش از ۵۰ هزار نفر از کارکنان، از دیگر اقدامات معاونت تربیت و آموزش ناجاست و برگزاری ۳۰ دوره آموزشی و بصیرت‌افزایی برای فرماندهان و مدیران ناجا در سال ۹۴ محقق شده است.

در تشرف جمع کثیری از مردم به زیارت عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی، ناجا یکی از مهمترین و اصلی‌ترین دستگاه‌های دست‌اندرکار است. چگونه این پروژه عظیم را با کمترین میزان آسیب و خطا مدیریت می‌کنید؟
نیروی انتظامی‌ با‌توجه به خیل عاشقان اهل‌بیت(ع) که به قصد زیارت، راهی کشور عراق می‌شوند، هر سال از ماه‌ها قبل از مراسم اربعین تامین نظم و امنیت زائرین را سازماندهی و برنامه‌ریزی‌های لازم را در دستورکار خود قرار می‌دهد. بنابراین با راه‌اندازی قرارگاه اربعین و برگزاری جلسات متعدد، همه ساز و کار‌های لازم را بررسی کرده و دستورات لازم را صادر می‌کنیم و در نهایت امکانات مورد نیاز فراهم می‌شود تا زائرین سفری امن و ایمن با کمترین دغدغه را داشته باشند.

باتوجه به توسعه و تحول بنیادین روز به روز دانش، ناجا در زمینه توسعه حرفه‌ای‌گرایی و دانش‌بنیانی چه اقداماتی را تاکنون انجام داده است؟
اعزام کارکنان به دوره‌های مختلف در طول خدمت، تقویت و تجهیز دانشکده‌های تخصصی دانشگاه علوم انتظامی ‌ناجا، برگزاری دوره‌های کاردانی تا دکترا و ایجاد زمینه مناسب جهت ادامه تحصیل در رشته‌های مختلف دانشگاهی مورد نیاز ناجا برای کارکنان از دیگر اقدامات ناجاست. در سال‌های اخیر نیرو‌هایی که به خیل کارکنان نیروی انتظامی ‌پیوسته‌اند همواره از بین تحصیلکردگان جامعه بودند که اغلب آنها دارای مدرک کارشناسی‌ارشد و دکترا بوده‌اند. تهیه و تالیف بیش از ۸۰ نشریه و مجله در پژوهشگاه تحقیقات و مطالعات ناجا، دلیل دیگری بر دانش‌بنیانی و پژوهش‌محوری در این سازمان است.

در حال حاضر ارتباط فرماندهان و مسئولان نیروی انتظامی ‌با پرسنل و مردم چگونه صورت می‌گیرد؟
مردم عزیز در هر نقطه از کشورمان با برقراری تماس با شماره ۱۹۷ و با حضور در مراکز سامانه آن در بازرسی یگان‌ها می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با سهولت ارتباط برقرار کرده و هر‌گونه نقد، انتقاد و یا پیشنهادی درباره عملکرد ناجا و کارکنان را گزارش و از نتیجه آن نیز مطلع می‌شوند.

همچنین در بازده دوره‌ای فرماندهان و مسئولان با حضور در سامانه ۱۹۷ به صورت چهره به چهره به مشکلات، درخواست‌ها و دادخواست‌ها و پیشنهاد‌های مردم گوش داده و رسیدگی می‌نمایند. از طرفی برای ارتباط موثر بین کارکنان و سلسله مراتب فرماندهی، سامانه ۱۴۷ در اختیار کارکنان ناجاست تا درخواست، دادخواست و پیشنهاد خود را به فرماندهی گزارش و ملاقات‌های حضوری نیز به صورت نوبه‌ای برگزار می‌گردد.

سردار! چطور شد که تصمیم به ایجاد ساختار دفتر سخنگو در نیروی انتظامی ‌گرفتید؟
ما همواره بر این اعتقاد بوده و هستیم که پلیس، نیرویی مردمی ‌و برخاسته از بدنه جامعه است و طبق تکلیفی که دارد باید نسبت به پاسخگویی به افکار‌عمومی در همه زمینه‌ها اقدام کند؛ از این‌رو ساز و کار سخنگویی در ناجا شکل گرفت که معاون اجتماعی به‌عنوان سخنگو به فراخور موضوعات مختلف با اهالی رسانه نشست داشته باشد و پاسخگوی سوالات خبرنگاران که برآمده از دل جامعه است، باشد.

نیروی انتظامی‌ ماموریت‌های فراوان، پیچیده، چند‌لایه و چند‌وجهی را در دستورکار‌هایش دارد و با ایجاد «دفتر سخنگو» در صدد است تا اذهان جامعه از همه رخدادها و اتفاقات ریز و درشت این سازمان با‌خبر شود؛ سخنگوی ناجا ‌بی‌پرده با خبرنگاران به گفت‌وگو می‌نشیند و از ماموریت‌های سخت، موانع بسیار و البته هوشمندی پلیس؛ خبرنگاران را جهت پاسخگویی به افکار عمومی آگاه می‌نماید.

منبع: مثلث
 
کلمات کلیدی : حجاب+گشت ارشاد+سردار اشتری
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۲۰ ۱۴:۱۳:۰۶
روزنامه های زنجیری بر اساس دستورات خارجی,مامور بودند که حاشیه سازی بر علیه, ناجا انجام دهند, (3694407) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۲۰ ۱۴:۳۱:۵۵
درود بر کسانی که جلوی افسار گسیختگان رو میگیرند
درود بر طرح امنیت اخلاقی
درود بر مبارزه با فساد (فساد اخلاقی اجتماعی هم نوعی فساد گریبانگیر هستش)
----
در ضمن میوه ی خراب و ...محکوم به فنا هستش - میوه های خراب و .... باید از بین میوه های سالم جدا شود (از لحاظ سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی ، و.....) (3694469) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۲۰ ۱۶:۲۶:۳۲
بازم دست ات درد نکنه یه بار هم که شده از کلمه « درود » استفاده کردی .
ممنون ازت !!!
از اینکه این بار از کلمه مرگ استفاده نکردی (3694773) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۲۰ ۱۴:۴۳:۵۹
جناب فرمانده
لطفا" نظارت را بر پرسنل خود در شیفت شب بیشتر کنید .
بارها بنده دیده ام که شب ها ایشان درون خودرو خوابیده اند در حالیکه اتومبیل و چراغ گردون خودرو روشن است !!! (3694505) (alef-11)
 
سیدرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۲۰ ۱۴:۴۵:۴۴
با عرض سلام واحترام
ضمن تشکر از مطالب ارائه شده توسط سردار محترم ، اگر بخواهیم این قبیل طرحهادر جامعه موفق باشند بایدچند شرط را مورد توجه قرار دهیم.

1- موفقیت این قبیل طرحها بستگی به پشتوانه مردمی دارد. بنابراین قبل از اجرای آن میبایست با انجام یک نظر سنجی مردمی از درجه مقبولیت آن توسط احاد جامعه مطمئن شد.
2- اجرای آن نسبت به سایر طرحها اولویت داشته باشد.
3- کارشناسی شده باشد.
به نظر می رسد که اولویت اول مردم از پلیس در مرحله اول "حفظ امنیت " مردم در تمامی اماکن باشد. مردم انتظار دارند با توجه به افزایش جرایم "سرقت وزور گیری" (نمونه آن چند ماه پیش در شهر مشهد برای اینجانب اتفاق افتاد) ، پلیس در مرحله اول نسبت به حل این مشکل اقدام نموده تمامی امکانات خودر را از قبیل نیرهای مردمی ، نصب دوربین و ....صرف حل این معضل نماید. این درحالی است که متاسفانه هنوز مشکل زور گیری ، جرایم سرقت و مواد مخدر بطور کامل حل نشده است، سپس در گام بعدی وبا پشتوانه مردمی میتوان به سراغ سایر طرحها رفت .
با تشکر (3694508) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۲۰ ۱۴:۴۶:۲۹
نفرات و تجهیزات و بودجه ناجا نسبت به وظایفش بسیار کم است. تمام نیروهای پلیس باید حرفه ای و آموزش دیده و از نظر رفاهی در وضعیت خوب قرار داشته باشند تا بشود از انها توقع خدمت صادقانه داشت. (3694514) (alef-11)
 
دانش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۲۰ ۱۶:۲۳:۱۷
چون از نظر رفاهی در وضعیت خوبی قرار ندارن ؛ پس نباید از اونا توقع خدمت صادقانه داشته باشیم ؟؟!!!
.....
کسی که از حقوق اش راضی نیست ، نباید بره توی اون شغل ولی اگه رفت باید صادقانه کار کنه (3694764) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۲۰ ۱۵:۱۱:۴۴
ای کاش این گشت نامحسوس برای جلوگیری از فساد، اختلاس و دزدی بیت المال محسوس میشد. معمولا اول تصمیم میگیریم کاری را انجام دهیم بعد فکر میکنیم درست بود یا غلط. ایکاش همه ما قدری بیشتر فکرکنیم. مرسی. (3694583) (alef-11)
 
حقوقدان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۲۰ ۱۵:۱۲:۰۳
آقای اشتری
برای شکایت مردم از پرسنل ناجا ، جایی را به غیر از 197 تعیین نمائید .
197 هم ، خودشان از پرسنل ناجا هستند و همکار (3694585) (alef-11)
 
مسافر همیشگی بی آر تی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۲۰ ۱۵:۲۶:۱۹
سردار
تخلفات رانندگی در بین پرسنل ناجا به وفور در سطح شهر وخارج از شهر دیده میشود . خودشان قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت نمیکنند .
شاید مطمئن هستند که خودرو با پلاک ناجا ، جریمه ندارد . اکثرا" درون لاین BRT تردد مینمایند با اتوبوس و مینی بوس ناجا .
تذکر جدی دهید لطفا" (3694616) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۲۰ ۱۵:۳۹:۵۰
به نظر من دید ایشان در رابطه با جامعه خیلی امنیتی هست (3694647) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۲۰ ۱۶:۱۵:۵۰
خیلی نه ؛ فوق العاده خیلی (3694748) (alef-11)
 
شاهد ماجرا بودم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۲۰ ۱۶:۰۴:۵۳
مامورای راهنمایی رانندگی ، همکارای متخلف خودشون رو جریمه نمیکنن ( با ارائه کارت پرسنلی ) .و این یعنی قانون برای همه یکسان نیست . سردار فکر چاره کن (3694711) (alef-11)
 
شاهدی دیگر
Canada
۱۳۹۵-۰۲-۲۱ ۲۲:۰۰:۴۲
البته من هم شاهد عکس ماجرایی که شما فرمودید بوده ام ولی حدود 25 سال پیش. افسر پلیس همکار نیروی انتظامی خود را که با خودروی پلیس و در لباس فرم با ما تصادف کرده بود مقصر شناخته و جریمه کرد. خسارت وارده به ما نیز تماما پرداخت شد. درحالیکه تا قبل از رسیدن پلیس تمام مردمی که در صحنه بودند توصیه میکردند منتظر پلیس راهنمایی رانندگی نمانید چرا که در هر صورت شما مقصر خواهید بود و بدهکار هم خواهید شد.
دیدن یک یا دو مورد دلیل بر فراگیر بودن آن نیست چه مثبت چه منفی. (3698008) (alef-11)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۲-۲۱ ۲۲:۰۶:۴۸
با درود خدمت سردار.
خوب این که شما فرمودید همین حالا هم از طریق تماس مردم با پلیس 110 وجود دارد. آنچه مهم است حضور به موقع ماموران (چه با لباس فرم چه بدون آن) به صحنه جرم است.
درباره تخلفات راهنمایی رانندگی هم کافیست سامانه ای ساخته و معرفی شود که خود مردم از خودرو و پلاک متخلفان فیلمبرداری کرده و گزارش دهند. اینطور هم آمار درگیری بین رانندگان کاهش می یابد (زبرا راه بهتری برای تادیب متخلف دارند) و هم متخلفان در نبود پلیس و دوربین نیز احساس ترس از تخلف کرده و آمار خلاف کاهش می یابد.
پلیس هم پس از بررسی فیلم تخلفات و درصورت مقصر شناختن با ضمیمه کردن مدارک متخلف را جریمه یا به مراجع قضایی معرفی می کند. به همین راحتی. (3698010) (alef-11)
 
Sweden
۱۳۹۵-۰۲-۲۰ ۱۶:۲۳:۵۶
دورد بر شما دلاور مردان و پاسداران ایران زمین (3694766) (alef-11)
 
بازنشسته ناجا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۲۰ ۲۲:۲۸:۳۸
سلام ودرود سردار خواهشمند است به وضعيت حقوقي ومعيشتي بازنشستكان ناجا مخصوصا اونايي كه بواسطه بيماري يا معلوليت خدمتي بازنشست. شدند عنايت فرماييد واقعا تحت فشار اقتصادي هستيم (3695658) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۲۱ ۰۹:۰۲:۴۰
صدا سیما مسول باید فرهنگ سازی و اطلاع رسانی کند. با ای وضع که فرمانده محترم می فرماید هیچ کس جز خلافکارها مخالف نمیتواند داشته باشد مردم امنیت میخواهند. تشکر از شما و فرمانده محترم (3696294) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۲۱ ۱۵:۵۱:۲۵
من چند سال پیش ماشینمو دزد زد و هیچ کاری انجام ندادند، فقط تشکیل پرونده و تمام. زورگیری به وفور در سطح تهران رایج شده و اقدامی نمی کنن. ای کاش در مورد این قبیل تخلفات آشکار هم کمی جدی بودید تا باورتون می کردیم. (3697354) (alef-11)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۲۴ ۱۹:۴۵:۴۱
دشمنان در جنگ نرم محتوای ما را از ما گرفتند و ما را همچو مومن به غرب کردند که حاضر نیستیم غیر از مطالب غرب چیزی را قبول بکنیم. (3703146) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.