نظر منتشر شده
۲۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 463065
اظهارنظر عارف درباره نامزدی محمد هاشمی و رهامی/ رونمایی دستجردی از تاکتیک انتخاباتی جمنا/ پیام جلیلی و محسن رضایی/ مرعشی: اصلاح طلبان 5 نفر را به روحانی پیشنهاد دادند رئیس جمهور جهانگیری را انتخاب کرد
بخش سیاسی الف،27 فروردین 96
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۳۸
پس از پایان مهلت ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری، فرصت 5 روزه شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت‌های کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری از امروز - 27 فروردین ماه - آغاز شد. بر اساس ماده 57 قانون انتخابات ریاست‌جمهوری شورای نگهبان ظرف پنج روز از تاریخ وصول مدارک داوطلبان به صلاحیت آنان رسیدگی و نظر خود را صورت جلسه نموده و یک نسخه از آن‌ را به وزارت کشور ارسال می‌دارد. البته بر مبنای تبصره این ماده در موارد ضرورت بنا به تشخیص شورای نگهبان مدت مذکور در این ماده حداکثر تا پنج روز دیگر تمدید و به وزارت کشور اعلام می‌گردد.

در ادامه به مهمترین اخبار انتخاباتی امروز مرتبط با فعالیت مقامات، شخصیت ها، احزاب و جریان های گوناگون سیاسی اشاره شده است(اخبار انتخاباتی روزهای قبل را می توانید از اینجا، اینجا، اینجا، اینجا و اینجا خوانید)

ماجرای نامزد شدن جهانگیری و محمد هاشمی
محمدرضا عارف رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی درباره داوطلب شدن اسحاق جهانگیری برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم در کنار حسن روحانی گفت: نامزدی معاون اول دولت یازدهم تصمیم شورای عالی اصلاح‌طلبان بود و ما تصمیم گرفتیم به جز آقای روحانی نامزد دیگری در انتخابات داشته باشیم که آقای جهانگیری هم قبول کردند.

عارف با بیان اینکه امیدواریم با حضور جهانگیری فضای انتخابات گرم شود، خاطرنشان کرد: کاندیدای اصلی ما در انتخابات روحانی است و شورای عالی اصلاح‌طلبان، رأی به نامزدی نهایی روحانی داده است.

وی در واکنش به داوطلب شدن محمد هاشمی و محسن رهامی گفت: آنها همانطور که گفته‌اند مستقل وارد انتخابات شده‌اند و حضور آنها باعث نمی‌شود ما نگران رأی روحانی باشیم، چون او شرایط خوبی دارد و امیدواریم با رأی بالایی بازهم رئیس‌جمهور شود(لینک).

اقبال بیشتر به هر کاندیدا، نامزد نهایی جمنا را مشخص می‌کند
مرضیه وحید دستجردی سخنگوی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در حاشیه مراسم ختم آیت‌الله باریک‌بین اظهار داشت: جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی برای ریاست جمهوری به یک شخص واحد خواهد رسید.

دستجردی تاکید کرد: طبق تصمیم شورای مرکزی قرار بر این شد نامزدهای جمنا ثبت‌نام کنند تا بعد از آن نسبت به اقبال بیشتر هر کدام از آنها، دیگر کاندیداها انصراف داده و یک نفر کاندیدای منتخب شود.

وی درباره اینکه نحوه سازوکار معرفی کاندیدای نهایی جبهه مردمی نیروهای انقلاب چیست عنوان کرد: ما برنامه‌های کاندیداها و سنجش‌هایی که برای محبوبیت و مقبولیت کاندیداها گرفته می‌شود و نیز مناظره‌ها را رصد کرده و در نهایت به یک یا دو نفر به عنوان کاندیدای نهایی خواهیم رسید و اگر به یک کاندیدای واحد برسیم آن یک نفر در انتخابات شرکت خواهد کرد.

سخنگوی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: اگر به این نتیجه برسیم که انتخابات دو مرحله‌ای می‌شود ممکن است دو نفر را معرفی خواهیم کرد.

دستجردی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر زمان معرفی کاندیدای نهایی جبهه مردمی گفت: تازه فضای کشور انتخاباتی شده، باید برنامه‌ها، مناظره‌ها و سخنرانی‌ها را ببینیم تا به نتیجه برسیم، به هرحال باید تا قبل از 20 اردیبهشت به کاندیدای نهایی برسیم(لینک).

باید کاندیدای اصلح را بشناسیم و کمکش کنیم
صبح امروز تعدادی از فعالان فرهنگی، اقتصادی و سیاسی با سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و گفتگو کردند. در این دیدار که در دفتر جلیلی برگزار شد، وی با اشاره به انتخابات پیش رو گفت: روز گذشته در بیانیه‌ای رسمی عدم ثبت نام در انتخابات را اعلام کردیم اما این به معنای اتمام کار ما نیست بلکه کار ما جدی‌تر از گذشته باید ادامه یابد.

جلیلی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: البته در 4 سال گذشته ما بارها نقاط انتقادی و پیشنهادات خودمان را به دولتمردان فعلی گفته‌ایم ولی در زمان انتخابات باید روندهای نادرست را به چالش کشید و بیان کرد مسیری که در 4 سال گذشته طی شده درست نبوده است.

وی تصریح کرد: از طرف دیگر یک علتی که بنده در این عرصه وارد نشدم این بود که نیروهای انقلابی تجمیع بشوند تا گفتمان انقلاب به درستی شکل بگیرد؛ زیرا در بین نامزدها حتما یک نفر نسبت به دیگران اصلح است و وظیفه ما این است که آن فرد را بشناسیم و کمکش کنیم نه اینکه خود را کنار بکشیم و بگوییم فراتر از بقیه هستیم و هیچ کاری انجام ندهیم! بلکه ذیل ملاحظات و گفتمان انقلاب باید از اصلح حمایت کنیم و مطالباتمان را مطرح سازیم چنانچه اگر بنده هم وارد این عرصه می‌شدم باید حمایتتان از بنده را مشروط به پایبندی‌ام به گفتمان انقلاب می‌کردید.

جلیلی در پایان تاکید کرد: اینکه ما منتظر باشیم تا در دولتی که با ما همسو نیست مشکلات و ناکارآمدی ها بیشتر شود تا در اثر آن مردم به ما اقبال پیدا کنند درست نیست و چنین نگاهی مبنای دینی ندارد؛ لذا باید تلاش کرد تا اگر راه حل مساله‌ای را می‌دانیم کمک کنیم تا مشکلات مردم و کشور حل و فصل شود(لینک).
 
کاندیداتوری جهانگیری در کنار روحانی جزو آخرین توصیه‌های هاشمی بود
حسین مرعشی با اشاره به نام نویسی اسحاق جهانگیری در انتخابات ریاست جمهوری گفت: پس از بحث های فراوان در شورای عالی انتخاباتی اصلاح طلبان آقای دکتر روحانی به اتفاق آراء به عنوان کاندیدای اصلاح طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری تعیین شد که در همان جلسه اعضای شورای عالی معتقد بودند که باید از ظرفیت انتخابات برای معرفی چهره های اصلاح طلب نیز استفاده شود.

وی ادامه داد: تاکید بر آن بود که در کنار آقای روحانی چهره های اصلاح طلبی نیز حضور داشته باشند تا هم از ظرفیت انتخابات برای معرفی چهره ها و شخصیت های اصلاح طلب استفاده شود و هم صدای اصلاح طلبان انعکاس وسیع تری داشته باشد. از طرفی با هر نوع خطری که بخواهد بن بستی ایجاد کند،مقابله شود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب خاطر نشان کرد: شورای عالی این اختیار را به هیئت رئیسه داد و در جلسات هیئت رئیسه 5 نفر از شخصیت های اصلاح طلب به عنوان افراد مناسب برای حضور در انتخابات تعیین شدند. این 5 نفر آقایان جهانگیری، ظریف، زنگنه، بی طرف و ملک زاده بودند.

این عضو هیئت رئیسه شورای عالی انتخاباتی اصلاح طلبان خاطر نشان کرد: در جلسه ای نیز جمعی متشکل از من، آقای موسوی لاری و آقای کمالی و بعضی دیگر از اعضای هیئت رئیسه در این رابطه صحبت شد و دیروز هم ما سه نفر طی جلسه ای با آقای روحانی به طور مفصل مباحث را مطرح کردیم و از آن لیست پیشنهادی اصلاح طلبان، آقای روحانی، آقای جهانگیری را مناسب دانستند.

وی تصریح کرد: این موضوع عصر دیروز نهایی شد و آقای جهانگیری نیز برای ثبت نام به وزارت کشور رفت. در عین حال این موضوع جزو آخرین توصیه های مرحوم آیت الله هاشمی بود که خوشبختانه با وحدت جبهه اصلاحات و با هماهنگی رئیس جمهور محقق شد و باید گفت که آیت الله هاشمی پیش از فوت خود از آقای جهانگیری به عنوان چنین گزینه ای اسم می بردند(لینک).
 
ثبت‌نام نکردم، عذر مرا بپذیرید
محسن رضایی در پاسخ به تقاضاهای مبنی بر حضورش در انتخابات، پیامی صادر کرد.
 بخش هایی از متن پیام رضایی به این شرح است: از این که در مقابل فشارها و اصرارهای شما مقاومت کردم و برای ثبت نام به وزارت کشور نرفتم، عذر مرا بپذیرید. امیدوارم این اقدام مرا حمل بر بی مسؤولیتی نکنید. هرچند که بیش از سال‌های  ٩٢ و ٨٨ برای نجات اقتصاد و بازگشت کارامدی جمعی به اداره کشور احساس تکلیف می‌کنم، اما  بپذیرید  که در شرایط کنونی وحدت برکاندیداتوری من مقدم بود.(لینک)
۱۳۹۶/۰۱/۳۱ ۱۲:۵۵
 
۱۳۹۶/۰۱/۳۱ ۱۱:۰۵
 
۱۳۹۶/۰۱/۳۱ ۱۰:۴۸
 
۱۳۹۶/۰۱/۳۱ ۱۰:۴۷
 
۱۳۹۶/۰۱/۳۱ ۰۹:۱۳
 
۱۳۹۶/۰۱/۳۱ ۰۷:۴۲
 
۱۳۹۶/۰۱/۳۱ ۰۷:۳۲
 
۱۳۹۶/۰۱/۳۱ ۰۷:۲۶
 
۱۳۹۶/۰۱/۳۱ ۰۷:۲۵
 
۱۳۹۶/۰۱/۳۰ ۱۹:۱۶
 
 
کلمات کلیدی : انتخابات 96+ روحانی+ انتخابات ریاست جمهوری+ اصولگرایان+ اصلاح طلبان
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۰:۵۱:۲۳
من هنوز دارم فکر میکنم جناب محمد هاشمی توی این هیر و ویر چرا بعنوان مستقل کاندید شده؟ (4261938) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۳:۰۵:۳۳
بنده به یکی از این دو رای خواهم داد ... یا هاشمی یا روحانی .. (4262200) (alef-3)
 
محمد
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۳:۴۵:۴۵
ولی من دارم به این فکر می کنم مستند انتخاباتی جهانگیری چی میشه

- باز پخش فیلم روحانی ؟
- یا فیلم 2 روحانی؟


انصافا روحانی از احمدی نژاد هم احمدی نژادی تره ! (4262263) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۶:۴۴:۰۲
تا چند روز دیگه معلوم میشه (4262504) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۱:۰۹:۴۰
عذر مرا بپذيريد
همه زرنگ شده اند صداقت اوايل انقلاب كم شده است جوانهاي انقلاب پا به سن وپخته ومحافظه كار شده اند (4261972) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۱:۲۲:۵۲
این بازی اصلاحطلبان انجام شده و ظاهر امر کمک به روحانیه در حالی که روحانی صریح اعلام کرد نیاز نداره و خودش حریفه و چه بهتر چند نفر به یک نفر و جهانگیری نه قدرت کلام نه توان مناظره داره و اگر بخواد کسی بیاره اون نوبخته

پشت پرده این کار توسط اصلاحطلبان انجام شد تا باز بگن ما قدرت اصلی هستیم و جوری در عموم جلوه بدن که رای اوری روحانی توسط ماست و ما رییس جمهور تعیین میکنیم

روحانی بشدت از کار اینها و تحمیل دقیقه نودی جهانگیری دلخوره ولی اجبارا سکوت کرده
در مالی که اگر همین حالا هم بگه جهانگیری باید بکشه کنار اصلاحطلبان مجبورن بیان پشتش

این کار اصلاحطلبان یک جنگ مدیریتی و شاخ و شونه کشی برای روحانی بود (4261992) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۱:۲۸:۴۱
مرعشی داره تحریف میکنه و اصل قضیه چیز دیگریست
این انتخاب دقیقه نود انجام و به روحانی تحمیل شده و طبق صحبتهای قبلی روحانی و نوبخت او اصلا به این روش اعتقاد نداشت
این مار را کردن که به روحانی بگن رای ما به جهانگیریه و اون را به تو میدیم که بعدا باید جبران کنی و به تنهایی نمیتونی رای بیاری
فردا روحانی نگه من خودم تنهایی رای اوردم و این جناحهها بودند که مجبور به جمایت از من بودند

روحانی مباید تن به این امتیازدهی بده که باید بدونه اینها دیگر کوتاه نمیان

بسیار تحقیرامیزه بگی معاون اول اومده کمک رییس جمهور و اون اطلاع و اشراف به امار و امور نداره یعنی عملا کشور را مدیریت نمیکرده
در مناظره ها اگر روحانی تنهلپا بود و اصولگرایان چن نفر این قطعا بیشتر بنفعش بود (4262000) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۱:۳۷:۴۰
فقط احمدی نژاد (4262017) (alef-13)
 
مهمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۹:۵۷:۲۳
واقعا ادم تاسف میخوره (4262804) (alef-3)
 
Austria
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۲:۱۸:۵۶
جلیلی در پایان تاکید کرد: اینکه ما منتظر باشیم تا در دولتی که با ما همسو نیست مشکلات و ناکارآمدی ها بیشتر شود تا در اثر آن مردم به ما اقبال پیدا کنند درست نیست و چنین نگاهی مبنای دینی ندارد؛ لذا باید تلاش کرد تا اگر راه حل مساله‌ای را می‌دانیم کمک کنیم تا مشکلات مردم و کشور حل و فصل شود!!!
شما با شرکت نکردن در این انتخابات تصمیم درستی گرفتید.
انشالله با تصمیم بزرگتر که همانا کناره گیری از فعالیتهای سیاسی و رسیدن به درس و تحقیق و پژوهش که در آن تبحر بیشتری دارید و دست برداشتن از سر ملت و کوتاه آمدن از احساس وظیفه برای خدمت به مردم است، خواهید دید که همین مسیری را که روحانی در پیش گرفته است به کاهش مشکلات و بهبود وضع کشور منجر خواهد شد انشالله.
جنابعالی و همفکرانتان، با یک خداحافظی کوچولو از عرصه سیاست، شادی و موفقیت و امید به آینده بهتر را به ملت ایران هدیه میدهید. به امید آنروز
موفق باشید (4262106) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۳:۵۴:۲۹
تو خوبی (4262275) (alef-3)
 
China
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۲:۲۶:۲۹
چه دموکراسی ای شما دارید! امر می کنید که از سیاست بروند؟ ما هم به شما می گیم همون اتریش بمانید و سرتون تو کار خودتون باشه. خوب شد الان؟ (4262436) (alef-3)
 
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۷:۰۲:۴۳
یعنی الانه تو این 4 سال ملت موفق و شاد و پر امید شدن (4262513) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۷:۲۳:۰۶
نکته ای که جلیلی گفت فوق العاده بود. هرچند هیچوقت بهش رای نمیدادم ولی حرفی که زد بزرگترین شیوه اخلاقی در سیاست است. کاش همه ما همه سیاسیون این جملات را بخوانند و عمل کنند. آقای جلیلی نشان داد که صداقت و اخلاق برتر از هرچیزیست. (4262532) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۷:۵۶:۴۴
شما هم بهتره تو همون استرالیا به عیش ونوشتون برسید و کاری به ایران و ایرانی نداشته باشید (4262567) (alef-3)
 
مودی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۸:۴۰:۵۵
جناب ....
این نظر شما در عالم سیاست ترجمه شده و بهش دیکتاتوری میگن (4262635) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۹:۱۹:۴۰
شما ها چيزي جز تمسخر و توهين به طرف مقابل نداريد چرا شما پيرمردان دست از سر اين كشور بر نمي داريد؟ (4262722) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۳۰ ۱۶:۳۰:۱۳
منظورتون از اینده بهتر این که با انتخاب دوباره روحانی مردم کم درامد ضعیف و ضعیف بشن تا خودشون محو شن و از اونطرف سرمایه دار های عزیز جیبشون پرتر .ای کاش دوستان انقد که به فکر جناح بازی و سیاسی بازی هستن وحتی بعضیها جنبه ی انتقاد ندارن کمی هم به فکر مردم بودن . (4269165) (alef-13)
 
محمدامین حیات مقدم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۲:۲۲:۴۶
چطور میتوان در بیست روز نامزد اصلح را شناسایی کرد. (4262117) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۳:۰۷:۳۵
نامزد اصلح ۴ سال جلوی چشماتون بوده (4262203) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۰:۲۶:۴۹
با قرعه کشی شاید (4262339) (alef-3)
 
China
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۲:۲۵:۲۰
بسیار ساده. الان قرن اطلاعات است. یک جست و جوی کوچیک در تحصیلات و سوابق کیفری و احرایی همه چی رو معلوم می کنه.!! (4262435) (alef-3)
 
سپهر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۳:۰۵:۱۶
اين تواضع فوق العاده سردار رضائى منو كشته (4262199) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۳:۵۲:۵۴
آقاي جليلي اين حرفها رو 4 سال پيش يادش نبود ؟
حالا گه از عدم اقبال مردم رسيده است به عدم اقبال اصولگرايان صحبت از وحدت مي كند ؟ (4262272) (alef-3)
 
مصطفي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۰:۱۹:۲۰
تصميمات عاقلانه ايي اتخاذ شده
درود بر روحاني (4262327) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۰:۲۸:۴۶
اگه احمدی نژاد تایید صلاحیت بسه حتما بهس رای میدم البته ایشون در دادگاه پرونده دارن و قاعدتا نباید تایید بشن (4262341) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۰:۴۴:۲۰
احمدی نژاد و روحانی دیگر برای اکثریت مردم تمام شده اند فقط آن حقوق بگیران این دو هنوز با خاطرهای خوش دریافتهای میلیاردی ازآنها طرفدارشان هستند و بس (4262358) (alef-3)
 
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۹:۴۲:۵۴
واقعا شما فكر مي كني اوضاع مردم در اين دولت يازدهم خوب شده چند ساله ايران نيستي يا نكنه از توي ماشين ميلياردي با تهويه مطبوع و در حال پذيرايي در كنار يك حوري از پشت شيشه دودي مردم شمال تهرانو ديدي گفتي عجب مرم اوضاع شون توپه بعضيا نمي فهمن يا مي خوان سياه نمايي كنن با اين شرايط حق با شماست اون بچه هاي ليسانس و فوق ليسانس و دكترا گرمن نمي فهمند بيكاري نيست برن پيش اقاي رئس جمهور بشن مشاور ديگه ناشكري براي چي ؟؟؟؟؟؟؟ (4262770) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۶:۲۱:۲۱
حسن روحانی رای نمیاره (4263649) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته