توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 488869
ترکیه: حضور نظامی ما در قطر ارتباطی با بحران اخیر ندارد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۲۹
نعمان کورتولموش معاون نخست وزیر ترکیه گفت که حضور نظامی کشورش در خاک قطر ارتباطی با بحران ایجاد شده اخیر بین دوحه و برخی کشورهای عربی منطقه ندارد.

به گزارش ایرنا، کورتولموش روز دوشنبه پس از جلسه هیات دولت در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره بحران ایجاد شده در روابط قطر با برخی کشورهای عربی منطقه افزود: موضوع استقرار پایگاه نظامی ترکیه در خاک قطر با این بحران مرتبط نبوده و این امر موضوعی دیگر و مناقشه بین قطر و عربستان سعودی نیز بحث دیگری است.

وی اظهار کرد: وجود پایگاه هوایی ترکیه در قطر برای امنیت آن کشور و برای امنیت کل منطقه لازم است. وی با اشاره به ادامه حضور نظامی ترکیه در خاک قطر تاکید کرد: ارتباط دادن حضور نظامی ترکیه با بحران سیاسی بین عربستان - قطر٬ نتایج بسیار نادرست و اشتباهی به بار خواهد آورد. وی بیان کرد: اگر بحران سیاسی میان برخی کشورهای عربی و قطر عمیق تر شود، تمام کشورهای منطقه تحت تاثیرات آن قرار خواهند گرفت.

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز یک هفته پیش پس از سفر دوره ای به کشورهای منطقه خلیج فارس گفت: استقرار پایگاه نظامیان ترکیه در قطر به کشورهای دیگر ارتباط ندارد و آنها باید به این تصمیم احترام بگذارند.

چاووش اوغلو با اشاره به صلح آمیز بودن فعالیتهای نظامی ترکیه در قطر افزود: فعالیتهای نظامی و استقرار پایگاه نظامی ترکیه در قطر علیه امنیت هیچ کشوری نبوده بلکه در راستای امنیت منطقه است.

وی با اشاره به استقرار پایگاه نظامیان ترکیه در قطر اظهار کرد: ترکیه و قطر در سال 2014 توافقنامه همکاری مشترک نظامی امضا کرده اند و استقرار پایگاه نظامیان ترکیه در قطر یکی از مفاد این توافقنامه است.

کشورهای عربی تحریم کننده قطر پیشنهادی 13 ماده ای برای بهبود و عادی سازی روابط خود با دوحه مطرح کرده اند که یکی از مفاد آن تعطیلی پایگاه نظامی ترکیه در قطر است. ترکیه مخالف این پیشنهاد بوده و آن را دخالت در روابط داخلی سایر کشورها عنوان کرده و بر ادامه حمایت خود از قطر تاکید کرده است.
 
کلمات کلیدی : قطر + قطع روابط دیپلماتیک + امارات + اعراب + عربستان+ ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.