توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 491010
تداوم بحران قطر فرصتهای بیشتری در اختیار ایران می گذارد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۴۵
مشاور عالی وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به اینکه در بروز بحران قطر «هیچ کدام از طرفها بی تقصیر نیستند»، مدعی شد که «با تداوم این مناقشه، فرصتهای بیشتری در اختیار ایران قرار خواهد گرفت».

به گزارش مهر به نقل از رویترز، «آر. سی. هاموند» مشاور عالی وزیر امور خارجه آمریکا گفت که «رکس تیلرسون» در سفر خود به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و دیدار با سران کشورهای کویت، عربستان سعودی و قطر تلاش خواهد کرد تا برای پایان دادن به بن بستی که پس از رد شروط ۱۳ گانه کشورهای عربی از سوی مقامات دوحه بوجود آمده است، راههایی بیابد.

هاموند در ادامه افزود که «این سفرهای [وزیر خارجه آمریکا] به عربستان سعودی و قطر درباره هنر امکان است». هاموند با اشاره به اینکه شروط ۱۳ گانه چهار کشور عربی در چارچوب یک بسته پیشنهادی ارزش بازبینی ندارد، گفت که «[این شروط] مواردی هستند که بطور جداگانه می توان بر روی آنها کار کرد».

شایان ذکر است که برخی از شروط ۱۳ گانه چهار کشور عربی (عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی و بحرین) عبارتند از: تعطیلی شبکه تلویزیونی الجزیره، بستن پایگاه نظامی ترکیه در قطر و قطع روابط با ایران.

هاموند در این ارتباط گفت: «با توجه به شکست داعش در موصل عراق، مهم است که هم قطر و هم عربستان و متحدان آن گامهایی در جهت متوقف ساختن حمایتهای مالی خود از گروههای افراط گرا بردارند». وی در ادامه افزود که «این یک خیابان دوطرفه است و در این میان، هیچ کدام از طرفها بی گناه و بی تقصیر نیست».

مشاور عالی وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه مدعی شد که «هرچقدر این مناقشه به درازا بیانجامد، فرصتهای بیشتری در اختیار ایران قرار خواهد گرفت».

شایان ذکر است که «رکس تیلرسون» روز دوشنبه برای انجام گفتگوهایی پیرامون بحران در روابط قطر با چهار کشور عربی وارد کویت شد. وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرد رکس تیلرسون که در مقام مدیرعامل شرکت نفتی «اکسون موبیل» روابط گسترده ای با کشورهای عرب حاشیه جنوبی خلیج فارس برقرار کرده است؛ با سران کشورهای عربستان سعودی، قطر و کویت گفتگو خواهد کرد.

یک دیپلمات غربی در دوحه بدون ذکر جزئیات گفت که ایجاد یک «سازوکار برای نظارت بر منابع مالی تروریسم» در گفتگوهای وزیر خارجه آمریکا با سران این کشورهای عربی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

گفتنی است که کشورهای عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و بحرین ماه گذشته به بهانه حمایت مقامات دوحه از تروریسم و اتحاد با ایران، کشور قطر را مورد تحریم قرار دادند.

در میانه این مناقشه، آمریکا به شدت نگران اثرات منفی این بحران بر عملیات نظامی خود در منطقه و افزایش نفوذ منطقه ای تهران است.
 
کلمات کلیدی : قطر + قطع روابط دیپلماتیک + امارات + اعراب + عربستان+ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.