نظر منتشر شده
۶۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 499939
ارجاع تخلفات بانک مرکزی در باره کاسپین به قوه قضاییه/ پیش از اعلام عمومی درباره انحلال، برخی سپرده‌گذاران کلان با رانت اطلاعاتی سپرده های خود را خارج کردند/ بانک مرکزی از فعالیت‌های موسسه فرشتگان اطلاع داشته
بخش اقتصادی الف، ۱۷ مرداد ۹۶
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۴

نمایندگان مردم در خانه ملت با گزارش کمیسیون اقتصادی در خصوص رسیدگی به نقض و عدم اجرای کامل قوانین ناظر بر فعالیت موسسه اعتباری کاسپین موافقت کردند لذا این تخلفات به قوه قضائیه ارجاع می‌شود.

نمایندگان مردم در خانه ملت در نشست علنی امروز (سه شنبه، 17 مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی با گزارش موضوع ماده 236 قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در خصوص رسیدگی به گزارش کمیسیون اقتصادی در خصوص رسیدگی به نقض و عدم اجرای کامل قوانین ناظر بر فعالیت موسسه اعتباری کاسپین با 183 رأی موافق، 16 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 233 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

میزان تخلفات صندوق‌های قرض الحسنه بدون مجوز رو به افزایش بوده است
رحیم زارع سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در توضیح گزارش مذکور گفت: در سال‌های اخیر تخلفات گسترده‌ای در عرصه فعالیت تعداد قابل توجهی از موسسات و صندوق‌های قرض الحسنه که بدون اخذ مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در کشور فعالیت می نمایند به وجود آمده و در ماه های اخیر نیز میزان آن رو به افزایش بوده است.

وی افزود: در این خصوص تعدادی از آن‌ها دارای گستردگی شعب در سراسر کشور بوده و بر اساسا گزارش‌های واصله تاکنون 10 مورد از این موسسات با رقمی حدود 30 هزار میلیارد تومان سپرده در فرآیند تعیین تکلیف قرار گرفته و هنوز تعداد قابل توجهی از این موسسات تعیین تکلیف نشده و بر اساس آمار بانک مرکزی تعداد 1 بانک، 3 موسسه اعتباری، 348 تعاونی اعتبار و 1534 صندوق در شرف ساماندهی می‌باشند.

زارع تاکید کرد: با عنایت به دستور هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی بر اساس درخواست کمیسیون اقتصادی و همچنین عده‌ای از نمایندگان محترم مجلس مبنی بر اعمال ماده 236 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در خصوص نحوه عملکرد بانک مرکزی پیرامون موسسه مالی و اعتباری کاسپین، موضوع به کمیسیون اقتصادی جهت رسیدگی ارجاع و پس از بررسی‌های همه جانبه و برگزاری جلسات متعدد با مدیران ارشد بانک مرکزی و دیگر دستگاه‌ها و نهادهای متولی و نظارتی، نهایتا در جلسه مورخ 96/4/11 اعمال ماده 236 آیین نامه داخلی در موضوع مذکور به تصویب رسید، بدین وسیله گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی جهت انجام تشریفات قانونی مندرج در آیین نامه داخلی مجلس و قرائت در صحن علنی تقدیم می گردد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، به سوابق این موضوعات پرداخت و افزود:  بر اساس گزارش‌های واصله، موسسه مالی اعتباری فرشتگان در تاریخ 77/2/8 تحت شماره ثبت1337 در شهر مشهد با نام شرکت تعاونی اعتبار شهید هاشمی مشهد تأسیس گردید. در سال‌های بعد، نام شرکت تعاونی به فرشتگان تغییر یافت. در سال 89 و الزام بانک مرکزی مبنی بر تبدیل تعاونی‌های اعتباری به موسسات مالی و اعتباری، موسسه فرشتگان با احراز شرایط مورد نظر بانک مرکزی و پرداخت سرمایه اولیه در مهلت قانونی نزد بانک مرکزی در لیست 14 موسسه مالی اعتباری مورد تأیید قرار گرفت.

وی تصریح کرد: لازم به توضیح است که 4 تعاونی اعتباری به نام‌های (امید مشهد، فرزان بیرجند، اشتیاق سبزوار و رویان اسفراین) نیز که حائز شرایط ارتقاء به موسسه مالی و اعتباری نبودند بر اساس سیاست‌های وقت بانک مرکزی در موسسه فرشتگان ادغام شدند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: هرچند بانک مرکزی مجددا در سال 1391، فرشتگان را جزو موسسات فاقد مجوز قانونی اعلام می دارد؛ با این حال نام این موسسه در کنار سایر موسسات در لیست موسسات مالی و اعتباری در شرف تأسیس قرار می گیرد. مکاتبات شماره 386738 مورخ 92/12/22 و شماره 177402 مورخ 93/6/13 بانک مرکزی موید آن است که این بانک از فعالیت‌های موسسه فرشتگان اطلاع داشته و فعالیت های موسسه مزبور می بایست تحت نظارت بانک مرکزی قرار می گرفت.

وی افزود: متعاقبا در اوایل سال 92 با تشکیل ستاد ساماندهی موسسات اعتباری در بانک مرکزی، مقرر شد موسسه فرشتگان به همراه چند موسسه دیگر (شامل تعاونی‌های اعتباری الزهرا (س)، وحدت، دامداران و کشاورزان کرمانشاه، امید جلین، بدر توس، عام کشاورزان مازندران، پیوند، حسنات و البرز) در موسسه جدیدی به نام آرمان ادغام شود که در همین راستا ضمن اخذ موافقت اصولی از بانک مرکزی، مجوز پذیره‌نویسی از سازمان بورس و اوراق بهادار در آبان ماه 1393 برای موسسه آرمان دریافت شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، گفت: با عنایت به لزوم ساماندهی موسسات مذکور، شورای پول و اعتبار در مورخ 5 مرداد 94 مصوبه خود را جهت ساماندهی این موسسات با سه شرط انحلال کامل تعاونی‌های تابعه، تغییر نام آرمان ایرانیان و تغییر کلیه تابلوها به منظور تأکید بر ادغام و انجام فعالیت مشترک نهایی نمود.

زارع تاکید کرد: با توجه به مصوبه مذکور، بانک مرکزی مکلف بوده است تا با انحلال کامل این تعاونی‌ها، به شخصیت جدیدی به نام کاسپین مجوز دهد و از ادامه فعالیت‌های این تعاونی‌ها به حالت مجزا با رویکرد قبلی جلوگیری نماید. عدم اجرای این تکالیف قانونی (بند یک مصوبه شورای پول و اعتبار) و نیز صدور مجوز تأسیس موسسه اعتباری کاسپین توسط بانک مرکزی در تاریخ 1394/12/24 سبب گردید تا همزمان با صدور مجوز تشکیل موسسه کاسپین، تعاونی‌های مذکور نه تنها منحل نگردیده و از فعالیت آنها جلوگیری به عمل نیامده، که حتی با نام مشترک ولی در قالب رویکرد قبلی به کار خود ادامه داده و هر کدام مجزا اقدام به انجام عملیات بانکی نمایند.

نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی، افزود: براین اساس و به دلیل عدم شفاف سازی این وضعیت نامطلوب از سوی بانک مرکزی برای مردم از یک سو و نیز عدم جلوگیری از انجام فعالیت تعاونی‌های مذکور توسط بانک مرکزی با حکم ضابطین قضایی، منابع کلانی از سوی مردم به دلیل اعتماد به مصوبات شورای پول و اعتبار در این تعاونی‌ها سپرده گردیده و این در حالی است که بر اساس گزارش‌های واصله هیچگونه اقدام موثری از سوی بانک مرکزی جهت جلوگیری از تضییع حقوق سپرده‌گذاران این موسسات بر اساس وظایف قانونی خود انجام نشده است.

وی یادآور شد: با توجه به تکالیف قانونی مقرر در قوانین و مقررات موجود، از جمله قانون "تنظیم بازار غیرمتشکل پولی" مصوب سال 1383 و آیین نامه اجرایی قانون مذکور مصوب سال 1386 ، مصوبه مورخ 27 اردیبهشت 90 شورای پول و اعتبار و مصوبه بهمن ماه 1394 شورای عالی امنیت ملی، حسب بررسی‌های صورت گرفته و مواردی که در جلسات متعدد کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مطرح گردید.

زارع افزود: بر این اساس بانک مرکزی و دیگر نهادهای اجرایی و نظارتی، مرتکب اعمالی به شرح ذیل شده‌اند که نیازمند بررسی و رسیدگی قضایی است که از جمله آن موارد مربوط به عملکرد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است که به  صدور مجوزهای مشروط اشاره دارد که بر اساس آن بررسی روند ادغام و تغییر نام‌های موسسه فرشتگان از سال 1389 بیانگر آن است که زمینه ادغام و تغییر نلام های مذکور توسط بانک مرکزی و با هماهنگی و الاع نهاد ناظر پولی کشور صورت گرفته و سپرده گذاران سرمایه خود را تحویل موسسه‌ای داده‌اند که به تدریج با موسسات دیگر ادغام و اسامی خود را تغییر داده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: بدیهی است که صدور مجوز فعالیت برای بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری بایستی منجز و فاقد هرگونه شرط و تعلیق باشد. چه اینکه صدور مجوز، تبعات و آثار بسیار سنگین مالی، حقوقی و اقتصادی در بر خواهد داشت که چنین امر خطیری جز از طریق احراز کلیه شرایط قانونی برای تأسیس یک موسسه اعتباری امکان پذیر نخواهد بود. با این وصف، بررسی گزارش‌های بانک مرکزی و اظهارات مدیران این بانک در کمیسیون اقتصادی مجلس بیانگر این است که موسسه کاسپین، با "مجوز مشروط" تأسیس گردیده است. قطعا وقوع چنین امری و صدور چنین مجوزهایی مستند به بندهای الف و ب تبصره (4) ماده (1) قانون اصلاح قانون تنظیم بازار غیر متشکل پولی مصوب سال 1373 فاقد وجاهت قانونی بوده و بانک مرکزی صلاحیت اعطای چنین مجوزهایی را نداشته است.

وی گفت: از سوی دیگر عدم اطلاع رسانی شفاف و صریح به مردم (سپرده گذاران) در خصوص مجوز مشروط موسسه کاسپین، زمینه سپرده گذاری در این موسسه را در گستره ملی فراهم ساخته و رقم قابل توجه افزایش سپرده‌های موسسه کاسپین پس از اخذ مجوز، موجبات ورود خسارت به بسیاری از سپرده‌گذاران را فراهم نموده است. چرا که بسیاری از سپرده گذاران به اعتبار صدور مجوز صادره از سوی بانک مرکزی به استناد مصوبه شورای پولی و اعتبار، منابع مالی خود را در این موسسه سپرده گذاری کرده اند.

زارع درباره اطلاع رسانی مرکزی از ادامه فعالیت موسسات مذکور و شعبات آنها و عدم اقدام قانونی بانک مرکزی جهت منع فعالیت این موسسات، افزود: شعب موسسه کاسپین در سطح کشور پس از اعلام انحلال تعاونی‌های اعتباری و اخذ مجوز به فعالیت خود ادامه داده و خدمات بانکی ارائه می‌نمودند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، گفت: موسسه کاسپین و قبل از آن موسسه آرمان با اطلاع و اشراف بانک مرکزی دارای بیش از 390 شعبه در سراسر کشور بوده است. بانک مرکزی یک بار طی نامه شماره 160443مورخ 15 شهریور 93 ، مجوز فعالیت برای 472 شعبه برای موسسه آرمان و بار دیگر طی نامه شماره 36236 مورخ 8 اردیبهشت 95 مجوز فعالیت 391 شعبه برای موسسه کاسپین را ابلاغ نموده است در حالی که مدیران بانک مرکزی ادعای عدم صدور مجوز برای فعالیت شعب موسسه مزبور را مطرح می‌کنند.

زارع تاکید کرد: بر اساس مستندات بانک مرکزی از اقدامات و فعالیت تمام شعب موسسه مورد گزارش اطلاع کامل داشته است و حسب بررسی‌ها و اسناد موجود یک نسخه از صورتجلسه تعویض و نصب تمام تابلوهای موسسه اعتباری کاسپین به بانک مرکزی، پلیس اطلاعات و امنیت عمومی ناجا، هیأت مدیره موسسه کاسپین و پلیس امنیت عمومی هر استان ارسال شده است لذا عدم اعمال نظارت جدی و موثر بانک مرکزی بر روند عملکرد موسسه کاسپین و افزایش تعهدات آن که عمدتا از طریق فعالیت شعب مذکور نیز در ایجاد شرایط بغرنج کنونی موثر بوده است.

وی در توضیح عدم شفافیت تسویه‌ای دیون سپرده گذاران گفت: نکته قابل تأمل در امر ساماندهی موسسه کاسپین و تعاونی‌های منحله ادغام شده در آن نبود نقشه راه نظام‌مند جهت ساماندهی تعهدات و دارایی‌های این موسسه می‌باشد که بر اساس مشکلات ذیل حادث شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآور شد: بر اساس گزارش‌های واصله مشخص می‌گردد که پیش از اعلام عمومی مبنی بر انحلال برخی از موسسات مالی و اعتباری تعدادی از سپرده‌گذاران کلان این موسسات اقدام به مراجعه به موسسات مذکور نموده و سپرده خود را خارج نمودند. بدیهی است که اطلاع یافتن از روند انحلال یک موسسه و عدم تکافوی دارایی‌های آن برای پرداخت مطالبات بستانکاران، رانت اطلاعاتی ارزشمند محسوب می شود که سوء استفاده از آن می‌تواند موجبات زیان بسیاری از سایر سپرده‌گذاران را فراهم کند.

زارع تصریح کرد:  بر همین اساس اخذ گزارش کامل وضعیت تسویه حساب‌شدگان در بازه زمانی مورد نظر باید مورد بررسی قرار گرفته و اماکن استفاده از رانت اطلاعاتی در گزارش نهایی دستگاه قضایی لحاظ گردد. از سوی دیگر در روند تسویه دیون یکی از اساسی‌ترین حقوق بستانکاران اعلام شفاف میزان دیون و تعهدات شخصی بدهکار یا ورشکسته است این اصل اساسی در جهت حفظ منافع بستانکاران و رعایت تساوی و عدالت در میان ایشان از لوازم اساسی تسویه حساب تلقی گردیده و مقررات متعددی اشعار به چنین الزاماتی دارد ، از ابتدای شروع روند تسویه حساب در این موسسه یکی از مهمترین چالش‌های بستانکاران و به تبع آن نهادهای نظارتی عدم شفافیت در اعلام میزان دیون و تعهدات و ابهام در میزان وثایق و تضامین مأخوذه بوده است.

وی ادامه داد: این ابهامات و عدم شفاف سازی نیز از جمله تخلفاتی است که لزوم رسیدگی نهاد قضایی را به همراه خواهد داشت، تاکنون گزارشی از تسهیل یا تسهیلات‌گیرندگان از موسسه کاسپین و تعاونی‌های منحله مرتبط و وثایق و ساز و کار تسویه آنها نیز به کمیسیون اقتصادی ارائه نشده است.

نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: همچنین عدم رعایت مفاد قانون تجارت در روند تسویه حساب با سپرده گذاران بدون در نظر گرفتن اصل تساوی میان طلبکاران و منع اضرار به ایشان و اقدام به تسویه حساب با برخی از طلبکاران خرد بدون وجود ضابطه مشخص و بدون ارائه توجیهاتی مبنی بر لزوم چنین تبعیضی در سیستم بانکی نیازمند رسیدگی فوری قضایی و نیز توقف عملیات اجرایی مربوط به تسویه تا روشن شدن کامل موضوع است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در خصوص موارد مربوط به عملکرد سایر دستگاه‌ها با تأکید بر لزوم بررسی ادعای باک مرکزی مبنی بر عدم اقدام مناسب مرجع قضایی گفت: بر اساس ادعای بانک مرکزی در حین ساماندهی موسسات اعتباری مورد بحث رأی صادره از سوی شعبه 209 بازپرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب مشهد مبنی بر تعویض تابلوهای تمامی شعب موسسات منحله فوق الذکر به نام موسسه کاسپین موجب ایجاد اختلال و پیچیدگی بیشتر در روند ساماندهی موسسات مذکور و سوء استفاده مدیران موسسه کاسپین از این حکم گردید که ضروری است رسیدگی کارشناسی و دقیق‌تری از سوی قوه قضائیه صورت پذیرد.

وی در توضیح عدم انجام تکالیف قانونی توسط نهادهای متولی امر مبارزه با پولشویی ادامه داد: یکی از مهمترین تخلفاتی که در روند انعقاد قراردادهای موسسات اعتباری مورد بحث با سپرده گذاران به چشم می خورد عدم رعایت قوانین  و مقررات مبارزه با پولشویی است به گونه‌ای که با توجه به مستندات موجود در برخی قراردادهای منعقده فی مابین این موسسات و سپرده‌گذاران هویت سپرده گذاران نامعلوم بوده و در پاره‌ای موارد نیز نسبت به جابه جایی اسامی سپرده گذاران در قراردادها بدون رعیات الزامات مبارزه با پولشویی، اقدام گردیده است.

زارع تاکید کرد: تخلف و کوتاهی مدیران موسسه کاسپین، بانک مرکزی (به سبب کوتاهی در نظارت و بازرسی) و متولیان مبارزه با پولشویی در وزارت امور اقتصادی و دارایی (به سبب انجام کلیه تراکنش‌های موسسه کاسپین، فرشتگان و آرمان در حساب‌های بانک‌های دولتی و خصوصی) قابل بررسی و پی‌گیری است.

وی درباره بررسی ادعای بانک مرکزی مبنی بر عدم اجرای وظایف قانونی سایر دستگاه‌ها، افزود: بر اساس ادعای صریح بانک مرکزی در زمان ارائه گزارش به کمیسیون اقتصادی مجلس، یکی از وظایف ذاتی وزارت کشور که از طریق نیروی انتظامی به انجام می رسد نظارت بر اماکن از حیث دایر نمودن مشاغل و ارائه خدمات و فعالیت‌های مربوط به حقوق عمومی است. به فرض اینکه بسیاری از اماکنی که تحت عنوان شعب موسسه اعتباری اقدام به فعالیت نموده‌اند حسب اظهارات مدیران بانک مرکزی فاقد مجوز از بانک مرکزی عنوان می‌شوند لذا تکلیف اولیه در خصوص توقف فعالیت ایشان و به تبع آن پلمپ اماکن مذکور با نیروی انتظامی بوده است، همچنین رسیدگی به عملکرد و اقدامات این دستگاه و تطبیق آن با وظایف قانونی نیز ضروری به نظر می‌رسد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: شایان ذکر است این گزارش بر اساس اظهارات مسئولین ارشد بانک مرکزی در خصوص اقدامات موسسات اعتباری مورد بحث و سایر دستگاه‌های ذی مدخل موضوع و همچنین مستنداتی که این کمیسیون در راستای ایفای وظایف نظارتی محوله با برگزاری جلسات و نشست‌های متعدد که با مسئولین و مدیران اجرایی و نظارتی برگزار نموده است تهیه گردیده و لذا این گزارش به استناد تبصره یک ماده 236 آیین نامه داخلی مجلس جهت طرح در صحن علنی ارائه می شود./
 
کلمات کلیدی : موسسه اعتباری کاسپین ، سپرده گذاران ، بانک مرکزی ، مجلس شورای اسلامی
 
France
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۲:۲۸:۱۴
خدا رو شکر.
سیف باید برکنار و محاکمه شود. (4510670) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۷:۰۹:۰۶
۱- مجوز این موسسات و مسبب آشفتگی، دکتر سیف بوده؟ یا ایشان پیگیر انسجام و امنیت پولی و مالی بوده‌اند؟!
۲- وقتی شما به هوای هلیم، تو دیگ افتادی، دکتر سیف مقصره؟
۳-فکر می‌کنید به این تیپ کامنت‌گذاران و افکارشان چه نمره‌ای از درایت، انسانیت و شرافت باید داد!؟ (4511235) (alef-3)
 
Italy
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۷:۳۱:۵۳
1- مجوز موسسه کاسپین را دقیقاً خود دکتر سیف امضا کرده یعنی ایشان مسئول تضمین سرمایه مردم هستن.
2- ما به مجوز بانک مرکزی (همون هلیم مورد نظر شما) اعتماد کردیم و توی دام و دیگشون افتادیم. یعنی سیف قطعاً مقصره.
3- اینجا کلاس درس نیست که به کسی نمره بدن! اما شما فکر میکنید که به دزدان سرمایه مردم و پست فطرتی آنها باید چه نمره ای از انسانیت و شرافت داد؟
4- بانک مرکزی دکتر سیف شما، یا خواب بوده یا خودش رو زده به خواب که در هر دو صورت صد در صد مقصره.
5- به دکتر سیف سلام برسون. (4511256) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۷:۵۳:۱۸
دروغ نگویید موسسه کاسپین مستقیم هیچ حسابی باز نکرده فقط صاحب حساب های 8 موسسه نعطیل شده بر شکسته بوده (4511276) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۷:۵۵:۲۶
اون 8 موسسه هیچکدام مجوز نداشتن !خود کاسپین هیچ حسابی باز نکرده فقط صاحب حساب های خالی شده (4511282) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۸:۲۶:۲۹
پول ها الان دست کی ؟ صاحبان این موسسات چه کسانی هستند ؟؟ (4511327) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۲۰:۲۴:۴۳
طمع برای سود بیشتر یک مساله هست، ارایه سود بالاتر از نرخ مصوب بانک مرکزی یه مساله دیگر، وقتی یک موسسه موجوز بانک مرکزی دارد چرا به مصوبه بانک مرکزی در مورد حداکثر نرخ سود عمل نکرده؟ چرا بانک مرکزی نظارت نکرده و مجوز را لغو نکرده؟ بانک مرکزی شریک جرم هست چون چشمان خود را روی خلاف این موسسه بسته. (4511478) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۱:۰۳:۵۲
چطور یکنفر سیستم بانکی اونهم بانک مرکزی را درگیر کرده یعنی وظیفه بانک مرکزی اینه لجاجت برای چیزی که همه دارند می بینند؟؟؟ (4512156) (alef-11)
 
سپرده گذار کاسپین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۲:۳۱:۳۱
نمایندگان مجلس تشکر تشکر (4510680) (alef-3)
 
تشکر از نمایندگان بابت رای به ارجاع پرونده کاسپین به قوه قضائیه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۳:۰۶:۳۷
تشکر و سپاس بی کران از نمایندگان واقعی ملت بابت رای موافق به ارجاع پرونده کاسپین به قوه قضائیه حال امید همه سپرده گذاران کاسپین بعد از ده ماه خون جگر خوردن و تحمل سنگینترین درد ها و رنج ها به عدالت قوه قضائیه دوخته شده است امیدوارم حق و حقوق همه سپرده گذاران محترم و رنج دیده کاسپین بعد از تحمل این همه ناملایمات و سختی ها برگردد و دیگر هیچ مسئولی یا مسئولینی در بانک مرکزی با عدم اجرای صحیح وظایفشان باعث رنج و عذاب نزدیک به یکساله را برای بیش از دو میلیون نفر از خانواده بزرگ کاسپین ایجاد نکنند. (4510755) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۸:۴۵:۲۲
برادر من شما اگر به خاطر دودرصد سود بیشتر پولت رو نمی بردی تو کاسپین الان انقدر مشکل نداشتیم. (4511362) (alef-3)
 
کریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۴:۰۴:۲۶
خداکنه ولی اله سیف روبردارن ازریاست بانک مرکزی که سروسامان بگیرد (4510872) (alef-13)
 
سپرده گذار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۴:۰۶:۲۹
معرفی مجدد سیف بعنوان رئیس بانک مرکزی دهن کجی بزرگی به مردم و مجلس است و نمایندگان باید فارغ از هر حزب و گروهی با تمام قوا با آن مقابله کنند و آقای روحانی را که در روزهای قبل از انتخابات مشکل سپرده گذاران کاسپین را مشکلی کوچک مینامید ولی تا کنون در حل آن درمانده شده را برای پاسخگویی به مجلس بکشند. حق و حقوق مردم به تاراج رفته و رئیس بانک مرکزی دروغ تحویل رسانه ها میدهد وزیر اقتصاد می گوید به من ربطی ندارد و رئیس جمهور که با رای این مردم مجدداً تائید شده نیز ساکت نشسته و نظارگر بدبختی مردمی است که به او اعتماد کردند. (4510876) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۴:۲۳:۵۱
یدالله فوق ایدیهم (4510913) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۴:۳۴:۵۳
بسیار از سپرده گذاران عمده موسسه کاسپین سپاسگزاریم که در برابر غارت 55% اموالمان با صرف هزینه بالا ایستادگی کردند تعبیر آن هم سنگ بزرگ نیست بلکه اقدام شجاعانه و عدالت گستر بزرگ است و قطعا انسان هایی که زیر بار ظلم نمی روند از این اقدامات انجام می دهند وابستگان بانک مرکزی بدانند که سپرده گذاران اصیل کاسپین هرگز زیر بار ظلم و ستم در حق مردم نخواهند رفت نمومه بارز آن سپرده گذارام محترم موسسه ثامن الحجج است که بانک مرکزی با انکار مسئولیت خویش اعلام کرده مبالغ بالای 300 میلیون تومان مال باخته می باشند و بروند دادگاه شکایت کنند چون پولی بابت پرداخت به آنها وجود ندارد.بسیار بحران آفرین است که بالاترین مقام پولی و بانکی کشور اعلام کند مردم جهت افتتاح سپرده 100 میلیون تومانی ، آنرا به سه قسمت کرده و در بانک های مختلف بگذارند یعنی یک بانک به تنهایی توان تضمین پرداخت مبلغ 100 میلیون سپرده را ندارد و این پیام عدم امنیت سرمایه گذاری در شبکه بانکی و پولی کشور را به وضوح نمایش می دهد که قطعا مسئولین مربوطه باید با بانک مرکزی برخورد کرده و فردی با تراوشات فکری منطقی و عقلانی در راس شبکه پولی و بانکی قرار دهند که به جای بحران پیام آرامش را به شبکه پولی و بانکی انتقال دهد و مردم به گفتمانش اعتماد داشته باشند و نه بی اعتمادی مطلق (4510943) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۴:۵۸:۰۶
انشاله رئیس جمهور یه فکر اساسی برای ریاست کلی بانک مرکزی بکنه (4510999) (alef-3)
 
محمدامین حیات مقدم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۴:۵۸:۳۹
این وضعیت اقتصادی در شان انسانها نیست. (4511001) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۴:۵۹:۰۱
آقای سیف یک فرد کارکشته با 40 سال سابقه ارزی در بانک مرکزی را برداشت و به جاش جوانی 38 ساله و بدون حتی یک روز سابقه ارزی رو گماشت (4511003) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۵:۰۰:۱۴
این موسسات در زمان کدام دولت مثل قارچ سبز شدند ؟ (4511006) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۹:۳۷:۳۳
دولت خاتمی با مجوز وزارت تعاون وقت (4511420) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۲۰:۳۷:۰۶
دولت احمدی نژاد (4511486) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۲۰:۴۹:۳۲
چرا دولت 8 ساله شما این موسسات بی مجوز رو نبست ؟ (4511503) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۰۸:۰۵:۰۲
این کار رو به بهترین نحو و بدون ایجاد کمترین مشکل برای مردم انجام داد و موسسات رو از چند صد عدد به تعداد انگشتان دست کاهش داد ولی در این دولت یک موردش رو هم نتونست بدون مشکل انجام بده... (4511885) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۵:۰۰:۳۶
پول های رو یکی دیگه خورده بانک مرکزی باید پاسخگو باشه ! (4511007) (alef-3)
 
Italy
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۵:۴۱:۰۳
پول ها با سهل انگاری یا چراغ سبز بانک مرکزی خورده شده! (4511110) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۶:۳۱:۵۴
کمتر دروغ بگید خورده شدن پول ها چه نفعی برای بانک مرکزی داره ؟ فعلا که بانک مرکزی داره خسارت چند میلیاردی آقایان رو پرداخت میکنه ! (4511159) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۶:۳۷:۱۴
بانک مرکزی داره خسارت های شماها رو میده چرا .. میگید ؟؟؟؟ (4511176) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۶:۵۳:۱۷
مسئول پس دادن پول ها خود بانک مرکزی پس مشخص کار خودش نیست ! (4511205) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۷:۰۲:۰۵
اگه راست میگید موسسان موسسه های غیر مجاز رو دادگاهی کنید ! (4511228) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۷:۳۷:۴۹
بله چون باید حواسش جمع باشه . شما اگر یک میلیون جابجا کنی فرم پولشویی باید امضا کنی. به همین دلیل بانک مرکزی و شخص رییس آن مسئول است. (4511264) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۵:۰۱:۲۶
نیروی انتظامی شما که یک مغازه رو بدون جواز کسب دو روزه پلنپ میکنه این همه سال کجا بوده ؟ (4511008) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۵:۰۱:۲۶
یک ژن خوب دیگر از خانواده عراقچی ها با سیاسی کاری به سمت معاون ارزی بانک مرکزی رسید (4511009) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۵:۰۲:۵۵
سیف همش خوش خدمتی به دولت و اعضای دولت رو بلده (4511014) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۵:۰۳:۵۳
افزایش نقدینگی بیش از 100 درصد و رشد بی سابقه بدهی دولت به بانک مرکزی در دوران ریاست آقای سیف اتفاق افتاد

ایشان هرچی دولت گفته، نه نگفته اند و فقط گفته چشم (4511017) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۶:۳۳:۲۱
عمو رشد نقدینگی دست گل دوست شما احمدی نژاد با پخش یارانه ها ! (4511167) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۹:۰۱:۴۳
در سال 92 نقدینگی کشور حدود 620 هزار میلیارد تومان بود و در سال 96 نقدینگی به مرز انفجار 1200 هزار میلیارد تومان رسید (4511380) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۰۱:۱۸:۱۶
عزیز نقدینگی در سال 84 حدود 50 هزار میلیارد تومن بود که سال 92 به حدود 600 هزار رسیده بود بیش از 10 برابر رشد کرده بود منصف باید بود وقتی پول بی ارزش بشه 600 هزار هم به سرعت به 1000 هزار میلیارد میرسه ضمن اینکه در سال 92 نقدینگی موسسات و بانگهای جدید در نظر گرفته نشده بود اگر اونو حساب میکردن حدود 800 هزار میلیارد ایشون تحویل داده شما 50 هزار سال 84 را با 800 هزار سال 92 مقایسه کن (4511761) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۹:۳۹:۴۲
به آمار بانک مرکزی مراجعه کنید در طی سال های ۹۲ تا ۹۶ نقدینگی از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان به ۱۲۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده یعنی سه برابر شده .... (4511422) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۲۰:۰۱:۳۵
مگه یارانه ها قطع شد ؟ هنوز ادامه دارد (4511457) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۲۳:۴۴:۴۶
چرا داستان میگی ؟ خوب از زمان پخش یارانه ها افزایش نقدینگی شروع شده دیگه هنوز هم ادامه داره (4511685) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۵:۰۴:۴۶
اقای سیف!!
اقایان دولتی برادرزاده ای ، خواهر زاده ای نداره که بهشون سمت بدید ؟؟ (4511021) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۵:۱۵:۳۰
لطفا به موضوع كاسپين رسيدگي قضايي دقيق شود اكثر مردم از شهريور ٩٤ به بعد حساب باد كردن يا پول ساير حسابهايشان را به كاسپين منتقل كردن چون أين موسسه در پيشخوان شعب نوشته بود با مجوز بأنك مركزي و سايت بانك مركزي هم در ليست داراي مجوز جا داد تا پول مردم را جذب كند و سهامداران كلان كه قبل از ان معلوم نبود چه ميكردند پولشان را با سودهاي نجومي خارج كند و پول تازه سرمايه گذاري شده مردم را بردارن
أين اظهر من الشمس است و بأنك مركزي شاهد و ناظر أين اتفاقات بوده و مقصر حتمي است قوه قضاييه با محكوم كردن بأنك مركزي بايد سهامداران را مجبور به تاديه پولها و كاسپين را موظف به عمل به قراراداد كند
اعتماد اقتصادي از به بانكها از بين رفته با درايت بايد برگردد (4511047) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۵:۳۳:۰۸
جناب سيف من از فروردين ٩٤ با يك ميليون حساب باز كردم و هر ماه هر چه ميتوانستم در موسسه پس انداز ميكردم تا هر وقت موجودي دفترچه أم به پنجاه ميليون تومان رسيد با آن خانه كوچكم را عِوَض كنم و خانه اَي كمي بزرگتر در شهرستان بخرم موجودي دفترچه أم در آبان ٩٥ به ٣٤ ميليون رسيده بود و با فروش طلاهاي زنم قرار بود خرداد ٩٦ پنجاه ميليون جور كنيم و خانه را عِوَض كنيم خانه را هم ديده بوديم و شكر خدا بخاطر ركود مسكن كسي نميخريد
با عدم نظارت شما من ديروز فقط نصف موجودي دفترچه أم را گرفتم و خانه را نتوانستم عِوَض كنم و اعتبارم نزد خانوادم نابود شد و مجبور شدم همان خانه را از يك ماه قبل أجاره كنم أين حس شكست برأي پدر دو بچه كه چند سال تلاش كرده از لباس خودش حتي دارو درمان خودش زده تا خانه اَي بزرگتر بخرد ولي نتوانسته را نميتواني درك كني
ديدارمان در ان دنياست (4511088) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۸:۴۸:۲۰
برادر من پدر زحمت کش آخر پولتون رو چرا میبرید جایی که ریسک داره .توهمین بانکهای خصوصی هم میذاشتین الان خون جگر نمیخوردین . (4511366) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۲:۰۹:۱۰
وقتی خودشان میگن مورد تائیده چکار کنیم اینو که دیگه فلان کارمندش که نگفته رئس کل بانک مرکزی گفت می فهمی یا نه . (4512244) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۵:۳۷:۳۴
چرا برای نمونه یکی از موسسان این موسسات غیر مجاز دادگاهی نمی شوند !؟ (4511102) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۵:۴۳:۱۳
تمام این موسسات سالهای 89 تا 91 شکل گرفتن (4511113) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۹:۴۲:۳۱
تمام این موسسات در دولت اصلاحات شکل گرفت ودر دولت دهم بدون کمترین دغدغه برای مردم ساماندهی و ادغام شد و به شش موسسه رسید. (4511428) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۲۰:۳۸:۵۷
عجب !!!بانک مرکزی زمان احمدی نژاد این موسسات بی مجوز رو چرا تعطیل نکرد ؟ (4511491) (alef-11)
 
رضا
Italy
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۲۱:۱۲:۰۵
میخای بگی تقصیر احمدی نژاده ؟؟؟؟ داداشم امسال کنکور قبول نشد. تقصیر احمدی نژاده (4511524) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۶:۰۳:۱۴
اگر این موسسات مجوز نداشتند چکونه بانک مرکزی درب انها رانبست واما مگر میشود روز روشن ودر دیده وزارت اطلاعات ونیروی انتظامی دزدی کرد اگر مجوز نداشتند
پس چگونه وباچه قدرتی وجوه مردم راجمع کردند والان هم کسی پاسخگو نیست
در هیچ سرزمینی چنین وضعیت حردمبیلی وجود ندارد باید گفت شرم اور است (4511138) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۶:۳۰:۰۰
بانک مرکزی دولت قبل باید درب اینها رو بمی بست که نبست ! (4511155) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۷:۳۹:۳۷
کسی که باید محاکمه بشه بهمنی نه سیف ! (4511266) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۷:۰۱:۱۸
جالبه که یک عده ای سرمایه گذاری پرریسک با سود بالا کردن حالا ضرر اینها باید از جیب ما مردم پرداخت بشه!!! موسسه خصوصی ورشکست شده پولت رو از دست دادی طبق قانون حقی نداری (4511226) (alef-3)
 
ایلامی
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۸:۴۴:۴۸
حرف شما قبوله به این شرط که ما تو سود و ضرر شریک باشیم، ولی در سپرده بانکی در هیچ جای دنیا ضرر متوجه سپرده گذار نیست. (4511360) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۹:۳۲:۱۱
بهره بانکی در برخی از کشورها منفی است ! قابل توجه شما بابت نگه داری پول کارمزد کسر میشه (4511413) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۰۱:۱۴:۵۱
عزیز شما قانون تجارت رو بخون سپرده گذار در صورتی که موسسه ورشکست بشه میتونه ضرر بکنه مثل همین حالت الان
ضمنا طبق استدلال خودتان ما مردم چرا باید در زیان شما شریک شویم؟ مگر در سود شما شریک بوده ایم؟ (4511757) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۰:۲۱:۴۳
سپرده بانکی هیچ جای دنیا سود 27 درصد نداره عزیزم. شما تو سود و زیان شریک شدی. حالا بانک زیان کرده. تاوانش رو نباید همه مردم بدهند. (4512085) (alef-11)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۹:۱۶:۳۳
لااقل گزارش رو بخون و مساله رو بفهم اول. حسودی و قضاوت نادرست کار خوبی نیست آقای محترم (4511395) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۸:۲۴:۵۹
پول ها الان دست کی ؟ صاحبان این موسسات چه کسانی هستند ؟؟ (4511321) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۹:۲۹:۰۱
از کامنتهاي مردم متوجه شدم که خیلی ها معنی موسسه مالی غیرمجاز را نمی فهمند و فکر میکنند که اگر یک موسسه با لفظ غیرمجاز اطلاق میشه یعنی اینکه بدون جواز کسب و کار از هیچ ارگانی فعالیت میکنه، مثل آرایشگاههای زنانه زیرزمینی! (4511409) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۲۰:۵۴:۲۲
همین الان بانک مهر اقتصاد ...هنوز مشخص نشده بانک است یا موسسه (تابلوی بانک را دارد ولی در سایت بانک مرکزی موسسه است) سودهای بالای21درصد به سپرده ها می دهد چرا جلوی اون را الان نمگیرند تا فردا غائله دیگری درست نشود (4511508) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۵:۲۹:۴۰
ضمن تشکر از نمایندگان محترم مجلس و حمایت از حقیقت و مردم بیگناه ، یکی از مواردی که قوه قضاییه در ‏خصوص بانک مرکزی باید رسیدگی نماید دروغ و فرافکنی و کتمان حقایق در این مدت و تهمت به سپرده گذارها ‏در خصوص سپرده گذاری در یک موسسه غیر مجاز در رسانه ها و گزارش خلاف به نهادهای حکومتی است .‏ (4512526) (alef-13)
 
اصغر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۰۳:۲۹:۳۳
اینچوری را تا حالا ندیده بودیم که مجوز رسمی بانک مرکزی را بدهند مردم فریب محوز را بخورند و بانک مرکزی مدافع مردم سپرده گذار نباشد هزاران دورود به نمایندگان محترم محلس که به وظیقه قانونی خود عمل کردند و از واقعیت دفاع کردند و از آبروی نظام دفاع کردند و انشا اله معاندین به سزایی عمل خود برسند (4513126) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.