نظر منتشر شده
۲۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 489435
مسئله توتال
بخش اقتصادی/14 تیر96
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۳


✅سرانجام بعد از کش و قوس فراوان نخستین قرارداد نسل IPC با کمپانی توتال منعقد شد و لابد باید به مقامات محترم وزارت نفت تبریک گفت. عرض می کنم " لابد" چون نه آن هواداران شادمان که امروز تیتر " بفرمایید گلابی برجام" و نه مخالفان که آن را "بازگشت به قبل از ملی شدن صنعت نفت" می دانند اصلا قرارداد را ندیده اند . همه چیز محرمانه و در خفا با داده های رسانه ای بسیار ناقص و تحلیل های ناقص تر برگزار شده است.

✅مجددا استدلال برای این پنهان کاری آن است که اساسا قراردادهای نفتی از خوف رقبا محرمانه هستند و باز پاسخ این است که همین حالا با  یک سرچ مختصر در اینترنت به راحتی اطلاعاتی واضح-به مراتب واضح تر اطلاع رسانه ای قطره چکانی در ایران- از قرارداد های موازی و دیگر توتال در کشورهای دیگر مثلا سنگال در دردسترس است. مجددا پیشنهاد می شود اگر واقعا امکان نشر قرارداد نیست، یک فکت شیت از آن در دسترس عموم قرار گیرد. کل پرونده هسته ای ایران با یک "دست بلند کردن "محرمانه شروع شد.

✅در این فضای عجیب رسانه ای درباره چیزی که نمیدانیم چیست بعضی تحلیل ها برای پیروزی سازی از این قرارداد بسیار اسباب تاسف است. مثلا مطلبی که جناب تاج زاده امروز از خبرنگاری ظاهرا بی اطلاع از روندهای تحریمی باز نشر کرده اند به شدت باعث تعجب است. در این مطلب با مقایسه قرارداد فعلی توتال با قرارداد منعقده در دوران محمد خاتمی از پیروزی دیپلماسی بر تحریم های یکجانبه گفته شده است و این که اکنون حسن روحانی با موفقیت بین اروپا و آمریکا شکاف انداخته است و توتال با سرمایه گذاری در بازار ایران یک ریسک یک میلیار دلاری کرده است و" وطنم پاره تنم!" .

✅اولا مبلغ یک میلیارد دلار مربوط به کل کنسرسیوم است و طبعا آورده توتال برابر با 510 میلیون دلار است. ثانیا اساسا ادامه تزریق آورده بعد از این مرحله مشروط است و اعلام این که قرارداردی 4.8 میلیاردی منعقد شده بیش از واقعی بودن، رسانه ای است. ثالثا در انتهای سال نود و پنج قراردادی برای فروش یکساله نفت خام با توتال بسته شده است که عملا تمام ریسکهای سرمایه گذاری توتال - از این رقم نسبتا کم 510 میلیون تا ارقام بزرگتر- را می پوشاند و توتال  عملا یک ضمانت نقد نقد برای وقوع هر واقعه ای دارد. رابعا مجموع داده ها نشان می دهد که متاسفانه ایران ریسک اسنپ بک را به عهده گرفته است، بر این اساس حتی فراتر از تضمین نقدی بند قبل، عملا مسئولیت جبران خسارات هر نوع بازگشت تحریم ها به هر دلیل با ایران است ودر این فرآیند حتی در صورت اعمال تحریم های بسیار شدیدتر از 90 و 91، ریسک تعهدات مرتبط با اسنپ بک ما را وادار می کند کاملا یک جانبه تمام تعهدات خود در برجام را اجرا کنیم. خامسا اگر چه اسم تحریم های زمان محمد خاتمی ایسا بوده و اسم تحریم فعلی هم ایسا است. اما این کجا و آن کجا؟ از ان روز تا به حال ده ها لایه حقوقی به ایسا اضافه شده که به لحاظ جنس و نوع عمل کلا آن را تغییر ماهیت داده است. سادسا این تصور که با برجام تحریم های ثانویه برداشته شده است و ما بین آمریکا و اروپا فاصله انداخته ایم شاید برای رای آوردن خوب باشد اما هیچ جایش به واقعیت نمی برد. تمام تحریم های موجود هم ثانویه است- اس دی ان و یوترن دلار تنها دو نمونه از این تحریم هاست- هم اجرا و عدم اجرای آن نیاز به هیچ اجماع بین المللی ای ندارد.

✅می شود موارد فوق را نشنید و آن را  به اسم گفتار مخالفینی که دستشان از قراردادهای چرب کوتاه شده است یا کاسبان تحریم دور انداخت. می شود گوش ها را گرفت که با صدای بلند کلمه" دلواپس" را داد زد، اما آیا این موضوع چیزی از حقیقت را تغییر می دهد؟

"اگر با استخراج گاز  توسط توتال مخالفید بروید با ذغال گرم شوید"

✅بگذارید یکبار از دریچه رسانه های هوادار دولت از روزنامه ایران تا آمد نیوز به  منتقدان قرارداد منعقده با توتال نگاه کنیم: "آدمهایی که با سرمایه گذاری خارجی مخالف هستند و چون به دنبال قراردادهای پرمنفعت نفتی و کاسبی خودشان هستند هیچ رقیب خارجی ای را بر نمی تابند. کسانی که منافع جیب خود را به منافع ملی شدیدا ترجیح می دهند . گاه و بیگاه از تولید ملی دم می زنند حال آن که اصلا توان مدیریت چنین پروژه ای در داخل وجود ندارد. نهایت آرزوی آن ها بازگشت تحریم ها و برگشتنشان به سر کاسبی پر سود تحریم است. آن ها آنقدر احمقند که نمی بینند قطر در حال بلعیدن منابع پارس جنوبی است و اصلا شاید از قطر پولکی هم گرفته باشند و آنقدر توریستند که نمی دانند تحریم ها با کشور چه کرده و همین قرارداد مهم چه نقشی در تحریم شکنی دارد. "

✅این تصویری است که برای مخاطبان محترم ارائه می شود و لابد تنها نتیجه ای که مخاطب می تواند بگیرد چیزی شبیه آن منطق رییس جمهور شیرین بیان مان است که درباب هواپیما فرمودند "اگر مخالف خرید هواپیمای نو هستید هواپیمای کهنه سوار شوید." مثلا از این زاویه باید به دلواپسان گفت "اگر با استخراج گاز مخالفید بروید با ذغال گرم شوید."

✅نگارنده تعداد فراوانی از انتقادات وارده به قرارداد با توتال را خوانده است و راستش هنوز اثری از مخالفت با سرمایه گذار خارجی یاحتی نفهمیدن سختی های تحریمی چنین قراردادی یا حتی تر نفی کلی  هر قرارداد نفتی ای ندیده ام.

✅اشکالاتی که معمولا مطرح می شود موارد زیر است:

1-محرمانه بودن قرارداد:

معمولا در پاسخ این موضوع گفته می شود که قرارداد نفتی اساسا محرمانه است.  حال آن که با یک گوگل کردن حجم وسیعی داده درباره قراردادهای توتال با دیگر کشورها قابل استحصال است و هیچ محرمانگی ویژه ای هم در کار نیست. واقعا هم اگر نشر قرارداد موجب مشکل است یک فکت شیت حداقلی همه ابهام ها را برطرف خواهد کرد و ضمنا به هواداران دولت امکان می دهد بدانند چه زحماتی در وزرات نفت کشیده شده تا از آن دفاع و تکریم کنند.

2-بلاتکلیفی ریسک بازگشت تحریم ها:

واقعیت این است که مسئله اسنپ بک مسئله ای بسیار مهم نه فقط در این قرارداد بلکه از بابت پایه گذاری عرف قراردادی با ایران تحت تحریم های ثانویه پسابرجامی است.

 متاسفانه بررسی نگاه مدیران ارشد وزارت نفت به این موضوع ناامید کننده است. بعضی مدیران محترم این وزارت خانه هنوز بعد از یک سال گمان می کنند قراردادهای منعقده بعد از برجام مشمول ریسک بازگشت تحریم ها نیستند!!! در مقام مثال حد اطلاع مقام عالی محترم در همان حدود اخبار ساعت 21 شبکه اول است. یعنی دریغ از یک جستار اینترنتی.

طبعا با دانستن این حقایق ریسک اسنپ بک و نحوه نگاه به آن در این قرارداد بسیار مهم بود. به خصوص ان که  از زاویه مالی و در چار چوب الزامات تحریمی آمریکا راه برای صفر کردن ریسک تحریمی هم برای ایران و هم برای فرانسه به شرط اتخاذ پیش بینی های لازم انقدر ها هم بسته نیست. یا به این ریسک توجه بایسته شده یا نشده. اگر نشده اعلام خط کلی در یک فکت شیت امکان حل مشکل را به متخصصان تحریمی خواهد داد و اگر شده باز هم اعلام خط کلی آن در یک فکت شیت یک چراغ بسیار پرنور برای تشویق دیگر سرمایه گذاران خارجی فراهم می کند.

3-بلاتکلیفی مخاطرات اخلاقی اطلاعات قرارداد:

واقعیت ان است که پیمانکار ایران و قطر در این پهنه قراردادی یک شرکت یعنی توتال است. این موضع ریسک سو استفاده از اطلاعات قرارداد را بسیار بالا می برد. بخصوص که این موضوع بی سابقه هم نیست و مجموعه ای از مخاطرات اخلاقی با همین توتال یا با شل قبلا وجود داشته. طبعا بخشی از قرار داد باید به این مخاطرات اختصاص داده شده باشد و منطقی است که همه ابعاد ان هم اعلام نشود. ولی وزیر محترم نفت  وجود چنین مخاطره اخلاقی ای  را اصلا غیر ممکن می داند و این اول همه نگرانی هاست.

✅هیچ کجای این سه موضوع اساسی نه بهانه است نه یک شبه مطرح شده است. از دیگر سو نه تنها موافقتی با تحریم ها در آن به چشم نمی خورد بلکه حاوی تلاش هایی برای فراخ تر کردن تنگنای تحریمی موجود هم هست. پاسخ به این دغدغه ها به نفع همه ایرانی هاست چه هوادار دولت باشند چه مخالف آن. پاسخ به این دغدغه ها از جنس شفافیت است نه طعنه و کنایه، نه گاز و ذغال.

منبع:كانال اقتصاد سياسى
۱۳۹۶/۰۵/۱۰ ۰۸:۳۸
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۰ ۰۸:۱۰
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۷ ۱۲:۱۰
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۷ ۱۰:۵۳
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۲ ۰۹:۵۸
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۲ ۰۸:۳۹
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۰ ۱۲:۲۸
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۸ ۰۶:۰۰
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۴ ۱۳:۱۳
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۲ ۱۹:۲۱
 
 
کلمات کلیدی : قراردادنفتی+قراردادهای جدید نفتی+ توتال+شرکت ملی نفت+نامه توکلی به جهانگیری+توکلی+وزارت نفت + شرکت توتال فرانسه + فاز ۱۱ پارس جنوبی +ipc
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۷:۱۰:۲۶
فرض کنیم به دلایلی قرارداد شرکت نفت با توتال محرمانه است و دانستن مردم ممکن است باعث سو استفاده رقبای نفتی شود.
ولی رییس مجلس و کمیسیون امنیت ملی وشورای تشخیص مصلحت وشورای نگهبان که خدای ناکرده نامحرم نیستند .این عزیزان وبزرگواران تایید بفرمایند تا مردم از این نگرانی بیرون بیایند.
من که کم کم دارم فکر می کنم شاید کل مخزن گاز را به فرانسه وچین فروختند . (4460078) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۷:۳۴:۲۷
الان بیشتر از ده سال هست که با همین استدلال ها و اینکه خودمون میتونیم درستش کنیم میلیاردها دلار ضرر کردیم .

لازم یاداوری کنم که این یک میدان مشترک است و اگر ما برداشت نکنیم طرف مقابل برداشت میکنه و اخرش چیزی ته دیگ باقی نمیمونه . (4460126) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۷:۳۴:۴۳
بهتر بود فاز 11 پارس جنوبی از طریق مناقصه عمومی به پیمانکار واگذار می‌شد، اما وزارت نفت، با ترک تشریفات، امتیازهای ویژه‌ای را به توتال داد که در مصاحبه پاتریک پویان، مدیرعامل شرکت توتال با خبرگزاری رویترز، قبل از انعقاد این قرارداد نیز به آن اشاره شده است. (4460127) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۲۱:۰۴:۰۷
هیچ شرکتی به اندازه توتال پارس جنوبی رو نمی شناسه ! اونا در سمت قطر هم فعال هستن تا قبل از تحریم ها هم تو ایران داشتن روی همین بخش کار می کردن! اطلاعات کاملی از مخزن دارن ! دلیل اینکه مستقیماً به توتال داده شد هم همین هست! اگه یه شرکت دیگه بخواد بیاد باید دوباره مطالعه روی مخزن رو شروع کنه ولی توتال مخزن رو به طور کامل میشناسه و چون اطلاعات بخش قطری رو هم داره میدونهچطور بهترین اقدام رو انجام بده! (4460381) (alef-11)
 
گنجی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۵ ۰۹:۱۰:۰۶
بله اتفاقا توتال مقامات و آقازاده های ذی نفوذ را هم بخوبی می شناسد و حتی

شماره حساب های آنها را هم برای پرداخت پورسانت و رشوه و مشخصات رابط

های آنها را هم دارد و نیازی به طی این همه مراحل پیچیده نیست!!!!

بنده خدا قراردادی که تا 20 سال اجرای آن طول می کشد می تواند ناجی سهم ما از پارس جنوبی باشد؟

آیا آن 17 فاز دیگر که تقریبا همه آنها را خود ایرانی ها تکمیل کردند مشکلی داشتند

آیا متخصصان نفتی ایران جزو بهترین متخصصان دنیا نیستند؟ (4460863) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۷:۳۷:۳۲
بیش از 3 دهه است که شرکت توتال در توسعه بخش قطری میدان مشترک گازی پارس‌جنوبی با استفاده از مدل قراردادی مشارکت در تولید که به مراتب جذاب‌تر از مدل IPC است، حضور دارد و شریک آن کشور است.

بنابراین منطقی است که این شرکت فرانسوی از اطلاعات کسب شده در طرف ایران، برای افزایش تولید گاز در سمت قطر استفاده کند تا اهداف مشترک توتال با این کشور محقق شود و سهم ایران از گاز این میدان مشترک را کاهش دهد.

شرکت توتال در پارس‌جنوبی کارنامه خوبی ندارد زیرا اولا توافقنامه‌ای بین ایران و توتال برای توسعه فاز 11 پارس‌جنوبی که در سال 79 امضا شده بود با بهانه‌گیری‌های مداوم این شرکت فرانسوی در موضوعاتی مانند رقم قرارداد هیچ‌گاه تبدیل به قرارداد نشد و توسعه این فاز پارس‌جنوبی 8 سال به تاخیر افتاد زیرا توتال در سال 87، به بهانه ریسک بسیار زیاد سرمایه‌گذاری در ایران، از صنعت نفت و گاز کشورمان خارج شد.

ثانیا انتقادهای مهمی درباره عملکرد فنی توتال در توسعه فازهای 2 و 3 پارس‌جنوبی مطرح است و این شرکت متهم است که به صورت آگاهانه و عمدی، پارس‌جنوبی را به شیوه‌ای توسعه داده است که اولا ایران از لایه‌های غیرمشترک با قطر به جای لایه‌های مشترک با این کشور برداشت کند و ثانیا فازهای مرزی توسعه پیدا نکند و ایران به سمت توسعه بخش‌های مرکزی پارس‌جنوبی حرکت کند. تاکنون مدیران این شرکت فرانسوی پاسخی به این انتقادها نداده‌اند. (4460132) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۷:۳۸:۱۶
آره دیگه صنعت خودرو سازی و هواپیماسازی فرانسه را از ورشکستگی نجات دادیم، حالا به باقی صنایعشان رسیدیم (4460134) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۲۱:۰۵:۵۳
صنعت خودرو سازی و هواپیما سازی فرانسه هیچ وقت در آستانه ورشکستگی نبوده که ما بخوایم نجاتشون بدیم ! لطفا از توهم خارج شید!!!!!!!!!!! (4460383) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۵ ۰۱:۴۱:۳۲
توهم رو شما دارید (4460659) (alef-11)
 
Italy
۱۳۹۶-۰۴-۱۵ ۱۶:۵۸:۲۲
خير عزيزم كسى كه فكر ميكنه ايرباس در حال ورشكستگى متوهم بي برو برگرد (4461415) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۵ ۰۱:۵۶:۲۳
تولید و صادرات پژو 2008 بهتره یا RD و پراید و تیبا ؟؟؟؟ (4460673) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۷:۳۹:۱۰
توتال با پرداخت رشوه به مقامات ایرانی موفق شده است پروژه توسعه فازهای 2 و 3 پارس‌جنوبی در دولت اصلاحات و در اواسط دهه 70 را به‌دست بیاورد. این موضوع رسانه‌ای شده است و حتی این شرکت فرانسوی ضمن پذیرش این اتهام، به پرداخت جریمه 400 میلیون دلاری محکوم شده است. در نامه احمد توکلی، نماینده سابق مجلس و رئیس هیات‌مدیره سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت به سران 3 ‌قوه در تاریخ 16 مردادماه 95 درباره این موضوع آمده است: «سیاهی کارنامه توتال با توجه به حقایق مربوط به پرداخت رشوه به یک مقام ایرانی بیشتر ثابت می‌شود.

شرکت‌هایی که در بورس آمریکا سهام عرضه می‌کنند، تابع مقررات ضدفساد آن کشورند. شرکت فرانسوی توتال به‌خاطر پرداخت رشوه به یک مقام ایرانی، در آمریکا به پرداخت نزدیک به 400 میلیون دلار جریمه محکوم شد. وزارت دادگستری آمریکا طی بیانیه‌ای در تاریخ 29 مه ‌2013 (8 خرداد 1392) اعلام کرد شرکت فرانسوی نفت و گاز توتال برای حل و فصل موضوع پرداخت رشوه به یک مقام ‌دولت ایران، با پرداخت بیش از 398 میلیون دلار جریمه موافقت کرده است.

طبق این بیانیه، شرکت توتال بین سال‌های 1995 تا 2004 میلادی (1373 تا 1383) از طریق واسطه‌هایش، به مقام ایرانی حدود 60 میلیون دلار رشوه پرداخت کرده تا قرارداد توسعه چند میدان نفت و گاز را به دست آورد.

توتال همچنین 44 میلیون دلار رشوه به همان مقام ایرانی که رئیس یک شرکت مهندسی دولتی بود، پرداخته است. (4460136) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۵ ۰۰:۲۷:۰۰
آمریکا می خواست توتال را به دلیل حضور در ایران تنبیه کند که کرد (4460624) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۷:۳۹:۵۶
هرسال یک فراداد جدید با کشورهای خارجی تا خودرو سازی رشد کنه ، سرمایه بیاد تکنولوژی بیاد، نتیجش چی شد؟ این از اون هم بدتره، زیر نقاب محرمانه بودن معلوم نیست چه خبره؟ (4460138) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۷:۵۳:۱۲
ظاهرا گلابی برجام گندیده است (4460158) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۷:۵۹:۲۲
واقعا از عمق جان باید گفت مرگ بر منافق (4460179) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۲۰:۲۷:۳۵
وابستگان همیشه ذلیلند (4460344) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۸:۴۷:۳۴
نویسنده ی گرامی فایده ای ندارد!

اگر آقایان می خواستند کاری بکنند، در همان برجام اهرم بازدارنده ی مناسب قرار میدادند تا امروز در برابر این همه تهدید، به چه کنم نیافتند!

اینها همان ها هستند، وقتی باختند، فقط سکوت میکنند و وقتی به خیال خود بردند فقط عکس میگیرند و نصف روزنامه را تیتر درشت میزنند.

اینها همان ها هستند! (4460227) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۲۲:۳۱:۰۰
مخزن مشترکه هر چی برداشتی،برداشتی. وگرنه قطر تهش رو در میاره... (4460496) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۲۳:۱۱:۰۱
وقتی هیچ تضمینی نیست که یه عده دوباره یه سفارت بگیرن و ریسک سرمایه گذاری رو بالاتر ببرن دولت مجبور میشه اینطوری قرارداد ببنده. از طرفی شماکه میگین محرمانه است پس دقیقا چی رو دارید نقد میکنین (4460546) (alef-11)
 
رضاعلی
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۵ ۰۰:۲۷:۴۹
تحلیل جالبی بود ولی اگراین روند ادامه پیدا کند و شرکتهای بزرگ خارجی بیایند به نفع همه هست. البته مشکلاتی هست که باید برطرف شود. (4460625) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۵ ۰۰:۳۷:۳۵
با امدن شرکت های پیشرفته خارجی و تکنولوژی روز منافع جماعتی به خطر افتاده (4460634) (alef-11)
 
Austria
۱۳۹۶-۰۴-۱۵ ۰۳:۲۶:۴۸
در هیچ جای دنیا قراردادهای تجاری را برای اطلاع عموم منتشر نمی کنند. در غیراینصورت بحثهای رقابت و قیمت و ... معنی ندارد. اینها فشارهای دلواپسان بر دولت روحانی است. (4460696) (alef-11)
 
میثاق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۵ ۰۷:۳۹:۰۰
یکی از صحبت های دوستان اصلاح طلب اینه که اونا می گن همه چیز باید شفاف باشه.خب اگه خودتون به این معتقد هستین چرا حداقل کلیات این قرارداد رو منتشر نمی کنید. یا اصلا توضیح بدین چرا منتشر نمی کندی تا سایرین هم قانع بشن.شاید شما واقعا دارین درست می گین! (4460768) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.