توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 461480
ابهام در پرداخت افزایش مستمری مددجویان نهادهای حمایتی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۳
در شرایطی که بر اساس مصوبه مجلس، باید از ابتدای سال 96 افزایش مستمری مددجویان نهادهای حمایتی بر مبنای 20 درصد حداقل دستمزد اجرایی شود، پرداخت رقم جدید مستمری ها در هاله ای از ابهام قرار دارد.

به گزارش میزان، روز 18 دی ماه 95، نمایندگان مجلس شورای اسلامی دولت را موظف کردند تا حداقل مستمری مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی را علاوه بر یارانه ای که اکنون دریافت می کنند به میزان 20 درصد حداقل دستمزد مصوب شورایعالی کار افزایش دهند.

مقرر شده بود اعتبارات این افزایش از محل منبع هدفمند سازی یارانه‌ ها و حذف خانواده ‌های پردرآمد تامین شود.

مصوبه مجلس، با 183 رای موافق به تصویب رسید.

بر اساس آمار، بیش از یک میلیون و 620 هزار خانواده از کمیته امداد امام خمینی (ره) مستمری ماهیانه دریافت می کنند و 450 هزار خانوار نیز مستمری بگیر سازمان بهزیستی کشور هستند.

در شرایطی که پیش از این اعلام شده بود، مصوبه افزایش مستمری ها از تاریخ اول فروردین ماه سال 96 اجرایی خواهد شد اما در حال حاضر اجرای این افزایش ها در هاله ای از ابهام قرار دارد.

گفته می شود تاکنون احکام مرتبط با افزایش مستمری ها صادر نشده و همین موضوع نیز اما و اگرهایی را در رابطه با افزایش مستمری مددجویان نهادهای حمایتی در سال 96 ایجاد کرده است.

پیش از این نیز در برنامه چهارم توسعه به موضوع افزایش 40 درصدی مستمری ها اشاره شده بود اما مصوب نشد و زمانی که مصوبه مجلس به تصویب رسید، گمان می شد که افزایش ها باید انجام شود.

سید پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) پیش از این در رابطه با مصوبه افزایش مستمری مددجویان این نهاد حمایتی گفته بود: با توجه به رقم 900 هزار تومان تا یک میلیون تومانی حداقل حقوق پایه برای سال 96، به طور متوسط 180 هزار تومان برای مددجویان خواهد بود.

وی با اشاره به تعداد قابل توجه مستمری بگیران سرپرست خانوار کمیته امداد گفت: 60 درصد از جمعیت یک میلیون 620 هزار خانواده مستمری بگیر کمیته امداد را زنان سرپرست خانوار تشکیل می دهند و مستمری 50 تا 100 هزار تومانی کفاف زندگی و هزینه های آنها را نمی دهد.

انوشیروان محسنی بندپی، رئیس سازمان بهزیستی کشور نیز در رابطه با افزایش مستمری ها گفته بود: مستمری پرداخت شده به معلولان با هزینه های آنها هم خوانی ندارد و ما بارها درخواست افزایش مستمری را مطرح کرده بودیم.

وی با اشاره به الزام دولت به افزایش مستمری مددجویان دستگاه های حمایتی تصریح کرد: با توجه به تصویب مصوبه افزایش مستمری ها در مجلس، دولت ملزم به افزایش مستمری مددجویان سازمان بهزیستی و کمیته امداد شده است و امیدوار هستیم این مصوبه هر چه سریع تر اجرایی شود.

در صورتی که وعده افزایش مستمری ها به خانواده های مددجوی تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی کشور ارائه شده است این طور به نظر می رسد که اجرای مصوبه مجلس مشمول زمان شود.

همایون هاشمی، رئیس سابق سازمان بهزیستی و عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی نیز در رابطه با مصوبه افزایش مستمری مددجویان کمیته امداد به خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان گفت: افزایش مستمری مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی یک الزام بود و خوشبختانه با مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی مشکل همیشگی مددجویان نهادهای حمایتی برطرف خواهد شد.

وی افزود: افزایش مستمری ها علاوه بر اینکه سبب کاهش آسیب های اجتماعی می شود، ارتقا سطح زندگی مددجویان را نیز در پی دارد و این خواسته همیشگی مسئولان کمیته امداد و سازمان بهزیستی بوده است. امیدوار هستیم افزایش مستمری ها هر چه سریع تر اجرایی شده تا برخی از مشکلات جامعه مددجویی به این طریق برطرف شود.

در شرایطی که تنها چند روز تا زمان دریافت مستمری سال جدد مددجویان نهادهای حمایتی فرصت باقی است، باید دید اعتبارات مرتبط با افزایش مستمری ها تامین شده است یا خیر و آیا دولت می تواند از ابتدای ماه افزایش مستمری ها را اعمال کند یا خیر.
 
کلمات کلیدی : مستمری مددجویان + حقوق بازنشستگان + مستمری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.