توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 483051
پیامدهای منفی ۵ برابر شدن مستمری مددجویان
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۵۴
رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) با انتقاد از 5 برابر شدن مستمری مددجویان نهادهای حمایتی گفت: این اقدام اگر چه خوب است اما تبعات آن نیز نباید نادیده گرفته شود. پرویز فتاح در نشستی خبری افزود: هم اکنون با افزایش رقم مستمری مددجویان، اگر چه اقدام خوبی انجام شد؛ اما ما شاهد برخی تبعات از جمله افزایش مراجعات برای قرار گرفتن در زیر چتر حمایتی کمیته امداد و همچنین کاهش رغبت برای دریافت وام اشتغال هستیم که باید این موارد مدیریت شود. وی افزود: پنج برابر شدن رقم مستمری مددجویان کار ما را سخت می‌کند؛ زیرا سیستم، کشش این میزان افزایش در مستمری را ندارد.
 
به گزارش خراسان، رئیس کمیته امداد امام (ره) درباره اقدام دولت در واریز مبلغ افزایش یافته مستمری مددجویان طی دو ماه اخیر به حساب یارانه آن‌ها نیز توضیح داد: دولت طی دو ماه اخیر برای واریز مستمری‌ها خلاف قانون عمل کرده و این کار دولت حساب‌ها را به هم ریخته است؛ ولی ما در زمان انتخابات دم فرو بستیم زیرا هر گونه اظهار نظر ما در آن زمان سیاسی و دخالت تلقی می‌شد.
 
فتاح ادامه داد: ما باید تمام جوانب این اقدام را بسنجیم. به همین دلیل از دولت تقاضا کردیم که در اعلام این موضوعات دقت بیشتری داشته باشد؛ زیرا پس از اعلام افزایش مستمری از یک طرف مراجعات افراد برای قرارگرفتن در چتر حمایتی کمیته امداد افزایش یافته و از سوی دیگر رغبت مددجویان برای اخذ وام‌های اشتغال زایی کاهش یافته است.وی با بیان این که در جریان انتخابات ریاست جمهوری رسیدگی به نیازمندان و محرومان به یک گفتمان ملی تبدیل شد، گفت: این درحالی است که پیش از این باید التماس می‌کردیم و به دست و پای مسئولان می‌افتادیم تا کاری برای نیازمندان انجام دهند؛ اما امروز خوشبختانه آن‌ها جلوتر از همه حرکت می‌کنند و دولت و مجلس نیز در حمایت از محرومان و مستضعفان با یکدیگر هماهنگ هستند.
 
فتاح در پاسخ به سوال خبرنگاری که از وی پرسید آیا محروم نگاه داشتن برخی مناطق کشور از جمله مناطق مرزی تعمدی است؟ اظهار کرد: این برداشت را اصلا قبول ندارم زیرا آرزوی هر دولتی محرومیت زدایی است؛ اما شاید محرومیت برخی از مناطق به علت وسعت کشور و پراکندگی‌ها همچنان استمرار یافته باشد.وی افزود: وجود مناطقی با ضریب محرومیت 8 و 9 به‌هیچ‌وجه در کشور زیبنده نیست، زیرا ضریب 9 بسیار دردناک است و وجود چنین ضریب محرومیتی در یک منطقه نشان‌دهنده اوضاع اسفناک آن منطقه است، این در حالی‌است که در ایران آن قدر ندار نیستیم که نتوانیم ضریب محرومیت این مناطق را کاهش دهیم. وی گفت: هم اکنون کمیته امداد برای مناطق محروم بودجه ویژه‌ای را اختصاص داده است.
 
رئیس کمیته امداد درباره اختصاص وام  5 میلیون تومانی به سرپرستان خانوار گفت: هنوز بانک مرکزی پرداخت وام 5 میلیون تومانی به سرپرستان خانوار را اعلام نکرده است؛  اما از این تصمیم استقبال می‌کنیم؛ زیرا مددجویان ضامن و چک ندارند و اینکه مستمری مددجو ضمانت او باشد، بسیار خوب است اما باید این موضوع مدیریت شود.فتاح درباره پرداخت وام اشتغال به مددجویان نیز گفت: سال گذشته به 120 هزار نفر وام پرداخت شد اما این مسئله به معنای خودکفا شدن همه آن‌ها نیست؛ زیرا معمولا 20 درصد تلفات وام داریم و دو تا سه سال زمان می‌برد تا این افراد از وام بهره بگیرند. برای امسال نیز بر اساس برنامه ریزی‌ها 140 هزار فقره وام اشتغال به مددجویان پرداخت خواهیم کرد.
۱۳۹۶/۰۶/۱۴ ۱۲:۵۸
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۳ ۰۸:۳۰
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۸ ۱۴:۱۱
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۶ ۰۹:۵۰
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۶ ۰۹:۰۱
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۵ ۱۴:۰۰
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۶ ۲۱:۰۶
 
۱۳۹۵/۱۰/۰۲ ۲۳:۳۵
 
۱۳۹۵/۰۹/۲۰ ۱۱:۳۷
 
۱۳۹۵/۰۶/۱۱ ۱۵:۰۶
 
 
کلمات کلیدی : کمیته امداد ، پرویز فتاح ، مستمری مددجویان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.