توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 241861
نیمکت/ «چکیده تاریخ ایران »؛ حسن نراقی؛ کتاب آمه
برآمدن ایران زمین
بخش فرهنگی الف، 25 شهریور 93
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۱۲
چکیده تاریخ ایران
(از کوچ آریائی‌ها تا پایان سلسله پهلوی)
نویسنده: حسن نراقی
ناشر: کتاب آمه؛ چاپ دوازدهم ۱۳۹۱
۱۷۳ صفحه، ۷۰۰۰ تومان

فروشگاه اینترنتی شهر کتاب، این کتاب را تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل اینجا کلیک کنید.

****

کتاب «چکیده تاریخ ایران» نوشته حسن نراقی،  با استقبالی چشمگیر روبرو بوده و به‌طور میانگین هرسال یک‌بار تجدید چاپ‌شده که این نشان از توفیق قابل‌قبول این اثر در ارتباط با مخاطب بوده است.

مهمترین ویژگی این کتاب که نقش مهمی در توفیق آن بازی می‌کند، این است که بارویکردی توأم با ایجاز به تاریخ طولانی کشورمان پرداخته و در واقع با نثری روان و روشن، مروری تندگذر دارد بر مهم‌ترین وقایعی که این سرزمین از کوچ آریائی‌ها تا پایان سلسله پهلوی، از سر گذرانده است.

همچنین اتخاذ چنین رویکردی در نگارش کتاب، باعث شده کتاب حاضر به اثر سودمندی برای آشنایی مقدماتی با تاریخ ایران نیز بدل شود؛ به‌خصوص اینکه نویسنده با رعایت توالی تاریخی و استفاده از متونی کوتاه و فاصله‌گذاری شده با بخش قبلی خود، شرایطی را فراهم آورده که متن اثر به‌راحتی خوانده می‌شود و می‌تواند همچون تابلوی راهنمایی خواننده را از سردرگمی در میان‌دوره‌های زمانی مختلف و سلسله‌های پادشاهی که روی کار آمده‌اند برهاند.

علاوه بر پیش گفتار نویسنده، کتاب در بیست‌ودو فصل تنظیم ‌شده است. که عناوین آن بدین قرارند، مختصری درباره ایران‌زمین، سرآغاز تاریخ ایران، هخامنشیان؛ سلوکیان؛ پارتیان (اشکانیان)؛ ساسانیان؛ ظهور اسلام؛ خلافت عباسیان؛ صفاریان و سامانیان؛ دیلمیان (آل‌بویه)؛ غزنویان؛ سلجوقیان (ترکان سلجوقی)؛ خوارزمشاهیان؛ اتابکان؛ حمله مغولان و انقراض خوارزمشاهیان؛ ایلخانان، پیدایش سلسله صفوی، مختصری در مورد افغان‌ها، سلطنت نادرشاه، حوادث بعد از نادر و ظهور سلسله زندیه، قاجاریه، سلطنت پهلوی دوم.

برای نیمکت امروز بریده ای از این اثر تاریخی موجز و خواندنی را انتخاب کرده ایم که در ادامه می خوانید.

درباره این کتاب بیشتر بخوانید


در نیمکت تنها خواننده برشی از کتاب هستید، برای مطالعه بیشتر باید خود کتاب را تهیه کنید.
 
 
کلمات کلیدی : چکیده تاریخ ایران + تاریخ ایران + حسن نراقی + کتاب آمه + نشر اختران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
برآمدن ایران زمین