توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 367717
درخواست تعلیق عضویت عربستان در شورای حقوق بشر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ تير ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۲۲
سازمان‌های عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر از مجمع عمومی سازمان ملل درخواست کردند که عضویت عربستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل را تعلیق کند.

به گزارش تسنیم، عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر روز چهارشنبه از مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواستند تا زمانی که ائتلاف متجاوز سعودی از کشتار غیر نظامیان در یمن دست بر نداشته است، این کشور را از شورای حقوق بشر سازمان ملل تعلیق کند.

«فیلیپ بولوپیون» معاون حمایت های جهانی دیده بان حقوق بشر در این باره گفت: «عربستان سعودی سابقه تکان دهنده ای از موارد نقض حقوق بشر در یمن دارد و این در حالی است که این کشور از اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل است. کشورهای عضو سازمان ملل باید در کنار غیر نظامیان یمنی بایستند و هر چه سریعتر عربستان سعودی را (از این شورا) تعلیق کنند.»

به گزارش خبرگزاری رویترز از مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، هیات نمایندگی عربستان سعودی در سازمان ملل متحد تا کنون به درخواست برای اظهار نظر درباره این موضوع پاسخ نداده است.

دو سوم از مجموع ۱۹۳ عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد می توانند با تشکیل اکثریت، یک کشور را بابت نقض مداوم، آشکار و نظام مند حقوق بشر از شورای حقوق بشر این سازمان تعلیق کنند.

دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل در این باره اعلام کردند تا کنون شواهد مربوط به ۶۹ حمله هوایی غیر قانونی ائتلاف (متجاوز) سعودی را در یمن گرد آوری کرده اند که طی آنها دست کم ۹۱۳ غیر نظامی کشته شده اند. در این حملات شمار زیادی منزل مسکونی، بازار، بیمارستان، مدرسه، شرکت های غیر نظامی و مساجد نیز آسیب دیده اند.

دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل در این باره اعلام کردند برخی از این حملات، مصداق جنایت جنگی است.

«ریچارد بنت » رئیس دفتر عفو بین الملل در سازمان ملل متحد نیز عربستان سعودی را به نقض حقوق بشر متهم کرد.

وی در این باره گفت: «عربستان سعودی صدها نفر را اعدام کرده است، با انجام محاکمه های به شدت ناعادلانه، کودکان را اعدام کرده است، و فعالان مخالف دولت و فعالان حقوق بشر را به شکل بی رحمانه ای مورد سرکوب قرار داده است.»

ائتلاف متجاوز عربستان سعودی حملات هوایی خود در یمن را در ماه مارس سال ۲۰۱۵ آغاز کرد. امسال، آخرین سال عضویت سه ساله عربستان سعودی در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد است. این شورا ۴۷ عضو دارد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیشتر در ماه مارس سال ۲۰۱۱ به اتفاق آراء، عضویت لیبی را در شورای حقوق بشر این سازمان به دلیل به کار گرفتن خشونت علیه معترضان لغو کرد.
 
کلمات کلیدی : عربستان+شورای حقوق بشر
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.