توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 265873
خبر خوب و بد توافق لوزان برای اسرائیل
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۵
روزنامه صهیونیستی هاآرتص در تحلیلی نوشت: بعد از توافق هسته ای با ایران خبرهای خوب و بدی برای اسرائیل وجود دارد.
گروه سیاسی فردا - روزنامه صهیونیستی هاآرتص در تحلیلی نوشت: بعد از توافق هسته ای با ایران خبرهای خوب و بدی برای اسرائیل وجود دارد.

"آموس هارل" در تحلیلی برای این روزنامه صهیونیستی نوشت: اگرمعنی این تفاهم ها که قرار است تا پایان ماه ژوئن در یک توافق دائمی گنجانده شود، در یک جمله طولانی خلاصه شود آن را می توان چنین عنوان کرد. ایرانی ها موافقت کرده اند که تلاش های خود برای دستیابی به بمب را برای به دست آوردن دو چیز متوقف می کنند: بهبود قابل ملاحظه در اقتصادشان با برداشته شدن تحریمها و ارتقای موقعیت ایران در منطقه.

از منظر اسرائیل، خبر نسبتا خوب این توافق این است که پروژه هسته ای ایران برای دست کم یک دهه تحت نظارت قرار می گیرد. در حال حاضر این طور به نظر می رسد که در این دوره زمانی، فرصت ایران برای توسعه تسلیحات هسته ای به طور قابل ملاحظه ای کاهش خواهد یافت.

حتی اگر تهران توافقنامه را نقض کند و خطر درگیری با جامعه بین المللی را بپذیرید و بخواهد ظرفیت تولید خود را بازگرداند و با نظارت ها از تاسیساتش همان طوری که در توافق به آن تصریح شده بود، مخالفت کند، این توافق به گونه ای است که زمان طولانی برای دوره گریز هسته ای ایران در نظر گرفته است. این دوره زمانی از حدود سه ماه در فقدان هر گونه توافقی به حدود یک سال می رسد، البته بعد از این که توافقنامه دائمی امضا شود.

اما خبر بد برای اسرائیل تنها درباره اقتصاد ایران نیست که در حال حاضر به دلیل تحریم ها و کاهش قیمت نفت، زمینگیر شده است و انتظار می رود بعد از این توافق به سرعت بهبود یابد، بلکه این خبر بد نیز هست که ایران از سوی قدرت های جهانی برای دو عنصر که این کشور به شدت به آن نیاز داشت موردشناسایی قرار گرفت. قدرت های جهانی در حال حاضر، هر چند به طور غیرمستقیم اذعان کردند که ایران یک دولت در آستانه هسته ای است و دومین مورد که از اولین آن کم اهمیت تر نیست، آن است که آنها ایران را به عنوان یک قدرت که می تواند در سراسر خاورمیانه یکه تازی کند، پذیرفتند.
منبع: خبرگزاری صدا و سیما
 
کلمات کلیدی : لوزان ، توافق هسته ای ایران و ۱+۵
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.