نظر منتشر شده
۳۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 389403
مصوبه ممنوعیت واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی باطل شد/ خودروهای توقیف شده در گمرک آزاد شدند
بخش اقتصادی الف، ۱۶ شهریور ۹۵
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۱
دیوان عدالت اداری، مصوبه شهریور ۹۳ دولت مبنی بر ممنوعیت واردات خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی را باطل کرد. بر این اساس واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی مجاز است.

به گزارش فارس،‌در پی تأکید سیاست‌های کلان بر منع واردات کالاهای لوکس، مصوبه‌ای در مورد ممنوعیت واردات خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی صادر شده بود، اما این مصوبه با ابهاماتی مواجه شده و امروز در جلسه هیأت عمومی دیوان عدالت اداری باطل شد.

پیش از ممنوعیت واردات خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی، برخی افراد مانند جانبازان و نخبگان می‌توانستند از سهمیه واردات این خودروها برخوردار شوند که بر این اساس برخی نسبت به واردات اقدام کرده بودند،اما به دلیل مصوبه دولت، خودروهای آنها در گمرک توقیف شده بود و امکان ترخیص نداشت.

بر این اساس شکایاتی از سوی برخی افراد مطرح شده بود که در نهایت دیوان عدالت اداری رأی بر ابطال مصوبه دولت داد. توجیه مطرح در مورد ابطال این مصوبه آن است که حجم موتور دلیلی بر لوکس بودن خودرو نیست و ممکن است خودرویی با حجم موتور پایین‌تر از ۲۵۰۰ سی‌سی تولید شود اما از نظر آپشن‌های موجود در حد خودروی لوکس به حساب آید.

دیوان عدالت اداری امروز با ۵۷ رأی، مصوبه دولت مبنی بر منع واردات خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی را ابطال کرد و این رأی دیوان از زمان تصویب مصوبه دولت قابل اعمال است.

طبق رأی امروز دیوان عدالت اداری، خودروهای توقیف شده در گمرک باید آزاد شوند و همچنین از این پس واردات خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی آزاد خواهد بود. این رأی دیوان عدالت اداری برای همه سازمان‌ها لازم‌الاجرا است و تصویب ممنوعیت واردات این نوع خودروها توسط دولت مغایر با قانون تلقی شده است.

نوبخت سخنگوی دولت ۱۹ شهریور ۹۳ اعلام کرد که دولت واردات خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی را ممنوع کرد.
 
کلمات کلیدی : خودروهای لوکس+خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی
 
United States
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۶:۱۰:۰۳
دولت سرمایه دارها ! (3923267) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۷:۴۴:۲۶
عزیز دل برادر چه ربطی به دولت دارد. دیوان عدالت در دولت نیست که؟! اینها مصوبه دولت رو لغو کردند تا خودروهاشون رو بیارن تو احتمالا یکی دو هفته دیگه بسرعت دوباره ممنوعش می کنن تا دست زیاد نشه!!!!!!! (3923367) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۸:۳۲:۲۲
الان چه ربطی به دولت داشت؟ دیوان عدالت اداری میدونی چیه؟ (3923441) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۶-۱۷ ۰۰:۰۸:۴۴
وکیل الدوله !!
شریک الدوله !!
... و اینک دیوان الدوله !! (3923795) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۹:۵۶:۲۴
عزیز دل اون قانون 2500 سی سی بیشتر شبیه جک و مایه آبروزیزی بود، اصلا حجم موتور ملاک نیست، چه بسیار ماشین هایی که کمتر از 2500 هستن و هم آلودگی بیشتری دارن و هم مصرف بالاتر و ماشین های بیشتر از 2500 که هیبرید هم هستن و اتفاقا خیلی کم مصرفتر هستن. (3923523) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۲۰:۵۳:۵۷
اون وقت میگن کم سواد بهشون بر میخورد
دیوان عدالت ادازی زیر مجموعه قوه قضاییه هست (3923586) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۲۲:۰۳:۲۷
خوبه حالا خود دولت روحانی ممنوع کرده دیوان عدالت اداری لغو کرده نه دولت (3923668) (alef-13)
 
داود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۶:۲۲:۰۷
خود روی لوکس در دنیا بر مبنای قیمت شناسایی می شود نه بر مبنای مصرف .با مصوبه ممنوعیت ورود خودرو بالای ۲۵۰۰سی سی بیشتر خودروهای ون که موتور بیشتر از ۲۵۰۰سی سی دارند عملا از چرخه واردات حذف شدند در حال که خورو ون یک خودرو تجاری هست و برای باربری و مسافر کشی استفاده می شود که با این قانون وارداتش ممنوع شده بود ولی خود روی bmw i8وارداتش ازاد بود .دست قضات دیوان درد نکند که این مصوبه غیر عادلانه لغو کردند .اگر هم دولت می خواهد خودروهای لوکس وارد نشود باید مصوبه اینطور باید باشد ورود خود روهای سواری سدان و هاچبک با قیمت فوب بالای ۵۰هزار دلار ممنوع شود که ارزبری بیشتری دارند و در دوران اقتصاد مقاومتی میشود همچو خودرویی را سوار نشد نه خوروی های ون که کاربری تجاری دارند (3923283) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۷:۴۷:۳۳
آخ جون برم یه خودروی غیر لوکس ارزون قیمت ۳۰۰۰ هزار سی سی بخرم حدود یه میلیارد براش کنار گذاشتم خوبه که لوکس نیستش!!!! دست برادرا درد نکنه به فکر محرومین هستند !!!! (3923371) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۲۲:۱۲:۴۵
در هنگام قانونگذاری زیاد پیش میآید که استثنائات را هم بیان میکنند
میتوانستند در تبصره ای استثناء را بیاورند (3923685) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۶:۳۵:۴۳
و این بازی همیشه ادامه دارد:
1- اول واردات را ممنوع میکنید
2- آنها را از وارد کنندگان جز با قیمت های پائین میخرید
3- بعد واردات را آزاد میکنید
4- آخ که چه سودی میکنید!!!!!!!!!! (3923293) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۶:۴۵:۱۱
نمیدونم نیت دیوان عدالت اداری در این خصوص چی بوده ولی هر چی بوده بلاخره یکی پیدا شد جلوی این مصوبه پراشکال رو بگیره. ممنون (3923306) (alef-13)
 
الی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۲۰:۱۷:۴۳
دوست عزیز گیرم این مصوبه باطل شد. الان دیگه قانونی نداریم که جلوی ورود خودروهای خارجی لوکس رو به استناد اون بگیریم تا بخودمون بیایم درگیر انتخابات و. ... بعد می بینی یه سال گذشت و یه عده پولدار و رانت خوار هر چی می خواند خودروی لوکس وارد میکنند حالا با هر تعریفی که می خوای از خودروی لوکس داشته باش.
موضوع این مصوبه بحث لوکس بودن نیست. چرا توجه نمی کنید یه عده سهمیه ورود خودروی خارجی اعم از لوکس و غیر لوکس دارند. این مصوبه این امتیاز آنها رو محدود کرده بود اونها هم دادخواست داده بودند دیوان
دیوان محترم هم باطل کرد بدون اینکه به این سوال پاسخ بده چرا باید یه عده تو این مملکت این امتیاز خاص رو داشته باشند هر چند که کار مفیدی رو برای کشور انجام داده باشند؟؟ مگر میشود همه برابر باشیم ولی بعضی برابر تر باشند؟؟؟ حالا که این امتیاز برای این ها وجود داره چرا خودروی زیر 2500 سی سی وارد نمی کنند.؟؟؟ این دوستان خاص که برای تجارت این امتیاز رو که نگرفتند. برای مصرف شخصی بوده حالا خودرو بنز زیر 2500 سی سی سوار شند حتما باید خودرو پورشه بالای 2500 سی سی سوار شند. اینها همه فساد آور است. حذف قانون بدتر از داشتن قانون بد است. دیگه شما خودتون یه مقداری فکر کنید و افسوس بخورید به حال خودتون (3923551) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۷:۰۷:۲۵
حجم موتور یا شرکت سازنده نشانه لوکس بودن نیست
میخواید محدودیت به بهانه لوکس بودن بزارید سقف قیمت مشخص کنید
مثلا۵۰۰هزار دلار یا ۴۰۰ هزار دلار یا ... (3923327) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۷:۱۲:۲۹
بهترين مصوبه حق ملت و مردم ايران سوار شدن ماشين ها مدرن نه حسرت و تماشا كردن در صفحه سيما ضمنا والله بالله نه پول دارم نه قدرت خريد اين ماشين ها دارم سوء تفاهم نشه با تشكر (3923334) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۷:۱۴:۲۷
الودگی هوا ؟!
مصرف بنزین ؟! (3923338) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۲۱:۳۹:۳۹
پس باید جلو اتوبوس BRT را هم بگیرد (3923641) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۷:۲۱:۰۳
درسته حجم موتور نمیتونه معیار خوبی باشه ..

بهتر از قیمت استفاده بشه . مثلا امروزه بیشتر خودرو های که وارد میشن ( کره ای یا ژاپنی ) در حد 30 هزار دلار قیمت دارن ..

میشه گفت خودروهای بالاتر از 60 هزار دلار جزو لوکس حساب میشن ... (3923347) (alef-13)
 
آرش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۷:۵۷:۴۳
عرض میکنم اگر کسی ثروت حلال داره چرا نباید از اون استفاده کنه. اگر جلوی رانت خواری رو بگیریم و حق رو از ناحق جدا کنیم این کار میشه کار بزرگ. من خودم این ماشین های شیک رو میبینم آدم خیلی هم خوشحال و هیجان زده میشه. اشکالی هم نداره. تصمیم درستی گرفتن. (3923388) (alef-13)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۷:۵۹:۳۵
در این که خودروی بالای 2500 سی سی حجم موتور خودروی لوکس حساب نمیشه و معیار مناسبی نبود شکی نیست...
اما
دیدین اون ماشینهایی که هفته پیش قرار بود له بشن و آتیش زده بشن چقدر زیبا راه خودشون رو باز کردند...

ببینید اونایی که داشتن ماشین وارد میکردن چقدر دستشون توی همه بخش ها باز هست.

باید قبل از برداشتن حکم عدم ورود خودروی بالای 2500، تکلیف خودروی لوکس رو مشخص کنند.

کاش به نسبت قیمت خودرو مثلا از 30 درصد تا 300 درصد تعرفه میزدن که خودرو های با کیفیت زیر رده 50 ملیون هم توی کشور وارد بشه... (3923391) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۸:۱۴:۰۰
مرحبا بر حقوق دانان دیوان عدالت اداری
هنوز حقوق و قانون اعتبار دارد
احسنت (3923410) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۸:۵۷:۴۷
اقتصاد نياز به واقع بيني داردوقتي در كشوري كه قيمّت پايه يك اتوموبيل يك سوم قيمّت ان در بازار است يعني معادل دو برابر أرز خروجي از طريق أخذ گمرگي وشماره گذاري و ساير عوارض وارد خزانه ميشود چرا محدويت اعمال شود ؟ لوكس بودن و زيبايي مربوط به طراحي يك خودرو است نه قدرت موتور ان چون با اين استدلال يك كاميون بمراتب لوكستر از يك سوپر اسپرت ميباشد (3923466) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۹:۱۳:۵۳
یعنی به نظر شما خودروهای کره ای مثل هیوندا و کیا با قیمت های 15 تا 30 هزار دلار لوکس حساب میشود؟خیر قربان اینگونه نیست و تقریبا در تمام دنیا خودروها با ابشن های زیاد و قیمت مناسب تولید میشود اما اشتباه ما اینست که خودروهای ایرانخودرو و سایپا را که هیچگونه ابشنی ندارند را با ان خودروها مقایسه میکنیم و انوقت معمولی ترین خودروهای انها برایمان لوکس به نظر می ایند. (3923481) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۹:۱۳:۵۹
اين ممنوعيت به نفع دلالها شده بود وبس (3923482) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۹:۳۷:۰۵
حجم موتور نشانه ای بر لوکس بودن خودرو نیست زیرا که بسیاری از خودروهای کار و مخصوص جاده های خاکی مثل وانت بار و انواع جیپ ( اس یو وی ) باید حجم موتور بالاتری داشته باشند تا بتوانند با تولید گشتاور بالا از مناطق صعب العبور تردد کنند خوب با این مصوبه بیخود امکان واردات یا خرید چنین ماشین هایی از از افرادی که به آنها نیاز ضروری داشتند گرفته شده و اگر هم در بازار داخلی موجود باشد باید مثلا یک ماشین که نهایتش 200 میلیون ارزش دارد را به 700میلیون قیمت بخورد که مثلا حجم موتورش 4000 سی سی هست ولی در واقع یک جیپ ساده یا وانت هست و بسیاری از شرکتهای صنعتی و معدنی و راهسازی و نفتی جهت استفاده در شرایط بسیار سخت و مناطق صعب العبور به آنها نیاز مبرم دارند
اما از سوی دیگر افرادی ماشین های لوکس سواری آنچنانی با موتورهای توربو را به بهانه حجم کم و لوکس نبودن وارد کشور میکنند و با قیمتهای بالای 500 میلیون برای جولان دادن در خیابانهای شهر عرضه میکنند (3923503) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۲۳:۳۳:۵۳
پس معلوم شد وارد کنندگان چقدر قدرت دارند که دولت زورش بهشون نمیرسه
دمشون گرم (3923760) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۷ ۰۰:۰۸:۰۷
تعدادی ماشینهای خود اقایونه بعدکه واردشد دوباره مصوبه لغو میشه / (3923794) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۶-۱۷ ۰۷:۱۵:۱۱
الان که داشتم این خبر رو میخوندم و نگاهم به لینک های سمت چپ افتاد و خبری در مورد ناسا و تصویر منتشر شده از فلان کهکشان دیدم، افسوس خوردم، اونها کجا هستن و ما داریم چیکار میکنیم... هنوز اندر خم یک کوچه ایم... (3923899) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۷ ۰۸:۵۴:۰۰
بعضی از وانتها و شاسی بلندها واقعا اگر بالای 3000 نباشند کاربردی ندارند این ماشینها برای مکانهای سخت طراحی شده اند و باید قدرت موتوری متناسب با وظیه ذاتی خود داشته باشند (3923967) (alef-11)
 
محمد
India
۱۳۹۵-۰۶-۱۷ ۱۲:۵۵:۲۶
خوب خدا رو شكر مشگل ماشين منم حل شد ديگه چه دردى داريم همه چيز بر وفق مراده (3924303) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۷ ۱۴:۵۰:۱۷
این خبر تکذیب شد و گفته شد ممنوعیت برای خودروهایی که قبل از ممنوعیت در گمرک ثبت شده اند لغو شده است، نه برای همه خودروها (3924446) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۱۷ ۲۰:۴۵:۲۷
خدا پدرشونو بیامرزه.
چون من موهاوی داشتم 8 سیلندر با حجم حدود 4000 سی سی ولی مصرفش 11 لیتر است و خیلی لوکس هم نیست.

چون هر روز مسیر طولانی رانندگی میکنم لازمش داشتم تا امنیت و راحتی و نرمی داشته باشه. انصافا چند سال آرامش داشتم. (3924979) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.