توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 422878
نقوی‌حسینی: گفتم اگر آمریکا تحریم‌ها را لغو کرد،مدرک دکترای علوم سیاسی‌ام را در سطل آشغال می‌ریزم
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۴۶
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی گفت:توافق نه فتح الفتوح بوده و نه ترکمانچای است. یک توافق انجام شده که دارای محاسن و معایبی است و ما باید نسبت به آن هوشمندانه عمل کنیم.

حسین نقوی‌حسینی در نشست دانشجویی برجام با دستکش مخملی که در دانشگاه آزاد شیراز برگزار شد، به تعریف عرصه بین‌الملل پرداخت و اظهار داشت: عرصه بین‌الملل عرصه زور و قدرت است و دولت‌ها تلاش می‌کنند که با کسب منافع بیشتر قدرت و زور بیشتری به دست آورند.

وی با اشاره به کدخدامنشی آمریکا گفت: دولتی که خود را کدخدا می‌داند در همه جا حضور دارد، اما حضور ایران را در سوریه خلاف قوانین بین‌المللی اعلام می‌کند. ایران دارای پیشینه چند هزار ساله و دارای قدرت است اما برخی برای این پیشینه ارزش قائل نیستند که باید برای این افراد اظهار تاسف کرد.

حسینی با بیان اینکه باید به اصول پایبند بود نه افراد و حزب‌ها افزود: من در دولت قبل نیز به رئیس جمهور ایراد گرفته و از وی در صحن علنی مجلس انتقاد کردم چراکه ما وکیل مردم هستیم.

نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به قدرت ایران به فعالیت‌های هسته‌ای اشاره کرد و گفت: ایران توان ایستادگی در برابر کدخدایان عالم را دارد نباید به گونه‌ای وانمود شود که ما از توجه آمریکا خوشحال هستیم. برخی با کوچک‌ترین نگاه دولت‌مردان آمریکا آب از لب‌ولوچه‌شان جاری می‌شود و این خودباختگی در شان ملت بزرگ ایران نیست.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی با ذکر مثالی به برخی خودباختگی‌ها در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: برخی چنان خودباخته غرب هستند که حتی در سونا و جکوزی با شنیدن اینکه از آب گرم به سرد پریدن اشکال ندارد، بی‌دلیل حرف غربی‌ها را می‌پذیرند تا این خودباختگی وجود دارد کار کشور درست نمی‌شود.

وی با اشاره به ماجرای مذاکرات هسته‌ای گفت: آمریکایی‌ها از ابتدا با فرستادن پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت، ایران را در عرصه بین‌المللی دچار مشکل کردند و با وجود بازدید آمانو و اظهار به عدم ایجاد سلاح اتمی باز هم آمریکا قبول نکرد و پرونده را به شورای امنیت فرستادند.

نقوی حسینی با بیان اینکه با این اقدام ایران در زمینه‌های مختلف تحریم و به میز مذاکره کشانده شد تا در نهایت منتج به خروجی مدرکی به نام برجام شد، اظهارداشت: زمانی که این موضوع در مجلس مطرح شد نمایندگان نسبت به نیت شوم آمریکا تذکر دادند اما برخی که به آمریکا اطمینان داشتند این موضوع را باور نکردند.

وی با بیان اینکه در عمل به تعهدات برجام ایران بیشترین تعهد را داشته است، گفت: طرف مذاکره‌کننده از همان ابتدا نقض برجام را آغاز کرد. در زمان شروع تعهدات در فردای 27 دیماه کنگره آمریکا 11 شخصیت ایران را مورد تحریم قرار داد که خلاف بند 3 برجام بود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی با بیان اینکه آشکارترین مورد نقض برجام تمدید تحریم‌ها بود، بیان کرد: سخنگوی کاخ سفید 8 بندی که نقض برجام بوده را به صورت رسمی اعلام کرد اما برخی از افراد تیم مذاکره‌کننده حاضر به پذیرش این امر نبودند.

وی با بیان اینکه عراقچی به من گفت که تحریم‌ها فقط روی کاغذ لغو شده است، افزود: بنده پیش از برجام گفتم اگر آمریکا تحریم‌ها را لغو کرد، مدرک دکترای علوم سیاسی‌ام را در سطل آشغال می‌ریزم. 70 میلیارد دلار توافق دولت با اروپایی‌ها روی زمین مانده و این دولت‌ها از ترس آمریکا حاضر به انجام تعهدات خود نیستند.

نقوی‌حسینی با اشاره به توانمندی‌های داخلی گفت: ایران با توانمندی‌هایی که در داخل دارد نیازی به کشورهای اروپایی و آمریکایی و کج کردن گردن مقابل این عده ندارد. برخی از مسئولان کشور چرا این موضوع را نمی‌پذیرند.

وی افزود: در شرایط امروز آمریکا‌ئی‌ها دام پهن کرده‌ و خواهان این هستند که ایران متوقف‌کننده برجام باشد باید با همدلی و وحدت به مقابله با این دام رفت. ما باید هوشمندانه با پذیرش این نکته که آمریکا دشمن ملت ایران است به مقابله با این هجوم برویم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه باید چه واکنشی برای تمدید تحریم‌ها انجام داد گفت: توافق نه فتح الفتوح بوده و نه ترکمانچای است. یک توافق انجام شده که دارای محاسن و معایبی است و ما باید نسبت به آن هوشمندانه عمل کنیم.

وی در جواب به این سوال که چرا از رئیس جمهور دعوت نمی‌کنید تا در مجلس جوابگوی تمدید تحریم‌ها باشند گفت: این اکنون به صلاح دولت و ملت نیست البته اگر در زمانی که مجلس به این نتیجه برسد که باید از ایشان سوال کنند حتماً وارد می‌شود.

نقوی در پاسخ به این سوال که پیشنهاد شما برای جایگزینی برجام چیست، گفت: ما در شرایط فعلی که توافق داشته‌ایم نباید خاتمه‌دهنده باشیم چرا که این دام آمریکاست و البته فکر می‌کنم که من از روحانی بیشتر از برجام حمایت کرده‌ام. در مورد وعده‌ها واقع‌بین باشیم. در ایران ما دارای سرمایه‌های زیادی هستیم ولی افرادی به دنبال حل مشکلاتمان در فراسوی مرزها هستند.
 
کلمات کلیدی : نقوی حسینی+کمیسیون امنیت ملی + برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.