توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 308145
آخرین اخبار از سناریوهای محتمل برای سقوط هواپیمای روسی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۵:۰۰
رئیس گروه تحقیق درباره سقوط هواپیمای مسافربری روسی در مصر ضمن اشاره به شنیده شدن صدا در آخرین ثانیه پرواز گفت: ماهیت این صدا در آزمایشگاه تخصصی درحال بررسی شدن است و ما هنوز به هیچ نتیجه ای دست نیافته ایم.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ خلبان ایمن المقدم در کنفرانسی خبری در قاهره پایتخت مصر درباره سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری ایرباس روسی در شبه جزیره سینا گفت:
من به عنوان رئیس تیم تحقیق، نهایت دقت را به خرج دادم تا در این کنفرانس خبری، در چارچوب شفافیت و علاقه ما به اطلاع رسانی درباره تحقیق ، شما را با جدید ترین تحولات مربوط به کمیته تحقیق آشنا کنم. من تسلیت عمیق خود را به خانوادههای قربانیان سقوط هواپیما و مردم روسیه اعلام می کنم.

رئیس تیم تحقیق درباره سقوط هواپیمای روسی گفت:
اول از همه باید بگویم که ما به عنوان تیم تحقیق درباره سانحه پرواز روسی تسلیت خود را به خانوادهها و دوستان قربانیان سانحه هوایی روسیه اعلام می کنیم. این هواپیما شنبه گذشته، سی و یکم اکتبر دوهزار و پانزده ؛ در وسط شبه جزیره سینا سقوط کرد. پس از بروز این سانحه ، دولت مصر به اعزام پرسنل اورژانس و گروه تحقیق به محل سقوط هواپیما اقدام کرد. در نخستین ساعات پس از بروز سانحه، نخست وزیر مصر از محل سقوط هواپیما دیدن کرد ، نیروهای مسلح مصر اقدام به تامین امنیت محل سقوط هواپیما کردند. جعبه های سیاه هواپیما درهمان روز اول سقوط هواپیما پیدا شد و اجساد قربانیان نیز پیدا شد و به بیمارستان ها در قاهره منتقل شد. در همان روزی که سانحه رخ داد ، وزیر هوانوردی غیر نظامی مصر اقدام به تشکیل کمیته تحقیق کرد. این کمیته مطابق با قوانین مصر و قانون ایکائو (سازمان بین المللی هوانوردی کشوری) تشکیل شد تا مسئولیت تحقیق درباره سانحه را برعهده گیرد. دولت مصر اقدام به دعوت از نمایندگان کشورهای روسیه ، ایرلند، فرانسه و آلمان کرد. شرکت روسی اپراتور پرواز بود، ایرلند مکانی بود که ثبت در آن انجام شده بود، فرانسه کشوری است که طراحی در آن صورت گرف و آلمان نیز محل ساخت و تولید بوده است. مشاورانی از ایرباس نیز در تیم تحقیق هستند. من نیز شخصا نماینده مصر در کمیته تحقیقات فنی هستم. نیروی هوایی مصر با پنج پرواز به محل سقوط، اعضای مختلف تیم تحقیق را به آنجا رساند.

در ادامه این نشست خبری آمده است: قرار است کمیته تحقیق در روزهای آینده بازدیدهای بیشتری از محل سقوط هواپیما داشته باشد. بیست و نه نفر از مصر عضو این تیم هستند، هفت نفر از روسیه هستند، شش نفر از فرانسه هستند، دو نفر از آلمان هستند و سه نفر هم از ایرلند هستند. ده مشاور از ایرباس در این تیم حضور دارند.


وی ضمن اشاره به دانلود موفقیت آمیز اطلاعات جعبه سیاه هواپیما درباره نتایج بررسی جعبه سیاه گفت:
بررسی های اطلاعات جعبه سیاه نشان می دهد زمان برخاستن هواپیما از فرودگاه به وقت گرینویچ سه و پنجاه دقیقه و شش ثانیه است درحالیکه لحظه توقف ثبت اطلاعات پرواز در ساعت چهار و سیزده دقیقه و بیست ثانیه است. پس زمان برخاستن از باند فرودگاه تا لحظه پایان ثبت اطلاعات پرواز، بیست و سه دقیقه و چهارده ثانیه است. آخرین ارتفاع ثبت شده هواپیما سی هزار پا است.

وی ضمن اشاره به برخی دیگر از اطلاعات پروازی گفت: اطلاعات مربوط به ضبط مکالمات کابین خلبان نیز دانلود شد. هر چند تیم بررسی مکالمات کابین خلبان همچنان درحال نگارش و پیاده کردن مکالمات هستند و هنوز این متن نهایی نشده است اما در آخرین ثانیه از ضبط مکالمات ، صدایی شنیده شد. قرار است این صدا در آزمایشگاههای تخصصی مورد تجزیه وتحلیل اسپکترال( طیف های صوتی ) قرار گیرد تا دقیقا مشخص شود که ماهیت این صدا چه بود؟

برخی گزارش ها و تحلیل های رسانه ای منتشر شد که برخی از آنها مدعی بودند مبتنی بر اطلاعات رسمی هستند. این گزارش ها گرایش به سناریویی مشخص برای علت سانحه دارند. کمیته تحقیق در این خصوص به هیچ اطلاعات و مدرکی دست نیافته است. کمیته تحقیق از منابعی که این گزارش ها را منتشر می کنند مصرانه می خواهد که همه اطلاعاتی را که در اختیار دارند و ممکن است به ما کمک کند، ارائه کنند.
وی افزود: کمیته تحقیق همه سناریوهای احتمالی برای علت این سانحه را مد نظر قرار می دهد و تا این لحظه به هیچ نتیجه ای دست نیافته است.
 
کلمات کلیدی : سقوط هواپیمای روسی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.