نظر منتشر شده
۲۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 306366
اخبار متناقض از علت سقوط هواپيمای روسي؛ از شليك موشك تا كار گذاشتن مواد‌ منفجره و حمله داعش
بخش خارجی الف، 10 آبان 94
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۹
در پی سقوط هواپیمای روسی در صحرای سینای مصر که به جان باختن ۲۲۴ سرنشین آن انجامید؛ خبرهای ضد و نقیض از علت این سانحه به گوش می رسد.

به گزارش خبرگزاري ها، همه ۲۲۴ سرنشین هواپیمای روسی که در صحرای سینا سقوط کرد، کشته شدند. ۲۱۴ از مسافران این هواپیما روسی و ۳ اوکراینی بودند. همچنین ۱۳۸ نفر از آنها زن ، ۶۲ مرد و ۱۷ کودک بودند.

ولادیمیر پوشکوف وزیر مقابله با حوادث غیرمترقبه روسیه روز یکشنبه اعلام کرد عملیات تجسس برای یافتن سایر قربانیان هواپیمای سانحه دیده روسیه در مصر تا چند روز آینده ادامه خواهد یافت..

الجزیره اما ديروز گزارش داد كه داعش مسئولیت سقوط هواپیمای مسافربری روسیه را در سینا برعهده گرفت. شبکه الاعماق که گفته می شود وابسته به گروه تروریستی داعش است در پایگاه اینترنتی یوتیوب تصاویری منتشر کرده است که به ادعای این شبکه لحظه هدف قرار گرفتن و انفجار یک فروند ایرباس ای ۳۲۱ روسیه بر فراز مصر را نشان می دهد.

ماکسیم سوکولف، وزیر حمل و نقل روسیه درخصوص ادعای گروه تروریستی تکفیری داعش مبنی بر مسئول بودن آن در سرنگونی هواپیمای روسی ابراز تردید کرد. وي در مصاحبه ای با خبرگزاری اینترفاکس روسیه گفت: ادعاهای تروریستها درباره اینکه آنها عامل سرنگونی هواپیمای روسی بودند غیر دقیق است.

اما ناظران مسائل سیاسی تاکید می کنند منطقه سقوط هواپیما بخشی از مناطق تحت نفوذ گروه ولایت سینا است.

اين در حالي است كه حسين امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی درباره ادعای داعش در مورد حمله به هواپیمای مسافربری روسیه گفت: بر اساس اطلاعات ما چنین امکاناتی در اختیار گروه تروریستی داعش نیست که در ارتفاع بالا با این دقت یک هواپیمای مسافربری را هدف قرار دهد.

وی افزود: اگر سرنگونی هواپیمای مسافربری روسیه دلایل فنی نداشته باشد آنوقت باید در بین کشورهایی که مخالف اقدام نظامی روسیه در سوریه بودند و در دستگاه‌های امنیتی آنها و امکانات تسلیحاتی پیشرفته‌شان در منطقه و خارج از منطقه علت این سرنگونی را دنبال کرد.

همچنين خبرگزاری رویترز به نقل ازیک مقام امنیتی در شبه جزیره سینای مصر اعلام کرد: تحقیقات اولیه نشان می دهد نقص فنی علت سقوط هواپیمای روسی بوده است. منابع امنیتی مصر هم اعلام کردند: هیچ نشانه ای دال بر انهدام هواپیمای روسیه وجود ندارد.

یک فرضیه دیگر نیز مطرح شده و آن این است که احتمال دارد در این هواپیما پیش از پرواز از فرودگاه شرم الشیخ مواد منفجره جاسازی شده باشد و بر اثر انفجار این مواد هواپیما سقوط کرده باشد. رسانه های روسیه این احتمال را مطرح کرده اند اما هیچ خبری دال بر تایید یا رد این احتمال منتشر نشده است.

محدودیت های خبری که مقامات مصر درخصوص منطقه سینا اعمال کرده اند، موجب شده است پرسش ها و نگرانی ها تشدید شود. مقامات مصر حتی تا آخرین ساعات روز گذشته به هیچ رسانه داخلی یا جهانی اجازه ندادند به منطقه سقوط هواپیما دسترسی پیدا کند.

ارتش مصر نیز سیاست پایبندی به سکوت کامل را در تعامل با این حادثه در پیش گرفته است. این سیاست نیز تردیدهایی را ایجاد می کند مبنی بر این که خلبان هواپیما مجبور شده است در زمانی بسیار کوتاه ارتفاع پرواز را به شش هزار پا کاهش دهد. کارشناسان مسائل هوایی درباره علت وقوع این حادثه دو احتمال را مطرح کردند. احتمال اول بروز اختلال ناگهانی در فشار هوای داخل هواپیما است. با توجه به بررسی هواپیما این احتمال ضعیف است. احتمال دیگر این است که داخل هواپیما آتش سوزی رخ داده به همین علت خلبان مجبور شده است با سرعت زیاد فرود بیاید. این احتمال، فرضیه انفجار هواپیما را از درون مطرح می کند.

منابع نظامی فاش کردند منطقه ای که هواپیمای روسیه در آن حضور یافته منطقه پرواز ممنوع بوده است. علاوه بر این، این هواپیما هیچ گونه درخواست کمک به علت ایجاد اختلال ناگهانی نکرده است بر این اساس سقوط به طرز کاملا ناگهانی و غیرمنتظره رخ داده است.

گفتني است روز ١٧ ژوئیه نيز هواپیمای مسافربری از نوع بوئینگ ٧٧٧ متعلق به شرکت هواپیمایی مالزی در مسیر پرواز شماره MH۱۷ از آمستردام، هلند، به مقصد کوالالامپور در مالزی در منطقه‌ای در شرق اوکراین سقوط کرد. در این سانحه، تمامی ۲۹۸ سرنشین هواپیما جان خود را از دست دادند.

اين هواپیما در استان دونتسک در شرق اوکراین سقوط کرد که در آن زمان شاهد درگیری سنگین بین شورشیان طرفدار روسیه و دولت مرکزی اوکراین بود و هواپیماهای نیروی هوایی اوکراین پیشتر در آن فعالیت داشتند.

در زمان سقوط هواپیما، دولت اوکراین با استناد به استراق سمع مکالماتی که گفته می‌شد بین فرماندهان شورشی صورت گرفته، اعلام کرد که هواپیما هدف اصابت موشک زمین به هوای پیشرفته‌ای قرار گرفته که روسیه در اختیار شورشیان قرار داده بود. منابع غربی نیز سرنگونی هواپیما در نتیجه اصابت موشک زمین به هوا را محتمل دانسته‌اند.

مخالفان اوکراینی و دولت روسیه این نظر را رد کردند و در هر حال، دولت اوکراین را به دلیل تلاش برای مقابله نظامی با جدایی‌طلبان، مسئول نهایی هر گونه عملیات نظامی در منطقه دانستند.

(تصاویر) سقوط هواپیمای روسیه با224 سرنشین
 
(تصاویر) سقوط هواپیمای روسیه با224 سرنشین
 
(تصاویر) سقوط هواپیمای روسیه با224 سرنشین
 
(تصاویر) سقوط هواپیمای روسیه با224 سرنشین
 
(تصاویر) سقوط هواپیمای روسیه با224 سرنشین
 
(تصاویر) سقوط هواپیمای روسیه با224 سرنشین
 
(تصاویر) سقوط هواپیمای روسیه با224 سرنشین
 
(تصاویر) سقوط هواپیمای روسیه با224 سرنشین
 
(تصاویر) سقوط هواپیمای روسیه با224 سرنشین
 
(تصاویر) سقوط هواپیمای روسیه با224 سرنشین
 
(تصاویر) سقوط هواپیمای روسیه با224 سرنشین
 
(تصاویر) سقوط هواپیمای روسیه با224 سرنشین
 
(تصاویر) سقوط هواپیمای روسیه با224 سرنشین
 
کلمات کلیدی : سقوط هواپیمای روسی
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۱۳:۱۵:۰۷
بعد از اقدام پوتین در دخالت مستقیم در سوریه، به نظر می‌رسد صبر آمریکا و اوباما لبریز شده و شروع به اقدامات تهاجمی و هشدار دهنده به روسیه و چین کرده‌اند:

۱- حرکت هفته گذشته ناو آمریکایی‌ در جزائر مورد اختلاف در دریای چین جنوبی که خشم چین را برانگیخت

۲- سیل اسلحه و موشک‌های تاو که به سوی گروهای مخالف اسد سرازیر شده

۳- اعزام مستقیم نیروی زمینی‌ و استقرار آنها در سوریه که این پیغام را به ایران و روسیه میدهد که حتی در صورت شکستن مقاومت این گروه‌ها باز پیروزی نظامی امکان ندارد

و بالاخره مهمتر از همه

۴ - اقدام امروز برای سرنگونی هواپیمی روسیه در تلافی سرنگونی هواپیمای مالزی بٔر فراز وکرین که ۲۲۰ نفر از مسافران آن از هلند و استرالیا یعنی‌ بهترین دوستان و متحد آمریکا بودند و ماه گذشته کمیته تحقیق مستقل اعلام کرد که قطعاً این هوپیما توسط موشک‌های روسی بوک مورد اصابت قرار گرفته و از ناحیه شورشیان شرق اوکراین بوده...

جالب این است که هوپیمی مالزی در ارتفاع ۳۲ هزار پای مورد اصابت قرار گرفت و این هوا پیمای روسی در ارتفاع ۳۱ هزار پایی‌ دچار سانحه شده... هوا پیمای مالزی حامل ۱۹۳ هلندی و ۲۷ استرالیا یی بیگناه یعنی‌ جمعا ۲۲۰ نفر که به سفر تفریحی می‌رفتند، هوپیمای روسی حامل ۲۲۴ مسافر بیگناه روسی که از سفر تفریحی بٔر می‌گشتند... و بسیاری مورد مشابه دیگر

در اینجا لازم است یکبار دیگر به دلسوزان وطن یادآوری شود اینکه جریان سوریه و جنگ سرد امریک و روسیه، دامنه یی بسیار بالاتر از اختلفت ایران و آمریکا و حتی ایران و عربستان گرفته و باید بسیار هوشیار بود که عوض جانبداری از یک طرف این جنگ سرد، به همان سیاست بیطرفی یا نه شرقی‌ و نه غربی بٔر گشت که در غیر این صورت، با خت و عقب نشینی احتمالی‌ روسیه ، عواقب بسیار ناگواری برای کشور دارد... روسیه به عنوان یک قدرت هسته‌ای در صورت عقب نشینی هنوز میتواند از عواقب آن مصون بماند ولی‌ خدای نکرده ایران، باید بهای بسیار سنگینی‌ برای شرکت در این رقابت جنگ سردی بین قدرتهای بزرگ که کوچکترین تعهدی به منافع ایران ندارند ، به دهد.... (3292045) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۲۰:۲۰:۵۰
روسیه هم باید سهم خود از کشتار مردم سوریه را بپردازد حالا حالاها مونده و تاز ه وارد باطلاق شده (3292899) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۲۱:۳۸:۰۲
کدخدا ی شما چه کرده! (3293038) (alef-3)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۲۱:۴۸:۴۹
پوتین کار اشتباهی کرده که مردم سوریه را بمباران میکند ولی چرا باید انسانهای بیگناه تاوانش را پس بدهند؟ (3293061) (alef-3)
 
حمید
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۰۸:۰۸:۲۸
این چیزی که شما میگی فراوردهای ذهنی شماست نه واقعیت، واقعیت چیزیست که حتی با تحقیقات بسیار زیاد هم کامل بدست نمی‌آید (3293504) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۰۹:۰۸:۱۱
حضور روسيه در سوريه منجر به تقويت داعش ميشه. چه جوريش رو همه ميدونند. اصلي ترينش مسلمانها هواي همديگر رو بيشتر دارند امريكا هم بدش نمياد يه درس درست و حسابي به پوتين بده و اينها منجر به تقويت داعش ميشه! پوتين اشتباه بزرگي كرد اما حمايت بيش از حد ايران و مانور روي اين قضيه اشتباه بزرگتريه! (3293640) (alef-13)
 
راضی
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۲۰:۰۵:۰۶
احتمال دست داشتن آمریکا در سقوط هواپیمای مسافربری روسی بنظر بنده خیلی زیاد است .ولی اگر هم نظر بنده در مورد آمریکا درست باشد.باز باید روسیه از شدت حملات خود به داعش وتروریست نباید بکاهد.باید مشت محکمی بر دهن آمریکا که در منطقه سیاست قلدری را پیش گرفته بزند. (3295276) (alef-3)
 
راضی
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۲۰:۱۲:۳۵
هنوز خاطره ساقط شدن بویینگ مسافربری ایران بر فراز خلیج فارس که توسط آمریکا مورد اصابت موشک قرار گرفته از ذهن ما بیرون نرفته .ولی امام "ره"جمله خوبی در مورد آمریکا گفت"آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند"
الان هم آمریکا هیچ غلطی با این خرابکاریها چه توسط خودش و چه توسط داعش نمیتواند بکند (3295288) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۱۳:۱۶:۳۹
در کمتر از یکسال دو هواپیمای مالزی مانند این ناگهان ارتباط هوایی آنها قطع شد و هنوز هم هیچ توضیحی داده نشده، یک هوپیمی مالزی هم هدف موشک قرار گرفت، ‌یک هوپیمی آلمانی‌ هم به همین صورت ناگهان ارتباطش قطع شد و در کمتر از ۲۴ ساعت که در غرب بسیار عجیب است و بدون تحقیقات، خلبان را مسول و خودکشی‌ را دلیل آوردند.... حال این هوپیما هم به همان صورت ولی‌ اینبار از روسیه.... ۵ هوپیما در عرض کمتر از ۱۸ ماه از صفحهٔ رادار محو میشوند بدون در خواست کمک( مقامات مصری فقط دارند پوشش میدهند ولیکن روس‌ها خود می‌گویند ناگهان ارتباط قطع شده) سقوط می‌کنند و هیچ توضیحی برای آنها وجود ندارد و هیچ کس مسئولیت نمی‌پذیرد... حدود ۱۴۰۰ مسافر بیگناه جان خود را به خاطر رقابت کثیف جنگ سردی از دست دادند و هرگز مسول آن به دلیل داشتن ذخیره بمبهای اتمی‌ مورد پیگرد قرار نمیگیرد... از مالزی تا آلمان تا هلند تا سوریهٔ و لیبی‌ ، عراق و.... شده میدان تسویه حساب و آزمندی و آرزوی ابر قدرتی‌ یک کشور و شخص.... (3292052) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۱۳:۳۲:۳۲
فیلم داعش ساختگی نبود
فکرک نکنم دوش پرتاب بود موشکش بزرگتراز دوشپرتاب بود (3292081) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۱۳:۵۰:۴۷
تاوان جاه طلبی های پوتین را مردم بدبخت روسیه میدهند (3292123) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۱۸:۲۵:۲۹
جای پوتین بودم اون منطقه رو با بمب اتم میزدم تا حساب کار دست خیلی ها بیاد روسیه خیلی تعلل میکنه . اگه این هواپیما امریکایی بود امریکایی ها کلی ازش استفاده می کردن برا حمله به نقاط مختلف و... (3292719) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۱۹:۳۵:۴۷
صبح بخیر جناب پوتین! (3292829) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۲۰:۳۵:۴۵
همین الان اعلام شد که هواپیما در اسمان تکه تکه شده و در محوطه ای به مسافت بیست کیلومتر ساقط شده است. احتمال انفجار مخزن بنزین و مواد منفجره را بعید ندانسته اند۰ (3292918) (alef-13)
 
مهر
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۲۱:۵۶:۰۳
کار امریکاست که بادادن موشک به ارتش نیابتی خود یعنی داعش. خواست که انتقام تو دهنی که از روسیه خورد بگیرد
مرگ بر امریکا (3293074) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۰۷:۳۴:۰۹
پاسخ هاي بعضي خوانندگان جدا مايه تاسف است . تصور بفرماييد با استدلال اين افراد ، گروهي بخواهند هواپيماهاي مسافربري سعودي ها و ترك ها را بدليل آتش افروزي در سوريه و عراق و يا خطوط هوايي امارات و قطر رابدلايل فوق و آتش افروزي در يمن و ... هدف قرار دهند . اگر استدلال هاي جنون اميز بعضي خوانندگان براي انهدام هواپيماي مسافري روس را بپذيريم سنگ روي سنگ بند نخواهد شد . (3293462) (alef-13)
 
mortaza
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۱:۴۶:۲۸
همون مسئله تسويه حساب اوكراينه! كه روسيه موشك دراختيارگروه مخالف دولت اوكراين قراردادوهواپيماي مسافربري رو زدند،اينهم به تلافي همان حركت پوتين كه يه كم قلدرشده بوداست،لذاباتوجه به چندتكه شدن هواپيما درآسمان مسئله واضح بوده وزياددست وپازدن براي امن جلوه دادن خطوط هوايي مصراست. (3293951) (alef-13)
 
خراسان
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۶:۵۳:۱۴
آمریکا خوب بلده وقتی می خواد به کشوری اخطار بده هواپیمای مسافربریش رو بزنه (3294927) (alef-3)
 
حميد
۱۳۹۴-۰۸-۱۴ ۲۰:۵۰:۴۹
خدا شر آل سعود را هرچه زودتر از سر مسلمانان كم كند (3302213) (alef-13)
 
منصوره
۱۳۹۴-۰۸-۱۵ ۱۵:۲۱:۱۸
از همه ی این حرفها گذشته، دقت کنید که لاوروف چند ساعت پس از این حادثه میره به مصر ولی....
جناب وزیر امور خارجه ما بعد از دو هفته یادش میافته هموطنانش در منا در اوج مظلومیت قربانی شدن و باید شخصا حضور پیدا کنه!!!! (3303349) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.