توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 307050
نگرانی درباره امنیت خانواده A۳۲۰ پس از سقوط ایرباس روسیه
بخش دانش و فناوری الف، 12 آبان 94
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۳۹
روزنامه گاردین در گزارشی اعلام کرده سقوط ایرباس A۳۲۱ روسیه در صحرای سینا نگرانی‌ها درباره امنیت هواپیماهای این خانواده را افزایش داده است.

خانواده ایرباس A۳۲۰ یک خانواده از هواپیمای مسافربری ساخته شرکت ایرباس است که به صورت متوسط هر ۲/۵ ثانیه یکی از اعضای آن در گوشه‌ای از جهان از روی زمین بلند می‌شود یا فرود می‌آید. هواپیمای مسافربری A۳۲۱ روسیه از شرم‌الشیخ بلند شده بود که در صحرای سینای مصر سقوط کرد و ۲۱۷ مسافر و ۷ خدمه آن همگی کشته شدند. سقوط ایرباس روسیه سومین حادثه سقوط هواپیماهای A۳۲۱ به حساب می‌آید. در سال ۲۰۱۰ یک ایرباس A۳۲۱ دیگر با ۱۵۲ مسافر در نزدیکی اسلام‌آباد سقوط کرد که ۱۴۶ مسافر و ۶ خدمه آن همگی کشته شدند.

در نوامبر سال گذشته هم یک ایرباس دیگر A۳۲۱ متعلق به شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا بر فراز اسپانیا دچار سانحه شد و توانایی کنترل ارتفاع خود را از دست داد اما ماجرا ختم به خیر شد. آمارها نشان می‌دهد از سال ۱۹۹۶ ایرباس‌های A۳۲۱ دچار ۱۶ حادثه جدی و خطرناک شده‌اند.

Aeroinside که حوادث هوایی جهان را جمع‌آوری می‌کند تاکنون ۲۱۲ حادثه درباره هواپیماهای A۳۲۱ را ثبت کرده است که از نقص‌های فنی تا سقوط را شامل می‌شود. در ماه سپتامبر خلبان یک A۳۲۱-۲۰۰ که از منچستر عازم ازمیر بود هم نقص فنی در سیستم هیدرولیک خود را گزارش کرد و مجبور به بازگشت به منچستر و فرود اضطراری شد. در همان ماه دو آتش سوزی جزئی در ایرباس‌های A۳۲۱ در خطوط هوایی انگلیس گزارش شد.

A۳۲۱ بزرگرین هواپیما اعضای خانواده A۳۲۰ است که شامل A۳۱۸ و A۳۱۹ هم می‌شود. حداقل ۶ هزار و ۲۰۰ فروند از هواپیماهای این خانواده مشغول پرواز در جهان هستند.
A۳۲۱ شباهت زیادی با ایرباس A۳۲۰ دارد اما دارای بدنه کشیده‌تری است و توانایی جایجایی تعداد بیشتری مسافر را دارا است. ساخت ایرباس A۳۲۱ از سال ۱۹۸۹ آغاز شد و نخستین بار در ۲۰ اسفند ۱۳۷۳ (۱۱ مارس ۱۹۹۳) به پرواز در آمد.
 
کلمات کلیدی : سقوط هواپیمای روسی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.