نظر منتشر شده
۳۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 264045
عید نوروز و گرانی شب عید
بخش تعاملی الف - ابوالقاسم احتشامی، 27 اسفند 93
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۴۵
عید نوروز روزی است که کره زمین از محل خود روی مدار بیضوی شکل دور خورشید وارد محدوده ربعی از مدار خود می شود که این ربع مدار مطابق فصل بهار است و روز عید نوروز اولین روز فصل بهار است . ایرانیان از گذشته دور این روز را تشخیص داده و گرامی داشته و مراسم مخصوصی هم برای آن تدارک دیده و هر ساله این رسوم اجرا میگردد از جمله چیدن سفره هفت سین ، دید و بازدید اقوام ، خرید نیاز های زندگی ، پوشیدن لباسهای نو ،خانه تکانی ، عیدی دادن بزرگترها و عیدی گرفتن کودکان و ...

اغلب این رسومات ، رسومات بسیار پسندیده و زیبایی است که هر انسانی را به تحسین وا می دارد و علمای دین هم بر بسیاری از این رسومات صحه گذاشته اند. آنچه مشهود است اینست که در طی سال های متمادی بعضی از این رسومات کم و بیش دچار تغییر شده اند از جمله رسم چهار شنبه سوری که طی سال های اخیر با ورود وسایل آتش بازی از شکل اولیه خود خارج و به پدیده ای خطر ناک تبدیل شده است و موضوع این نوشتار نیست.

یکی دیگر از تغییراتی که طی سال های گذشته بطور جدی در فرهنگ عید و آغاز سال نو وارد شده است موضوع افزایش قیمت ها در ایام نزدیک عید است (که اصطلاحا گرانی شب عید گفته می شود) و پیامد آن یک تورم قطعی و غیر قابل انکار در قیمت هاست که هر ساله اتفاق می افتد. این تورم دلایل مختلفی دارد که به چند مورد آن اشاره میشود:

۱- افزایش تقاضا و هجوم مردم برای خرید و عکس العمل طبیعی عرضه کنندگان برای افزایش قیمت بر اساس قانون عرضه و تقاضا

۲- افزایش دستمزد ها وحقوق حقوق بگیران دستگاه های دولتی و غیر دولتی که بهانه به بدست فروشندگاه می دهند که قیمت های خود را بیشتر افزایش دهند انگار از این افزایش حقوق آنها هم توقع افزایش حقوقی برای خود دارند و سهم خود را می خواهند

۳- افزایش نرخ ارز بدلیل افزایش تقاضا برای سفر های خارجی

۴- افزایش دستوری قیمت های کالاهایی که توسط دولت قیمت گذاری می شود مثل قیمت انرژی و ....

۵- نیاز مشتری و نبود فرصت (که حتما باید قبل از عید خرید انجام شود بخصوص هیجان و جذابیت عید برای کودکان ) موجب کوتاه آمدن خانواده ها و خرید گرانتر می شود

موضوع افزایش قیمت ها پدیده نامطلوبی است که شیرینی ایام عید را به کام همه مردم بجز اشراف تلخ می کند و این یکی از رسوم ناپسندی است که کم کم در حال تبدیل شدن به سنت است چرا که تا صحبت شب عید می شود گرانی اجناس به ذهن متبادر می شود و آثار نگرانی در چهره بسیاری از خانواده ها ظاهر می شود.

حال چه کنیم که این پدیده ناپسند را مهار کنیم و یا تبعات آنرا به حداقل برسانیم:

یکی از مصوبات قانونی مجلس اینست که دولت موظف است هر ساله متناسب با نرخ تورم حقوق کارمندان و ... را افزایش دهد و یا بصورت موردی دولت با هاهنگی مجلس تصمیم می گیرد قیمت بعضی از اقلامی را که قیمت گذاری آنرا بعهده دارد افزیش دهد.
همزمانی این موضوعات با ایام عید و آغاز سال نو باعث هم افزایی بهانه شده و این بهانه قوی تری بدست فروشندگانی که بدلیل افزایش تقاضا سعی در افزایش قیمت های خود دارند ، می دهد و باعث افزایش بیشتر قیمت ها می شود.

حالت ایده آل آنست که هیچ تورمی رخ ندهد که دولت مجبور به افزایش حقوق ها باشد ولی تا رسیدن به شرایط مطلوب پیشنهاد می شود حداقل در مواردی که بدست دولت است این بهانه را ندهیم مثلا دولت ابتدای سال مالی کارمندان را برای اعمال تاثیر تورم در دستمزد ها در زمانی غیر از این قرار دهد وبه رسانه ها هم دستور داده شود به این موضوع خیلی دامن زده نشود و برنامه ها به گونه ای باشد که از مثلا ۳ ماه به عید تا ۲ ماه بعد از عید هیچ کالا و دستمزدی بصورت رسمی توسط دولت افزایش قیمت پیدا نکند و بهانه را از دست مغازه داران و فروشندگان برای افزایش قیمت ها بگیرد و سیستم های نظارتی دولت هم بصورت ویژه موظف به کنترل قیمت ها در این ایام باشند که هیچ کالایی حتی یک ریال هم گران فروخته نشود و تنها فروشندگان به مدد وفور مشتری زیاد کاسبی پر رونقی داشته باشند. در این صورت است که ایام عید بر همه شیرین تر خواهد بود.

به امید چنین روزی
 
کلمات کلیدی : ابوالقاسم احتشامی
 
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۰۹:۵۱:۱۴
البته رشد اقتصادی افزایش ۳.۷ درصدی داشته و همه بازارها غرق در رونق هستند.... این از عجایب اقتصاد و آمار اقتصادی ایران است که زمانیکه کشور از رشد منفی‌ ۶ درصدی به رشد مثبت ۳.۷ درصدی می‌رسد، بورس کشور، روند برعکس را طی می‌کند و هر ماه منفی‌ تر از ماه قبل... نیروی جاذبه در آمار اقتصادی ایران ٔبر عکس است و سیبها عوض پایین افتادن ، بالا می‌افتند!!!! (2754911) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۱۳:۵۵:۳۲
عزیزجان بورس در ایران رانتی هست و استاندارد نیست و نباید انتظار داشته باشی وقتی رشد اقتصادی داریم رشد بورس هم داشته باشیم.
بورس ایران مشکلش حبابی هست که مدیرانش درست کردن تا سهام رو به چند برابر قیمت به مردم بفروشند و حالا تازه داره کم کم حباب خالی میشه. (2755698) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۱۲-۲۸ ۰۹:۵۲:۲۶
رشد اقتصاد؟
کجاست؟ مسکن؟ صنعت؟ خودرو؟ کشاورزی؟ تجارت؟ (2757455) (alef-10)
 
1360
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۱۰:۱۴:۳۰
يه سئوال چرا انقدر هزينه ها در ايران انقدر بالاست هتل هاي ايران از هتل هاي تركيه ارزونتره نصف اونا هم خدمات نميدن شركتهاي هواپيماي ايراني با اينكه سوختشون نصف خارجه بازم قابل رقابت نيستن مغازه داران با اينكه از حقوقو تعييني وزارت كار كمتر حقوق ميدن باز هم قيمتاشون دو برابره خودروسازان ايراني اگر تعرفه سنگين وارداتو برداري ورشكسته ميشن و خيلي موارد ديگه چرا (2754983) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۲۲:۰۷:۱۱
لطفا اگر کسی پاسخ علمی به این سوالات را بلده ، بگه ممنون میشم . (2756725) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۱۰:۳۷:۱۷
تورم صفره !
مگه خبرندارید ؟ (2755074) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۱۱:۵۵:۲۱
اين تدبيره يا تحقير ؟؟؟!!! (2755365) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۱۰:۵۰:۰۷
کدام افزایش حقوق چرا فرافکنی می کنید یک شهر و هزار نرخ وقتی نمی توانید بازار را کنترل کنید چرا دنبال مقصر می گردید اون هم کارمندی که زیر خط فقر زندگی می کند. (2755140) (alef-13)
 
س
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۱۰:۵۵:۴۸
از گرونی مردم دارن خفه میشن.هر کسی واسه خودش یه قیمتی میده الکی شعار ندین بیاین تو بازار از قیمت ها خبر دار بشین (2755161) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۱۱:۰۰:۴۵
برادر! شما یه سری به اروپا که نه، همین کشورهای همسایه بزن، ببین اونا هم مثل ما گرونی عید، گرونی ماه رمضون، گرونی اول مهر و ... دارن یا دقیقا برعکس! ارزونی عید و رمضون و ... (2755182) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۱۱:۱۲:۳۹
کدوم گرانی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

همه چی ارومه
من چقدر خوشحالم ... (2755225) (alef-13)
 
مسخره
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۱۱:۴۹:۵۵
کدوم گرونی یه خورده خجالت بکشید . آخه بطور مثال مرغ 8500 گرونه . تازه یه شونه تخمش از خودش گرونتره. (2755346) (alef-10)
 
كارمند دولت تدبير و اميد و كليد !!! در حسرت خريد ميوه
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۱۱:۵۹:۲۰
ميوه در مغازه ميوه فروشي :
پرتغال 6000
ليمو 7000
كيوي 6000
خيار 3000
سيب 6500
موز 5500

كدام گراني ؟؟؟!!!

و آنچه در ميادين ميوه و تره بار توزيع ميشود ، همگي به درد ساعت 9 شب جلوي درب منازل ميخورد !!!! (2755382) (alef-10)
 
كارگر شرمنده زن و بچه
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۱۲:۰۱:۳۳
اين عيد ( با اين وضع گروني و بدبختي اقتصادي مردم ) را بايد بر انداخت تا هيچ مردي و پدري شرمنده زن و بچه هايش نگردد . (2755391) (alef-10)
 
حسني
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۱۲:۰۴:۲۵
قديم ، مردم نوروز رو جشن ميگرفتند و در كنار هم خوش بودند .
ولي الان مردم وقتي نوروز ميشود ، عذا ميگيرند .
اين عيد و نوروز به درد بعضي از مسئولان و پولدارها ميخوره و نه مردم عادي .
خدايا تحريم ها را از سر اين مردم نجيب بردار . (2755400) (alef-10)
 
هاشمي / يزد
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۱۲:۲۵:۴۸
ميطلبد رياست محترم جمهور به همراه وزير جهاد كشاورزي و نيز وزير صنعت ، معدن و تجارت ؛ شخصا" براي خريد شب عيد به بازار مراجعه نمايند . (2755460) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۱۲:۲۸:۰۷
هيچ كس به فكر اين مردم نيست . (2755467) (alef-3)
 
كارمند دولتِ كليد !!!!
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۱۲:۲۹:۰۴
براي رسيدن به توافق و برداشته شدن تحريم ها ؛ لحظه شماري ميكنيم . (2755471) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۱۲:۴۱:۳۱
قطعا فرق زیادی برای من و شما نداره (2755509) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۱۴:۱۷:۵۱
هیچ فرقی به حال مردم عادی نخواهد کرد -حالا صبر کنین ببینین چی ارزون میشه -اگه چیزی ارزون شد من اسمم و عوض می کنم (2755760) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۱۲:۳۵:۵۶
هیچی گرون نیست ، ما پول نداریم !!! کیا پول دارن ؟ (2755488) (alef-10)
 
مسافر
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۱۲:۳۶:۰۸
بیا که این عادت چرخ کهن باشد
می گویند افزایش نمی یابد در سال سه بار کرایه خط ساری به بابلسر و قایمشهر به بابلسر تغییر می کند
هنوز نیامده بقول مامازندرانی ها یک پاپلی خط می نویسند کپی می کنند به راننده ها می دهند تا اعتراض بکنی می گویند این نامه هست
گاز که الی ماشالله
برق نگو و مپرس
فقط آب ارزان است خدا پدرشان را بیامرزد
ضمنا من هیچ منبع در آمدی ندارم چون یک پروانه جواز کسب دارم و کاری نمی کنم به من سبد کالا تعلق نگرفت (2755490) (alef-10)
 
محمد امین
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۱۲:۴۱:۰۲
میگن توی اکثر کشورا وقتی سال نو میشه
قیمتا تخفیف میخوره تا مردم بیشتر بخرن. اینجا این هم بر عکسه همه جاست!!! (2755506) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۱۲-۲۹ ۱۴:۵۸:۴۰
اينجا هم تخفيف ميخوره , منتهي لباسهاي زمستوني و تك سايز و خلاصه ته انباريا . لباساي درست و حسابي كه بدرد عيد بخوره چند برابر ميشه . (2759491) (alef-3)
 
ناشناس
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۱۲:۵۱:۰۲
شکی نیست که عید امسال از سالهای گذشته بسیار بهتر است. دولت فعلی به حق توانسته قیمتها را کنترل کند. آن هم با مسائل و مشکلاتی که بر سر راه دولت ایجاد می کنند (2755533) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۱۳:۳۲:۵۵
از پارسال اینطور شده؟ قبلش شب عید گرونتر از وقتای دیگه نبود؟ (2755643) (alef-10)
 
کتایون
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۱۳:۳۸:۵۷
هی این حرفهارو زدین تا امروز که 27 اسفنده هنوز حقوق ما که کارمند اداره دولتی.... هستیم رو ندادن بعد هم میگن اگه پولی باشه بهتون میدیم ؟؟؟ تورم رو هم که دولت صفر اعلام کرده ؟؟ حقوق سال آینده هم که قراره 14% زیاد بشه؟؟؟ گرونی و دلال بازی هم که وجود نداره؟؟ هیچکس هم زیر خط فقر نیست؟؟ خدایا چرا ما اینقدر بنده های ناشکری هستیم؟؟؟ چرا ما قدر مسئولانی که مانند حضرت علی(ع) همواره شرایط زندگی در زمان خلافتش را از نظر درآمد ،خورد و خوراک و پوشاک در ردیف ضعیف ترین افراد قشر جامعه قرار میداد را نمیدانیم؟؟؟ واقعا" در حال حاضر بزرگترین دغدغه فکری من این است که آیا ما آدمهای زیاده خواهی هستیم و یا شاید از نظر بعضی ها اصولا" انسان نیستیم و فقط حق زیست داریم نه حق زندگی؟؟؟ (2755661) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۱۲-۲۹ ۱۴:۵۷:۳۰
خوب خودمون اين وضعيت رو خواستيم , اينا كه از كره مريخ نيومدن , ما آورديمشون و بهشون قدرت و پول و مقام داديم .

چون نيك نظر كرد پر خويش در آن ديد , گفتا زكه ناليم كه از ماست كه بر ماست .

نوش جونمون , هنوز بايد تقاص ناشكريهامونو بديم . (2759484) (alef-10)
 
امیر
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۱۴:۲۸:۴۰
حالا باید منتظر بعد عید باشیم-سال اینده قراره بنزین گرون تر بشه-نون گرون تر بشه-مالیات بیشتر بشه و ................
ولی نگران نباشید 103 هزار تومن افزایش حقوق هم هست :-)
اقای روحانی پس الان کجایی؟؟مگه نمیگفتی جلوی رشد تورم رو گرفتی؟پس چی شد؟کجاست؟
پارسال شب عید مرغ کیلویی 6200 امسال شب عید 8800
دیگه چند سال تحریم و تورم وحشتناک؟؟؟؟ (2755776) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۱۵:۱۴:۳۰
هر کی ب هرکی شده هر جور که دلشون بخواهد قیمتها را بالا میبرند و دولت هم نظارتی نداره این مغازه دارها میخواهند درآمد یکسال شون در این 3،4 روزه در بیاورند (2755889) (alef-3)
 
سرباز
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۱۵:۲۳:۵۹
چرا دولت نظارتی در افزایش قیمت بازار نمیکنه تا اینطوری افزایش پیدا نکنه! (2755903) (alef-10)
 
محمد
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۱۵:۵۴:۳۲
مقصر خودمون هستيم،وقتي مردم خريد نكنن ارزون ميشه همه چيز،نه اينكه تا ميفهمن يه چيز گرون ميشه يا داره گرون ميشه هجوم ميارن و گرون تر ميكنن اون كالارو
وقتي قيمتا مناسبه كسي خريد نميكنه تا قيمتا بالا ميره هجوم ميارن
خب معلومه فروشنده ها اجناسشون رو گرون مي كنن،والا اگه كسي خريد نكنه ميان التماس ميكنن كه بياين خريد كتيد! (2755978) (alef-10)
 
حسین
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۱۸:۱۱:۰۷
عید هم عیدهای 40 سال قبل .حالا مردم فقط گرانی را حس میکنند.میگید نه به چهره مردم نگاه کنید (2756278) (alef-10)
 
۱۳۹۴-۰۱-۰۸ ۲۱:۲۴:۰۲
چهره مردم برای مسولان مهم نیست درآمد خودسان هر چه بیشتر مهم هست (2770961) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۲۳:۵۰:۴۸
این مقاله به نظرم قبل از گرانی ارز نوشته شده !!! (2756965) (alef-10)
 
ادم فقیر
۱۳۹۳-۱۲-۲۸ ۰۹:۵۹:۰۶
تو کشور های پیش رفته نزدیک به اعیاد و جشن ها شون که میشه نرخ ها رو ارزون میکنن تا مردمی که قدرت خرید ندارند بتونند خرید کنن و شادی هاشونو بیشتر میکنن ولی در مملکت ما نزدیک به اعیاد و جشنها که میرسه پوست مردمو میکنن تا به خاسته های خودشون برسن . این فرهنگ حتما از خارجی ها به ما رسوخ کرده ؟؟؟؟؟؟ (2757471) (alef-10)
 
میلاد تهرانی
۱۳۹۳-۱۲-۲۸ ۱۳:۴۲:۳۳
گرونه؟


نخرید


تحریم جمعیارزون میشه (2757841) (alef-10)
 
فتاحی بافقی
۱۳۹۴-۰۱-۰۴ ۰۰:۰۰:۲۴
شب عیدی میوه خیلی گران شده قیمت پرتقال در بافق یزد هر کیلو نه هزار تومان است
انصاف کجارفته (2764445) (alef-10)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.