توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 332995
اسپوتنیک: ایران و روسیه، منتظر ورود عربستان و ترکیه به جنگ سوریه هستند
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۰۰
«...روسیه و ایران هر دو فرصت خواهند داشت تا به ترتیب از ترکیه و عربستان انتقام گیرند. زیرا ورود به خاک سوریه یعنی بازی کردن در زمین ایران و روسیه که نه حریم هوایی در اختیار آنهاست و نه حریم دریایی.»

به گزارش جام نیـوز، خبرگزاری اسپوتنیک (sputnik news) در مقاله‌ای مفصل با پرداختن به موضوع دخالت آنکارا و ریاض در سوریه نوشت: «بر کسی پوشیده نیست که دلیل اصلی تهدیدات عربستان سعودی و ترکیه به مداخله مستقیم در خاک سوریه توقف پیشروی نیروهای دولتی سوریه با حمایت ایران و روسیه است. تقریبا همه تحلیل گران نظامی متفق القول هستند که در صورت ادامه روند فعلی آزادسازی شهر حلب و بسته شدن مرز ترکیه مسئله چند روز بیش نیست و نیروهایی که با ملیاردها دلار کمک های عربستان سعودی و ترکیه در آنجا مستقر شده بودند صد تا صد تا و نه یکی یکی در حال فرار هستند.»

در ابتدای این مقاله آمده است: «در دهه هفتاد و هشتاد میلادی، لیبی و دیکتاتور آن معمر قذافی قبله گاه همه گروه های مبارز در جهان بودند و این کشور ملیاردها دلار پول نفت خود را هزینه جنگ در دیگر کشورها می کرد و امروزه شاهد عاقبت کارهای قذافی هستیم. جای تاسف دارد که عربستان سعودی و ترکیه پا جای پای قذافی گذاشته اند. در این شرایط قطعا حامیان این نیروها خشمگین خواهند بود و بیانات مسئولین عالی‌رتبه عربستان سعودی و ترکیه نشانه این ناراحتی است.»

اسپوتنیک با اشاره به اینکه ترکیه مرزهای خود را به سوی پناهنده های سوری بسته و فقط اجازه می دهد کمک های انسان دوستانه در خاک سوریه به دست پناهنده‌ها برسد؛ افزود: « چرا که به این وسیله با استفاده از سپرهای انسانی می تواند شروع به ایجاد منطقه حائل که سالهاست خواهان ایجاد آن در سوریه است و با مخالفت دیگر کشورها مواجه می باشد را ایجاد کند. بدیهی است که تعداد زیادی از آنهایی که به عنوان پناهنده درون مردمان معمولی هستند جنگجویان و تروریست ها و خانواده های آنها هستند که سالها در منطقه حضور داشتند و انواع و اقسام جنایات را مرتکب شده اند و با نزدیک شدن نیروهای دولتی از بیم مجازات پا به فرار گذاشته اند، ترکیه هم با این کار خواهان آن است که آنها را وادار به جنگ یا مرگ کند، به هر حال سالها برای چنین روزی خرج آنها را پرداخت کرده اند.»

عماد آبشناس معتقد است که ترکیه از ابزار غرق کردن اروپا در سیل مهاجران استفاده می کند تا بتواند از این قاره باج گرفته و به اهداف خود برسد: «آمریکایی ها به هیچ وجه در این شرایط ، مخصوصا نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری در این کشور، تمایل به ورود به یک جنگ تمام عیار بخاطر چشم و ابروی ترکیه و عربستان سعودی ندارند و در موارد زیادی مخصوصا مقابله با کردها همچون اروپایی‌ها کاملا با ترکیه مخالف هستند. از سوی دیگر سران این قاره، ترکیه را مسبب اصلی بحران های انسانی فعلی دانشته وبه همراه ناتو تمایلی به همکاری و یا باج دادن به ترکیه در این ماجرا جویی ندارد.»

این خبرگزاری با تاکید بر اینکه درصورت ادامه شرایط فعلی یعنی پایین بودن قیمت نفت و هزینه های سرسام آور سربار جنگ در یمن، عربستان سعودی نخواهد توانست برای طولانی مدت از اندوخته های خود استفاده کند؛ نوشت: «به دلیل جنگ یمن، عربستان سعودی مجبور شد سال گذشته حدود ۱۰۰ ملیارد دلار از ذخایر ۷۰۰ ملیارد دلاری خود را خرج کند و در صورت ورود مستقیم به جنگ سوریه مجبور خواهد بود دو برابر این مبلغ را هزینه کند.»

این تحلیلگر معتقد است در صورتی که عربستان سعودی و ترکیه بخواهند مستقیم وارد جنگ سوریه گردد چند حسن برای ایران و روسیه خواهد داشت: «اول اینکه روسیه و ایران هر دو فرصت خواهند داشت تا به ترتیب از ترکیه و عربستان انتقام گیرند. زیرا ورود به خاک سوریه یعنی بازی کردن در زمین ایران و روسیه که نه حریم هوایی در اختیار آنهاست و نه حریم دریایی. پیش بینی می شود اقشار مختلف مردم عراق (از شیعه و سنی و کرد) برای قتل عام نیروهای سعودی و ترک بسیج شوند چرا که سالهاست صدها هزار عراقی توسط آنها کشته شده اند و فرصتی برای انتقام وجود نداشته است.»

«حسن دیگر اینکه ورود سعودی و ترکیه به خاک سوریه این اجازه را به ارتش سوریه نیز خواهد داد که نیروهای آنها را هم در خاک خود مورد هدف قرار دهد و هم اینکه داخل ترکیه و حتی داخل عربستان سعودی را هدف قرار دهد. همچنین جنگیدن در دو جبهه کاملا متفاوت برای عربستان احتمال ورشکستگی و سقوط حکومت آن را نیز در پی خواهد داشت. لکن ورود عربستان سعودی و ترکیه روند پایان یافتن جنگ در سوریه و یمن و مناطق دیگر را تسریع خواهد بخشید چون دو کشور کلیدی در بحران های منطقه دیگر در جنگ نیابتی نخواهند بود بلکه در جنگ مستقیم مجبور هستند کل توان خود را صرف کنند و به این شکل سریعتر به مرحله ناتوانی ادامه روند جنگ ها، البته اگر پس از آن حکومت های آنها باقی بمانند، خواهند رسید.»

این خبرگزاری روسی در ادامه می‌نویسد: «در صورت درگیری مستقیم نیروهای عربستان و ترکیه با نیروهای ایران و روسیه قطعا زمینه تسلیح و تجهیز نیروهای مخالف ترکیه وعربستان همچون کردها و حوثی‌ها باز خواهد شد و تسلیحات پیشرفته تر در اختیار اینان قرار خواهد گرفت تا دو کشور عربستان و ترکیه مجبور شوند در دو جبهه تمام عیار درگیر باشند. همچنین روسیه اقدام به تجهیز ارتش سوریه به سلاح های بسیار مدرن نموده تا در صورت بروز چنین جنگی نیاز به ورود مستقیم روسیه به درگیری نباشد بلکه خود ارتش سوریه از پیشرفته ترین نسل تسلیحات روسی برای مقابله با این تهاجم استفاده کند.»
 
کلمات کلیدی : روسیه، عربستان، ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.