نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 401909
اتهام‌زنی‌های دو وزیر خارجه به ایران
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰۱
مولود چاووش‌اوغلو وزیر خارجه ترکیه و عادل الجبیر همتای عربستانی‌اش در نشست خبری مشترک، ضمن متهم کردن ایران و روسیه به دخالت در امور کشورهای منطقه، از این دو کشور خواستند نقش مثبتی در حل بحران‌ها ایفا کنند.
به گزارش فارس نوشت، مولود چاووش‌اوغلو وزیر خارجه ترکیه و عادل الجبیر همتای عربستانی‌اش در نشست خبری مشترک، ضمن متهم کردن ایران و روسیه به دخالت در امور کشورهای منطقه، از این دو کشور خواستند نقش مثبتی در حل بحران‌ها ایفا کنند.
 
«مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه ضمن درخواست متوقف شدن بمباران‌های روسیه در سوریه، از ایران خواست تا «دخالت‌ها در منطقه» را پایان داده و نقش مثبتی در حل بحران‌ها ایفا کند.
 
چاووش‌اوغلو در نشست خبری مشترک با «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان، ضمن تشکر از این کشور برای حمایت‌هایش از ترکیه، گفت روابط تجاری را در تمام زمینه‌ها میان دو کشور ارتقا خواهند داد.
 
وی ضمن شبیه کردن سازمان «فتح‌الله گولن» و پ.ک.ک به داعش، آنها را تروریستی خوانده و گفت لازم است مردم موصل خود در عملیات آزادسازی آن شرکت کنند.
وزیر خارجه ترکیه ضمن درخواست برای پایان بمباران‌های روسیه در حلب، از این کشور نیز خواست تا نقش مثبتی برای حل بحران سوریه ایفا کند.

عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان نیز با بیان اینکه در دیدار با چاووش‌اوغلو درباره همکاری‌های مشترک درباب یمن، عراق و سوریه صحبت کردند، گفت: «توافق کردیم تا روابطمان را بهبود داده و تفاهمنامه‌های کاربردی امضا کنیم.»

وزیر خارجه سعودی ضمن متهم کردن نیروهای بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) به فرقه گرایی و وابسته بودن به ایران، خواستار عدم حضور این سازمان در عملیات آزادسازی موصل شده و ادعا کرد درصورت حضور آنها فاجعه‌های زیادی به بار خواهد آمد.
وی ضمن حمله به ایران و متهم کردن جمهوری اسلامی به دخالت در کشورهای عربی، مدعی شد: «ایران باید حمایت‌هایش از تروریسم را پایان داده و اصل حسن همجواری را رعایت کند.»
الجبیر همچنین افزود: «امیدواریم بهبود روابط ترکیه و روسیه به حل بحران سوریه منتهی شود.»

وزیر خارجه عربستان ادعا کرد بهتر است عراق برای آزادسازی موصل از ارتش خود استفاده کند زیرا مشکل بزرگ عراق فرقه‌گرایی است و دولت عراق باید نماینده همه‌ی طیف‌ها و گروه‌های مذهبی و قومی باشد.
 
کلمات کلیدی : ایران+عربستان+ترکیه
 
عبدالله
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۲۱:۲۱:۵۷
دیگر هیچ شکی باقی نمانده که کودتای ترکیه یک بازی ماهرانه بود که توسط اردوغان و آمریکا و عربستان به نمایش در آمده بود...ترکها روز اول به ظاهر کودتا به عربستان و آمریکا و اسرائیل تاختند که در کودتا به نفع گولن دست داشتند و از طرفی از ایران تشکر کردند که از دولت ترکیه حمایت کرده است اما آرام آرام روابط خود با اسرائیل را از سر گرفتند با آمریکاییها گرمتر شدند و بدتر از همه نوکر پولهاي کثیف عربستان شدند و برعلیه ایرانی که از دولتش در شرایط سخت حمایت کرده موضع بگیرند...بعد ادعای غيرتمندي هم دارند.. (3971596) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۰۰:۰۹:۲۶
یعنی بک مقام ایرانی پیدا نمیسه جواب اینا رو بده. چه طور تا حرفی علیه ترکیه و اردوغان زده میشه ،اردوغان شروع میکنه به تهدید ایران . ولی هر وقت ترکیه علیه ایران حرفی میزنه هیچ کسی جوابشو نمیده. نکنه اینم دیپلماسیه ؟؟؟ (3971737) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۰۲:۰۵:۵۷
من نمیدونم وزارت خارجه ما تا کی میخواد این سکوت ذلت بارو در مقابل هتاکی های این وهابی کثیف سعودی ادامه بده به خدا دیگه خونمون به جوش اومده انقدر توهین به مردم ایران میکنند بعد مسئولین ما فقط لبخند میزنند (3971793) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۱۵:۱۱:۰۲
این هم نتیجه حمایت همه جانبه وزارت امور خارجه ایران از اردوعان بود واقعا دست مریزاد از این همه دیپماسی و کاربلدی وزارت خارجه کشورمان !!!! نمی گوییم باید از کودتا حمایت می کرد اما واقعا دفاع از اردوغان چه نفعی برای ما داشت؟؟ اینکه اولین کشوری بودیم که از اردوغان حمایت کردیم نفع و سودش چیست؟؟ (3972311) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.