توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 472818
دی‌میستورا سند مربوط به قانون اساسی سوریه را به مخالفان داد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۱۱
الجزیره از سند مربوط به سازوکار مشورتی استفان دی‌میستورا در زمینه قانون اساسی سوریه که قرار است مخالفان سوری به زودی درباره آن نظر دهند پرده برداشت.

به گزارش ایسنا، خبرنگار الجزیره گزارش داد، استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه اعلام کرد، سازوکار مطرح شده، عدم خلأ قانون اساسی یا قانونی در هیچ مرحله از مراحل روند گذار سیاسی مورد بحث را تضمین خواهد کرد.

این سازوکار پیشنهادی دی‌میستورا با کمک کارشناسان زیر نظر او تدوین شده مضاف بر اینکه کارشناسان حقوقی نیز که دولت سوریه و مخالفان شرکت کننده در نشست معرفی کرده‌اند در تدوین آن سهم داشته‌اند.

اعضای تدوین این سازوکار نشست‌هایی رسمی را برای بررسی بین طرف‌های بحران سوریه برگزار می‌کنند.

این سند همچنین اشاره دارد به اینکه دی‌میستورا می‌تواند با کارشناسان فنی به منظور نظارت یا کمک گرفتن برای کار مشورتی سند مشورت کند.

الجزیره افزود، هیئت مخالفان سوری عصر امروز با دی‌میستورا دیدار خواهد داشت و قرار است پاسخ اولیه خود را به این سند که ظهر روز سه شنبه ارائه شد، امروز اعلام کند.

بحث‌ها در مذاکرات ژنو 6 بین اعضای هیئت مخالفان حول ارزیابی سند دی‌میستورا می‌چرخد که یکی از اعضا آن را پیچیده خوانده که نیاز به بررسی بیشتر دارد.

همچنین مخالفان روی مباحث دوره انتقالی اساس قانون اساسی که باید در این دوره اجرا شود، انتخابات، اعتمادسازی‌هایی که آزادی زندانیان را به همراه داشته‌ باشد، بحث می‌کنند.

مخالفان در عین حال در حال تهیه دو سند یکی مربوط به زندانیان و کمک‌های انسانی به مناطق تحت محاصره و نیز مخالفت با نقش ایران در پرونده سوریه هستند.

هیئت نظام سوریه نیز به ریاست بشار جعفری عصر سه شنبه نشست دوجانبه‌ای با دی‌میستورا داشت و همچنین دیداری نیز با گنادی گاتیلوف، معاون وزیر خارجه روسیه برقرار کرد.

قرارا ست مذاکرات ژنو تا 20 ماه مه ادامه یابد و مذاکرات تاثیرگذارتر و مختصرتر بوده و قرار است مناطق کاهش تنش هم مورد بحث قرار بگیرد.
 
کلمات کلیدی : دی‌میستورا + مذاکرات صلح + سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.