توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 486339
دی‌میستورا: شاید حل ۳۰ سال جنگ اروپا از بحران سوریه آسان‌تر بود
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۸
فرستاده سازمان ملل به سوریه نسبت به پیشبرد روند صلح در سوریه در جریان نشست گروه ۲۰ ابراز امیدواری کرد. این در حالی است که قرار است دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین در حاشیه این اجلاس با هم دیدار داشته باشند.

به گزارش ایسنا، استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه در گفت‌وگو با روزنامه اشپیگل آلمان تاکید کرد: سخت است در قبال حل بحران سوریه بعد از شش سال جنگ خوشبین باشیم. وضعیت به حدی پیچیده است که شاید حل و فصل ۳۰ سال جنگ در اروپا از بحران سوریه راحت‌تر بود.

وی که دهم ماه ژوئیه را تاریخ شروع مذاکرات جدید ژنو تعیین کرده، گفت: دستیابی به تفاهم میان مسکو و واشنگتن برای دستیابی به صلح در سوریه ضروری است.

دی‌میستورا در عین حال به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا گوشزد کرد که مبارزه با داعش در رقه کافی نخواهد بود مبارزه کارآمد با تروریسم می‌طلبد که وضعیتی جامعه سوریه طوی باشد که از این به بعد اجازه وقوع اتفاقات تروریستی را ندهد.

وی هشدار داد، احساس اکثر سنی‌ها در قبال در حاشیه قرار گرفتن دیر یا زود موجب شکل‌گیری تشکیلات مشابه تروریسم می‌شود.

دی‌میستورا درباره بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه نیز گفت: او باید بداند جنگ را نمی‌توان با ابزارهای نظامی برد. او می‌تواند هر جا را بخواهد بمباران کند اما تحقق صلح او را بر آن خواهد داشت تا چشم‌پوشی‌هایی انجام دهد.

وی اعلام کرد، قصد دارد دو دور دیگر مذاکرات سوریه را در اوت و سپتامبر برگزار کند و دعوت‌نامه‌ها طبق قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت ارسال خواهند شد.

شش دور مذاکره قبلی میان دولت و مخالفان سوریه هیچ پیشرفتی در سطح بحران این کشور رقم نزده است. در کنار تصویب قانون اساسی جدید سه محور دیگر در نشست ژنو بحث می‌شوند که مبارزه با تروریسم، سیستم حکومتی و نحوه برگزاری انتخابات هستند اما هیچ پیشرفتی در این محورها مشاهده نشده است.
 
کلمات کلیدی : دی‌میستورا + مذاکرات صلح + سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.