توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 283403
تلاش شرکت‌های اروپایی و آمریکایی برای ورود به ایران
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۸
شرکت‌های اروپایی و آمریکایی برای ورود به بازار اقتصاد ایران تلاش می‌کنند، در جدیدترین خبرها وزیر اقتصاد آلمان و وزیر امورخارجه قرار است به تهران بیایند، شرکت‌های آمریکایی هم در حال برنامه‌ریزی هستند، آنها می‌گویند ظرفیت‌های فراوانی در ایران است که نباید از دست داد.

به گزارش فارس، به نقل از دویچه‌له با اعلام توافق هسته‌ای، جنب و جوشی در محافل بازرگانی و اقتصادی ایران ایجاد شده است. فعالان بخش خصوصی در انتظار حضور شرکت‌های اروپایی و آمریکایی در دوران پساتحریم هستند. آلمانی‌ها البته پیشدستی کرده‌اند.

در حالی که وزیر اقتصاد آلمان به زودی همراه با هیاتی بلندپایه عازم تهران می‌شود، برخی فعالان بخش خصوصی در صدد فراهم کردن مقدمات سفر هیاتی از بازرگانان آمریکایی به ایران برآمده‌اند. خبرگزاری "رویترز" می‌نویسد تنها ساعاتی پس از اعلام توافق هسته‌ای، تعداد زیادی از شرکت‌های آمریکایی در تماس با دفاتر حقوقی، به دنبال جوانب پیش‌بینی شده کسب و کار آزاد با ایران و بررسی متن توافق‌نامه بودند.

پایگاه خبری "اقتصاد نیوز" می‌نویسد هیاتی از بازرگانان آمریکایی برای شناخت اقتصاد و حضور در بازارهای ایران در پساتحریم، به ایران می‌آیند.

حمید حسینی، عضو هیات مدیره صادرکنندگان فراورده‌های نفتی می‌گوید مدیران شرکت‌های قدیمی آمریکایی که سابقه کار با ایران را داشته‌اند در این ۳۰ سال بازنشسته شده یا فوت کرده‌اند: «بنابراین در پساتحریم دعوت از هیات‌های جدید اهمیتی بیش از سفر هیات تجاری به ایران دارد.»

حسینی خبر داده که گفت‌وگوهایی با اتاق فدرال آمریکا و موسسه «ای-لرنینگ» صورت گرفته تا هیاتی از آمریکا برای آشنایی با بازار و اقتصاد ایران به این کشور بیاید.

سایت «مهمام» نیز به نقل از یکی از اعضای اتاق بازرگانی تهران گزارش کرده که هیاتی تجاری از تهران به آمریکا می‌رود. این سفر ظاهرا دنباله سفر سه ماه قبل زنان کارآفرین ایرانی به سانفرانسیسکو و ملاقات با بازرگانان آمریکایی است که با همراهی تعدادی از هنرمندان صورت گرفت.

زنده کردن مناسبات بازرگانی و اقتصادی با آمریکایی‌ها در نقطه شروع قرار دارد اما اتاق صنایع و بازرگانی آلمان پیشاپیش سفر زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد و معاون صدراعظم آلمان به تهران را برنامه ریزی کرده است.

پیشدستی آلمانی‌‌ها
زیگمار گابریل که رئیس حزب سوسیال دمکرات آلمان نیز هست، یک هیات بلند پایه از صاحب‌کاران آلمانی را نیز با خود به تهران و اصفهان خواهد برد. این سفر برای روزهای یکشنبه تا سه شنبه (۱۹تا ۲۱ ژوئیه) برنامه‌ریزی شده است. رئیس اتاق بازرگانی آلمان گابریل را همراهی می‌کند.

*دولت آلمان در اندیشه معاملات کلان با ایران است
سقف خدمات و صادرات شرکت‌های آلمانی به ایران درسال‌های گذشته ۳۹/ ۲ میلیارد یورو بوده است. صاحبکاران آلمانی امیدوارند با گشایش‌های ناشی از توافق، این میزان را ظرف دو سال به ۵ میلیارد یورو یعنی دو برابر سقف کنونی برسانند.

سهم کنونی آلمان از بازار واردات ایران ۳/ ۶ درصد است که در مقایسه با سهم ۱۶ درصدی چین ناچیز به نظر می‌رسد.
هم‌زمان صنایع خودروسازی ایران، به حضور دوباره کنسرن فرانسوی «پژو» در این کشور چشم دوخته‌اند. مدیران پژو گفته‌اند که در حال مذاکره با ایرانی‌ها هستند.

رویترز پیش‌تر به نقل از دیپلمات‌های فرانسوی گزارش داده که شرکت‌های این کشور برای ورود به بازار اقتصاد ایران در حالت آماده‌باش هستند.
 
کلمات کلیدی : آلمان+ اشتاین مایر+ هسته ای
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.