توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 302593
لاریجانی: آلمان تلاش خوبی برای حل مسئله هسته‌ای ایران انجام داد لاریجانی: آلمان تلاش خوبی برای حل مسئله هسته‌ای ایران انجام داد
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۱۲
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: به دنبال حمایت‌های آلمان در وین از برنامه‌های هسته‌ای ایران، هیات‌های اقتصادی و فرهنگی آن کشور به ایران آمدند که این امر خود به بهبود روابط دیرینه دو کشور کمک خواهد کرد.

به گزارش مهر، «فرانک والتر اشتاین مایر» وزیر امور خارجه آلمان امروز با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار، رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: به دنبال حمایت‌های کشور آلمان در وین از برنامه‌های هسته‌ای ایران، هیات‌های اقتصادی و فرهنگی آن کشور به ایران آمدند که این امر خود به بهبود روابط دیرینه دو کشور کمک خواهد کرد.

وی با اشاره به تفاهم‌نامه‌هایی که دراین مدت بین دو کشور منعقد شده است، ‌اظهار داشت: با مسائل اخیر روابط دو کشور درحال گسترش است و اتاق بازرگانی ایران می‌تواند در بهبود این روابط بسیار تاثیرگذار باشد.

لاریجانی تصریح کرد: ما علاقه‌مندیم که این روابط براساس همکاری‌های تکنولوژیک شکل بگیرد و با شرایط جدید روابط اقتصادی و سیاسی گسترش یابد.

وی گسترش همکاری‌های دانشگاهی را نیز حائز اهمیت خواند و از دریافت پیشنهاداتی در این حوزه خبرداد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: آلمان تلاش خوبی برای حل مسئله هسته‌ای ایران انجام داد و این امر باعث گسترش روابط دو کشور خواهد شد و امیدواریم روابط پارلمانی هم در سطح کمیسیون‌ تخصصی گسترش یابد.

اشتاین مایر: فرصت‌های از دست رفته بین ایران و آلمان باید سریع‌تر جبران شود

در ادامه این دیدار، اشتاین مایر وزیر امور خارجه آلمان ضمن ابراز خرسندی از حضور مجدد در ایران گفت: از تصویب طرح هسته‌ای در پارلمان ایران بسیار خرسندیم و امیدواریم که نتیجه مذاکرات ۱۲ ساله به این جا ختم شود.

وی ادامه داد: کشور آلمان خیلی تلاش کرد تا مسئله هسته‌ای ایران به خوبی حل شود و ایران مجدداً روابطش با کشورهای دیگر گسترش پیدا کند.

اشتاین‌ مایر اظهار داشت: بدون شک باید فرصت‌های از دست رفته بین ایران و آلمان هر چه سریع‌تر جبران شود و این برعهده ما است که آنچه در گذشته بوده را ادامه دهیم و زمینه‌هایی را که برای آینده روابط بین دو کشور لازم است، فراهم کنیم.

وزیر امورخارجه آلمان با اشاره به علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران آلمانی برای حضور در ایران گفت: شروع روابط اقتصادی مورد علاقه دو طرف است و ما برای آغاز، هیات‌هایی به ایران حتی در سطوح ایالتی اعزام کرده‌ایم و در فضای سیاسی هم می‌شود این روابط را گسترش داد.

وی با اشاره به علاقه‌مندی شرکت‌های مستقل آلمانی برای حضور در ایران، خاطرنشان کرد: شرکت‌های خصوصی آلمان به صورت مستقل اعلام آمادگی کرده‌اند که در ایران سرمایه‌گذاری کنند، اما این امر مستلزم حمایت و تسهیل در امر سرمایه‌گذاری آنان در ایران است.

اشتاین مایر ضمن ابراز خرسندی از مباحثی که در این چند روز از سوی مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران مطرح شده است، ‌ اظهار داشت:‌ تمایل به همکاری در خصوص محیط‌زیست، مدیریت آب و انرژی‌های تجدیدپذیر از سوی مقامات ایرانی مطرح شد که ما نیز از آنها استقبال می‌کنیم.

وزیر امور خارجه آلمان همچنین گسترش روابط دانشگاهی و علمی بین دو کشور را از دیگر اقدامات خود در این سفر اعلام کرد و آن را فرصت مناسبی برای گسترش توسعه روابط با توجه به نزدیک شدن به زمان اجرای توافق وین دانست
 
کلمات کلیدی : آلمان+ایران+اشتاین مایر+لاریجانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.