توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 329084
اشتاین‌مایر: برجام جهان و منطقه را امن‌تر کرد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۵۷
وزیر خارجه آلمان با بیان اینکه لازم نیست که یک واسطه و میانجی بین ایران و عربستان باشم، گفت: نگران هستم بحران‌ها بین عربستان و ایران بر گفت‌وگوهای سوریه تاثیر بگذارد و می‌ترسم ضربه سختی به مذاکرات وارد آید.

فرانک والتر اشتاین‌مایر وزیر خارجه آلمان که امشب وارد تهران شد، پس از دیدار و گفت‌وگو با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در نشست خبری مشترک به تشریح گفت‌وگوهای انجام شده پرداخت.

به گزارش فارس، اشتاین‌مایر با بیان اینکه در طی سالیان طولانی روابط دو کشور کاهش یافته بود، افزود: اما در سه ماه گذشته ما برای دومین بار یکدیگر را ملاقات کردیم. موارد خوشحال کننده و نگران کننده در مسائل منطقه‌ای و دوجانبه وجود دارد که در خصوص موارد خوشحال کننده باید بگویم در تابستان گذشته نه تنها به یک همخوانی سیاسی درباره برجام رسیدیم، بلکه ایران برای ۶ ماه به وظایف خود در برجام همت گذاشت تا به پایان برسد.

وی با اشاره به برنامه جامع اقدام مشترک گفت که جمهوری اسلامی ایران به وظایف خود در قبال برجام عمل کرده است.

وزیر خارجه آلمان ادامه داد: مطمئن هستم که برجام، جهان و منطقه را مطمئن‌تر و امن‌تر ساخته و برای سال‌های پیش رو امکان هسته‌ای شدن منطقه را کم کرده است.

اشتاین‌مایر عنوان کرد: برای آلمان و ایران یک شانس جدید برای توسعه روابط دو کشور گشوده شده است، ما هر دو عزم خود را جزم کرده‌ایم تا از فرصت نهایت استفاده را ببریم. هر دو طرف علاقه زیاد به نزدیکی دارند و می‌توانند همکاری‌های زیادی در حوزه‌های مختلف از جمله فرهنگی، علمی و اقتصادی داشته باشند.

وزیر خارجه آلمان روند اجرای برجام را دلیلی دانست که نشان می‌دهد گفت‌وگوها و دیپلماسی می‌تواند تحرک ایجاد کرده و مسائل مهم را حل کند و یادآور شد: بحران‌های خونین منطقه نشان می‌دهد که باید چیزی تغییر کند و باید راهکارهای سیاسی را دنبال کنیم.

وی با اشاره به تفاوت در برداشت‌های آلمان و ایران درباره سوریه گفت: با این حال ما در وین به این باور رسیدیم که همه قومیت‌ها باید در صلح و صفا در سوریه زندگی کنند تا جنگ‌های خونین به پایان برسد. این گفت‌وگوها تحت نظارت سازمان ملل باید دنبال شود.

به گزارش فارس، اشتاین‌مایر با اشاره به آغاز گفت‌وگوهای سوری - سوری در ژنو گفت: چند روز است که نمایندگان دولت و مخالفان گفت‌وگوها را شروع کرده‌اند، البته به دور از حمایت خارجی نظیر کشورهای روسیه، آمریکا، اروپایی‌ها و همسایه‌های سوریه، موفقیت این گفت‌وگوها به سختی حاصل خواهد شد و هر کس که در این بحران تاثیر دارد، باید تلاش کند که قرارهایی که در وین گذاشته شد به اجرا درآید.

* نقش مثبتی که ایران می‌تواند در قبال بحران سوریه ایفا کند

وزیر خارجه آلمان با بیان اینکه ایران از جمله کشورهایی است که می‌تواند نقشی مثبت در حل بحران سوریه ایفا کند به عربستان نیز اشاره کرد و افزود: عربستان نیز می‌تواند نقش آفرین باشد. در اکتبر سال گذشته هم گفتم که ایران، آلمان و عربستان علایقی دارند که مهم است اما کشورهای مهم مسئولیت‌هایی را بر دوش می‌کشند که ماورای مرزهای آنهاست.

اشتاین‌مایر در پاسخ به سؤالی درباره سفرش به ریاض پس از تهران نیز گفت: من لازم نیست که یک واسطه و میانجی بین ایران و عربستان باشم. نگران هستم بحران‌هایی که بین عربستان و ایران است بر گفت‌وگوهای سوریه تاثیر بگذارد و می‌ترسم ضربه سختی به مذاکرات وارد آید. البته آقای ظریف همکار ایرانی من علاقه‌مند به ادامه مذاکرات است و در ایران این علاقه وجود دارد که آمادگی گفت‌وگو برای بهبود روابط با عربستان را دارند.

*روحانی به برلین می‌رود

وی درباره روابط ایران و آلمان و دعوت از روحانی برای سفر به برلین نیز گفت: دو وزیر خارجه یکدیگر را بسیار می‌بینند. معاون صدراعظم آلمان نیز اخیرا اینجا بود و طی هفت ماه گذشته ۱۰ هیأت اقتصادی از آلمان به ایران آمد و هشت هیأت دیگر در راه هستند.

به گزارش فارس، وزیر خارجه آلمان ادامه داد: من در عرض سه ماه برای بار دوم است که به ایران می‌آیم. خوشحالم که فردا درباره سفر آقای روحانی به آلمان با ایشان صحبت می‌کنم.

اشتاین‌مایر در پاسخ به سؤالی گفت: همکار هندی‌ام گفته آنچه در سیاست خارجی مطرح است نقطه نیست و همواره کاما و علامت سوال است. جوامع سکون ندارند بلکه بیم‌ها و تهدیدات هستند که سؤالاتی ایجاد می‌کنند.
 
کلمات کلیدی : آلمان+ایران+اشتاین مایر+ظریف
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.