توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 368003
بازداشت گسترده فلسطینیان در آستانه روز قدس
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۵۳
همزمان با فرارسیدن روز جهانی قدس نیروهای اشغالگر قدس بازداشت گسترده تعدادی از جوانان و نوجوانان ساکن این شهر مقدس را آغاز کرده‌اند.

به گزارش تسنیم به نقل از رسانه‌های خبری فلسطین، باشگاه اسیر فلسطین امروز پنج‌شنبه اعلام کرد که نیروهای اشغالگر از صبح امروز پنج‌شنبه بازداشت تعدادی از جوانان و نوجوانان ساکن قدس را به‌ویژه پس از اعلام تشکیل یگان ویژه بازداشت‌ها همزمان با فرا رسیدن آخرین جمعه ماه مبارک رمضان، آغاز کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، از جمله این بازداشت شدگان هشام بشیتی (۱۶ساله)، مهدی ابودیاب (۱۷ساله)، و محمد هشلمون (۱۸ساله)، محمد بوجه (۱۹ساله)، محمد ابوشوشه (۲۰ساله)، زیاد القاق (۲۳ساله)، حمد الشاویش (۲۳ساله) و یک روزنامه‌نگار به‌نام إیاد الطویل (۲۷ساله) است.

پیش از این نیز عبیده عمیره، رامی فاخوری، احمد الرازم و یوسف الشاویش بازداشت شدند.

از سوی دیگر در پی عملیات شهادت‌طلبانه جدید در شهرک کریات اربع در شهر اشغالی الخلیل در کرانه باختری، دو شهرک‌نشین صهیونیست زخمی شدند.

رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند که نظامیان صهیونیست فوراً به‌سمت عامل این عملیات شهادت‌طلبانه شلیک کرده او را به شهادت رساندند.

بر اساس این گزارش، رژیم صهیونیستی از شهرک‌نشینان شهرک کریات اربع در الخلیل خواسته است که با توجه به احتمال وجود یک فرد مسلح دیگر در داخل این شهرک، در منازل خود باقی بمانند.

پلیس رژیم صهیونیستی از چند روز قبل نیروهای خود را در سراسر شهر قدس به‌منظور آنچه «حفظ امنیت در ماه رمضان» خواند، مستقر کرده است.

نیروهای اشغالگر در ورودی مسجد الاقصی جوانان فلسطینی را توقیف می‌کنند و آنها را به‌دقت مورد بازرسی قرار می‌دهند.

در همین رابطه همزمان با نزدیک شدن به آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و روز جهانی قدس، خطیب مسجد الاقصی فلسطینیان را به حضور گسترده در مسجد الاقصی و شهر اشغالی قدس فراخواند.

طی چند روز گذشته نظامیان صهیونیست و شهرک نشینان مسلح بارها به مسجدالاقصی یورش برده و با جوانان فلسطینی درگیر شده‌اند.

بازداشت ۱۳ فلسطینی در کرانه باختری

نظامیان صهیونیست شب گذشته و صبح امروز پنج‌شنبه ۱۳ شهروند فلسطینی را در استان‌های مختلف کرانه باختری به‌خصوص الخلیل و قدس بازداشت کردند.

باشگاه اسیر فلسطینی در بیانیه‌ای اعلام کرد که ۵ تن از این بازداشت شدگان از ساکنان استان الخلیل و اکثراً از شهر یطا هستند که از جمله آنها عدی مسالمه، محمد مناصره، یزن محمد زین، محمود جابر زین و زین مخامره است.

همچنین چهار شهروند فلسطینی ساکن قدس به‌نام‌های عبیده عمیره، رامی فاخوری، احمد الرازم و یوسف شاویش است.

در استان طولکرم نیز دو شهروند به‌نام‌های عمار بسام مجدوبه (۳۰ساله) و جمال زبادی (۲۴ساله) است.

دیدار وزیر خارجه مصر با محمود عباس و رامی حمدالله

وزیر خارجه مصر که به رام‌الله مرکز کرانه باختری سفر کرده است، دیروز چهارشنبه با محمود عباس رئیس و رامی حمدالله نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین دیدار و گفتگو کرد.

رامی حمدالله در دیدار با "سامح شکری" وزیر امور خارجه مصر وی را در جریان آخرین تحولات سیاسی و وضعیت روند سازش و نیز تجاوزات بی‌وقفه رژیم صهیونیستی؛ به‌ویژه علیه مقدسات فلسطین و در رأس آنها تجاوزات مکرر علیه مسجد الاقصی قرار داد.

حمدالله همچنین از نقش جمهوری عربی مصر در حمایت از مسئله فلسطین در محافل مختلف بین المللی تمجید کرد و ضمن تأکید بر روابط مستحکم طرفین فلسطینی و مصری، بر موضع مقامات تشکیلات رام‌الله و در رأس آنها محمود عباس رئیس تشکیلات مبنی بر عدم بازگشت بر سر میز مذاکرات سازش با رژیم صهیونیستی جز بر اساس سازوکار جدید بین المللی که ضامن حق فلسطینیان در تعیین سرنوشت خود، توقف شهرک سازی و آزادی اسرا باشد، تأکید کرد.

وی همچنین در این دیدار بر لزوم فعال سازی کمیته مشترک فلسطینی ــ مصری به‌ویژه در زمینه مبادلات تجاری و اقتصادی تأکید کرد.

در این سفر، ریاض مالکی وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین، "جمال شوبکی" سفیر فلسطین در مصر و نماینده دائم تشکیلات خودگردان در اتحادیه عرب و "وائل ناصرالدین عطیه" سفیر مصر در فلسطین هم حضور داشتند.

در همین راستا، سامح شکری با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین هم در مقر ریاست تشکیلات در شهر رام‌الله دیدار کرد و ضمن ابلاغ سلام و درود عبدالفتاح سیسی رئیس جمهور مصر به وی، بر حمایت همیشگی و ثابت قاهره از ملت فلسطین و سیاست‌های عباس تأکید کرد.

شکری تصریح کرد که مصر به رایزنی‌ها و همکاری‌های خود با طرف فلسطینی؛ به‌ویژه پس از صدور بیانیه کمیته چهارجانبه بین المللی در آینده نزدیک ادامه خواهد داد تا زمینه حمایت از تلاش‌های فرانسه برای برگزاری کنفرانس بین المللی صلح و استفاده از تلاش‌های کمیته چهارجانبه به‌منظور احقاق حقوق فلسطینیان فراهم شود.

محمود عباس نیز به‌نوبه خود از مواضع سیسی رئیس جمهور مصر و حمایت‌های وی از ملت و آرمان فلسطین قدردانی کرد و طرفین بر پیگیری گسترده تلاش‌ها و رایزنی‌ها برای حفظ حقوق ملت فلسطین و تشکیل کشور مستقل فلسطین به‌پایتختی قدس شرقی تأکید کردند.

ریاض مالکی وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین و سامح شکری همتای مصری وی پس از این دیدار کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با هم برگزار کردند.

جهاد اسلامی درگیری داخلی در جنین را محکوم کرد

یکی از رهبران جنبش جهاد اسلامی فلسطین از خانواده‌هایی که در شهرک یعبد با یکدیگر درگیر شده و طی آن ۳ نفر به قتل رسیده و بیش از ۱۴ نفر نیز زخمی شدند، درخواست کرد که خویشتنداری کرده و به عقل و منطق اتکا کنند.

خالد البطش گفت خونهایی که در جنین ریخته می‌شود، حرام است و بایستی هرچه سریع‌تر متوقف شود.
وی بر ضرورت دوری از هر گونه وارد آمدن ضربه به ملت فلسطین و آرمان این ملت از طریق ایجاد اختلافات داخلی تأکید کرد.

شهادت ۱۷ دانش‌آموز فلسطینی به‌ضرب گلوله صهیونیست‌ها از آغاز سال جاری

وزارت آموزش و پرورش فلسطین اعلام کرد که ۱۷ دانش آموز فلسطینی از آغاز سال جاری تاکنون به‌ضرب گلوله اشغالگران صهیونیست به شهادت رسیده‌اند.

این وزارتخانه در گزارشی جامع، تجاوزات دشمن صهیونیستی علیه بخش آموزش و پرورش فلسطین، دانش آموزان، متولیان آن، تعداد شهدا، مجروحان، تعداد روزهای تعطیلی مدارس، اخطاریه‌های اسرائیل در زمینه تخریب مراکز و نهادهای آموزشی و دیگر جنایات وحشیانه ارتش اسرائیل علیه این بخش را تشریح کرد.

در این گزارش آمده است: در جریان تجاوزات اشغالگران صهیونیست از آغاز سال جاری تاکنون ۱۷ دانش آموز به شهادت رسیده‌اند و بیش از ۲۳۰ دانش آموز و معلم و کارمند بخش آموزش و پرورش زخمی شده‌اند.

بر اساس این گزارش، نظامیان اسرائیلی از آغاز سال جاری تاکنون ۸۷ دانش آموز و ۵ آموزگار فلسطینی را بازداشت و ۴ تن دیگر را در منازلشان حبس کردند.

در این گزارش تأکید شده است که اشغالگران صهیونیست در این بازه زمانی دستور تخریب دو مدرسه و همچنین دستور توقف ساخت دو مورد دیگر را صادر کردند.

وزارت آموزش و پرورش فلسطین در این گزارش تصریح کرد که در پی تجاوزات رژیم اشغالگر قدس در بازه زمانی یادشده ۱۸ روز فعالیت‌های آموزشی ۱۷ مدرسه به‌صورت کامل و در ۱۴ مدرسه به‌صورت جزیی مختل شد.

در این گزارش اشاره شده است که نیروهای ارتش رژیم اشغالگر قدس در این بازه زمانی ۱۳۶ بار به‌سوی مدارس فلسطینی گلوله‌های جنگی و اشک‌آور شلیک کردند که در پی این تجاوزات دانش آموزان فلسطینی وحشت‌زده شدند.

بر پایه این گزارش، اشغالگران صهیونیست در بازه زمانی مذکور بارها پست‌های بازرسی ایجاد کردند و بارها به مدارس فلسطینیان یورش بردند و به همین خاطر دانش آموزان فلسطینی نتوانسته‌اند در کلاس درس حاضر شوند که تعداد محرومیت دانش آموزان در این کلاس‌ها به ۲۵۰۹ مورد می‌رسد.

به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، در این گزارش همچنین آمده است که شهرک نشینان صهیونیست در این مدت بارها به مدارس فلسطینیان در کرانه باختری یورش برده و آیین‌های تملودی در آنها برپا کرده‌اند و همین تجاوزات موجب مختل شدن فعالیت‌های آموزشی در این مدارس شده است.

وزیر آموزش و پرورش فلسطین از نهادهای حقوقی و بشردوست و رسانه‌های داخلی و بین المللی خواست تا برای حراست از چرخه آموزش فلسطین و رسوا سازی تجاوزات وحشیانه ارتش رژیم اشغالگر قدس علیه دانش آموزان و متولیان حوزه آموزش و پرورش فلسطین که با تمامی قوانین و موازین بین المللی و بشردوست تضاد دارد و با هدف تخریب روند آموزش و ضربه زدن به آینده نسل فلسطین صورت می گیرد، وارد عمل شوند.

صهیونیست‌ها شهرک بنی‌نعیم را به محاصره خود درآوردند

نیروهای اشغالگر اسرائیل ظهر امروز پنج‌شنبه پس از وقوع درگیری‌های خشونت‌بار بین شهروندان فلسطینی و نیروهای اشغالگر در اطراف منزل شهید محمد طرایره مجری عملیات استشهادی، شهرک بنی‌نعیم در شهر الخلیل را به محاصره خود درآوردند.

بر اساس این گزارش، شهید طرایره صبح امروز در یک عملیات استشهادی یک شهرک نشین ساکن شهرک کریات اربع را به قتل رساند و یک شهرک نشین دیگر نیز زخمی شد.

این در حالی است که تعداد شهدای انتفاضه قدس به ۲۲۱ تن افزایش یافته است که ۱۳ تن از آنان در شهر نابلس به شهادت رسیده‌اند.

فلسطینیان ساکن کرانه باختری و بیت المقدس از یکم ماه اکتبر سال گذشته در اعتراض به تشدید تعرضات نظامیان و شهرک نشینان صهیونیست به مقدسات اسلامی و در رأس آنها مسجد الاقصی به خیابان‌ها ریخته و انتفاضه عظیم را به راه انداخته و توانسته‌اند با اجرای عملیات‌های سلحشورانه و بهره‌گیری از تاکتیک‌های جدید مبارزاتی از جمله حمله با سلاح سرد و تیراندازی و غیره ده‌ها اسرائیلی را به هلاکت برسانند و صدها تن دیگر را زخمی کنند.
 
کلمات کلیدی : اسرائیل+فلسطین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.