نظر منتشر شده
۱۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 430472
آقای مسئول، لطفاً یک ماه با ۸۱۲ هزار تومان زندگی کن
درحالی قانون کار تصریح دارد که مزد کارگران باید هزینه زندگی یک خانواده را تامین کند،‌ ۸۱۲ هزار تومانی که حداقل حقوق کارگران است، طبق گزارش "هزینه خانوار" تنها کفاف ۱۰ روز را می دهد. به راستی آیا مسئولان می توانند با ۸۱۲ هزار تومان یک ماه زندگی کنند؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۸
تسنیم نوشت: موضوع افزایش دستمزد کارگران موضوعی است که هر سال با فرا رسیدن ماه های پایانی سال بازارش داغ می شود.ماده 41 قانون کار بحث تعیین مزد را به شرح زیر تعیین تکلیف کرده است.

"‌ ماده 41 - شورای عالی کار همه ساله موظف است، میزان حداقل مزد کارگران را برای نقاط مختلف کشور و یا صنایع مختلف با توجه به معیارهای‌ذیل تعیین نماید:

1 - حداقل مزد کارگران با توجه به درصد تورمی که از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌شود.

2 - حداقل مزد بدون آن که مشخصات جسمی و روحی کارگران و ویژگی‌های کار محول شده را مورد توجه قرار دهد باید به اندازه‌ای باشد تا‌ زندگی یک خانواده، که تعداد متوسط آن توسط مراجع رسمی اعلام می‌شود را تأمین نماید."

اما مسئله اصلی اینجاست که بسیاری از نمایندگان کارگران معتقدند تورمی که این روزها از سوی مراجع رسمی اعلام می شود با تورم واقعی در جامعه تفاوت دارد. مرکز آمار  ایران نرخ تورم شهری کشور در آذرماه سال‌جاری را 7.2 درصد اعلام کرده است، در صورتی که گزارش های میدانی بیانگر این است که نرخ تورم 7 درصدی در جامعه ملموس نیست.

قدرت خرید 1000 تومان سال 84 امروز 266 تومان است
فرامرز توفیقی، فعال کارگری با اشاره به اینکه جدیدترین گزارش‌های رسمی درباره افزایش هزینه خانوارهای شهری به 2.5 تا 2.8 میلیون تومان در ماه نیز به خوبی شکاف موجود بین دستمزد 800 هزار تومانی مشمولان قانون کار با نیازهای واقعی خانوار را نشان می‌دهد، معتقد به ضرورت ترمیم وضعیت موجود است.

 وی ادامه می دهد: ارقام مرکز آمار نشان می‌دهد هر 1000 تومان سال 1384 در حال حاضر قدرت خریدش به 266 تومان رسیده است، یعنی کاهشی 73.4 درصدی که می‌توان این را با تقسیم در یک بازه زمانی و یک پیمان دسته جمعی به مصوبات حداقل مزد افزود و دولت با قبول وظیفه اش در زمینه ضلع سوم شریک اجتماعی به انجام وظیفه خود اقدام کند.

توفیقی گفت: طبق محاسبات انجام شده اگر حقوق نیروی کار از ابتدای سال 96 به میزان 25 درصد افزایش یابد، این افزایش دستمزد در ابتدای سال 2.5 درصد و در نهایت نیز 1.6 درصد در قیمت کالاها و خدمات تاثیرگذار خواهد بود. بنابراین می بینیم این افزایش بر روند قدرت رقابت بنگاه‌ها و هزینه های تحمیلی کارفرماها تاثیری جبران ناپذیر نمی‌گذارد اما تبعات اجتماعی عدم افزایش مزد بسیار بیشتر است؛ تاثیر مثبت در افزایش قدرت خرید، افزایش بهره‌وری بنگاه‌ها، به حرکت درآمدن گردش مالی بنگاه‌ها، خروج از رکود بدلیل افزایش تقاضا، افزایش حاشیه سود سرمایه بدلیل افزایش تیراژ، میل به حضور در مشاغل مولد، ایجاد روحیه اعتماد به نمایندگان و وزارتخانه در کارگران و ... تنها گوشه ای از این موارد مثبت است.

درآمدها کفاف مخارج را نمی‌دهد
هادی ابوی، دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران اظهار داشت: در آمارهای دولتی از وضعیت مخارج خانوار معمولا 2.3 تا 2.5 میلیون تومان برای هر خانوار در ماه اعلام می شود که اگر همین آمار را نیز بپذیریم، شکاف عمیقی با دریافتی 812 هزارتومانی تا یک میلیون و 300هزار تومانی کارگران خواهد داشت.

ابوی ادامه داد: در سال جاری نیز برخی اقلام پُرمصرف خانوارهای کارگری افزایش قیمت داشته و فاصله معیشت و درآمد کارگران هر روز بیشتر می شود. معمولا نرخ های تورم اعلامی بانک مرکزی و مرکز آمار با واقعیت های زندگی کارگران تفاوت دارد.

اما اگر فرض را بر این بگیریم که نرخ تورم ثابت و حدود 7درصد باقی بماند و نگاه دست اندکاران تعیین دستمزد بر افزایش دستمزد مطابق نرخ تورم باشد، به راستی افزایش  7 درصدی حقوق می تواند مشکلات کارگران را برطرف کند؟ یکی از اصلی ترین گلایه های جامعه کارگری عدم برقراری تعادل بین هزینه ها و درآمد بوده است و به اصطلاح دخل و خرج زندگی آنها هماهنگ نیست.

درصورتی که دولت بخواهد با  افزایش 7درصدی پرونده دستمزد 96 را جمع کند، حدود 56 هزار تومان بر حقوق امسال کارگران افزوده خواهد شد. به راستی با حقوق 868 هزار تومانی در سال آینده چه دردی از مشکلات آنها دوا می شود؟ به راستی هزینه های هر بخش از جمله مسکن ، پوشاک ، بهداشت و درمان، حمل و نقل، کارفرهنگی، خرید وسایل، سایر هزینه ها و خوراک با 868 هزار تومان در ماه چگونه تأمین می شود؟

برخی کارشناسان بازار کار بر این اعتقاد هستند که مهم تر از تبصره یک ماه 41 قانون کار که بر تعیین دستمزد مطابق نرخ تورم تأکید دارد، بحث تعیین دستمزد مطابق هزینه های یک خانوار 4نفره است به گونه ای که بتواند معیشت یک خانوار را تأمین کند. البته  مسئولان خود بهتر از کارگران بر وضعیت بازار کار و وضعیت معیشتی وافق هستند اما گاهی بدون توجه به وضعیتی معیشتی مردم از مسئولیت های خود شانه خالی می کنند و توجیه خود برای افزایش اندک دستمزد را توجه به قانون قلمداد می کنند.
 
کلمات کلیدی : حقوق های نجومی+معیشت مردم+حداقل دستمزد+کارگر
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۶:۲۹:۲۶
آقای توکلی حقوق خودتون چقدره؟؟؟ هرچند میدونم این پیام منتشر نمیشه (4095390) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۷:۳۸:۵۱
یکی هم که میخواد کاری کنه تو نمیذاری (4095506) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۶:۳۹:۰۱
خدا لعنت کند نادان ها را . 812000 تومان ؟؟؟؟؟ (4095404) (alef-11)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۷:۱۰:۰۰
با سلام به خوانندگان محترم اولا کدام مسول به فکر کارگر است که بخواهد با این حقوق زندگی کند دوما فرض براین بگیریم که با این حقوق هم بشود به بدبختی زندگی کرد ایا کارگر فرزند ندارد فرزند او مدرسه دانشگاه تفریح نمی خواهد ایا این فرزند نمی خواهد ازدواج کند هزینه های ازدواج او از کجا باید تامین شود ایا این کارگر باید تا اخر عمرش مستاجر باشد ایا او مسکن ماشین نمیخواهد ایا او تفریح مسافرت نمیخواهد چرا میگوییم فساد یا جرم در جامعه زیاد است ایا کسیکه نه میتواند ازدواج کند نه میتواند هزینه های تحصیلیش را فراهم کند نه مسافرت برود چه انتظاری از او باید داشت ایا بد بخت تر از این جامعه کارگری وجود دارد تمام قشر جامعه بغیر از کارگری حق خودشان را میگیرند جزجامعه کارگری که نه کسی انها را میبیند نه کسی به حرف انها گوش میدهد (4095455) (alef-18)
 
علی
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۹:۱۴:۳۲
و نیز بازنشستگان و معلم ها (4095623) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۷:۱۱:۲۳
جای مردم بعنوان ولی نعمت ها با کارگزارن نظام بعنوان خادمان مردم عوض شده (4095457) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۷:۱۵:۵۲
نکته اینجاست که بعضی ها اصلا کار ندارند که همین حقوق 800 هزار تومانی رو هم داشته باشند (4095460) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۸:۱۶:۴۹
به کسی رای بده که شرایط اقتصادی را اصلاح وقوانین اشتغال را از اول برای همه برابر بنویسه (4095563) (alef-11)
 
مرتضی
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۲۰:۵۴:۵۲
کارگر800 هزار تومان، مدیر 10 میلیون تومان، آنهم تازه بعد از حقوق های نجومی، آیا می توان این فاصله را کاهش داد، چه کسی پاسخ گوی اشک های کودکان 800هزار تومان بگیر خواهد بود؟ نجومی بگیران؟ (4095764) (alef-11)
 
جلیلیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۲۳:۰۵:۲۱
قـــــــابــــل تــــــو جــــــه محاسبه گران درصد تورم !!!!
اینکه در کشور ما اگر تورم 7.2 درصد است ولی آیا کارشناسان محترم دقت می کنند بسته بندیهای شرکتها با همان اندازه ولی با محتوای 30 الی 40 درصد کمتر از گذشته می باشد و این کم فروشی ها در هیچ ارگانی کنترل و بررسی نمی شود ؟؟؟ (4096021) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.