نظر منتشر شده
۶۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 449216
حداقل دستمزد برای سال ۹۶ چقدر باید باشد؟
بخش اقتصادی الف، ۸ اسفند ۹۵
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۷
روزهای پایانی هر سال، همواره روزهای خبرهای متفاوت از مخالفت حقوق های پیشنهادی کارفرمایان و مخالفت کارفرمایان با توقعات کارگران بوده است.

امسال نیز قرار است تا روزهای آینده حداقل مزد کارگران برای سال ۹۶ مشخص شود و این بحث ها از هفته ها پیش آغاز شده است.

درجدیدترین خبر، عضو شورای عالی کار با بیان اینکه برآورد پیشنهادی ما برای حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۶ حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزارتومان تا ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است گفته که کارگری که رضایت نداشته باشد بهره وری هم ندارد.

با توجه به چنین شرایطی، به نظر شما حداقل دستمزد کارگران چقدر باید باشد؟ علت شما برای پیشنهاد دادن رقمی که اعلام می کنید چیست؟
 
کلمات کلیدی : دستمزد کارگران+حداقل دستمزد کارگران+سال ۹۶
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۲:۱۴:۱۳
رقم حداقل دستمزد مهم نیست. مهم اینه که قدرت خریدی بالاتر یا حداقل مساوی خط فقر داشته باشه. الان متاسفانه در کشور باب شده هر نهاد و بنگاهی که میتونه با هزینه هایی که بر ضمه اش هست را منتقل میکنه.مثلا اصناف خصوصا اصنافی که قیمتهای مصوب ندارند هزینه های خود اعم از مالیات و عوارض و ارزش افزوده و دستمز و ... را به راحتی به قیمت تمام شده منتقل میکنند،تولید کنندگان و وارد کنندگان که اغلب به صورت انحصاری عمل میکنند به صورت روزانه قیمت عوض میکنند و حتی دولت با دست کاری قیمت طلا و ارز هزینه های وارد شده به خود را به جای تقبل رد میکند که نتیجه همه اینها کوچکتر شدن سفره کارگران است.لزا هرچقدر قدرت خرید دستمزد کمتر از خط فقر باشد نشانه دزدی و دست درازی به جیب مشمولین قانون کار است. (4176900) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۴:۳۱:۵۵
به نظر من باید حداقل دو برابر رقم فعلی باشد. من حسابدار هستم و در این اوضاع رکود شاهد هستم که کل دستمزد پرداختی 15 درصد سود صاحبان سهام شرکت ما را تشکیل میدهد. علاوه برآن کارگر کمتر با بهره وری بیشتر، بهتر است. به نظر من در کل کشور باید به سمتی حرکت کنیم که حقوق بیشتر بدهیم و کار بهتر تحویل بگیریم. (4177216) (alef-11)
 
السید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۰:۰۰:۰۴
یکی از عمده دلایل قطع شده یارانه ها رو درآمد سه میلیون تومان به بالا قراردادند.لذا حداقل حقوق بایستی حدود یک میلیون و ششصد باشه که با سقف120 ساعت اضافه کاری و سایر مزایا بشه سه میلیون تومان.فرمول پیشنهادی هم 10% حقوق سال95به اضافه روزانه 25000 تومان. (4178325) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۵:۰۴:۱۷
با سلام :حقوق کارگر رقمی در قبال سایر هزینه کار فرمایان نیست. ولی متاسفانه نه زور دولت به کارفرما می رسد و نه نماینده کارگری . کار فرما با تهدید به اخراج کارگر کار خود را پیش می برد و نه دولت کاری متواند بکند نه کارگر و این بحث ها نیز بیخودی . چرا دولت از کارگر حمایت نمیکنه چرا مالیات کارگران رو بر نمی داره چرا حق بیمه رو کم نمیکنه .چون دولت خودش می دونه ضعیفتر از کارگر کسی رو نمیتونه پیدا کنه که از حقوقش مالیات کم کنه . (4177282) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۸:۵۲:۳۳
جالبه به کارگر میرسد همه به حداقل فکر میکنند اما برای مدیران بی خاصیت به حداکثر فکر میکنند (4177654) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۸:۵۴:۴۸
طوری باشد که وزرا با داشتن ده بیست شرکت و کارخانه ضرر نکنند , (4177658) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۰۱:۱۳:۲۳
از دید من با چند روش میشه حداقل دستمزد رو سنجید: اگر روش پزشکان ایران رو در پیش بگیریم که خودشون رو با امریکا مقایسه میکنند حداقل دستمزد کارگر ساده در امریکا 2000 دلاره و اگر طبق رویه دولت جلو برویم که دنبال بین اللملی کردن قیمت بنزین و.. هستند هم دستمزد بین اللمی کارگر ساده حداقل 1000 دلاره لذا 4 میلیون تومن میتونه شروع خوبی باشه ولی اگر روش پزشکا ملاک باشه باید دستمزد کارگر فاقد مهارت از 8 میلیون تومن شروع بشه(در امریکا 2000 تا 2500 دلاره) تازه پزشکا در امریکا برا پزشکی خوندن باید در 4 سال اول هر سال بین 60 تا 85 هزار دلار شهریه پرداخت کنن که اینجا در ایران هم اون پول رو پرداخت نکردن و اگر رو این حساب بخایم جلو بریم دستمزد کارگر باز باید بالاتر تعیین بشه( با روش پزشکان) (4178105) (alef-11)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۴:۰۶:۵۳
اتفاقا با پیشنهادتون به شدت موافقم که در ایران هم به پزشکان هم حداقل حقوق آمریکا پرداخت بشه یعنی 2500دلار در ماه که حدود 10میلیون تومان در ماه میشه در حالی که پزشکان عمومی ایران در بهترین حالت در مناطق دورافتاده و کمتر برخوردار با 240ساعت کار و 10شب بیتوته حدود 8میلیون تومان پرداخت با تاخیر 3تا 6 ماهه انجام میشه و در حالی که به گزارش تایم، در مطالعه‌ای که در یک سایت معتبر حوزه سلامت و پزشکی در آمریکا به نام Medscape منتشر شده، درآمد ۱۹ هزار و ۲۰۰ پزشک در ۲۶ حوزه تخصصی گوناگون مورد بررسی قرار گرفته و درنهایت معلوم شده است که متخصصان ارتوپدی در صدر فهرست دستمزدهای حوزه سلامت آمریکا قرار دارند. میانگین درآمد سالانه این متخصصان ۴۴۳هزار دلار است. ردیف دوم این فهرست در اختیار متخصصان قلب و عروق است که ۴۱۰ هزار دلار درآمد دارند. در ردیف سوم متخصصان پوست قرار دارند که میانگین درآمد سالانه‌شان ۳۸۱ هزار دلار است. پایین‌ترین درآمد این فهرست نیز، یعنی ۲۰۴ هزار دلار در سال، از آن متخصصان اطفال است. متخصصان غدد با درآمد سالانه ۲۰۶ هزار دلار در ردیف یکی مانده به آخر این فهرست قرار دارند و پزشکان خانواده با میانگین ۲۰۷ هزار دلار در سال سومین گروه پزشکان کم‌درآمد در آمریکا به‌شمار می‌روند.
با توجه به این گزارش اگر بخواهیم هزینه 85هزار دلاری سالانه رو هم کم کنیم باز هم سالانه 122هزار دلاره که ماهانه حدود 10هزار دلار معادل 38میلیون تومنه که حدود 5برابر حداکثر پرداختی پزشکان خانواده ایران میشه. (4180153) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۲:۱۴:۱۹
ضمن تشکرازسایت وزین الف:باتوجه به جمیع جهات و با توجه به اینکه سهم هزینه دستمزد در کل هزینه های تولید؛حداکثر 9درصد میباشد,شایسته است دستمزد کارگران حداقل 50درصدافزایش یابد,همانطوریکه تورم درسال 90و91 بیش از110درصدبوده است. (4176901) (alef-11)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۳:۲۴:۲۲
اصولا با در نظر گرفتن حد اقل دستمز مخالفم شدید.

حد اقل دستمزد رسمی در بسیاری از کشور ها وجود ندارد.

اصولا قوانین کار در ایران (آنگونه که در ایران موجود است) را مضر برای تولید می دانم.

وقتی هم که تولید نباشد کار نیست.

قوانین بیمه ای ایران (آنچه که در ایران هست) بزرگترین دشمن تولید است. بنابر این بزرگترین دشمن کار است و بنابر این بزرگترین دشمن کارگران است. (4177044) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۰۱:۱۶:۰۱
خدا خیرت دهاد اگر حداقل دستمزد تعیین نشه که به کارگز بیچاره ماهی 200 هزار تومن میده و میگه اگر نمیخای برو دنبال کار دیگه
من مطمئنم حضرتعالی حتی یک روز هم در محیطهای کارگری یا کارگاهی کار نکرده اید و حدس میزنم از اساتید اقتصا خونده باشید خیلی آفت بدی است که فردی در دانشگاه بنشیند و برای محیطهای کارگری نسخه بپیچد. یک روز رو در کارگاه حداقل سر کنید ببینید چه خبره (4178107) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۲:۱۴:۲۰
با سلام در حد شرافت مندانه (4176902) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۴:۰۱:۲۹
حدا قل دو میلیون و پانصد هزار (4177157) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۲:۱۷:۴۸
این خیلی ساده انگاریه که فکر کنید دولت طرف کارگران رو میگیره چون بزرگترین بنگاه دار خود دولته و اگه با افزایش زیاد حقوق کارگران موافقت کنه باید به همین نسبت حقوق کارمندان را نیز افزایش دهد.
بنابر این دولت توی این سالها همیشه پشت سر کارفرما ها بوده و این ضعف شورای تصمیم گیری در مورد مزد کارگران است چون در خوشبینانه ترین حالت آرا 2 به 1 به نفع کارفرمایان است (4176916) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۲:۱۸:۲۰
البته به نظر من این رقمها بلند پروازانه است و شدنی نخواهد شد.
دستمزد بایستی تابعی متشکل از پارامترهای گوناگون مانند منطقه جغرافیایی و هزینه های زندگی در ان منطقه و راندمان کاری فرد و ... باشه.

اما دکنار این موضوع کاش دولتها اجازه میدادند که کارگران بتوانند منابع عظیم مالی خودشان را (سازمان تامین اجتماعی) مدیریت کنند. الان کارگران تقریبا هیچ نقشی در مدیریت این منابع ندارند و همه دولتها به دلخواه و مانند گوشت قربانی با این منابع رفتار میکنند.
مانند همین موضوع اخیر پلاسکو که دولت اعلام کرد به همه کارگران آنجا (اعم از بیمه شده و بیمه نشده) مقرری بیکاری دریافت خواهند کرد.
به چه حقی دولت به بیمه نشدگان مقرری بیکاری میدهد؟ دولت باید از منابع خودش به ایشان پرداخت کند و نه از تامین اجتماعی. (4176918) (alef-11)
 
م ی
Moldova, Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۲:۲۷:۳۸
12 سال موسس مهد کودک بودم با 10 نفر که راصی بودند باهمین حقدق توافقی کار کنندبه قول خودشان خوب است با دخالت بهزیستی برای دادن حقوق وزارت کار من نتوانستم ادامه بده مبی ها بیکار شدند وسرمایه ام دا گداشتم تگ
و بانک فکر می کنید اگر ه کارفرما در مورد حقوق بالا اصرار شود ونتواند بپردازد چقدر بیکار می شوند (4176933) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۲:۲۸:۴۸
این خیلی ساده انگاریه که فکر کنید دولت طرف کارگران رو میگیره چون بزرگترین بنگاه دار خود دولته و اگه با افزایش زیاد حقوق کارگران موافقت کنه باید به همین نسبت حقوق کارمندان را نیز افزایش دهد.
بنابر این دولت توی این سالها همیشه پشت سر کارفرما ها بوده و این ضعف شورای تصمیم گیری در مورد مزد کارگران است چون در خوشبینانه ترین حالت آرا 2 به 1 به نفع کارفرمایان است (4176937) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۲:۲۹:۱۰
بنظر من تا اولا باید تا حدودی باید دستمزد منطقه ای باشه.هزینه زندگی توی تهران مسلما با شهرستان ها قابل مقایسه نیست اما نباید اختلاف به حدی بالا باشه که هجوم جمعیت به تهران و شهرهای بزرگ دیگه بیشتر بشه
دوم اینکه دولت هم باید سهمشو توی کمک به قشر کارگری ایفا کنه و با معافیت های مالیاتی به کارفرماها و معافیت های بیمه ای و ... کمک در پرداخت یک میزانی از حقوق کارگرا به افزایش پایه حقوق کمک کنه
بنظر من حداق پایه کارگری با کمک دولت هم به کارفرما و هم رشد شکوفایی اقتصادی کشور در چندسال ترمیم بشه.
من خودم حداقلی بگیرم ولی افزایش چندبرابری پایه حقوق(که مسلما اتفاق هم نمیفته) پر ریسکه
درضمن اگه فکر کارگرا هستین یه فکری به حال قرارداداشون کنین چونکه سهم امنیت شغلی چیزی از امنیت مالی کم نداره و بشدت استرس زا هست (4176939) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۲:۳۲:۵۴
پارسالم همینو گفتن اخرش 800 تومن تصویب کردن (4176945) (alef-3)
 
Estonia
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۲:۳۴:۲۵
کمیته امداد 4 میلیون عضوه تحت پوشش دارد و یک میلیون و دویست یتیم تحت پوشش...بسیاری کارگر زحمت کش هم داریم که صبح تا شب مردانه کار میکنند و اموراتشون نمیگذره..اما دولت داره از دم به همه مردم یارانه میده و منابع کشور را تلف میکند ولی برای کمک به قشرهای محروم میگه بودجه ندارم..از آنطرف هم میگه من نمیتونم اونایی که به یارانه احتیاج ندارند شناسایی کنم و همین رویه وحشتناک و غلط را ادامه میدهد..خوب برادر من شما اونایی که احتیاج ندارند رو نمیتونی شناسایی کنی ولی اون ده پانزده میلیون که چهارپنج میلیونشون تحت پوشش کمیته امداد و چندمیلیونشون تحت پوشش بهزیستی و چند میلیون کارگری که دستمزدشان ابدا کفاف زندگیشون رو نمیده و بسیار به کمک احتیاج دارند که میتونی شناسایی کنی و اسم ونامشون ثبت وضبطه..اینه چیز پیچیده ای نیست شما باید یارانه هارو برای همه یکجا قطع کنی و قسمتی ازمنابعش رو به اون ده پانزده میلیون نفر اختصاص بدی...آخه این چه کار غلط و ظلمی به اقتصاد و نیازمندان کشور هست که داره ادامه پیدا میکنه؟ترو بخدا این دور باطل و اشتباه رو ادامه ندید راه درست روشنه (4176946) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۲:۳۴:۲۵
حداقل دستمزد بايد سه ميليون باشد تا كارگران هم از حداقل هاي زندگي بهره مند شوند ضمنا اسيب اجتماعي ارتباط مستقيم با فقر دارد هر كس تونسته مثل اساتيد پزشكان .. دستمزدشان را بالا بردند اين بد است كه فقط زورمان به كارگران برسد البته بازنشستگان هم چنين وضعيتي دارند. (4176947) (alef-3)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۴:۳۵:۴۸
برادر شما فکر می کنید اگر حقوق شما 3 میلیون تومان شود قیمت ها می ایستند تا شما قدرت خرید پیدا کنید؟نه برادر قیمت ها هم 5 برابر خواهند شد تا مجددا موازنه بین عرضه و تقاضا برقرار شود (4177223) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۷:۱۴:۱۳
اینجوری بیشتر کارگرا اخراج میشن (4177515) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۲:۵۴:۲۴
پیشنهاد حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزارتومان تا ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان ولی مبلغ تصویبی با 12 درصد افزایش 910 هزار تومان !!! (4176976) (alef-3)
 
کارشناس مدیریت دولتی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۳:۰۸:۰۹
من هر سال نظر می دهم با دلیل و منطق ولی مقامات از هنر گوش دادن بی بهره هستند !
حداکثرحقوق در سال 95 معادل 20 میلیون تومان تعیین شده با افزایش 10% میشه22میلیون تومان .
طبق قانون کار که حتما باید در کشور اجرا شود :
حداقل حقوق باید یک هفتم همین رقم باشد یعنی معادل 3142857 تومان
با رقم حداقل حقوق 32000000ریال کاملا موافقم (4177007) (alef-13)
 
حسام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۳:۳۵:۰۶
با تشکر از شما ...اما اعداد اعلامی فقط جنبه تبلغی و شعار گونه دارد و مصادیق عوام فریبی قشر کارگراست که هیچ وقت اجرایی و عملی نخواهد شد و این افزایش پیشنهادی عضو شورای عالی دورغی بیش نمی تواند باشد ... مخالفت های همیشگی افزایش نرخ تورم و بها تمام شده کالا و اثرات آن بر این تصمیم و قدرت نمایندگان کارفرمایی در این این شورا بیشتر است ... لطفا با این وعده ای دروغین با شخصیت کارگران بازی نکنید ..... درنهایت پرداخت دستمزد و اصلاح قوانین روابط کار به این هفته های پایانی سال و تعیین و افزایش چند درصدی حقوق پایه کارگران کفایت نمیکند بحث عمیق تر و نیاز به کارشناسی بیشتر و تعیین هزینه و شرایط زندگی و تامین مخارج در اداره آن با توجه به خیلی پارامتر ها دارد ..... (4177090) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۳:۳۹:۳۷
مارا به خیر تو امید نیست شر مرسان ....
حکایت ما و دولت و تعیین دستمزده نمی خواهد هر روز یه جور بازی با قانون کار دربیارن و یه جوری جیگر مارو خون کنن همین نصفه نیمه قانون کار رو اجرا می کنند هم راضی نیستند افزایش حقوق بخوره تو سرشون (4177103) (alef-13)
 
امـــــــیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۳:۴۴:۵۴
درجدیدترین خبر، عضو شورای عالی کار با بیان اینکه برآورد پیشنهادی ما برای حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۶ حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزارتومان تا ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است گفته که کارگری که رضایت نداشته باشد بهره وری هم ندارد.
همین و بس
این کجا و آن کجا (4177118) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۳:۴۷:۱۹
2 پیشنهاد دارم الف-رقمی بین 1 میلیون تا 1.3 میلیون تومان در سال جدید.
با توجه به نرخ تورم پایین در 2-3 سال اخیر و رکود حاکم، این افزایش نرخ فقط برای جبران کاستی‌های انباشته گذشته است، وگرنه هر گونه افزایشی در هزینه نیروی کار در شرایط فعلی ممکن است رکود حاکم را تشدید و تعداد بیکاران را زیادتر کند.
ب- پیشنهاد دیگه من که البته زمانش گذشته و چندان عملی نیست و ای کاش دولت آن را می‌شنید، تثبیت حقوق، دستمزد و قیمت‌های سال جاری برای سال آینده است.
بخش دولتی هر ساله در ایام زمستان با افزایش قیمت حامل‌های انرژی و حقوق کارمندان یا خدماتی که دست خودش است پایه گذار تورم در سال آتی است و به تبع آن فرصت برای بخش‌های خصوصی خدماتی فراهم می‌شود که به بهانه تورم دولت خدمات خود را چند برابر نرخ تورم افزایش می‌دهند. اگر دولت همه چیز را تثبیت کند حقوق کارگر با نرخ سال 95 یا افزایش 3-5 درصدی می‌تواند گزینه بهتری نسبت به تورم زایی دولت و افزایش حقوق کارگر باشد.
مثالی میزنم که این را بیشتر روشن کند: مقدار کمی 10 درصد افزایش در درآمد کارگر با درآمد 900 هزار تومان یعنی 90 هزار تومان اما 5 درصد 1.8 میلیون هم مساوی همین رقم است.
به عبارتی رشد درصدی حقوق کارگر هر چند بالاتر باشد به دلیل پایه کوچک ان، در نهایت به صورت قدر مطلق یا عدد سرجمع آن کوچک تر از میزان افزایش در هزینه ها خواهد بود و این سیکلی است که مدت هاست 8 کارگر را در گرو 9 آن قرار داده است و هرچه می‌دود به پای هزینه‌ها نمی‌رسد. (4177125) (alef-13)
 
علی
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۳:۵۱:۲۹
این دیگه پیشنهاد نمیخواهد خود دولت حساب کنه یک کارگر برای تامین مسکن وخوراک استاندارد یک خانواده 4 نفره و هزینه های مسافرت و نظافت و آموزش و پرورش (که در گفتن رایگان است ولی در عمل پولی است) چه مقدار پول لازم است. (4177136) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۳:۵۷:۵۷
تصمیمات آینده شورای عالی کار در زندگی بیش از 23 میلیون نفر شاغل کشور در سال آینده تأثیر‌گذار خواهد بود که غیرمستقیم، حدود 50 میلیون نفر از جمعیت کشور را شامل می‌شود یعنی 80% کشور که اگر تامین شوند باعث رونق و ایجاد حرکت در شرکتها و مملکت می گردد و در غیر اینصورت باز رکود و بی کاری خواهد شد. (4177148) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۴:۰۶:۲۴
اعضائ هیات دولت و نمایندگان مجلس یا هیات علمی دانشگاهها هستند ویا کارخانه دار می باشند حقوقهای بالای دهمیلیونی دارند و10درصد افزایش انان حداقل برابر یکماه حقوق کارگر وهیچگاه به ضرر خودشان قانون وضع نمی کنند. قربانی این وسط کارگر ان هستند.حقوق کارگران برای 96 حداقل 17500000تومان مناسب است. (4177167) (alef-13)
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۹:۰۳:۳۱
من هیات علمی با 20 سال سابقه هستم و حقوقم 2900 است
آنها که بیشتر می گیرند چند شغل دارند. فقط برای اطلاع شما که نمی دانید (4177669) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۴:۰۹:۲۵
بنده با حقوق 1/000/000تومان حاضرم حقوقم را با اقای صفدر حسینی با ماهی 300/000/000 تومان عوض کنم .البته چیزی هم سر نمی گیرم. (4177173) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۶:۱۵:۰۶
دوست عزیز بیا سیاسی نباشیم و سیاسی نگاه نکنیم. صفدر حسینی هیچوقت این رقم ماهیانه را نگرفته بود. بیشترین رقمی که گرفته بود ماهی حدود 50 میلیون تومان بود که روال ان هم مشخص بود.
اما یک سوال دارم. چرا یک اقتصاددان یک مدیرعامل بانک یا یک مدیر موفق دولتی یا یک مهندس خوب نباید حقوق 50-60 میلیونی بگیرد ولی به طور متوسط یک پزشک متخصص 100 تا 300 میلیون درآمد دارد و کسی صدایش در نمی‌آید؟
در همه جای دنیا تفاوت حقوق‌ها با اختلاف چند صد درصدی هم وجود دارد، اما اینکه یک عده را استثنا کنیم و به بهانه سیاسی به یک عده .... درست نیست.
با منطق اقتصادی نگاه کنی حقوق 1 میلیونی و 100 میلیونی در کنار هم بسته به کارآمدی‌ و بهره‌وریشان معنی دارند و اینگونه نیست که با یک چوب بخواهیم همه را برانیم. (4177412) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۹:۲۱:۴۷
بنده به جد حاضرم قسم بخورم اگر کسی در شرکتهای دولتی پیدا بشود که 100میلیون حقوق بگیرد شرکتهای خصوصی به او 500میلیون میدهند...پس بهتر با هم بگیم "آنچه که عیان است چه حاجت به بیان است "...
بنده فکر نمیکنم آدم نخبه ای را مسئولین بالا به میان خود راه بدهند...شما فکر میکنی این آقایانی که صندوق فرهنگیانو خالی کردن نخبه های مملکت بودن...واقعا میشه اینجوری فکر کرد... (4177706) (alef-11)
 
م.صادق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۴:۱۳:۲۹
به نظر من این خوبه که حداقل حقوق کارگرها افزایش پیدا کنه اما اینکه ناگهان یک چنین رشدی رو داشته باشه، نتیجه ای جز بیکارش دن همون کارگر به دلیل عدم توانایی کارفرماها در پرداخت چنین حقوقی در پی نداره. به نظر من این بلندپروازی به جاهای خطرناکی منجر میشه و بیشتر یه شو انتخاباتی هستش.
به نظرم مبلغی در حدود 1 میلیون 300 هزار تومان معقوله. گرچه می دونم این حقوق کفاف زندگی کارگرها رو نمی ده اما بهتر از اینه که همه رو بیکار کنه.
در ضمن من خودم حداقل حقوق کارگری رو دریافت می کنم. (4177179) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۵:۱۵:۱۲
با سلام،
بنظر نمی رسد آنطور که گفته اید شما هم حقوق کارگری دریافت کنید. چون در اینصورت با مشکلات زندگی کارگران مواجه می شدید.
سالها ست چه در دو لت قبل و چه در این دولت نمایندگان دولت در زمان تعیین حداقل حقوق گارگران از ترس تهدید اخراج کارگران از سوی کارفرمایان با افزایش حقوق کارگران حتی به میزان نرخ تورم و یا به میزان افزایش حقوق معادل افزایش حقوق کارمندان دولت هم موافقت نمی نمایند و همواره افزایش حقوق کارگران بسیار کمت از نرخ های اعلامی بوده زمانیکه کارمندان افزایش حقوق 15 تا 30 در صدی در سال داشتند حقوق کارگران بین 10 تا 12 درصد افزایش داشته است.
اگر درسال های قبل مطابق حقوق کارمندان دولت و یا نرخ تورم اعلامی بانک مرکز نیز حقوق ها افزایش می یافت الان حداقل حقوق بالای 3 میلیون تو مان بود (4177296) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۴:۱۴:۱۱
مشکل انست که دولت و بانکها تمام حق و حقوق خود را از کارفرما یان می گیرند و به اندازه کافی و بشتر به کارفرما فشار می اورند. بهتر است دولت و بانکها کمی از حقوق و عوارض و مالیاتها و بهره بانکها را از کارفرمایان کم کنند و اجازه دهند حقوق کارگران به درستی افزایش یابد. (4177180) (alef-13)
 
هموطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۵:۲۴:۰۰
در حال حاضر یک کارگر ساختمانی حداقل روز 100هزارتومان دریافت می کند و خیلی منصفانه است که همه کارکنان و کارگران هم مشمول این حداقل 3میلیون تومان درماه باشند .
کارفرما ها در حال حاضر بخاظر همین افکار، سودهای میلیاردی ا ز نتایج کار ما به جیب می زنند .
مثال :پدرم کارگر ماهری بود که در سن جوانی به خاطر اسیب های ناشی از کار در کارگاه سال56 فوت کرد . بعدها از کارفرمایش شنیدم که گفت از هر یک عدد محصول کار دست پدرم فقط یک ریال به پدرم داده و 25 ریال حاصل از فروش را خودش برداشته است ! درحالیکه کل کارخانه با دست های پدرم می چرخید .
ایا هیچ قانونی برای اجرای عدل در این گونه موارد هست ؟
در حال حاضر حسابداری تعهدی در کشور در حال اجراست
بر اساس قیمت تمام شده خدمات می توان حقوق را تعیین کرد و برای ان قانون منصفانه نوشت
در همین دو سال گذشته قیمت کنسرو نخود ابگوشتی از 1700تومان به 4900تومان رسیده وایا حقوق کارگر کارخانه همین قدر افزایش یافته ؟ (4177312) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۸:۴۳:۴۱
راه حلش این بود که پدر شما ریسک میکرد و سرمایه اش را میگذاشت در کار و استرس را بجان میخرید و خودش کارگاه احداث میکرد. (4177643) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۵:۳۲:۵۰
ایا احساسی تصمیم گرفتن به نفع کارگر وکارفرما است .هم کارگر حق دارد که به اندازه معقول حقوق بگیرد وهم کارفرما متقابلا دارای حقوقی میباشد مطمئن باشید اگر غیر معمول حقوق ها افزایش پیدا کند جز بیکار شدن تعداد بیشتر ی از کارگرا ن راه دیگری میسر نیست (4177332) (alef-11)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۵:۳۶:۴۳
چرا این مبلغ پیشنهادی را رویا میدانیم.

چه اتفاقی باید بیفتد تا حقوق کارگر در حدی تصویب شود که هم او بتواند زندگی کند و هم کارفرمایش بتواند محل کار را سر پا نگه دارد و هم عموم مردم توان تحمل پس لرزه های این افزایش را داشته باشند.

میگویند هزینه تمام شده با حقوق کارگر ارتباط مسقیم دارد و با افزایش یکباره آن قیمتها بالا رفته رفاه مردم بهم میریزد .

مگر قرار است رفاه مردم با نادیده گرفتن رفاه کارگر که خود قشری عظیمی از این جامعه است . تامین و خود بی بهره باشد.

در کشورهائی که این سه ضلع پا بپای هم و دریک سطح از رفاه زندگی میکنند چه چیز بیش از ما دارند .

قیمت تمام شده پائین نخواهد آمد مگر با بهروری بالا و اصلاح سیستم توزیع .

یکی از عوامل بهره وری بالا ابزار نوین تولید است . که مقصر آن کارگر نیست کارفرما هم نیست . چه باید کرد که این ابزار بروز شوند . مقصر کیست .

و ام من با ب توزیع یک مثال ساده .

بنده هفته قبل دو بوکس نوشابه کوکا کولا به تعداد 12 بطری را از انبار نفت خریدم

21000 تومان در حالیکه همین 12 تا را از سوپر سر کوچه باید خرید 31200 تومان هر بطری 2600 یعنی با 10 هزار تومان افزایش . یعنی هر بطری با 850 تومان اضافه .

خب - جور این حلقه معیوب توزیع را باید کارگر و کارفرما بدوش بکشد . تا قیمت پائین نگه داشته شود . در این رابطه سهم بالای این تفاوت قیمت از محل تولید تا عرضه را چه کسی مقصر است .

آن اتفاق مورد پرسش کی و چگونه بداد این دو نارسائی خواهد رسید .که حقوق کارگر را چماق قیمت تولید شده قرار ندهیم .

چاره کار فقط مرگ یکبار شیون یکبار . افزایش حقوق کارگر در حد حداقل سقف فقر تا همه خود را با ان وفق دهند .

با اینکار دولت باید با تمهیداتی به داد این دو نارسائی برسد . خاصه در خصوص کالاهای استراتژیک . هر سه 3 ضلع منتفع خواهند شد.

اگر انرژی که برای حل کنسرت مصروف میشود مصروف تبعات این حرکت جهشی شود یقینا امکان پذیر است و گرنه تا قیام قیامت درب بر این پاشنه خواهد چرخید. (4177341) (alef-11)
 
ناشناس
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۶:۴۴:۵۳
بنام خدا
مگر آن مدافع کارفرما نمی گفت فشار مالیات دارایی تا 80% روی دوش ماست وچیزی برای ما نمی ماند اونجا پیش دارایی حرف برای گفتن ندارد واینجا حاضر نیست نرخ دستمزد واقعی کارگر را بپردازد؟ (4177459) (alef-11)
 
امیر حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۶:۵۵:۲۷
بسیاری از کارگاهها و کارخانجات نفرات شاغل خود را در هر فصل تمدید قرارداد بدلیل کسادی کاهش میدهند. روش تعیین حداقل دستمزد در حال حاضر که عرضه نیروی کار بیش از تقاضای آن میباشد مناسب است، اما به صورت منطقی زیرا اغلب واحدهای صنعتی و اقتصادی در لبه وضعیت ورشکستگی و تعطیل میباشند. (4177480) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۷:۰۹:۲۱
شما بگو ده میلیون. ما که خودمون کارگر داریم اگه یه جایی بهمون حقوق ماهی 5 تومن بدن درشو میبندیم و میریم و اینهمه ریسک و مسوولیت را میریزیم دور.
البته من که میدونم چنین حرفهایی باد هوا هست و نشد هست و طبق معمول فوقش دستمزد میشه یه تومن ولی بهتره ادم یه مطلبی که مینویسه یکم اطلاعات هم داشته باشه پیرامونش و همینطوری ... نظری نده.
به ازای هر درصدی که روی حقوق بذارین عده ای بیکار خواهند شد بخصوص با این وضع فوق افتضاح بازار که نتیجه مدیریت ... اقایان هست.
حالا پیشنهاد شما سه تومنه؟ خب حدود 90 درصد کارگرها اخراج میشن با این حقوق و حقوقشون میشه 0 تومن. (4177508) (alef-11)
 
Moldova, Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۸:۲۶:۲۷
نه بس همون 1 تومن که تو بیگاری بکشی از کارگرات؟!! (4177599) (alef-11)
 
محمدی
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۷:۲۴:۲۴
حداقل حقوق،
شهر تهران ۲/۵۰۰ میلیون،
کلان شهرها ۲/۲۰۰ میلیون،
مراکز استان و شهرهای استان تهران ۱/۸۰۰ میلیون،
شهرستانها ۱/۵۰۰ میلیون (4177526) (alef-3)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۲۱:۱۸:۱۶
هزینه های متعارف زندگی درتهران با سایر شهرستانها هیچ فرقی نداره, فقط مسکن فرق داره که آنهم اگر دربالا شهر تهران یا کرج زندگی کنی, اما قیمت مسکن در قسمتهای میانی وجنوبی تهران باسایرشهرها هیچ فرقی نداره ومعمولا کارمندان وکارگران در قسمتهای میانی وپایین شهرزندگی میکنند. (4177872) (alef-11)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۱:۱۷:۴۹
توی تهران زندگی کردن ویژه شخصی است که از عهده مخارج آن بر آید این چه منطقی است که مابه التفاوت هزینه زندگی در تهران و شهرستان را از کارفرما بخواهیم.شما حتی فکر هم نمی کنید که اگر جنس تولیدی در تهران گرانتر شود همه کارگاههای تهران تعطیل و محصول کارگاههای شهرستان که با هزینه کمتر کار می کنند جای آن را می گیرند. (4178425) (alef-13)
 
Moldova, Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۸:۲۵:۳۴
حداقل پرداخت که معروف به وزارت کاری است که الان حدود 900 تومنه خنده داره و جوون ها رو بدبخت کرده! این رقم حداقل باید 2 ملیون باشه تا مردم از گشنگی نمیرند و بتونند خانواده تشکیل بدند (4177597) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۹:۴۵:۱۴
ده سال اول زندگی یک بزرگسال را مسکن رایگان بدهید و یک وام کم بهره برای ازدواج و یک وام کم بهره هم برای یک خودروی متوسط و رایگان کردن خدمات اساسی پزشکی. در این صورت در بیشتر مناطق ایران با یک میلیون تومان می شود زندگی متوسط و قابل قبولی برای همه فراهم کرد. (4177749) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۲۲:۴۴:۰۳
یکدست کردن حقوق کارگرها در تمام کشور باید صورت بگیرد،چرا تفاوت دریافتی بین یک کارگر مثلا ایران خودرو با یک کارگر قراردادی باید بسیار زیاد باشد و تمام مزایایی که در مجموعه های کارگری دولتی ارایه میشود باید در مجموعه های کوچک خصوصی نیز اعمال شود. و نکته دیگر همکاری دولت در کاهش پرداخت بیمه ومالیات کارگری میتواند کمکی در افزایش دریافتی این قشر شود تا شائبه شعار گونگی حمایت از کارگران رفع شود. (4177980) (alef-11)
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۲۳:۱۴:۰۸
آنقدر که شخص از گرسنگی نمیرد (4178026) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۲۳:۵۰:۳۹
اگر دستمزد ها بالا رود ممکن است اوایل کار کمی به برخی بنگاه ها فشار وارد شود ولی باید به این نکته دقت کرد که افزایش قدرت خرید مردم یعنی چرخش چرخ کارخانه های تولید کننده! (4178069) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۳:۳۸:۲۶
چرخش چرخ کارخانه ها با چه قیمتی و با ارابه چه کسی و برای چه کسانی . (4178673) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۰۰:۰۳:۲۰
در تهران بجز مسکن همه چی از شهرهای دیگه ارزانترین حتی تاکسی با توجه به مسیر طولانی ، و همچنین یارانه مترو و اتوبوس تا برسه به محصولات کشاورزی هر جایی، که در تهران از مرکز تولید محصول ارزونتره، همه امکانات در تهران واسه همین اکثر مردم دوست دارن برن تهران ، اینهم از عدالت، و حداقل حقوق رو نهصد بسته میشه بقیه اش تکرار حرفای هر ساله و می ره تا سال بعد ، (4178078) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۰۷:۳۴:۴۹
دو میلیون و پانصد هزار تومان (4178167) (alef-11)
 
سینا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۰۸:۲۷:۱۵
خروجی این جلسات خیلی قبلتر از تشکیل جلسات معلوم شده همگی که سر کار بودیم خسته نباشیم. (4178221) (alef-11)
 
بهرام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۹:۳۶:۵۳
دفیقا همینطوره . (4180699) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۶:۰۵:۲۲
ببینید دوستان افزایش حقوق کارگران به دومیلیون یا سه میلیون تومان حرفه به عمل نرسیده ولی خدا کند که برسد چون کارگران واقعا درفشار ومضیغه هستند.
اما چشمم آب نمی خوره چون کوزه سوراخه . (4178897) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۰:۳۷:۵۸
حداقل حقوق 40.000.000 ریال حد وسط 60.000.000 ریال حداکثر 80.000.000 ریال- بدون تورم و گرانی ( مملکتی که فقیر نیست و این همه منابع نفت و گاز و انرژی و معدن و..... دارد این همه نعمت دارد حق مردمش زندگی خوب و مرفه - سواد بالا و افرادی سالم و تنومند است ) نه مردمی بیکار و معتاد و بی سواد و بی فرهنگ و بدور از اجتماع و منزوی و ناراحت و نگران و ناامید ...... (4179830) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۰:۵۳:۰۸
خط فقر: یعنی زنده ماندن. براساس آمار خط فقردر ایران 2500/000 تومانه. پایه حقوق در یافتی باید 2500/000 باشد. متاسفانه بیمه وتامین اجتماعی 30درص میگره (4179848) (alef-11)
 
شایگان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۴:۰۴:۲۰
اونوقت حضراتی که بیرون گود نشسته اند و از سر شکم سیری عدد و رقم اعلام میکنند ،پاسخگوی عکس العمل کارفرمایان سراسر کشور خواهند بود؟
بنده به ضرس قاطع اعلام میکنم تصویب عددی بالاتر از یک میلیون و دویست هزار تومان منجر به بیکاری بیش از 50 % جامعه کارگری کشور خواهد شد.
افزایش 300 درصدی حداقل دستمزد یعنی مرگ حتمی صنایع کوچک در حال احتضار کشور. (4180145) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۱ ۱۰:۲۷:۲۹
حداقل هر سال باید به اندازه خط فقره خانواده 4 نفری باشد تا کارگر و کارمند فقیر نباشد. قبلا گفته بودند مخارج خانواده 4 نفره 3800 است الان حتما بیشتر شده. حقوق نباید زیر این مبلغ باشد چه در کارمندی چه دولتی چه خصوصی یا کارگری... (4181468) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.