نظر منتشر شده
۳۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 496579
گفتگوی الف با کارشناسان
باید آژانس را به داوری در نقض آشکار برجام دعوت کرد/ آمریکا به دنبال بهانه ای برای برهم زدن برجام است/ ترامپ بدنبال امتیازات بیشتر از ایران است
گفتگو از: محمد صادق کلبادی، 7 مرداد 96
تاریخ انتشار : شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۶
دولت آمریکا روز چهاشنبه تحریم‌های جامعی علیه ایران را به بهانه‌های «حقوق بشر»، «توسعه برنامه موشکی» و «تروریسم» وضع کرد که از آنها به عنوان مادر تحریم ها یاد می شود.

هانی زاده کارشناس سیاست خارجی در گفتوگو با خبرنگار سیاسی الف پیرامون وضع تحریم های جدید و سنگین از سوی آمریکایی ها علیه ایران گفت: اقدام اخیر مجلس نمایندگان آمریکا در وضع تحریم های سنگین غلیه ایران نشان می دهد آمریکا به تعهدات خود پایبند نیست، آنها به دنبال آن هستند که ایران به صورت یکجانبه از توافقنامه برجام خارج بشود تا زمینه جریان سازی شدید رسانه ای و سیاسی علیه ایران را فراهم بکند.

این کارشناس امور بین الملل در ادامه افزود: آمریکا ثابت کرد که به توافق نامه های بین المللی پایبند نیست و ایران باید با یک حرکت حساب شده دیپلماتیک، افکار عمومی را نسبت به پیامدهای تحریم های سنشگین آمریکا علیه ایران و روسیه آگاهی بدهد و با توجه به اینکه برجام یک توافقنامه بین المللی است و تنها بین ایران و آمریکا نیست و ایران می تواند سایر کشورهای امضا کننده توافقنامه برجام را در جریان بگذارد و یک کمیته داوری برای بحث در مورد نقض برجام از سوی آمریکا را مطرح بکند.

ایران باید آژانس را به داوری پیرامون نقض آشکار برجام دعوت کند و داوری آنها را بخواهد و در عین حال باید به شورای امنیت سازمان ملل هم مراجعه کند به هر حال نقض برجام از سوی آمریکا به معنی پایان همکاری و تعامل ایران و آمریکا تلقی می شود.

وی در پایان در پاسخ به ادعای مطرح شده در خصوص جدید نبودن موضوع تحریم های اخیر تصریح کرد: این تحریم ها سنگین ترین تحریم هایی هست که در یک سبد کلی قرار گرفته که  شامل همه تحریم هایی که در 38 سال گذشته وضع شد نیز می شود حتی تحریم های که در دوران ریاست جمهوری اوباما لغو شده بود بار دیگر اعمال شده و این امر نشان می دهد ایالات متحده به دنبال تسلیم ایران در برابر لابی های آمریکا و رژیم صهیونیستی هستند.

اقدامات تحریک آمیزآمریکا را باید با عقلانیت و درایت پاسخ داد

در همین خصوص داریوش قنبری نماینده سابق مجلس در گفتگو با خبرنگار سیاسی الف گفت: دولت ترامپ دنبال این هست که برجام را به هم بزند اما برای این کار باید بهانه ای داشته باشد و به همین سادگی نمی تواند برجام را نادیده بگیرد چراکه یک سند چند جانبه بین المللی هست بنابراین مجبور است که نظر سایر کشورهای طرف برجام را هم با خود همسو کند اما خوب طرفهای دیگر پایبند توافق هستند و ایران هم راضی نخواهد بود، اما این راه دشورای برای آمریکایی ها محسوب می شود.

بنابراین آنها دو هدف پیش روی دارند، اول آنکه به نوعی با طرح تحریم های جدید ایران را تحریک کند تا برجام را به هم بزند و این کار با پیش گامی ایران اتفاق بیافتد و آنها هم این بهانه را دست بگیرند که ایران از ابتدا قابل اعتماد نبود و حرف خودشان را به کرسی بنشانندو از طرفهای دیگر توافق هم بخواهند که برجام را ملغی اعلام کنند.

وی در ادامه افزود: هدف دوم دولت ترامپ این است که اگر برجام نادیده گرفته نشد، فشار بر ایران افزایش بیابد و تحریم هایی را به شکل یک جانبه علیه ایران وضع کند. البته ترامپ یک تاجر و معامله گر است و الان بنظر من با دو هدف ایران را تحت فشار می گذارد، نخست آنکه ایران را  وادار به دادن امتیازات بیشتر بکند و دوم اینکه ترامپ تلاش می کند که شاید با کشاندن ایران پای میز مذاکره بتواند از مزایای اقتصادی برجام بیشتر استفاده کند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: دولت آمریکا احساس می کند که منفعت اقتصادی برجام بیشتر برای کشورهای اروپایی بوده چون شرکت های آمریکایی در ایران منفعت چندانی نداشتند بنابر این از نظر آمریکایی ها منافع برجام بیشتر برای اروپا و ایران بوده و در چنین شرایطی ایران فرصتی می یابد که به باز سازی خودش بپردازد و به قدرت بیشتری دست یابد که ایالات متحده این را تهدیدی برای خود و متحدانش می داند.

قنبری در پاسخ به این پرسش که ایران باید چه واکنشی در قبال اقدامات اخیر دولت آمریکا داشته باشد اظهار داشت: ما باید بدانیم که به هم خوردن توافق هسته ای بیش از سایر کشورها منافع و امنیت ملی مارا دچار مشکل می سازد، بنابراین جمهوری اسلامی ایران باید اقدامات تحریک آمیزآمریکا را با عقلانیت و درایت خاصی پاسخ دهد و اجازه ندهیم که برخی مسائلی را مطرح به سازند که خواست آمریکایی هاست.

وی با اشاره به اینکه اگر تحریم های یک جانبه آمریکا هم برقرار شود ما به شرایط پیش از برجام باز نخواهیم گشت گفت: ما تحریم هایی را در آن زمان داشتیم که تحریم های شورای امنیت سازمان ملل بود و در آن زمان قدرت های مطرح جهان با آمریکا همسو بودند اما الان به این شکل نیست و همین تحریم ها یک جانبه هم با واکنش منفی کشورهای اروپایی و سایر کشورهای عضو شورای امنیت مواجه است و در کل گرچه شاید فشارهایی به لحاظ اقتصادی در آینده به ایران وارد شود که البته باید دید این تحریم ها در چه سطحی برقرار خواهد شد اما در کل، بنظر من پیروزی دیپلماتیکی هم برای ایران هست چرا که ایران ناقض برجام نبوده و طرف آمریکایی بوده که اینها باعث انزوای آنها خواهد شد.

قنبری در ادامه تصریح کرد: آمریکا با نادیده گرفتن توافقات دیگر ازجمله توافق پاریس به نوعی در میان کشورهای بزرگ جهان با یک واکنش منفی مواجه شده و اعتبارش را از دست داده و لغو اینگونه معاهدات مثل برجام موجب واکنش منفی از طرف جامعه بین المللی خواهد شد، بنابراین در کشورما تصمیم گیرندگان اصلی دیپلماسی باید این را درک بکنند که هرگونه واکنش احساسی و انفعالی در قبال آنچه که در آمریکا روی می دهد می تواند برای ما فاجعه بار باشد. ما نباید اقدامات آمریکا را به حساب جامعه بین المللی بگذاریم. توافق ما با جامعه بین المللی بوده و آمریکا نمی تواند آن را یکجانبه لغو کند.

وی در پایان تاکید کرد: به نظر من هرگونه واکنش احساسی و اقدامی که منجر به تضعیف برجام بشود چیزی جز خواست آمریکایی ها نیست در شرایط فعلی ما باید روابطمان را با اتحادیه اروپا، چین و روسیه قوی تر کنیم و تلاش داشته باشیم از این طریق سیاسیت های آمریکا را بی اثر بکنیم. آمریکا مورد بدبینی اروپایی هم هست.
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۶ ۰۷:۵۳
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۲ ۰۹:۱۰
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۲ ۰۷:۴۳
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۹ ۲۰:۱۱
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۹ ۰۸:۰۰
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۷ ۱۶:۳۰
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۷ ۱۶:۲۰
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۷ ۱۳:۲۵
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۵ ۱۰:۵۷
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۵ ۰۸:۱۲
 
 
کلمات کلیدی : برجام، تحریم، سپاه پاسداران، کنگره، ترامپ، توافق هسته ای
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۴:۰۲:۴۳
جالبه که حتی منتقدان برجام هم معتقد هستند برجام را ایران نباید نقض یا لغو کند بلکه باید ادامه دهد (4493522) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۹:۲۰:۳۳
برجام که مدتهاست نقض شده، با این تحریمهای جدید که حتی خوشبینها هم اعتراف به نقضش کردند

اما حرف منتقدان از اول هم همین بود که با کشوری به نام امریکا طرف هستیم که اگر عهدی ببندیم او پایبند نخواهد ماند اما ما هم نمیتوانیم کاری کنیم زیرا در هر صورت در تمام جهان ما را نقض کننده برجام نشان خواهند داد در حالیکه خودشان بارها آن را نقض کرده اند

اما متاسفانه خوشبینان حرف در گوششان نمیرفت (4493978) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۹:۵۰:۲۰
بله !
این دسته گل بزرگی است آقایان در برجام به آب داده اند .
از هر طرف که بجرخیم مغبون هستیم ؛ چه بمانیم و چه خارج شویم (4494041) (alef-11)
 
Austria
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۱:۱۵:۱۴
فکر می کنم اینکه آژانس را باید به داوری گرفت و با تایید آژانس از قرارداد خارج شد بهترین گزینه است! (4494364) (alef-11)
 
Sweden
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۴:۱۰:۳۵
ترامپ يك ادم بيسواد و رييس جمهوري با دلالي اشتباه گرفته (4493528) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۹:۵۴:۴۸
کتاب اقتصاد ترامپ در داخل ترجمه شده (4494048) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۴:۱۱:۴۰
آژانس میخواد چکار کنه
چاره بیندایشید
برای یکبار هم که شده به خاطر مردم مون برین رو در رو با آمریکا مذاکره کنید ببینین حرف حسابش چییه (4493530) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۹:۵۵:۲۶
این چند سال چکار کردند؟ (4494049) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۴:۲۰:۰۴
آژانس کدومه پسر خوب ؟!
انگلیس و فرانسه و آلمان و چین و روسیه و آژانس ؛ همه آدمِ آمریکائن (4493545) (alef-3)
 
نگران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۴:۲۷:۲۰
اللهم عاقبت امورنا خیرا (4493561) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۰:۲۸:۱۴
اللّهم اجعل عاقبت امورنا خیرا (4494330) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۴:۲۸:۲۵
اگه روزی 50 بار هم برجام توسط آمریکا نقض شود ، عمرا ما از برجام خارج شیم . عمرا" (4493565) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۴:۳۰:۲۲
بالاخره پس از 4 سال دوندگی و اعزام هیئت‌های مکرر به وین، ژنو و آمریکا و... برای مذاکره، ما نفهمیدیم برجام را اصلا چرا پذیرفتیم تا شاهد تصویب مادر تحریم‌ها علیه کشورمان باشیم؟ (4493568) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۸:۳۸:۲۸
شکست "اجماع جهانی بر عليه ايران"در سايه برجام را نمی بينی؟ (4493923) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۸:۴۲:۴۸
1- اولا مدت مذاکرات برجام دو سال بود نه چهار سال.
2- ثانيا اگر برجام نرود، اين تحريمهای آمريکايی تصويب نميشد؟! (4493933) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۴:۳۲:۴۶
آقایانی که می‌گفتند اگر آمریکا به برجام نگاه چپ بیندازد ما کل سازمان‌ها و دادگاه‌‌های بین‌المللی را بسیج می‌کنیم، حالا چه پاسخی در مورد تصویب مادر تحریم‌ها علیه کشورمان دارند؟ آنهایی که لغو همه تحریم‌ها را پس از برجام و یک شبه قلمداد می‌کردند چه پاسخی دارند؟ آنهایی که آب خوردن ما را هم به برجام گره می‌زدند و حالا نه تنها تحریم‌ها لغو نشد بلکه شدید هم شد، آیا پاسخی برای ملت دارند؟! کسانی که منتقدین را کاسب تحریم، بیسواد، بزدل و... قلمداد می‌کردند چه پاسخی برای مردم دارند؟! (4493575) (alef-11)
 
عاشق جنگ نامتقارن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۴:۳۴:۵۴
ما باید ساعتی 1 موشک بالستیک شلیک کنیم نه اینکه دست به دامن آژانس شیم . (4493580) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۴:۵۶:۲۴
آژانس را دعوت کنیم به صرف شیرینی و شام ؟!
بنده خدا مدیر کل آژانس بدون اذن کدخدا ، آب نمیخوره (4493600) (alef-3)
 
...... مچکریم !
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۴:۵۷:۴۲
سیب و گلابی های برجامه که داره میرسه !
با این سیب و گلابی ها ،دیگه نه راه پیش داریم نه راه پس ! (4493604) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۴:۵۸:۵۴
این چه برجام نافرجامی بود که دامنگیر ما شد ؟
جواب با اعتدالیون (4493609) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۲۳:۳۰:۵۵
شما همینی که الان نون داری صدقه سری برجام هست
اگرنه نفت در برابر غذا بودیم تا حالا (4494279) (alef-11)
 
محبی / قم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۴:۵۹:۵۹
مسئولان فقط میگن : جواب قاطع میدیم !
پس کو جواب قاطع ؟ (4493610) (alef-3)
 
منور السلطان تخمه بو بده کدو حلوایی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۵:۰۱:۵۷
چرا ما فقط بلدیم حرف بزنیم ؟ (4493613) (alef-3)
 
لی لی پوتی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۵:۰۲:۵۹
من میدونم بزودی جنگ میشه (4493616) (alef-3)
 
رضاپور
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۵:۰۸:۳۵
هر چی میکشیم از دست این روسیه است (4493623) (alef-3)
 
واقع بین هستم 45 ساله از رشت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۵:۰۹:۳۵
دنیا بر روی دلار میچرخد (4493624) (alef-3)
 
دیپلمات باز نشسته
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۵:۱۵:۲۳
روسیه هم آمریکا رو تحریم کرده دیروز
اهم تحریم ها روسیه بر ضد آمریکا !

1 ) پوتین به وزیر خارجه لاوروف گفته : وزارت خارجه ، خودش آمریکا را یه سری تحریم کند !
2 ) منع استفاده دیپلمات های آمریکا از ویلای ییلاقی واقع در موسکو !
3 ) آمریکا خودش تعداد 35 دیپلمات را از روسیه خارج کند !

100 رحمت به کره شمالی !
بازم 4 تا موشک شلیک میکنه (4493632) (alef-11)
 
جسمانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۵:۲۶:۴۰
در برابر تحریم ها فقط می خندیم ! علی برکت الله . (4493648) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۵:۳۱:۰۸
از آژانس آبی برای ما گرم نمیشه .
فقط موشک (4493656) (alef-3)
 
کارشناس مسائل روسیه و قفقاز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۵:۳۳:۲۴
ایران ؛ روسیه نیست که نتونه در برابر تحریم ها دوام بیاره (4493662) (alef-3)
 
افوس
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۵:۴۲:۰۲
سلام، طبق نظر آقای قنبری اگر اینجور پیش بریم ، باید جلوی امریکا زانو بزنیم. بالاخره باید بپذیریم که امریکا دشمن ماست، همانطور که اخیرا آقای دکتر روحانی فرمودند که امریکا عهد شکنه، خب واقعا نباید خباثت امریکا رو توجیه کنیم. بلکه باید بشدت اعتراض و پی گیری کنیم.
خواهشا دوستان تو فکر مخالف ها نباشید، این عهد شکنی رو فریاد بزنید. (4493671) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۷:۱۱:۰۹
باید با فانوس دنبال اوباما بگردیمِ. (4493814) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۷:۲۱:۴۲
امریکا به دنبال بر هم زدن برجام و به انزوا کشاندن ایران مانند زمان دولت احمدی نژاد و جلیلیه و بعضی ها در داخل با اشتیاق به او کمک میکنند ! (4493831) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۴:۵۹:۱۴
فقط بلدید از این حرف ها بزنید .توافقی انجام شده آمریکا به چه حقی زیرش میزنه؟بعضی در داخل زورشون به آمریکا نمیرسه پای احمدی نژاد رو وسط میکشن (4495287) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۷:۳۳:۴۷
مطمئن باشید آژانس هیچگاه مستقیما برخلاف مصالح آمریکا حرفی نخواهد زد (4493850) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۷:۵۸:۳۸
ایرانیان اگر در مقابل این هورت و پورتهای آمریکایی هول نکنند و وا ندهند دیری نخواهد پایید که تحریمهای آمریکا وبال گردن سران این کشور شود. (4493884) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.