توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 419745
اردوغان خطاب به اتحادیه اروپا:‌ اول حسن نیت خود را نشان دهید
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۷
رییس جمهوری ترکیه گفته است، زمانی که اتحادیه اروپا به تعهداتش بابت لغو ویزا برای شهروندان این کشور و کمک رسانی و از سرگیری مذاکرات برای الحاق ترکیه به این اتحادیه پای‌بند باشد و حس نیتش را نشان دهد، آن زمان است که آنکارا می‌تواند به تعهداتش عمل کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه گفت:‌ اگر اتحادیه اروپا آماده باشد تا موضع خصمانه و معیارهای دوگانه‌اش را در قبال ترکیه کنار بگذارد، ما نیز آماده عضویت کامل در اتحادیه اروپا هستیم. ترکیه انرژی خود را بابت پیوستن به این اتحادیه از دست داده است.

وی ادامه داد: دوران اظهارنظرهای یک طرفه پایان یافته است. اگر اروپا می‌خواهد در کنار ما باشد، ما نیز به تمامی تعهداتمان عمل می‌کنیم. این به خود اروپا بستگی دارد.

اردوغان همچنین گفت: آنکارا به دنبال روابط سیاسی و اقتصادی با روسیه، ایران، چین و کشورهای آسیای مرکزی است اما روابط خوبی را با شرق و غرب ندارد و آنها نیز همینطور هستند. اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی موضعی را دنبال می‌کنند که باعث می‌شود تا ترکیه از اروپا فاصله بگیرد. ما در اروپا مهمان نیستیم بلکه میزبان هستیم.

بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه نیز روز پنجشنبه به اتحادیه اروپا تاکید کرد تا ذهنیتش را درباره ترکیه تغییر دهد و گفت: ما بر این باوریم که هنوز رهبرانی واقع بین در اروپا هستند که درباره آینده این قاره نگران هستند.

وی ادامه داد: ‌به نظرم عدم صحبت کردن درباره پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا در نشست رهبران این قاره در 15 و 16 دسامبر سال جاری میلادی بی معناست و هرچه سریعتر این مساله باید پایان پذیرد.

ترکیه و اتحادیه اروپا در مارس 2016 توافقی را برای ممانعت از ورود مهاجران به کشورهای اروپایی امضا کردند اما حالا با به تعلیق درآمدن روند پیوستن ترکیه به این اتحادیه، ترکیه نیز تهدید کرده که به تعهدش به این توافق پای بند نمی‌ماند.

رهبران اتحادیه اروپا قرار است روابط با ترکیه را در نشست 15 و 16 دسامبر 2016 ارزیابی کنند.
 
کلمات کلیدی : اردوغان+ اتحادیه اروپا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.