توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 506586
نماینده مرکز پزشکی حج و زیارت هلال‌احمر ایران در عراق؛
انجام پایش سلامت کارگران هتل‌های عراق در مراکز درمانی هلال‌احمر ایران
بخش اجتماعی الف، 7 شهریور 96
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۱
نماینده مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر ایران در عراق با اشاره به اینکه زوار ساير كشورها در عتبات از بیمه برخوردار نبوده و لذا سيستم ارائه خدمات بهداشتي - درماني ايران به زوار حسيني در عراق پيشرو است، گفت: : با توجه به ضرورت يكپارچه سازي و اهميت بهداشت فردي كارگران هتل‌ها در عراق هماهنگی‌های لازم برای انجام پایش سلامت کارگران در مراکز درمانی هلال‌احمر ایران انجام شده است.دکتر منعم شمشادی با اشاره به اینکه مركز پزشكي حج و زیارت هلال‌احمر در نوروز 96 تعداد درمانگاه‌های خود در سه شهر عراق و شيفت‌های اطراف حرم را برای ارائه خدمات بهتر به زائران افزایش داده است، افزود: در این زمینه مسئولان حج و زيارت، شمسا و بعثه مقام معظم رهبري اعلام کردند که این اقدام در جلب رضايت زائران و بهبود كيفيت ارائه خدمت به زوار بسيار موثر بوده است و بر این اساس پوشش درماني مراسم عرفه را نيز به همان سبك و سياق نوروز برنامه‌ریزی شده است.

وی با اشاره به حضور فعال كارشناسان بهداشت محيط هلال‌احمر ایران در سه شهر مذهبی عراق، اظهار کرد: این کارشناسان همه روزه تمام هتل‌ها، آشپزخانه‌ها و مکان‌های اقامت زائران ایرانی را رصد مي كنند و همچنين سالي يك‌بار، هتل‌ها و محل‌های اسكان زوار ايراني در 3 شهر كربلا، نجف و كاظمين از سوی واحد بهداشت محيط مركز پزشكي به‌صورت رايگان و با هزينه مركز پزشكي سمپاشي مي‌شود.

*پيگيري روند درمان زائران بستري در بيمارستان هاي عراقي

نماینده مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر ایران در عراق با بیان اینکه روند درمان زائران بيماري كه با سیستم ارجاع به بيمارستان اعزام  و بستری مي‌شوند، روزانه و حداقل روزي دوبار نظارت و پيگيري مي‌شود، اظهار کرد: بر این اساس پزشكان و مسئولان تمام گزارشها را رصد کرده و تمام گزارش‌های مربوط به روند بيماري و بستري روزانه را به مركز پزشكي، دفتر نمايندگي حج و زيارت در عراق و بعثه مقام معظم رهبري در عراق اعلام مي كنند.

به گفته وی بر اساس بررسي‌ها ، حدود100 هتل در نجف، حدود 100 هتل در کربلا و حدود 60 هتل در کاظمین وجود دارد كه حدود 15 تا 20 كارگر در هر كدام از اين هتل‌ها مشغول به كارند كه بیشتر آنها از كشورهايي چون سودان ، بنگلادش و.. آمده‌اند؛ همچنين 2 آشپزخانه مركزي در كربلا، يك آشپزخانه در نجف و يك آشپزخانه در كاظمين وظيفه طبخ غذا را برعهده دارند.

شمشادی افزود: با توجه به ضرورت يكپارچه سازي و اهميت بهداشت فردي اين كارگران؛ با پيگيري‌ و هماهنگي‌ با مسئولین سازمان حج و زیارت در عراق و مديران ستاد شمسا در شهرها؛ مقرر شده است با توجه به امكانات درمانگاه‌های مركز پزشكي هلال‌احمر ایران در عراق و وجود امکانات لازم برای چكاپ اين افراد از نظر ابتلا به عفونت‌هاي ادراي و روده اي و انگلی و آزمايش اوليه سلامت، آمادگي خود را براي انجام اين آزمايش‌ها و صدور مجوز سلامت فردی برای کار در هتل ها و آشپزخانه ها اعلام كرديم.

وی با بیان اینکه مراحل اولیه این کار انجام شده و به‌زودی وارد فاز اجرايي مي‌شود؛ گفت: نهادها و سازمان‌هاي مرتبط استقبال خوبي از این اقدام کرده و مسئولان عراقي آماده همکاری در  این زمینه نيز هستند. انجام چنين كاري بسيار مهم و ضروري است و در صورتی كه به سرانجام برسد بنيان اوليه بهداشت و سلامت زوار از سوي هلال احمر ايران در عراق نهاده مي‌شود.

نماینده مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر ایران در عراق تاکید کرد: مركز پزشكي جمعيت هلال‌احمر با توجه به اهميت سلامت زوار؛ به دنبال انتفاع مالي از اين پروژه نيست و براساس همان تعرفه مصوب؛ پيگير پايش كارگران و تاييد سلامت آنها خواهد بود.
 
کلمات کلیدی : اربعین + هلال احمر + عتبات عالیات
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.