توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 415764
اعزام ۳۰هزار دانشجوبدون وثیقه/۷۰۰ هزار نفر در سماح ثبت نام نکردند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۶
رئیس سازمان حج وزیارت گفت:۷۰۰هزارنفراززائران اربعین خارج ازسماح ثبت نام کرده اند که اطلاعاتی از آنها نداریم ولی برای ثبت نام کنندگان سماح می دانستیم که چه روزی و ازچه مرزی عازم عراق می شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، سعید اوحدی در خصوص وضعیت مرزهای کشور با توجه به سفر زائران اربعین گفت: این هفته به همراه وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی بازدیدی از مرزهای چزابه و مهران داشتیم و شاهد بودیم که در قرارگاه ها و موکب ها خدمات خوبی به زائران ارائه می شد.

وی با بیان اینکه امسال در این ایام شاهد دو حماسه بودیم، افزود: حماسه اول حضور حماسی و میلیونی زائران اربعین بود و حماسه دوم ایثار و گذشت و خدمات خالصانه همه عوامل اجرایی در همه دستگاه ها و نیروهای مردمی و خودجوش در خدمت رسانی به زائران اربعین بود.

رئیس سازمان حج و زیارت با تاکید بر اینکه باید تلاش کنیم تا روح مردمی مراسم پیاده روی اربعین حفظ شود، بیان کرد: اگر بخواهیم به این مراسم قالب دولتی بدهیم قطعا با مشکل مواجه خواهیم شد.

اوحدی با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب که فرمودند فاجعه منا نباید فراموش شود، اعلام کرد: امسال سه موکب مزین به نام شهدای مظلوم منا در سه مرز کشور و دو موکب در نجف و کربلا برپا شده که خدمات مناسبی به زائران اربعین ارائه می کند.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به ازدحام زائران در مرزها از تلاش های همه دستگاه های خدمت رسان به ویژه نیروی انتظامی، سپاه و بسیج و استانداری و شهرداری های استان خوزستان و ایلام تقدیر و تشکر کرد.

اوحدی ادامه داد: روز سه شنبه به همراه وزیر محترم ارشاد بازدیدی از مرز مهران داشتیم که شرایط در آنجا کمی متفاوت بود، علی رغم توصیه های مکرر برخی از زائران متاسفانه بدون ویزا به مرز آمده بودند و حضور این جمعیت باعث کندی عبور زائران شده بود و از طرفی دولت عراق نیز اجازه ورود به زائران بدون مدارک معتبر و لازم را نمی داد.

 اوحدی گفت: بر اساس مصوبه ستاد مرکزی اربعین یک آمایش استانی بر اساس جمعیت استان ها و تقسیمات کشوری صورت گرفت و مقرر شد ۴۲ درصد زائران از مرز مهران، ۳۳ تا ۳۵ درصد از مرز شلمچه و بقیه جمعیت نیز از مرز چذابه اعزام شوند که این موارد در سامانه سماح نیز لحاظ شده بود.

رئیس کمیته اعزام اربعین صدور دو میلیون ویزا برای زائران ایرانی اربعین توسط ۱۶ دفتر کنسولگری عراق را اقدامی بزرگ و ستودنی و یک رکورد در میان کنسولگری های کشورها در ایران توصیف کرد.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه در برخی رسانه ها اعلام می شود که مبلغ بیمه زائران اربعین به حساب سازمان حج ریخته می شود، تصریح کرد: قرارداد بیمه توسط وزارت کشور بسته شده و مبالغ بیمه یک ریالش هم وارد سازمان حج و زیارت نمی شود و بصورت مستقیم به بیمه طرف قرارداد داده می شود همچنین مبالغ مربوط به هلال احمر مستقیما به حساب آن نهاد واریز می شود و سازمان حج و زیارت صرفا یک بستر نرم افزاری فراهم کرد که به ۲۳۰۰ دفتر خدمات زیارتی در سراسر کشور به آن متصل بود.

۷۰۰ هزار نفر از زائران در سامانه سماح ثبت نام نکرده بودند

اوحدی با اشاره به تلاش شبانه روزی همکاران انفورماتیک این سازمان برای فراهم آوردن بستری مناسب برای ثبت نام زائران ادامه داد: حدود ۷۰۰ هزار نفر از زائران اربعین خارج از سماح ثبت نام کرده اند که اطلاعاتی از آنها نداریم و این در حالی است که برای ثبت نام کنندگان سماح می دانستیم که اینها چه روزی و از چه مرزی عازم عراق می شوند و چه روزی و از چه مرزی به کشور باز می گردند و اطلاعاتی که از زائران داشتیم به برنامه ریزی ها و مدیریت عملیات کمک شایانی داشت.

این مسئول گفت: ۳۰ درصد ثبت نام کنندگان سماح را خانم ها و ۷۰ درصد را آقایان تشکیل می دادند و این آمار تفکیکی و اطلاعاتی از این دست را در سامانه سماح داریم که به برنامه ریزی های همه دستگاه ها در ارائه خدمات به زائران کمک خواهد کرد.

وی در ادامه گفت: در ستاد مرکزی اربعین برای تسهیل در امر صدور ویزای زائران به سه مجموعه مجوز داده شد که نمایندگی هایی نیز زده شد البته در این میان مجموعه های فرصت طلبی نیز وارد عرصه شدند که با تلاش های ارزشمند سربازان گمنام امام زمان(عج) شبکه جعل ویزای زائران شناسایی و متخلفان دستگیر شدند.

روز دوم، پنجم و دهم آذرماه بیشترین حجم بازگشت زائران را داریم

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص بازگشت زائران اربعین به کشور توضیح داد: بر اساس آمار سامانه سماح مشخص است که روز دوم، پنجم و دهم آذرماه بالاترین حجم زائران ورودی به کشور را خواهیم داشت و مشخص است که در این سه روز از هر مرز چه تعداد زائر وارد کشور می شود که این اطلاعات تنها مربوط به زائرانی است که در سماح ثبت نام کرده اند.

وی افزود: حتی در جلساتی که داشتیم تأکید کردیم که اطلاعات زائرانی که در سماح ثبت نام نکرده اند نیز وارد این سامانه شود که این اطلاعات در اختیار کمیته نیز قرار گیرد که متاسفانه این امر اتفاق نیفتاد.

۳۰ هزار دانشجو بدون وثیقه اعزام شدند

رئیس سازمان حج در ادامه به اقدام شایسته نیروی انتظامی در تفاهم با ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان برای تسهیل در امر اعزام دانشجویان اشاره کرد و گفت: با این اقدام ۳۰ هزار دانشجو بدون وثیقه و تنها با تعهد ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان به زیارت اربعین مشرف شدند.

وی در ادامه گفت: امروز شاهدیم که مراسم پیاده روی اربعین مختص قشر خاصی از مردم نیست و این مراسم تبدیل به یک همایش بزرگ آزادی خواهی و دفاع از ارزش ها و همایش وحدت جهانی برای مردمی که از ظلم و ستم استکبار به ستوه آمده اند، تبدیل شده است.

وی همچنین با توجه به اینکه اغلب مراجع رسیدن به کربلا و دادن سلام به امام حسین(ع) را برای زیارت اربعین کافی دانسته اند، به زائران توصیه کرد: برگشت خود به کشور را مدیریت کنند تا با مشکلی مواجه نشوند.
 
کلمات کلیدی : اربعین + زائران عتبات عالیات + سازمان حج و زیارت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.